Jump to content

Vallisneria...προβλημα


ΝΙΚΟΣ84

Recommended Posts

Στήνω νέο ενυδρείο με "αφρικάνες" κι αποφάσισα να βάλω μέσα 3 ρίζες vallisneria gigantea. Τις φύτεψα λοιπόν το σάββατο, προσθέτοντας τα απαραίτητα βοηθήματα (ferrocell & floracell). Στο κατάστημα που τα αγόρασα μου είπαν οτι καλό είναι να τα φυτέψω μαζί με το "γλαστράκι" που κρατάει τις ρίζες μαζί (σωστό ή λάθος :P. Σήμερα λοιπόν παρατήρησα ότι τα φύλλα έχουν αρχίσει να κιτρινίζουν και να διαλύονται. Δεν έχω κάνει ακόμα μετρήσεις. Πρέπει να κάνω κάτι άμεσα ή να περιμένω κι άλλο μέχρι να εγκλιματιστούν;

Link to comment
Share on other sites

Δεν φυτεύουμε ποτέ τα φυτά με το γλαστράκι

1ον γιατί ο πετροβάμβακας είναι τοξικός

2ον γιατί δεν βοηθάμε το φυτό αλλά το πνίγουμε

Βγάλτες από τα γλαστράκια, δες δε τι κατάσταση είναι οι ρίζες τους και κάνε μετρήσεις για να βοηθήσεις τους εμπειρότερους να σου απαντήσουν αναλυτικότερα...

Link to comment
Share on other sites

Το γλαστράκι βγάλτο και μαζί βγάλε και το βαμβάκι που έχουν οι ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγάκι τον τρόπο φύτευσης που προτείνει η Tropica:

Στο 3:50 η vallisneria

Επίσης στον κατάλογο της γράφει: << Remove the pot and the mineral wool carefully from the roots. Remove any sick leaves. Plant the individual plants in the pot at intervals. Remove whole leaves whole plants when trimming.>>

Έγινε επεξεργασία - gabri.c
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Μόλις τελείωσα με την "επαναφύτευση". Ελπίζω σωστά αυτή τη φορά. Χρειάζονται κάποιο λίπασμα στη ρίζα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Μόλις τελείωσα με την "επαναφύτευση". Ελπίζω σωστά αυτή τη φορά. Χρειάζονται κάποιο λίπασμα στη ρίζα;

Ειδικα για την Vallisneria οχι...

Δικη σου επιλογη μετα απο κανενα μηνα να αγορασεις κατι ταμπλετιτσες που πμενουν μεσα στο χωμα διπλα στις ριζες, για ιχνοστοιχεία :P

Link to comment
Share on other sites

Τότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω μέχρι να επανέλθει το φυσικό τους χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Τότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω μέχρι να επανέλθει το φυσικό τους χρώμα.

Αν σου πεταει απο κατω εισαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πετάει από κάτω;

Πεταει απο κατω αλλο φυτο και βγαινει παραδιπλα του...!!!Τα 2 φυτα ενωνονται με ενα κλωναρακι..

Αν το κανει αυτο εισαι οκ..!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά δεν έχει μείνει φύλλο για φύλλο. Δεν μπορώ να καταλάβω, υπάρχει περίπτωση να τις "χτυπάνε" τα ψάρια; Δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Απλά κάθε πρωί βλέπω όλο και περισσότερα πράσινα φύλλα να επιπλέουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω, υπάρχει περίπτωση να τις "χτυπάνε" τα ψάρια;

Ναι :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εκτως απο τα προαναφερθεντα μιας και λες εχεις αφρικανες...εχεις θαλασσινη αμμο απο παραλια δικη μας?

πολλες ειναι οι περιπτωσεις που η δικη μας αμμος σκοτωνει ολα τα φυτα....να το ξερεις και αυτο!

Link to comment
Share on other sites

εκτως απο τα προαναφερθεντα μιας και λες εχεις αφρικανες...εχεις θαλασσινη αμμο απο παραλια δικη μας?

πολλες ειναι οι περιπτωσεις που η δικη μας αμμος σκοτωνει ολα τα φυτα....να το ξερεις και αυτο!

Επειδή μου το ειπαν κι αυτό, έχω επιλέξει λευκή λεπτόκοκκη άμμο της HAGEN

Link to comment
Share on other sites

Μην βασανιζεσαι αδικα αφου αφρικανες και φυτα ουτε για πλακα. Τους την πεφτουν και δεν μενει ορθιο τιποτα οσο και να προσπσθεις οσα φυτα και να βαλεις οι Αφρικανες θα ειναι οι Δολοφονοι :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα και τα τελευταία φύλλα να επιπλέουν. Αυτό που με παραξένεψε ήταν οι μαύρες ρίζες. Τι μπορεί να φταίει; Λέω να ξανακάνω μια απόπειρα. Πόσο φωτισμό θέλουν οι βαλισνέριες; Έχω 3XΤ5 POWER GLO (1x 39W και 2x8W)και 1x T5 MARINE GLO (39W), μήπως χρειάζεται καμία Arcadia tropical pro ή Power Plant;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...