Jump to content

Νέο ενυδρείο, αρχάρια κάτοχος...


Marmaths

Recommended Posts

Καλησπέρα! :blink:

Πριν κάνα μήνα αγόρασα ένα καινούριο ενυδρείο 115 λίτρων! :P Αυτή τη στιγμή είμαι σε φάση στρωσίματος πριν αρχίσω να φιλοξενώ ψαράκια! Έχω λοιπόν ήδη κάνει τις εξής διαδικασίες(με συμβουλές από ένα pet shop του οποίου οι κάτοχοι μου φάνηκαν έμπειροι αλλά δεν μπορώ να κρίνω και τόσο αντικειμενικά μιας και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα):

Έχω αγοράσει άμμο λευκή για βυθό, πέτρες και ένα ξύλο για διακόσμηση...

Στο φίλτρο μου είπαν να βάλω κάτω κάτω ένα δίχτυ μακαρόνι,μετά μια στρώση άνθρακα, μια στρώση υαλοβάμβακα και πάνω πανω το σφουγγάρι.

Έχω επίσης αγοράσει αυτή τη συσκευή που κάνει μπουρμπουλήθρες για οξυγόνωση (από ότι κατάλαβα)...

Τώρα προσθέτω για να γίνει σωστό στρώσιμο βακτήρια μέρα παρά μέρα και μου είπαν να περιμένω καμμιά 20αριά μέρες μέχρι να βάλω τα ψαράκια μου....

Το επόμενο βήμα είναι να προσθέσω φυτά αληθινά, αλλά θα προτιμούσα να μην χρειάζονται πολλή φροντίδα και να μην είναι πάρα πολύ ακριβά!

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να γίνει καλή δουλειά γιατί δεν αντέχω να μου πεθαίνουν ψαράκια! Γι' αυτό θέλω από σας να μου πείτε αν έχει γίνει μέχρι τώρα σωστά η διαδικασία και τι άλλο θα έπρεπε να κάνω σε αυτή τη φάση ώστε να πετύχει το στρώσιμο! Βάζω και μια φωτογραφία από την τωρινή κατάσταση του ενυδρείου μου, ώστε να έχετε πλήρη εικόνα και να μπορέσετε να μου δώσετε συμβουλές ΚΑΙ για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα (η πέτρα πάνω στο ξύλο είναι γιατί αυτό δεν έχει ακόμα ποτίσει αρκετά και αν τη βγάλω επιπλέει... φυσικά δεν θα είναι εκεί η θέση της!)!

Θα σας κρατάω ενήμερους από εδώ για όλες τις εξελίξεις! Ευχαριστώ εκ των προτέρων(και σόρρυ για το τεράστιο μνμ :ninja: )

post-16263-1257896701_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλως όρισες στο φορουμ!!Λοιπον καλά στα είπαν στο pet shop, συγκριτικά με αλλα που εχουμε κατα καιρούς ακούσει..Εγώ θα σου πρότεινα..να βάλεις το φίλτρο στα πλάγια γιατι εκει μες τη μέση φαινεται πολύ άσχημο(ΙΜΟ).Η θεση των υλικων φιλτραρισματος θα πρεπει να ειναι απο κατω προς τα επανω η εξης μακαρονι-σφουγγάρι-άνθρακας-υαλοβάμβακας-Το 20 ημέρες μου ακούγεται πολύ εμπερικό καλο΄θα ειναι να παρεις tests ΝΗ4 ΝΟ2 ΝΟ3 για να δεις αν το ενυδρειο σου εχει όντως στρώσει και PH GH KH για να μπορέσεις να δεις τις συνθήκες του νερού σου και να τις μεταβάλεις αναλογως με τα ψάρια που επιλέξεις να φιλοξενήσεις!!!

Ελπιζω να μην σε μπέρδεψα

Φιλικα Νικος

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες!

Καλά ξεκίνησες, ήσουν τυχερή στην επιλογή του petshop.

Πράγματι είναι σπάνιο να έρχεται κάποιος/α στο AquaZone με καλές συμβουλές από πριν.

Για ποιο κατάστημα πρόκειται;

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες στο φορουμ!!Λοιπον καλά στα είπαν στο pet shop, συγκριτικά με αλλα που εχουμε κατα καιρούς ακούσει..Εγώ θα σου πρότεινα..να βάλεις το φίλτρο στα πλάγια γιατι εκει μες τη μέση φαινεται πολύ άσχημο(ΙΜΟ).Η θεση των υλικων φιλτραρισματος θα πρεπει να ειναι απο κατω προς τα επανω η εξης μακαρονι-σφουγγάρι-άνθρακας-υαλοβάμβακας-Το 20 ημέρες μου ακούγεται πολύ εμπερικό καλο΄θα ειναι να παρεις tests ΝΗ4 ΝΟ2 ΝΟ3 για να δεις αν το ενυδρειο σου εχει όντως στρώσει και PH GH KH για να μπορέσεις να δεις τις συνθήκες του νερού σου και να τις μεταβάλεις αναλογως με τα ψάρια που επιλέξεις να φιλοξενήσεις!!!

Ελπιζω να μην σε μπέρδεψα

Φιλικα Νικος

Νίκο, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

Λοιπόν η θέση των υλικών φιλτραρίσματων που μου είπαν είναι κάπως διαφορετική... παίζει πολύ σημαντικό ρόλο; Δηλαδή μου προτείνεις να την αλλάξω και να βάλω αυτή που μου είπες ή δεν έχει τόση σημασία;

Δυστυχώς το φίλτρο δεν μπορώ να το βάλω στην άκρη...είναι ενσωματωμένο στο ενυδρείο σε εκείνη τη θέση...

Όσο για τα τεστ αυτά, η αλήθεια είναι ότι είμαι παντελώς άσχετη... Θα ήθελα να μάθω κάποιες λεπτομέρειες όπως τι ακριβώς τεστ να αγοράσω, από που, πως χρησιμοποιούνται και πόσο κοστίζουν(θα κάνω και μια αναζήτηση βέβαια μήπως τα βρω ήδη γραμμένα)...

Τέλος, για τα ψάρια που λέω να βάλω έχω 2 σενάρια στο μυαλό μου: το ένα είναι να βάλω σχετικά μεγάλα σε μέγεθος και όμορφα ημιάγρια ψάρια(σκαλάρια κλπ....) ή να βάλω γκάπυ και άλλα ζωοτόκα και να το παλέψω να έχω αναπαραγωγές... Εσείς τι προτείνετε; Επίσης που μπορώ να βρω μια λίστα ή κάτι τέτοιο των ημιάγριων ψαριών;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες!

Καλά ξεκίνησες, ήσουν τυχερή στην επιλογή του petshop.

Πράγματι είναι σπάνιο να έρχεται κάποιος/α στο AquaZone με καλές συμβουλές από πριν.

Για ποιο κατάστημα πρόκειται;

Ωραία... χαίρομαι που το ακούω αυτό! :P

Οντως κι εμένα μου φάνηκαν πολύ έμπειρα τα παιδιά και με αγάπη σε αυτό που κάνουν και η αλήθεια είναι ότι το ξεχώρισα γιατί έχω γνωρίσει και πραγματικά ερασιτέχνες του είδους (που μου είχαν προκαλέσει πολλά προβλήματα στο παρεθόν).

Το κατάστημα είναι ο Υδάτινος Κόσμος στην Αιγαλέω που από ότι είδα συμμετέχει και στο φόρουμ αυτό! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι σιγουρη οτι πήγες στο καλύτερο και πιο υποψιασμένο κατάστημα που θα μπορούσες.(Μαλλιάδες όταν θα ξαναρθω θελω εκπτωση :P:ninja: )Τα τεστάκια χονδρικά υπολογισε 15-20 ευρω για το καθένα και πίστεψέ με απο εκει και περα θα ξέρεις τι σου γίνεται...ουτε "μυστηριωδεις" θανατοι και απώλειες...Λοιπον για σκαλάρια καλυτερα να το ξεχάσεις,τα λίτρα και το σχημα του ενυδρείου σου είναι απαγορευτικά για τους εξασφαλίσεις καλη ποιοτητα ζωης.Για ζωοτοκα και βεβαια,θα εχεις και αρκετες επιλογές και χωράει μεγάλος αριθμός αυτών στα λίτρα σου.Το φίλτρο μπορεί να ξεκολλησει και να κολλήσει στα πλάγια,εχω κανει το αναλογο σε ακριβως ίδιο ενυδρείο,στο λεω επειδη είναι αρχη και δεν εχεις ψάρια μέσα..Οσον αφορα τα υλικά φίλτρανσης προτεινω,πάντα επάνω τον υαλοβάμβακα γιατι εχει το μικρότερο μάτι και δεν μειωσεις την ροη του φίλτρου και βασικοτερο..τον αντικαθιστας συχνότερα απο καθε αλλο υλικό φίλτρανσης.

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

Να εισαι σιγουρη οτι πήγες στο καλύτερο και πιο υποψιασμένο κατάστημα που θα μπορούσες.(Μαλλιάδες όταν θα ξαναρθω θελω εκπτωση :P:ninja: )Τα τεστάκια χονδρικά υπολογισε 15-20 ευρω για το καθένα και πίστεψέ με απο εκει και περα θα ξέρεις τι σου γίνεται...ουτε "μυστηριωδεις" θανατοι και απώλειες...Λοιπον για σκαλάρια καλυτερα να το ξεχάσεις,τα λίτρα και το σχημα του ενυδρείου σου είναι απαγορευτικά για τους εξασφαλίσεις καλη ποιοτητα ζωης.Για ζωοτοκα και βεβαια,θα εχεις και αρκετες επιλογές και χωράει μεγάλος αριθμός αυτών στα λίτρα σου.Το φίλτρο μπορεί να ξεκολλησει και να κολλήσει στα πλάγια,εχω κανει το αναλογο σε ακριβως ίδιο ενυδρείο,στο λεω επειδη είναι αρχη και δεν εχεις ψάρια μέσα..Οσον αφορα τα υλικά φίλτρανσης προτεινω,πάντα επάνω τον υαλοβάμβακα γιατι εχει το μικρότερο μάτι και δεν μειωσεις την ροη του φίλτρου και βασικοτερο..τον αντικαθιστας συχνότερα απο καθε αλλο υλικό φίλτρανσης.

Χαίρομαι πολύ γι'αυτό γιατί το έψαξα πολύ το θέμα... κι ευτυχώς είχε αποτέλεσμα...

Ωραία...Θα ρωτήσω τα παιδιά για τα τεστάκια!

Όσο για τα ζωοτόκα με εντυπωσιάζει η ιδέα των γεννήσεων νέων ψαριών αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο... Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να το πετύχω και κυρίως δεν έχω δεύτερο ενυδρείο σε περίπτωση που χρειαστεί να τα απομομώσω... Αλήθεια τι χρειάζεται κανείς για να πετύχει κάτι τέτοιο; Και επίσης πόσα μικρά τέτοια ψαράκια περίπου θα χωράει το ενυδρείο μου;

Όσο για το φίλτρο...κι αυτό δύσκολο μου φαίνεται...που θα έπρεπε να απευθυνθώ για κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τα μεγεθη τους ειναι και ο αριθμος του πληθυσμού,θα βάλεις περισσοτερα guppies παρα platties η ξυφοφορους... δεν ειναι κατι δύσκολο,τις συνθήκες αν φροντισεις να ειναι οι σωστες για αυτα τοτε θα τα δεις να αναπαραγονται..απλα μετα θα πρεπει να βρεις να τα δωσεις σε καποιον καθως υπάρχουν είδη π.χ τα mollies τα οποια μπορεί να γεννήσουν και 60-70 ψαράκια πράγμα που θα ταλαιπωρήσει και εσενα αλλα και αυτά...Μπορεις επίσης να διαλέξεις ψάρια απο την οικογένεια των Τετρας,εχεις άπειρες επιλογές και απειροελαχιστες πιθανοτητες να πολλαπλασιαστουν...ψαξε το καλα,παρε ιδεες και προτασεις και θα βρεις το ειδος που θα φιλοξενησεις!!

Οσο για το φίλτρο για το φίλτρο θα βρούμε μια λύση,ειναι κάτι πού απλό,το ξεκολλας με λίγη πετονιά και το κολλάς με μη τοξική σιλικόνη στην πλαινη μεριά,θα χαρω και εγω να σε βοηθήσω.αν βρω το χρόνο φυσικά

Φιλικα Νικος

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τα μεγεθη τους ειναι και ο αριθμος του πληθυσμού,θα βάλεις περισσοτερα guppies παρα platties η ξυφοφορους... δεν ειναι κατι δύσκολο,τις συνθήκες αν φροντισεις να ειναι οι σωστες για αυτα τοτε θα τα δεις να αναπαραγονται..απλα μετα θα πρεπει να βρεις να τα δωσεις σε καποιον καθως υπάρχουν είδη π.χ τα mollies τα οποια μπορεί να γεννήσουν και 60-70 ψαράκια πράγμα που θα ταλαιπωρήσει και εσενα αλλα και αυτά...Μπορεις επίσης να διαλέξεις ψάρια απο την οικογένεια των Τετρας,εχεις άπειρες επιλογές και απειροελαχιστες πιθανοτητες να πολλαπλασιαστουν...ψαξε το καλα,παρε ιδεες και προτασεις και θα βρεις το ειδος που θα φιλοξενησεις!!

Εγώ σκεφτόμουν guppies, platties ή mollies (ήμερα δεν θεωρούνται όλα αυτά:P. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα πολύ να τα δω να πολλαπλασιάζονται και ...όλο και κάπου θα βρω να τα δώσω! Αλλά δεν ξέρω αν έχω τις κατάλληλες προυποθέσεις για κάτι τέτοιο... Για παράδειγμα θέλουν ξεχωριστό χώρο ή ειδικά φυτά ή μπορώ να τα έχω μαζί με τα υπόλοιπα ψάρια στο κανονικό ενυδρείο μου;

Όσο για το φίλτρο δεν ακούγεται τόσο απλό για μένα αλλά αν βρεις το χρόνο μέχρι πριν βάλω ψαράκια μέσα (μην ταράξουμε και την ησυχία τους...) θα σου ήμουν ευγνώμων... Όντως θα είναι ομορφότερο το αποτέλεσμα...

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Με γεια το ενυδρειο.

Πολυ ομορφο φαινεται και εχει τις δυνατοτητες να γινει ομορφοτερο.

Τον ανθρακα στο φιλτρο αφου θα βαλεις και φυτα, σε λιγο καιρο βγαλτον και πετα τον.

Υποθετω στο προτεινα σαν υλικο μονο για την αρχη του ενυδρειου να τραβηξει τυχων τοξικα.

Το βαμβακι παει τελευταιο καλα σου λεει ο Νικ.

Τις μπουρμπουληθρες (αεραντλια) μη τις βαλεις, η οξυγονωση που θα προκαλει η αναταραξη απο την εξοδο του φιλτρου αρκει, φυλα τη ομως για περιπτωση αναγκης.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

και τα τρια που εγραψες ανηκουν στα ημερα αλλα δεν θα ταιριάξουν ουτε σαν συνθηκες ουτε σαν συμπεριφορά,ριξε μια ματια στο νετ και θα δεις,θα σου προτεινα platties,απο αληθινα φυτα λιγο κερατοφυλλο θα κανει τα πραγματα πιο απλα για ολους τους κατοικους σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Με γεια το ενυδρειο.

Πολυ ομορφο φαινεται και εχει τις δυνατοτητες να γινει ομορφοτερο.

Τον ανθρακα στο φιλτρο αφου θα βαλεις και φυτα, σε λιγο καιρο βγαλτον και πετα τον.

Υποθετω στο προτεινα σαν υλικο μονο για την αρχη του ενυδρειου να τραβηξει τυχων τοξικα.

Το βαμβακι παει τελευταιο καλα σου λεει ο Νικ.

Τις μπουρμπουληθρες (αεραντλια) μη τις βαλεις, η οξυγονωση που θα προκαλει η αναταραξη απο την εξοδο του φιλτρου αρκει, φυλα τη ομως για περιπτωση αναγκης.

Καλώς σας βρήκα! Ευχαριστώ πολύ!

Α δεν ήξερα ότι δεν χρειάζεται ο άνθρακας... Οκ θα αλλάξω τις θέσεις των υλικών του φίλτρου όπως είπε ο Νίκος... Όσο για τις μπουρμπουλήθρες εκτός του ότι μου αρέσουν πολύ και σαν διακοσμητικές τις πήρα γιατί ήθελα να βάλω λίγο παραπάνω νερό και καλύπτει την έξοδο του φίλτρου... Πιστεύεις πως θα υπάρχει πρόβλημα αν τις κρατήσω (μιας και τις έχω τώρα... :P )

και τα τρια που εγραψες ανηκουν στα ημερα αλλα δεν θα ταιριάξουν ουτε σαν συνθηκες ουτε σαν συμπεριφορά,ριξε μια ματια στο νετ και θα δεις,θα σου προτεινα platties,απο αληθινα φυτα λιγο κερατοφυλλο θα κανει τα πραγματα πιο απλα για ολους τους κατοικους σου!!!

Α δεν ταιριάζουν μεταξύ τους ε; Έλεγα να μην πάρω μόνο ένα είδος όμως... Τα platties για παράδειγμα με ποια άλλα θα μπορούσα να τα ταιριάξω(ζωοτόκα ή μη, χωρίς όμως να υπάρχει πρόβλημα σε περίπτωση αναπαραγωγής φυσικά);

Link to comment
Share on other sites

.. Όσο για τις μπουρμπουλήθρες εκτός του ότι μου αρέσουν πολύ και σαν διακοσμητικές τις πήρα γιατί ήθελα να βάλω λίγο παραπάνω νερό και καλύπτει την έξοδο του φίλτρου... Πιστεύεις πως θα υπάρχει πρόβλημα αν τις κρατήσω (μιας και τις έχω τώρα... :P ....

Αν βαλεις φυτα δεν θα τους κανει καλο. Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις φυτα δεν θα τους κανει καλο.

Ooook λοιπόν! Και...εκτός από κερατόφυλλο...τι άλλα φυτά να βάλω(εύκολα κυρίως);

Link to comment
Share on other sites

Ooook λοιπόν! Και...εκτός από κερατόφυλλο...τι άλλα φυτά να βάλω(εύκολα κυρίως);

Καλημέρα, μπορείς να βάλεις anubias, valisneria, egeria densa, cabomba caroliniana, microsorum pteropus, java moss, hygrophilia corymbosa και άλλα. Κοίταξε στον κατάλογο της Tropica για κάθε φυτό γράφει απαιτήσεις και άλλα χαρακτηριστικά.

http://www.tropica.com/default.asp

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα! Ευχαριστώ πολύ!

Α δεν ήξερα ότι δεν χρειάζεται ο άνθρακας... Οκ θα αλλάξω τις θέσεις των υλικών του φίλτρου όπως είπε ο Νίκος... Όσο για τις μπουρμπουλήθρες εκτός του ότι μου αρέσουν πολύ και σαν διακοσμητικές τις πήρα γιατί ήθελα να βάλω λίγο παραπάνω νερό και καλύπτει την έξοδο του φίλτρου... Πιστεύεις πως θα υπάρχει πρόβλημα αν τις κρατήσω (μιας και τις έχω τώρα... :P )

Α δεν ταιριάζουν μεταξύ τους ε; Έλεγα να μην πάρω μόνο ένα είδος όμως... Τα platties για παράδειγμα με ποια άλλα θα μπορούσα να τα ταιριάξω(ζωοτόκα ή μη, χωρίς όμως να υπάρχει πρόβλημα σε περίπτωση αναπαραγωγής φυσικά);

Με ένα μόνο είδος στο ενυδρείο πιστεύω πως θα έχεις πιο ωραίο θέαμα και πιο φυσική κίνηση, έχω μόνο ένα είδος κοπαδιού (cardinal tetras) στο ίδιο ενυδρείο με το δικό σου και το θέαμα είναι απλά εξαιρετικό. Αλλά όλα είναι θέμα γούστου, οπότε καλή συνέχεια σε ότι και αν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηλθες και απο μενα.Σωστα ριχνεις ετοιμα βακτηρια για να στρωσεις το φιλτρο,αλλα παραλληλα

καθε ημερα θα πρεπει να ριχνεις λιγη τριμμενη τροφη για να "ταιζονται" τα βακτηρια.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορείς να βάλεις anubias, valisneria, egeria densa, cabomba caroliniana, microsorum pteropus, java moss, hygrophilia corymbosa και άλλα. Κοίταξε στον κατάλογο της Tropica για κάθε φυτό γράφει απαιτήσεις και άλλα χαρακτηριστικά.

http://www.tropica.com/default.asp

Καλημέρα! Ωραία θα το κοιτάξω! Ευχαριστώ!

Με ένα μόνο είδος στο ενυδρείο πιστεύω πως θα έχεις πιο ωραίο θέαμα και πιο φυσική κίνηση, έχω μόνο ένα είδος κοπαδιού (cardinal tetras) στο ίδιο ενυδρείο με το δικό σου και το θέαμα είναι απλά εξαιρετικό. Αλλά όλα είναι θέμα γούστου, οπότε καλή συνέχεια σε ότι και αν κάνεις.

Το σκεφτόμουν κι αυτό (να πάρω πχ guppies σε διάφορα χρώματα και να περιμένω και τις αναπαραγωγές να δω τι συμδυασμούς θα έχω)! Μπορείς να μου στείλεις μια φωτό του ενυδρείου σου να το δω και λάιβ;;; :P

Καλως ηλθες και απο μενα.Σωστα ριχνεις ετοιμα βακτηρια για να στρωσεις το φιλτρο,αλλα παραλληλα

καθε ημερα θα πρεπει να ριχνεις λιγη τριμμενη τροφη για να "ταιζονται" τα βακτηρια.

Καλη συνεχεια.

Καλώς σας βρήκα! Α δεν το ξερα αυτό για την τροφή... Απλό φυλλαράκι κάνει; Και για πόση ποσότητα περίπου μιλάμε τη μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ωραία θα το κοιτάξω! Ευχαριστώ!

Το σκεφτόμουν κι αυτό (να πάρω πχ guppies σε διάφορα χρώματα και να περιμένω και τις αναπαραγωγές να δω τι συμδυασμούς θα έχω)! Μπορείς να μου στείλεις μια φωτό του ενυδρείου σου να το δω και λάιβ;;; :P

Καλώς σας βρήκα! Α δεν το ξερα αυτό για την τροφή... Απλό φυλλαράκι κάνει; Και για πόση ποσότητα περίπου μιλάμε τη μέρα;

Απλο φυλλαρακι κανει.Ποσοτητα σαν να ταιζεις δυο ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες κι απο μένα!

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου απλά έχω μια πρόταση: Καλύτερα να μην είναι η πέτρα πάνω στο ξύλο, γιατί αμα για κάποιον λόγο πέσει (κουνηθεί το ενυδρείο, σεισμός κτλπ) το πιο πιθανό είναι να σου σπάσει το κάτω τζάμι και να έχεις άλλα τρεχάματα μετα....

Όσο για τα ψάρια, σε αυτά τα λίτρα έχεις αρκετές επιλογές. Απο ζωοτόκα να ξες οτι αμα πετύχεις γονιμα ψάρια και έχεις αρκετές κρυψώνες (π.χ. κερατόφυλλο που είπαν πιο πανω) θα έχεις πολλά ψάρια στο ενυδρείο σου σύντομα. Δεν ξέρω το προσωπικό σου γούστο, αλλα αντί για γκάπυ θα σου πρότεινα τα molly ή τους ξιφοφόρους.

Για κοινωνικό ενυδρείο θα σου πρότεινα ροδοστομους, νεον, μαυρα νεον, αρλεκινους, γκουραμι κτλπ. Πρακτικά απεριόριστες επιλογες.

:ninja:

Καλή συνέχεια :P

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Απλο φυλλαρακι κανει.Ποσοτητα σαν να ταιζεις δυο ψαρακια.

Done! Ευχαριστώ για τη συμβουλή!

Καλωσήρθες κι απο μένα!

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου απλά έχω μια πρόταση: Καλύτερα να μην είναι η πέτρα πάνω στο ξύλο, γιατί αμα για κάποιον λόγο πέσει (κουνηθεί το ενυδρείο, σεισμός κτλπ) το πιο πιθανό είναι να σου σπάσει το κάτω τζάμι και να έχεις άλλα τρεχάματα μετα....

Όσο για τα ψάρια, σε αυτά τα λίτρα έχεις αρκετές επιλογές. Απο ζωοτόκα να ξες οτι αμα πετύχεις γονιμα ψάρια και έχεις αρκετές κρυψώνες (π.χ. κερατόφυλλο που είπαν πιο πανω) θα έχεις πολλά ψάρια στο ενυδρείο σου σύντομα. Δεν ξέρω το προσωπικό σου γούστο, αλλα αντί για γκάπυ θα σου πρότεινα τα molly ή τους ξιφοφόρους.

Για κοινωνικό ενυδρείο θα σου πρότεινα ροδοστομους, νεον, μαυρα νεον, αρλεκινους, γκουραμι κτλπ. Πρακτικά απεριόριστες επιλογες.

:blink:

Καλή συνέχεια :P

Καλώς σε βρήκα! Η πέτρα (όπως είπα και στο πρώτο μου μήνυμα) δεν θα μείνει φυσικά εκεί! Την έβαλα προσωρινά μέχρι να ποτίσει το ξύλο και να μπορεί να σταθεί στον βυθό του ενυδρείου μόνο του...Υπολογίζω ότι σε 1-2 μέρες δεν θα χρειάζεται πλέον! Λες να είμαι τόσο γκαντέμα ωστε να γίνει σεισμός σε αυτές τις 1-2 μέρες;;; :ninja:

Όσο για τα ψάρια, η αλήθεια είναι ότι ο λόγος που μου αρέσουν πολύ τα γκάπυ είναι ότι είναι πολύχρωμα (μ'αρέσει το χρώμα στο ενυδρείο). Βέβαια μετά από μία αναζήτηση των μόλυ στο google είδα ότι είναι πανέμορφα ψάρια και υπάρχουν σε πολλά χρώματα! Αλήθεια κυκλοφορούν όλα αυτά τα χρώματα στο εμπόριο; Βάζω μερικές φωτό από αυτά που μου άρεσαν... αν ξέρει κανείς που θα βρω παρόμοια ας μου πει! Ευχαριστώ!

post-16263-1257970064_thumb.jpgpost-16263-1257970086_thumb.jpgpost-16263-1257970110_thumb.jpgpost-16263-1257970131_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο σε διάφορα μαγαζιά μπορείς να βρείς όμορφα πράματα... Κάπου είχα δει σαν την 2η και την 4η φωτογραφία - Θεσσαλονίκη πάντα. Αθήνα λογικα, θα έχεις περισσότερες επιλογές αναζήτησης.

Παντως να ξες για τα ζωοτόκα, οτι πολλά απο αυτά τα όμορφα ψαράκια δεν είναι "μαζικής παραγωγής" αλλα καρποί συνεχών διασταυρώσεων συγκεκριμένων γονέων με σκοπό την παραγωγή κάποιου χρώματος, μορφολογικού χαρακτιριστικού (κυρτή ουρά, μεγάλο ραχιαίο πτερύγιο) κτλπ. Γενικά ισχύει η Μεντελικη Κληρονομικότητα (α, β, γ).

Τα παραπάνω λινκ με λίγα λόγια: ορισμένα χρώματα και χαρακτηριστικά υπερισχύουν εναντίον αλλα. Στους ανθρώπους π.χ. το καστανο υπερισχύει του ξανθού. Έτσι αν παει ( :P ) ενας καστανος με μια ξανθιά, το παιδί θα βγεί 75% καστανό και 25% ξανθό.

Κάτι αντίστοιχο με τα λουλούδια:

File:Mendelian_inheritance_3_1.png

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο σε διάφορα μαγαζιά μπορείς να βρείς όμορφα πράματα... Κάπου είχα δει σαν την 2η και την 4η φωτογραφία - Θεσσαλονίκη πάντα. Αθήνα λογικα, θα έχεις περισσότερες επιλογές αναζήτησης.

Παντως να ξες για τα ζωοτόκα, οτι πολλά απο αυτά τα όμορφα ψαράκια δεν είναι "μαζικής παραγωγής" αλλα καρποί συνεχών διασταυρώσεων συγκεκριμένων γονέων με σκοπό την παραγωγή κάποιου χρώματος, μορφολογικού χαρακτιριστικού (κυρτή ουρά, μεγάλο ραχιαίο πτερύγιο) κτλπ. Γενικά ισχύει η Μεντελικη Κληρονομικότητα (α, β, γ).

Τα παραπάνω λινκ με λίγα λόγια: ορισμένα χρώματα και χαρακτηριστικά υπερισχύουν εναντίον αλλα. Στους ανθρώπους π.χ. το καστανο υπερισχύει του ξανθού. Έτσι αν παει ( :blink: ) ενας καστανος με μια ξανθιά, το παιδί θα βγεί 75% καστανό και 25% ξανθό.

Κάτι αντίστοιχο με τα λουλούδια:

File:Mendelian_inheritance_3_1.png

Α ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :P Την κατέχω την μενδελική κληρονονικότητα από τη Βιολογία της Γ'Λυκείου (θετική γαρ...)! Επιτέλους θα μπορώ να κάνω τις παρατηρήσεις μου πιο εύκολα (είχα τότε ελέγξει τους λοβούς των αυτιών όσων πολύτεκνων οικογενειών ήξερα :ninja: )

Όσο για τα ψαράκια, αν αποφασίσω να βάλω αυτά τελικά θα το ψάξω να βρω διάφορα χρώματα για να έχω και διαφορετικούς συνδυασμούς... Είναι πράγματι πάρα πολύ όμορφα!

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Η επιλεκτικη αναπαραγωγη (ρατσες κλπ) βγαζει ζωα με επιθυμητα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα αλλα και με (πολυ σοβαρα αρκετες φορες) προβληματα που σπανια εμφανιζονται σε τυχαιες αναπαραγωγες.

Φυσικα λιγοι μπορουν να τα κατανοησουν ακομα και σε ζωα που εχουμε πιο ευκολη επικοινωνια (πχ σκυλοι γατες κλπ), αντε τωρα να καταλαβουμε τα προβληματα στα ψαρια αφου καλα καλα δεν ξερουμε τιποτα οι περισσοτεροι απο εμας για αυτα, παρα οτι κολυμπανε μεσα στο ενυδρειο.:P

Γενικα πολυ καλο βιβλιο, που αναφερεται αναμεσα σε πολλα που αφορουν ζωα και στην επιλεκτικη αναπαραγωγη

"Τα ζωα σε μεταφραση" - "Animals in Translation" by Temple Grandin and Catherine Johnson

http://www.amazon.com/Animals-Translation-...r/dp/0786276517

http://www.templegrandin.com/templegrandinbooks.html

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η επιλεκτικη αναπαραγωγη (ρατσες κλπ) βγαζει ζωα με επιθυμητα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα αλλα και με (πολυ σοβαρα αρκετες φορες) προβληματα που σπανια εμφανιζονται σε τυχαιες αναπαραγωγες.

Γενικα πολυ καλο βιβλιο, που αναφερεται και στην επιλεκτικη αναπαργωγη

"Τα ζωα σε μεταφραση" - "Animals in Translation" by Temple Grandin and Catherine Johnson

http://www.amazon.com/Animals-Translation-...r/dp/0786276517

http://www.templegrandin.com/templegrandinbooks.html

Δεν έχω σκοπό να κάνω επιλεκτική αναπαραγωγή για να έχω ως αποτέλεσμα κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά... Αυτό που σκεφτόμουν ήταν να πάρω μόνο ένα είδος ζωοτόκων ψαριών (απλά σε διαφορετικά χρώματα) και να τα αφήσω να αναπαραχθούν κι εγώ απλά να παρατηρώ τα αποτελέσματα, χωρίς καμμία άλλη παρέμβαση... Πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...