Jump to content

στησιμο καινουργιου ενυδρειου φυτα και αμμος


bluescorpion

Recommended Posts

Χαιρετώ τους παντες φιλους του ενυδρειου.

Ειμαι παλαιος κατοχος φυτεμενου ενυδρειου το οποιο πηγαινε παρα πολυ καλα.

ειχα μεγαλη αναπτηξη των φυτων με υποστρωμα μονο λαβα.

το ερωτημα μου ειναι το εξης θελω να στησω ενα με αμμο λευκη γιατι μου αρεσει οπτικα θα μπορεσω να εχω ενα φυτεμενο ενυδριο με την αμμο?

Το ρωτάω γιατι ακούω πολλες αποψεις.

Θα ηθελα να απαντησει καποιος ο οποιος ειχε ή εχει δει κατι τετοιο.

Θα το εκτιμήσω

Ευχαριστώ ολους.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους παντες φιλους του ενυδρειου.

Ειμαι παλαιος κατοχος φυτεμενου ενυδρειου το οποιο πηγαινε παρα πολυ καλα.

ειχα μεγαλη αναπτηξη των φυτων με υποστρωμα μονο λαβα.

το ερωτημα μου ειναι το εξης θελω να στησω ενα με αμμο λευκη γιατι μου αρεσει οπτικα θα μπορεσω να εχω ενα φυτεμενο ενυδριο με την αμμο?

Το ρωτάω γιατι ακούω πολλες αποψεις.

Θα ηθελα να απαντησει καποιος ο οποιος ειχε ή εχει δει κατι τετοιο.

Θα το εκτιμήσω

Ευχαριστώ ολους.

Γεια σου,

Δεν μπορω να βγαλω ακρη.... θελεις να στησεις ενα ενυδρειο με βυθο αμμο αντι για λαβα...

και ρωτας αν εχει καποιος η αν εχει δει να σου πει την γνωμη του!?

φιλε μου οι περισοτεροι χρησημοποιουμε σαν βηθο την αμμο... πιο Βιοτοπικη και πιο ευκολη στην χρηση (τουλαχιστον για εμενα)

εχω 2 φυτεμενα ενα με πιρανι και ενα με ζωοτοκα... και στα 2 χρησιμοποιώ αμμο... και θα συνεχισω να την χρησιμοποιώ......

γνωμη μου κανε πραξη αφοβα αυτο που σκεφτεσαι... :P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα σου μπορει να απαντηθει ουσιαστικα μονο αν πεις τι ειδους φυτεμενο θελεις να στησεις.

Θα εναι με ευκολα ή με δυσκολα φυτα, με παροχη CO2, με υψηλο φωτισμο, μετριο ή χαμηλο;

Θα ειναι hich tech με λευκη αμμο ή με κοκκινωπη; τι ψαρια θα εχεις μεσα;

Μερικες συμβουλες: η επιλογη της αμμου θα πρεπει να γινει πολυ προσεκτικα να βρεις την σωστη ποιοτητα και κοκκομετρια ωστε να μην πετρωνει με τον χρονο.

Να ειναι τσεκαρισμενα μη ασβεστολιθικη εφοσον διατηρεις ψαρια που θελουν μαλακο νερο.

Αν εχεις υψηλο φωτισμο , η λευκη αμμος δεν θα παραμεινει λευκη. Θα πιασει αλγες και με τον καιρο θα γινει πρασινωπη ή σκουρα λερωμενη, πραγμα οχι και τοσο ομορφο αισθητικα.

Προτιμησε την αμμο στο χρωμα της ωχρας ή την κοκκινωπη. Θα νοιωθουν περισσοτεη ασφαλεια τα ψαρια σου και θα βγαλουν τα χρωματα τους.

Ολα τα φυτα (εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις) κανουν σε σκετη αμμο αλλα εφοσον δεν θα μπορουν να παρουν στοιχεια απο τον βυθο θα πρεπει να λιπαινεις σωστα την στηλη νερου. Ακομα και οι εχινοδωροι που λεγεται οτι τρεφονται απο τις ριζες, αναπτυσσονται πολυ καλα σε σκετη στειρα αμμο αν υπαρχει επαρκης λιπανση στην στηλη νερου. Αν οχι, τοτε ταμπλετες λιπανσης κοντα στις ριζες τους.

Η αποφαση δικη σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι off topic αλλά θα πρέπει να ρωτήσω,οταν λες κοκκινωπη άμμο??εχεις να προτεινεις κάποια συγκεκριμένη??Ταιριάζει σε κάποιο είδος βιότοπου??καμια φωτο ευκαιρη??με εβαλες σε ιδεες...Ειναι καθαρα απορίες μην το εκλάβεις διαφορετικα..

Φιλικα Νικος

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους παντες φιλους του ενυδρειου.

Ειμαι παλαιος κατοχος φυτεμενου ενυδρειου το οποιο πηγαινε παρα πολυ καλα.

ειχα μεγαλη αναπτηξη των φυτων με υποστρωμα μονο λαβα.

το ερωτημα μου ειναι το εξης θελω να στησω ενα με αμμο λευκη γιατι μου αρεσει οπτικα θα μπορεσω να εχω ενα φυτεμενο ενυδριο με την αμμο?

Το ρωτάω γιατι ακούω πολλες αποψεις.

Θα ηθελα να απαντησει καποιος ο οποιος ειχε ή εχει δει κατι τετοιο.

Θα το εκτιμήσω

Ευχαριστώ ολους.

Θα γινω πιο σαφης 200λ ενυδρειο σκεφτομαι να βαλω δισκους όπως ειχα (οχι πολλους 2 ).και διαφορα αλλα ψαρακια που ταιριαζουν.το ενυδρειο που ειχα με λαβα πηγαινε super προσ ολους τουσ τομεις ακομα και φυτα ηψηλων απαιτησεων ειχα χωρισ co2.σε αυτο που θελω να στησω θελο να κανω το ιδιο αλλα αντι να βαλω λαβα να βαλω λευκή ή ωχρα αμμο.

οσο αναφορα το co2 ισως να βάλω.

Απλα αυτο που θελω ειναι να ρωτησω αν η άμμος ειναι υποστρωμα σωστο για φυτα γιατι εχω ακουσει διαφορες αποψεις.

πολυ χρησιμες οι συμβουλες που δωσανε οι προιγουμενοι και ευχαριστώ

υπόστρωμα κατω απο την άμμο να βάλω (χώμα) η να βάλω σκετη την άμμο?το λεω αυτο γιατι φοβαμαι με τον καιρο μην ανακατευτει το χωμα-λιπασμα με την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Δισκοι και φυτεμένο; ξέρεις τις επιλογές σου; Οι δίσκοι ξέρεις σε τι θερμοκρασίες διατηρούντε; ξέρεις πολλά φυτά να διατηρούντε σε αυτές τις θερμοκρασίες;

Link to comment
Share on other sites

Δισκοι και φυτεμένο; ξέρεις τις επιλογές σου; Οι δίσκοι ξέρεις σε τι θερμοκρασίες διατηρούντε; ξέρεις πολλά φυτά να διατηρούντε σε αυτές τις θερμοκρασίες;

Eixa kati tetoio 3 xronia.tairiazoun mia xara.den milav gia fyta me treles apaithseis

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...