Jump to content

Καθαρτικό Άλας


Recommended Posts

Αυτό που λεώ στον τίτλο πάνω κάτω. Τί είναι το καθαρτικό άλας;

Μια γκαπίνα μετά απο 2η γέννα και ενώ ήταν καλα, μέσα σε μια δυο μέρες έχει πρηστεί και απο μπροστά είναι έτσι:

----,

( `-` )

--' '

αντί για ετσι:

----,

--(`-`)

----' '

και έχει ανασηκωμένα λέπια. Επίσης δυο απο τα μικρά έχουν προβλημα στην κολύμβυση και το ενα κολυμπαει αλλα αμα σταματήσει να κουνιέται πάει το κεφάλι κατω και την ουρά πανω και επιπλέει ενώ το άλλο δεν κουνιέται και ιδιαίτερα αν δεν το "τσιγκλίσεις", και και τα δυο πανε στο κερατόφυλλο και "στέκονται" πλάγια ή ανάποδα, ανάλογα με το που θα κολλήσουν.

Συμφωνα με τον κατάλογο ασθενειών του ΑΖ η θυληκή πρέπει να έχει Dropsy - Εσωτερικό βακτήριο (το οίδημα ήταν ξαφνικό) και τα μικρά Flipover με την διαφορά οτι μόνο στην επιφάνεια είναι...

Η αντιμετώπιση και για τις δυο είναι το αλάτι. Ωστόσο είναι το κανονικό αλάτι που έχουμε στην κουζίνα ή κάποιο ειδικό; Τα άλλα ψάρια θα επιρρεαστούν αμα ρίξω αλάτι στο νερο (όλα γκαπυ και ένα ντανιο)

Υ.Γ. η αναπαράσταση της θυληκης είναι ολα τα $$. :P

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Πάω στοίχημα οτι:

α) δεν θα το βρώ με τίποτα, τουλάχιστον εγκαίρως

β) θα κοστίζει παραπάνω απο το γκάπυ.....

οπότε.... :P

Link to comment
Share on other sites

Πάω στοίχημα οτι:

α) δεν θα το βρώ με τίποτα, τουλάχιστον εγκαίρως Δοκίμασε στο φαρμακείο της γειτονιάς σου, πολύ πιθανόν να έχει

β) θα κοστίζει παραπάνω απο το γκάπυ..... Μάλλον την ίδια τιμή θα έχουν.

οπότε.... sad.gif

Ωστόσο ακόμα και ακριβότερο να είναι δεν νομίζω οτι συνάδει με την ηθική ενος ακουαρίστα να αφήνει τα ψαρακια στην μοίρα τους,ε? :P

Link to comment
Share on other sites

Πάω στοίχημα οτι:

α) δεν θα το βρώ με τίποτα, τουλάχιστον εγκαίρως

β) θα κοστίζει παραπάνω απο το γκάπυ.....

οπότε.... :ninja:

1. Ας μην ανοιξω το στομα μου καλυτερα ... γιατι ειναι σιγουρο το ΜΠΑΝιο. :blink:

2. Η ασθενεια αυτη θα επρεπε να γραφτει .... συμπληρωνοντας την φορμα ασθενειων ... δεν το γνωριζεις;

3. Η συγκεκριμενη ασθενια προκαλειται κυριως απο κακες συνθηκες νερου και δυσκολα θεραπευεται αν δεν ειναι σε αρχικο σταδιο (συνηθως με φαρμακα για βακτηριακες μολυνσεις π.χ. Bactopour direct).

4. Συμπληρωσε τη φορμα ... μηπως το δει και ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ.-

:P

Link to comment
Share on other sites

1. Ας μην ανοιξω το στομα μου καλυτερα ... γιατι ειναι σιγουρο το ΜΠΑΝιο. :ninja:

2. Η ασθενεια αυτη θα επρεπε να γραφτει .... συμπληρωνοντας την φορμα ασθενειων ... δεν το γνωριζεις;

3. Η συγκεκριμενη ασθενια προκαλειται κυριως απο κακες συνθηκες νερου και δυσκολα θεραπευεται αν δεν ειναι σε αρχικο σταδιο (συνηθως με φαρμακα για βακτηριακες μολυνσεις π.χ. Bactopour direct).

4. Συμπληρωσε τη φορμα ... μηπως το δει και ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ.-

:P

1. ....

2. Το ξέρω αλλα ουσιαστικά δεν ρωτάω για ασθένεια, αλλα για το καθαρτικό άλας. :blink:

3. Αλλάζω καθε εβδομαδα 16-17% νερό και προσθέτω Tetra Aquasafe, Tetra Easy balance, και ταϊζω 1-2 φορές την εβδομαδα fishtamin

4. Το είπα στο (2.)

Link to comment
Share on other sites

4. Το είπα στο (2.)

Ναι μας έδωσες να καταλάβουμε :P

----,

( `-` )

--' '

αντί για ετσι:

----,

--(`-`)

----' '

Φίλε tsoum η φόρμα φτιάχτηκε από κάποια μέλη για κάποιους λόγους .

Θα σε παρακαλούσα πολύ να μήν τους απαξιώνεις με το τρόπο σου.

Link to comment
Share on other sites

1. ....

2. Το ξέρω αλλα ουσιαστικά δεν ρωτάω για ασθένεια, αλλα για το καθαρτικό άλας. :ninja:

3. Αλλάζω καθε εβδομαδα 16-17% νερό και προσθέτω Tetra Aquasafe, Tetra Easy balance, και ταϊζω 1-2 φορές την εβδομαδα fishtamin

4. Το είπα στο (2.)

Και μονο γι'αυτο σου προτεινω ... αντι να γραφεις οδηγιες σε αλλους ... αρχισε να διαβαζεις.- :P

Link to comment
Share on other sites

...β) θα κοστίζει παραπάνω απο το γκάπυ.....

οπότε.... :P

Σιγουρα.

Τα γκαπυ τα βρισκεις και τσαμπα απο αγγελιες.

Ιδιως αν πας για κανονικο ψαροφαρμακο αστα να πανε, αγοραζεις κοπαδια.

Αστα αυτα να ψοφησουν και παρε καινουρια ψαρια.

Δεν θα εχουν κανει και χιλιομετρα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Και μονο γι'αυτο σου προτεινω ... αντι να γραφεις οδηγιες σε αλλους ... αρχισε να διαβαζεις.- :P

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%ED%E5%F1%EF%FD

Όλα αυτά τα τηρώ. Θερμοστάτη με θερμοκρασία 26 βαθμούς (θερμοκαρασία ενυδρείο 25<θ<27), αεραντλία, φύλλα Catappa στο δοχείο προετοιμασίας, αντιχλώριο, και το νερό μένει μια βδομάδα μέσα, μέχρι την επόμενη αλλαγή. Και easy balance όπως ακριβώς προτείνει η ίδια η εταιρία.

Για πες μου λοιπόν, τι κάνω λάθος;

Λεω να ρωτάμε πρώτα και κάποια περαιτέρω πληροφορία πριν καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα. Π.χ. στο θέμα μου ή εδώ ή στο άλλο θέμα που ένα παιδία είχε δισκούς με νέον και κορυ. Έλεος πια...

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%ED%E5%F1%EF%FD

Όλα αυτά τα τηρώ. Θερμοστάτη με θερμοκρασία 26 βαθμούς (θερμοκαρασία ενυδρείο 25<θ<27), αεραντλία, φύλλα Catappa στο δοχείο προετοιμασίας, αντιχλώριο, και το νερό μένει μια βδομάδα μέσα, μέχρι την επόμενη αλλαγή. Και easy balance όπως ακριβώς προτείνει η ίδια η εταιρία.

Για πες μου λοιπόν, τι κάνω λάθος;

Λεω να ρωτάμε πρώτα και κάποια περαιτέρω πληροφορία πριν καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα. Π.χ. στο θέμα μου ή εδώ ή στο άλλο θέμα που ένα παιδία είχε δισκούς με νέον και κορυ. Έλεος πια...

~φύλλα Catappa στο δοχείο προετοιμασίας~

Γαιτι? Τα guppy θελουν σκληρο νερο..

~το άλλο θέμα που ένα παιδί είχε δισκούς με νέον και κορυ.~

Τι προβλημα υπαρχει εδω?

Link to comment
Share on other sites

~φύλλα Catappa στο δοχείο προετοιμασίας~

Γαιτι?Τα guppy θελουν σκληρο νερο.. Για το χρώμα και τις "Ευεργετικές ουσίες"

~το άλλο θέμα που ένα παιδί είχε δισκούς με νέον και κορυ.~

Τι προβλημα υπαρχει εδω? Ελα ντε. Τον είχε πειράξει τον αγαπητό Diskus fan το οτι δεν ζουν στον ιδιο τόπο και οτι εχουν 2 βαθμους διαφορας θερμοκρασίας. *

* μπορεί να το είχες διαβάσει. Μετα είχε γράψει ο husky_jim -αν θυμάμαι καλά- ένα κατεβατό σχολιάζοντας. Θα ψάξω να το βρω το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κανοντας το δικηγόρο του διαβόλου συμφωνω με τον tsoum:

ΗΜΑΡΤΟΝ :blink: στο να την λεει ο παλιοτερος στον νεοτερο ουτε στο στρατο αυτο το πραγμα.....

Σιγουρα υπάρχει πιο ευγενικος ή και λιγότερο υποτιμητικός τρόπος να μιλαει ή καλύτερα να γράφει καποιος. Οι περισσότεροι εδω μεσα είναι αντρες και οχι παιδακια που τα κανουμε ντα, αν ολα αυτά λεγονταν πρώσοπο με πρώσοπο σιγουρα θα μιλούσατε με αλλο ύφος... :ninja:

Στο θεμα μας:

Τα ectozon - sera ectopur ανήκουν σε αυτη την ομαδα; :P

Έγινε επεξεργασία - Manoskap
Link to comment
Share on other sites

Εγω κανοντας το δικηγόρο του διαβόλου συμφωνω με τον tsoum:
Και πολυ καλα κανεις.

Καποιος επρεπε να κανει ομως και το δικηγορο αυτουνου του αμοιρου γκαπυ που ετυχε στο δυστυχο ναι ειναι πιο φτηνο απο τα καθαρτικο αλας :P

Ειμαστε χομπυστες που ασχολουνται με ψαρια και ενυδρεια?

ή δουλεουμε στην ιχθυοσκαλα? :blink:

Ημαρτον εμεις.

Πάω στοίχημα οτι:

α) δεν θα το βρώ με τίποτα, τουλάχιστον εγκαίρως

β) θα κοστίζει παραπάνω απο το γκάπυ.....

οπότε.... :ninja:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ε μα τι να κάνω... Ως τώρα έχω δώσει χοντρικά 300€ όταν τον μήνα αποταμιεύω απο χαρτζιλίκια ~50€... Και θέλω να κάνω και αναβάθμιση στο φωτισμό μου..... Και το δι-ευρω σκέφτεσαι, και ειδικά όταν σε κανα μήνα δεν θα υπάρχουν γκάπυ στο ενυδρείο σου.

Και σε έναν πετ-σοπα στην Πυλαία που ρώτησα μου λέει: "Είναι πολυ δύσκολη η θεραπεία. Καλύτερα βγάλ'το να μην μολυνθούν απο τα άλλα." Τον ρώτησα και για φάρμακο αλλα μου ειπε οτι δεν υπήρχε λόγος...

Τώρα όντως είναι μ@λ@κι@ αυτό που κάνω. Απο κει και πέρα, πρέπει να "ζυγίζουμε" τις καταστάσεις.

Πάντως εγώ περιμένω απο τον Diskus να μου πεί τι κανω λάθος στις αλλαγές νερού μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ περιμένω απο τον Diskus να μου πεί τι κανω λάθος στις αλλαγές νερού μου.

Θεωρητικά πρέπει να αλλάζεις το 30% ανά εβδομάδα! Πρακτικά είναι άλλο θέμα. Τι ΝΟ3 έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ε μα τι να κάνω... Ως τώρα έχω δώσει χοντρικά 300€ όταν τον μήνα αποταμιεύω απο χαρτζιλίκια ~50€... Και θέλω να κάνω και αναβάθμιση στο φωτισμό μου..... Και το δι-ευρω σκέφτεσαι, και ειδικά όταν σε κανα μήνα δεν θα υπάρχουν γκάπυ στο ενυδρείο σου.

Και σε έναν πετ-σοπα στην Πυλαία που ρώτησα μου λέει: "Είναι πολυ δύσκολη η θεραπεία. Καλύτερα βγάλ'το να μην μολυνθούν απο τα άλλα." Τον ρώτησα και για φάρμακο αλλα μου ειπε οτι δεν υπήρχε λόγος...

Τώρα όντως είναι μ@λ@κι@ αυτό που κάνω. Απο κει και πέρα, πρέπει να "ζυγίζουμε" τις καταστάσεις.

Πάντως εγώ περιμένω απο τον Diskus να μου πεί τι κανω λάθος στις αλλαγές νερού μου.

Δεκτον και σε καταλαβαινω, αλλα θελει λιγο σεβασμο τουλαχιστον, το ζωντανο που χανει τη ζωη του.

(αν και η αναβαθμιση του φωτισμου δεν ειναι το ιδιο σημαντικη)

Η κατασταση αν δεν την προλαβεις στην αρχη ειναι μη αναστρεψιμη (καταστρεφονται τα νεφρα του ψαριου).

Μετα υπαρχει η ευθανασια.

Link to comment
Share on other sites

Μετα υπαρχει η ευθανασια.

Πώς; Να το βγάλω απο το νερό; Μη μου πείς να το λιώσω με τίποτα :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω μετά απο πόσο καιρό θεωρείται προχωρημένο αλλα έχει απο το μεσημέρι της Δευτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη περιμενεις μια απαντηση απο εμενα οπως ειδα .... εγραψες .....

3. Αλλάζω καθε εβδομαδα 16-17% νερό και προσθέτω Tetra Aquasafe, Tetra Easy balance, και ταϊζω 1-2 φορές την εβδομαδα fishtamin

1. Στο εγραψε πιο πανω ο Νικος .... αν και ειναι εξαρτωμενο απο τις μετρησεις .... ειναι πολυ μικρο το ποσοστο της αλλαγης.

2. Τι ακριβως κανει αυτο το προιον και γιατι το χρησιμοποεις;

3. Στην βιασυνη μου πανω παρερμηνευσα και κατι που εγραψες ... εβαλα κομμα χωρις να εχεις βαλει ... με αποτελεσμα να διαβασω ..... ταιζω 1-2 φορες την εβδομαδα, fishtamin ........ οποτε ζητω συγνωμη. :ninja: Εσυ περπει να εννοεις οτι 2 φορες την εβδομαδα δινεις τροφη "μουλιασμενη" με fishtamin.-

:P

Link to comment
Share on other sites

Επειδη περιμενεις μια απαντηση απο εμενα οπως ειδα .... εγραψες .....

3. Αλλάζω καθε εβδομαδα 16-17% νερό και προσθέτω Tetra Aquasafe, Tetra Easy balance, και ταϊζω 1-2 φορές την εβδομαδα fishtamin

1. Στο εγραψε πιο πανω ο Νικος .... αν και ειναι εξαρτωμενο απο τις μετρησεις .... ειναι πολυ μικρο το ποσοστο της αλλαγης.

2. Τι ακριβως κανει αυτο το προιον και γιατι το χρησιμοποεις;

3. Στην βιασυνη μου πανω παρερμηνευσα και κατι που εγραψες ... εβαλα κομμα χωρις να εχεις βαλει ... με αποτελεσμα να διαβασω ..... ταιζω 1-2 φορες την εβδομαδα, fishtamin ........ οποτε ζητω συγνωμη. :ninja: Εσυ περπει να εννοεις οτι 2 φορες την εβδομαδα δινεις τροφη "μουλιασμενη" με fishtamin.-

:P

Τότε μπορώ να αυξήσω το ποσοστό αν είναι αυτό το πρόβλημα

Tetra Easy balance:

>Για υγιή ψάρια και φυτά σε όλα τα ενυδρεία γλυκού νερού

>Μειώνει τον αριθμό αλλαγών του νερου (το παραβλέπουμε)

>Διατηρεί το νερό του ενυδρείου ως και 6 μήνες βιολογικά υγιές

>Τα ψάρια και τα φυτά νιώθουν καλύτερα

>Σταθεροποιεί τις σημαντικές τιμες pH και KH, μειώνει τα φωσφάτα (!?) και τα νιτρικά άλατα

Αυτό γράφει πάνω στην συκσευασία. Στο ίντερνετ εδώ, αν και αυτη πρεπει να είναι καινούργια σύνθεση καθώς αυτό που έχω δεν περιέχει "nitraban". Το συγκεκριμένο προϊον, ναι μεν το είχα απο πρίν, αλλα μας μοίρασαν και στην συνάντηση τέτοια οπότε υποθέτω πως....

Όσο για την τροφή, ναι, ταιζω καθε μερα 2-3 φορές, και μια ή δυο το πολύ φορες την εβδομάδα με fishtamin

Link to comment
Share on other sites

Κανεις μετρησεις για να δεις αν κανει αυτα που υποσχεται; :P Υποθετικα .... δεν κανεις αλλαγη νερου για 6 μηνες οταν "δουλευεις" αυτο το προιον (ετσι δεν γραφει ; ). Στο πειραμα που εκανα εγω ... απετυχε (ηταν η παλια συνθεση οχι αυτη που εβαλες σε λινκ).- :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...