Jump to content

Μάλλον τριχωιδή Αλγη


tropicana

Recommended Posts

Καλησπέρα,

2 εβδομάδες έχω τώρα που τελείωσε το στρώσιμο του ενυδρείου και έχω για πρώτη φορά γενικά

στον 1 χρονο που ασχολουμε με το ενυδρείο Αλγη.

Μάλλον εφτιαξα καλή βιολογία :P:ninja:

Λοιπόν λάμπες έχω 2 Τ8 60cm 18w μια tropical plant (Ροζ) και μια Freshwater (λευκοπρασινοπή)

Εδώ και κάτι μέρες παρατήρησα ιστούς σαν της αράχνης στο κερατόφυλλο προφανώς τριχωιδή άλγη.

Τον φωτισμο τον έχω βάλει με χρονοδιακόπτη 10:30 με 22:30 και τα φυτά αναπτύσονται αρκετά γρήγορα.

Τι κάνω τώρα με την άλγη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

2 εβδομάδες έχω τώρα που τελείωσε το στρώσιμο του ενυδρείου και έχω για πρώτη φορά γενικά

στον 1 χρονο που ασχολουμε με το ενυδρείο Αλγη.

Μάλλον εφτιαξα καλή βιολογία :P:ninja:

Τι μέθοδο χρησιμοποιησες για να το στρώσεις??εχεις κανει τεστάκια??

Λοιπόν λάμπες έχω 2 Τ8 60cm 18w μια tropical plant (Ροζ) και μια Freshwater (λευκοπρασινοπή)

Πόσο καιρό λειτουργούν οι λάμπες σου??

Εδώ και κάτι μέρες παρατήρησα ιστούς σαν της αράχνης στο κερατόφυλλο προφανώς τριχωιδή άλγη.

Τον φωτισμο τον έχω βάλει με χρονοδιακόπτη 10:30 με 22:30 και τα φυτά αναπτύσονται αρκετά γρήγορα.

Τι κάνω τώρα με την άλγη?

Και γενικότερα έκανες κάποια αλλαγή στο ενυδρείο σου??εχεις μετρήσει καθόλου φωσφορικά??Πόσο καιρο εχεις τα υλικά στο φίλτρο σου??και τι υλικά ειναι αυτα??νομιζώ πάντως οτι εχεις αρκετά μεγάλη φωτοπερίοδο

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το ενυδρείο σου πόσα λίτρα είναι, χρησιμοποιείς λιπάσματα? Είχα και εγώ τέτοια άλγη, σε πολύ μικρό βαθμό όμως και απλά την έβγαλα με το χέρι και δεν ξαναβγήκε.

Link to comment
Share on other sites

Και γενικότερα έκανες κάποια αλλαγή στο ενυδρείο σου??εχεις μετρήσει καθόλου φωσφορικά??Πόσο καιρο εχεις τα υλικά στο φίλτρο σου??και τι υλικά ειναι αυτα??νομιζώ πάντως οτι εχεις αρκετά μεγάλη φωτοπερίοδο

Εγώ βασικά μόνο αμμωνία μετράω. (τα άλλα τέστ δεν τα πήρα ακόμα λόγο κόστους)

Μετράμε και τα φωσφορικά :blink::hysterical::ninja::blink::P

Οσο για το φίλτρο τρέχει 2 μήνες τώρα και οι λάμπες μπήκαν πριν 2 εβδομάδες μαζί με τα φυτά.

το ενυδρείο είναι 80χ35χ50.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το ενυδρείο σου πόσα λίτρα είναι, χρησιμοποιείς λιπάσματα? Είχα και εγώ τέτοια άλγη, σε πολύ μικρό βαθμό όμως και απλά την έβγαλα με το χέρι και δεν ξαναβγήκε.

Και εγώ λίγο έχω μόνο στο κερατόφυλλο και δεν χρησιμοποιώ τίποτα απο σκευάσματα μονο αντιχλωριο και τροφή.

Αλλωστε για ανουμπιες κερατόφυλλο και Egeria densa τι να βάλω εδώ δεν προλαβαίνεις το κλάδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να πάρεις και τα υπόλοιπα τεστακια..θα σου χρειαστουν..για πρώτη λύση θα πρότεινα μια αλλαγή νερού 30% και μείωσε τη φωτοπερίοδο σου στις 7-7,5 ώρες..αν παρατηρήσεις καφέ αλγή τότε αυξησε τον λίγο.Αν δεν ξερουμε-ξερεις παραμετρους νερού τότε μπορούμε να κάνουμε μόνο υποθέσεις η εμπειρικές προτάσεις και καμιά απο τις 2 δεν θα πρεπει να μας καλύπτει....

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να πάρεις και τα υπόλοιπα τεστακια..θα σου χρειαστουν..για πρώτη λύση θα πρότεινα μια αλλαγή νερού 30% και μείωσε τη φωτοπερίοδο σου στις 7-7,5 ώρες..αν παρατηρήσεις καφέ αλγή τότε αυξησε τον λίγο.Αν δεν ξερουμε-ξερεις παραμετρους νερού τότε μπορούμε να κάνουμε μόνο υποθέσεις η εμπειρικές προτάσεις και καμιά απο τις 2 δεν θα πρεπει να μας καλύπτει....

Φιλικά Νικος

Βασικά μόνο Guppy έχω τώρα και 2 Platycoras amartulus ( και ένα σαλιγκάρι αλλοδαπό λαθρομετανάστη που ήρθε με τα φυτα :P )

Αν βάλω και κανα αλγοφάγο δεν θα στρώσει η κατάσταση? Τα τεστ πανε 20 με 25 ευρω το ένα δεν μπορώ να τα πάρω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις το ειδος της αλγης ισως βρεθει πιο ευκολα η λυση.

Τα αλγοφαγα βοηθανε αλλα δεν ειναι η λυση, η οποια ειναι η ισορροπια.

http://aquariumalgae.blogspot.com/

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=199

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις το ειδος της αλγης ισως βρεθει πιο ευκολα η λυση.

Τα αλγοφαγα βοηθανε αλλα δεν ειναι η λυση, η οποια ειναι η ισορροπια.

http://aquariumalgae.blogspot.com/

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=199

Το πρωτο link τα σπάει..ειναι απόλυτα περιγραφικό και κατατοπιστικό :P

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο link τα σπάει..ειναι απόλυτα περιγραφικό και κατατοπιστικό :P

Και το δευτερι το ιδιο αφου εχει πααααααααααααρα πολλες πληροφοριες απο "προβληματα" σαν το δικο σου.

Εβαλα εισαγωγικα γιατι η αλγη δεν ειναι ουσιαστικο προβλημα, παρα μονο θεμα εμφανισης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...