Jump to content

Νέο ενυδρείο, αρχάρια κάτοχος...


Marmaths

Recommended Posts

Κανένα απολύτως!

Δηλαδή... σχεδόν κανενα :ninja:. Το μικρό πρόβλημα είναι οτι όταν σου μεγαλώσουν -με το καλό- τα μικρά, επειδη δεν αναγνωρίζουν γονείς και αδέρφια, μπορεί να υπάρξουν αιμομιξίες, και μετα απο μερικές (2-3 max) διαδοχικές τετοιες γέννες είναι αρκετά πιθανό να βγούν ψάρια στείρα, αδύναμα ή με παραμορφομένα σώματα (π.χ. στραβές πλατες) και γι'αυτό πρέπει να φροντίζεις να αλλάζεις τα ψάρια που έχεις (κυρίως τα "παιδία", όχι τους γονείς), ίσως με κάποιον αλλο που έχει ίδια ράτσα ψαριών.

Όσο για την επιλεκτική αναπαραγωγή αυτό που εννοούσα είναι οτι κάποια πανέμορφα ψάρια που βλέπεις βγαίνουν έτσι και είναι λίγο δυσκολότερο να βρείς τέτοια. :blink:

Άσχετο: Ωπ! Κι εσύ 3η Λυκείου; Εγώ είμαι τεχνολογική βεβαια, αλλα... Αντε καλο κουράγιο μας :blink::P

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κανένα απολύτως!

Δηλαδή... σχεδόν κανενα :ninja:. Το μικρό πρόβλημα είναι οτι όταν σου μεγαλώσουν -με το καλό- τα μικρά, επειδη δεν αναγνωρίζουν γονείς και αδέρφια, μπορεί να υπάρξουν αιμομιξίες, και μετα απο μερικές (2-3 max) διαδοχικές τετοιες γέννες είναι αρκετά πιθανό να βγούν ψάρια στείρα, αδύναμα ή με παραμορφομένα σώματα (π.χ. στραβές πλατες) και γι'αυτό πρέπει να φροντίζεις να αλλάζεις τα ψάρια που έχεις (κυρίως τα "παιδία", όχι τους γονείς), ίσως με κάποιον αλλο που έχει ίδια ράτσα ψαριών.

Όσο για την επιλεκτική αναπαραγωγή αυτό που εννοούσα είναι οτι κάποια πανέμορφα ψάρια που βλέπεις βγαίνουν έτσι και είναι λίγο δυσκολότερο να βρείς τέτοια. :hysterical:

Άσχετο: Ωπ! Κι εσύ 3η Λυκείου; Εγώ είμαι τεχνολογική βεβαια, αλλα... Αντε καλο κουράγιο μας :blink::P

Α ωραία! Εντάξει, φαντάζομαι θα βρω τρόπο να ανταλλάζω ή να δίνω ψάρια αν γεμίσω... που μου ακούγεται λίγο μακρινό βέβαια και δύσκολο να τις πετύχω τις γέννες αλλά θα το παλέψω...

Όσο για τα πανέμορφα ψάρια που λες, ε αν αποφασίσω τελικά τι είδος ψαριών θα πάρω, θα αρχίσω το ψάξιμο και κάπου θα βρω αυτά που θέλω φαντάζομαι...

Όσο για το .... άσχετο! Ναι κι εγώ 3η Λυκείου...ημουν πριν 4-5 περίπου χρόνια... :blink: Απλά θυμάμαι ακόμα την μενδελική κληρονομικότητα! Ήταν από τα καλύτερά μου τόοοοοοοτε!

Link to comment
Share on other sites

Α ωραία! Εντάξει, φαντάζομαι θα βρω τρόπο να ανταλλάζω ή να δίνω ψάρια αν γεμίσω... που μου ακούγεται λίγο μακρινό βέβαια και δύσκολο να τις πετύχω τις γέννες αλλά θα το παλέψω...

Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο μπορεί να νομίζεις.

Όσο για το .... άσχετο! Ναι κι εγώ 3η Λυκείου...ημουν πριν 4-5 περίπου χρόνια... :P Απλά θυμάμαι ακόμα την μενδελική κληρονομικότητα! Ήταν από τα καλύτερά μου τόοοοοοοτε!

:ninja::blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να κάνω επιλεκτική αναπαραγωγή για να έχω ως αποτέλεσμα κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά... Αυτό που σκεφτόμουν ήταν να πάρω μόνο ένα είδος ζωοτόκων ψαριών (απλά σε διαφορετικά χρώματα) και να τα αφήσω να αναπαραχθούν κι εγώ απλά να παρατηρώ τα αποτελέσματα, χωρίς καμμία άλλη παρέμβαση... Πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό;
Δεν το ειπα για σενα αλλα για τους εκτροφεις :P:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο μπορεί να νομίζεις.

Μακάαααααρι... :P

Δεν το ειπα για σενα αλλα για τους εκτροφεις :ninja::hysterical:

Ναι το κατάλαβα...αν και λίιιιιγο αργά! :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έλεγα αύριο το πρωί να πάω να αγοράσω φυτά και τεστ! Όμως σκέφτηκα πρώτα να ρωτήσω εσάς μήπως σας περισσεύουν καθόλου φυτά από κλαδέματα (που δεν χρειάζονται πολλή φροντίδα κατά προτίμηση: κερατόφυλλο, anubias ή ό,τι άλλο χρειάζονται τα ζωοτόκα που θα βάλω μέσα)... Περιμένω απαντήσεις για να δω τι πρέπει να αγοράσω! Ευχαριστώ πολύ! :P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έλεγα αύριο το πρωί να πάω να αγοράσω φυτά και τεστ! Όμως σκέφτηκα πρώτα να ρωτήσω εσάς μήπως σας περισσεύουν καθόλου φυτά από κλαδέματα (που δεν χρειάζονται πολλή φροντίδα κατά προτίμηση: κερατόφυλλο, anubias ή ό,τι άλλο χρειάζονται τα ζωοτόκα που θα βάλω μέσα)... Περιμένω απαντήσεις για να δω τι πρέπει να αγοράσω! Ευχαριστώ πολύ! :P

Ελα στην συνατηση :ninja:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=32451&st=0

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τελικά σήμερα και αγόρασα τα πρώτα τεστ για το ενυδρείο ΝΟ2 και ΝΗ4/ΝΗ3. Μου είπαν ότι τεστ για το ph δεν χρειάζεται ακόμα (αν βάλω μέσα μόνο ζωοτόκα). Οι τιμές ήταν αυτές:

ΝΟ2: 0 mg/l

NH4/NH3: 0 mg/l

Βέβαια, πάνε μόνο 6 μέρες από τότε που άρχισα το στρώσιμο του ενυδρείου... Πότε θα είμαι σίγουρη ότι μπορούν να μπουν μέσα ψαράκια;

Επίσης αγόρασα μια Cabomba caroliniana! Πολύ όμορφο φυτό και δείχνει πολύ ωραίο μέσα στο ενυδρείο μου (δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω κερατόφυλλο ακόμα...) Όταν βάλω κι άλλα φυτά θα ανεβάσω φωτό!

Α! Και μία ερώτηση ακόμα! Μου είχαν πει ότι πρέπει να ρίχνω λίγη τροφή για τα βακτήρια! Ισχύει τελικά ή όχι; Γιατί σήμερα που ρώτησα στο petshop μου είπαν (μάλλον) ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητο...

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Ρίχνε 2-3 φυλλαράκια. (σε ενα άλλο θέμα μια απάντση έλεγε "σαν να ταϊζεις δυο ψάρια")

Link to comment
Share on other sites

....Βέβαια, πάνε μόνο 6 μέρες από τότε που άρχισα το στρώσιμο του ενυδρείου... Πότε θα είμαι σίγουρη ότι μπορούν να μπουν μέσα ψαράκια;....

Βαζεις ετοιμα βακτηρια για επιταχυνση του κυκλου του αζωτου?

Ασχετα αν σε καποια προιοντα λενε για πιο γρηγορο στρωσιμο, μπορει αυτο για διαφορους λογους να μην συμβει. Το φυσιολογικο στρωσιμο κανει 30-40 μερες.

Αν δεν πετυχει το γρηγορο με τα βακτηρια, θα γινει ετσι κι αλλιως φυσιολογικα αρκει να υπαρχουν ρυποι στο νερο. (ποια ειναι η πηγη ρυπων στο ενυδρειο σου? ριχνεις τροφη?)

Ο μονος που θα σου πει σιγουρα ποτε εστρωσε το ενυδρειο θα ειναι οι μετρησεις σου.

Και αυτες θα πανε σταδιακα ως εξης :

Θα εχεις στην αρχη ενδειξεις μονο αμμωνιας (ΝΗ3).

Οταν θα δημιουργηθει η πρωτη ομαδα βακτηριων που "τρωνε" αμμωνια και τη μετατρεπουν σε νιτρωδη (ΝΟ2) θα αρχισεις να εχεις ενδειξεις ΝΟ2 και η ΝΗ3 θα αρχισει να μειωνεται.

Μετα οταν θα υπαρχει αρκετη ποσοστητα ΝΟ2 θα δημιουργηθει μια δευτερη ομαδα βακτηριων που θα "τρωει" ΝΟ2 και θα παραγει ΝΟ3.

Μεχρι τοτε θα εχει μηδενισει η αμμωνια (ΝΗ3) και θα αρχισουν να πεφτουν ως και που θα μηδενισουν τα νιτρωδη (ΝΟ2).

Στο τελος θα εχεις ΝΗ3 μηδεν, ΝΟ2 μηδεν και ΝΟ3 πανω απο το μηδεν.

Τοτε θα κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου να πεσουν και τα ΝΟ3 και εισαι ετοιμος αμεσως για τα πρωτο ψαρι.

Αυτη ειναι η εναρξη και ολοκληρωση (τεχντητη ολοκληρωση με αλλαγη νερου) του κυκλου του αζωτου, κοινως "στρωσιμο".

Αυτη η διαδικασια (ρυποι>ΝΗ3>ΝΟ2>ΝΟ3) θα τελειται συνεχως απο εκει και στο εξης, αμεσα και γρηγορα μεσα στο ενυδρειο, τοσο γρηγορα που δεν θα προλαβαινεις να μετρησεις καν αμμωνια και νιτρωδη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Ρίχνε 2-3 φυλλαράκια. (σε ενα άλλο θέμα μια απάντηση έλεγε "σαν να ταϊζεις δυο ψάρια")

Ok! Θα το κάνω λοιπόν... Ευχαριστώ!

Βαζεις ετοιμα βακτηρια για επιταχυνση του κυκλου του αζωτου?

Ασχετα αν σε καποια προιοντα λενε για πιο γρηγορο στρωσιμο, μπορει αυτο για διαφορους λογους να μην συμβει. Το φυσιολογικο στρωσιμο κανει 30-40 μερες.

Αν δεν πετυχει το γρηγορο με τα βακτηρια, θα γινει ετσι κι αλλιως φυσιολογικα αρκει να υπαρχουν ρυποι στο νερο. (ποια ειναι η πηγη ρυπων στο ενυδρειο σου? ριχνεις τροφη?)

Ο μονος που θα σου πει σιγουρα ποτε εστρωσε το ενυδρειο θα ειναι οι μετρησεις σου.

Και αυτες θα πανε σταδιακα ως εξης :

Θα εχεις στην αρχη ενδειξεις μονο αμμωνιας (ΝΗ3).

Οταν θα δημιουργηθει η πρωτη ομαδα βακτηριων που "τρωνε" αμμωνια και τη μετατρεπουν σε νιτρωδη (ΝΟ2) θα αρχισεις να εχεις ενδειξεις ΝΟ2 και η ΝΗ3 θα αρχισει να μειωνεται.

Μετα οταν θα υπαρχει αρκετη ποσοστητα ΝΟ2 θα δημιουργηθει μια δευτερη ομαδα βακτηριων που θα "τρωει" ΝΟ2 και θα παραγει ΝΟ3.

Μεχρι τοτε θα εχει μηδενισει η αμμωνια (ΝΗ3) και θα αρχισουν να πεφτουν ως και που θα μηδενισουν τα νιτρωδη (ΝΟ2).

Στο τελος θα εχεις ΝΗ3 μηδεν, ΝΟ2 μηδεν και ΝΟ3 πανω απο το μηδεν.

Τοτε θα κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου να πεσουν και τα ΝΟ3 και εισαι ετοιμος αμεσως για τα πρωτο ψαρι.

Αυτη ειναι η εναρξη και ολοκληρωση (τεχντητη ολοκληρωση με αλλαγη νερου) του κυκλου του αζωτου, κοινως "στρωσιμο".

Αυτη η διαδικασια (ρυποι>ΝΗ3>ΝΟ2>ΝΟ3) θα τελειται συνεχως απο εκει και στο εξης, αμεσα και γρηγορα μεσα στο ενυδρειο, τοσο γρηγορα που δεν θα προλαβαινεις να μετρησεις καν αμμωνια και νιτρωδη.

Λοιπόν... ναι ρίχνω βακτήρια και λίγη τροφή στο ενυδρείο μου μέρα παρά μέρα! Ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες! Όπως είπα οι μετρήσεις μου για την αμμωνία και τα νιτρώδη είναι ήδη μηδενικές αλλά μάλλον είναι νωρίς ακόμα (οπότε δεν έχει καν ξεκινήσει όλη αυτή η διαδικασία που μου λες). Έτσι δεν είναι;

Οπότε προς το παρόν συνεχίζω τα βακτήρια και την τροφή μέρα παρά μέρα και κάνω μετρήσεις (να γίνονται κι αυτές μέρα παρά μέρα; )

Όσο για νεότερα, σήμερα αγόρασα κάποια φυτά και μου έδωσε και κάποια ένας συμφορουμίτης (:P) και τα φύτεψα... Θα ανεβάσω λοιπόν μια σημερινή φωτό μετά το φύτεμα να μου πείτε τη γνώμη σας και αισθητικά αλλά και τι λάθος ίσως έχω κάνει, τι θα έπρεπε να προσθέσω κλπ. Επίσης θέλω να μάθω αν τα φυτά αυτά είναι αρκετά για το ενυδρείο μου και τα ζωοτόκα που σκοπεύω να βάλω ή πρέπει να πάρω κι άλλα...

post-16263-1258079362_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. Λοιπόν... ναι ρίχνω βακτήρια και λίγη τροφή στο ενυδρείο μου μέρα παρά μέρα!

2. Ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες! Όπως είπα οι μετρήσεις μου για την αμμωνία και τα νιτρώδη είναι ήδη μηδενικές αλλά μάλλον είναι νωρίς ακόμα (οπότε δεν έχει καν ξεκινήσει όλη αυτή η διαδικασία που μου λες). Έτσι δεν είναι;

3. Οπότε προς το παρόν συνεχίζω τα βακτήρια και την τροφή μέρα παρά μέρα και κάνω μετρήσεις (να γίνονται κι αυτές μέρα παρά μέρα; )

4. Όσο για νεότερα, σήμερα αγόρασα κάποια φυτά και μου έδωσε και κάποια ένας συμφορουμίτης ( :P ) και τα φύτεψα... Θα ανεβάσω λοιπόν μια σημερινή φωτό μετά το φύτεμα να μου πείτε τη γνώμη σας και αισθητικά αλλά και τι λάθος ίσως έχω κάνει, τι θα έπρεπε να προσθέσω κλπ. Επίσης θέλω να μάθω αν τα φυτά αυτά είναι αρκετά για το ενυδρείο μου και τα ζωοτόκα που σκοπεύω να βάλω ή πρέπει να πάρω κι άλλα...

1. Ναι αλλα γιατι μερα παρα μερα? ετσι λεει στις οδηγιες στα αβακτηρια? Δεν λεει καθε μερα? Ποια βακτηρια ειναι?

2. Ναι ετσι ειναι, δεν εχει ξεκινησει ακομα. Σε λιγοια θα δεις τις πρωτες ενδειξεις αμμωνιας.

3. Οχι τοσο συχνα, κανε μερα παρα μερα μεχρι να βεβαιωθεις οτι ξεκινησε ο κυκλος του αζωτου μετρωντας αμμωνια. Ξανακανε μετα απο 2-3 μερες να δει οτι υπαρχει αρκετη ποσοτητα αμμωνιας (πχ 3 mg/Lt).

Μετα κανε αραια να δεις και τα νιτρωδη ΝΟ2 και μετα οταν μηδενιζει αμμωνιαΝΗ3 και παει για μηδενισμο και τα νιτρωδηΝΟ2, τσεκαρεις και τα νιτρικα ΝΟ3.

Γενικα καθε 2-5 μερες μπορεις να κανεις τεστ. (ας ελπιασουμε οτι θα πιασουν τα βακτηρια και θα στρωσει συντομα)

Δεν σταματας ποτε ομως την ριψη τροφης.

Οταν στρωσει στο τελος κανεις την μεγαλη αλλαγη (50-80%) να πεσουν και τα νιτρικα σε ασφαλη (κατω απο 20 mg/Lt) και βαζεις τα πρωτα ψαρια (αναλογα το μεγεθος αν ειναι πχ μεγεθος γκαπι, βαλε 3-4)

4. Πολυ ομορφο ειναι, εγω θα εβαζα κι αλλα ευκολα φυτα, αν σου αρεσουν και σενα βαλε.

ΥΓ πισω δεξια στο δυχτακι τι ειπαμε οτι εχεις βαλει?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια συμφωνα με τις οδηγιες της εταιρειας και τροφη καθε ημερα.Μην ακους το pet shop.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι αλλα γιατι μερα παρα μερα? ετσι λεει στις οδηγιες στα αβακτηρια? Δεν λεει καθε μερα? Ποια βακτηρια ειναι?

2. Ναι ετσι ειναι, δεν εχει ξεκινησει ακομα. Σε λιγοια θα δεις τις πρωτες ενδειξεις αμμωνιας.

3. Οχι τοσο συχνα, κανε μερα παρα μερα μεχρι να βεβαιωθεις οτι ξεκινησε ο κυκλος του αζωτου μετρωντας αμμωνια. Ξανακανε μετα απο 2-3 μερες να δει οτι υπαρχει αρκετη ποσοτητα αμμωνιας (πχ 3 mg/Lt).

Μετα κανε αραια να δεις και τα νιτρωδη ΝΟ2 και μετα οταν μηδενιζει αμμωνιαΝΗ3 και παει για μηδενισμο και τα νιτρωδηΝΟ2, τσεκαρεις και τα νιτρικα ΝΟ3.

Γενικα καθε 2-5 μερες μπορεις να κανεις τεστ. (ας ελπισουμε οτι θα πιασουν τα βακτηρια και θα στρωσει συντομα)

Δεν σταματας ποτε ομως την ριψη τροφης.

Οταν στρωσει στο τελος κανεις την μεγαλη αλλαγη (50-80%) να πεσουν και τα νιτρικα σε ασφαλη (κατω απο 20 mg/Lt) και βαζεις τα πρωτα ψαρια (αναλογα το μεγεθος αν ειναι πχ μεγεθος γκαπι, βαλε 3-4)

4. Πολυ ομορφο ειναι, εγω θα εβαζα κι αλλα ευκολα φυτα, αν σου αρεσουν και σενα βαλε.

ΥΓ πισω δεξια στο δυχτακι τι ειπαμε οτι εχεις βαλει?

1. Είναι ένα μπουκαλάκι της ΑΡΙ το STRESS ZYME+. Στις οδηγίες λέει να βάλουμε 10 ml ανά 38 L νερού την 1η, 7η και 14η μέρα (για νέο ενυδρείο). Στο pet shop όμως μου είπαν μέρα παρά μέρα...

2. Ισχύει ότι κρατάει περίπου 20 μέρες να ολοκληρωθεί ο κύκλος;

3. Στο θέμα της τροφης μου φαίνεται οι απόψεις διίστανται! Τελικά να βάζω κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα;;; :ninja:

4. Ευχαριστώ! Βασικά δεν μου αρέσουν πάρα πολύ τα φυτά (προτιμώ την άγρια ομορφιά). Το θέμα μου είναι αν αυτά είναι αρκετά για να γεννήσουν τα ζωοτόκα... Αν χρειάζονται κι άλλα θα βάλω(δεν έχω βρει και καθόλου κερατόφυλλο ακόμα να πάρει...)

Υ.Γ.: Στο δυχτάκι έχει λίγη moss που μου έδωσε ένας συμφορουμίστας αλλά δεν την έχω βάλει ακόμα... (όταν μάθω τον τρόπο θα τη βάλω... :P )

Βακτηρια συμφωνα με τις οδηγιες της εταιρειας και τροφη καθε ημερα.Μην ακους το pet shop.

Οκ θα βάζω κάθε μέρα τροφή (αλλά για τα βακτήρια μου φαίνονται λίγο περίεργες οι οδηγίες (μόνο 1η,7η και 14η μέρα;;;; ) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τo moss να το δέσεις στα ξύλα με λίγη πετονιά και θα αρχίσει να μεγαλώνει σιγά-σιγά, μπορείς να το αφήσεις και στην επιφάνεια αλλά δεν ξέρω αν θα μείνει εκεί (το δικό μου έπεφτε στο βυθό πάλι).

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την τροφή ρίχνε κάθε μέρα αλλά πολύ λίγο, όπως σου λένε παραπάνω τα παιδιά που είναι και πιο έμπειρα. Α......moss μπορείς να δέσεις και στις πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Τo moss να το δέσεις στα ξύλα με λίγη πετονιά και θα αρχίσει να μεγαλώνει σιγά-σιγά, μπορείς να το αφήσεις και στην επιφάνεια αλλά δεν ξέρω αν θα μείνει εκεί (το δικό μου έπεφτε στο βυθό πάλι).

Μπα! Δεν θέλω να το αφήσω στην επιφάνεια... Θέλω να είναι καθαρό το νερό μου... Θα προσπαθήσω να το δέσω στο ξύλο όταν βρω την ευκαιρία (και αν τα καταφέρω...) Ευχαριστώ! :P

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι ένα μπουκαλάκι της ΑΡΙ το STRESS ZYME+. Στις οδηγίες λέει να βάλουμε 10 ml ανά 38 L νερού την 1η, 7η και 14η μέρα (για νέο ενυδρείο). Στο pet shop όμως μου είπαν μέρα παρά μέρα...

2. Ισχύει ότι κρατάει περίπου 20 μέρες να ολοκληρωθεί ο κύκλος;

3. Στο θέμα της τροφης μου φαίνεται οι απόψεις διίστανται! Τελικά να βάζω κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα;;; :blink:

4. Ευχαριστώ! Βασικά δεν μου αρέσουν πάρα πολύ τα φυτά (προτιμώ την άγρια ομορφιά). Το θέμα μου είναι αν αυτά είναι αρκετά για να γεννήσουν τα ζωοτόκα... Αν χρειάζονται κι άλλα θα βάλω(δεν έχω βρει και καθόλου κερατόφυλλο ακόμα να πάρει...)

Υ.Γ.: Στο δυχτάκι έχει λίγη moss που μου έδωσε ένας συμφορουμίστας αλλά δεν την έχω βάλει ακόμα... (όταν μάθω τον τρόπο θα τη βάλω... :ninja: )

Οκ θα βάζω κάθε μέρα τροφή (αλλά για τα βακτήρια μου φαίνονται λίγο περίεργες οι οδηγίες (μόνο 1η,7η και 14η μέρα;;;; ) :hysterical:

1. Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε το προιον οποτε δεν μπορω να προτεινω κατι.

2. Αναλογα, αν πιασουν τα βακτηρια. Αλλιως θα στρωσει κι απο μονο του το πολυ σε 30-40 μερες. (αργοτερα, αν θες να στηνεις πιο γρηγορα ενυδρεια, θα μπορεις να τα μπολιαζεις απο το φιλτρο αυτου του ενυδρειου που στρωνεις τωρα και να στρωνουν επιτοπου, αρκει να μην εχεις αρρωστια μεσα στο ενυδρειο και κολλησουν και τα αλλα ψαρια στο νεο ενυδρειο).

3. Δεν ειναι συγκεκριμενη η "δοσολογια" τροφης σε ολα τα ενυδρεια. Εσυ κοιτας να εχεις αμμωνια στο ενυδρειο κοντα στο 3, αν αυτο θελει καθε δυο μερες τροφη, ριχνεις καθε δυο μερες. (Καλυτερα θα ηταν ομως να εριχνες λιγοτερη ποσοτητα σε καθημερινη βαση για να εχει το ιδιο αποτελεσμα 3 αμμωνια).

4. Ποιος ειπε οτι η "αγρια ομορφια" δεν περιεχει φυτα και μαλιστα ζουγκλα?

Ισως ηθελες να πεις οτι σου αρεσει η ξεραιλα, η ερημια κλπ, οχι πως δεν εχουν την ομορφια τους κι αυτες, το αντιθετο μαλιστα. Απλα η αγρια ομορφια δεν αποκλειει και τα φυτα :blink:

Σε βλεπω εσενα σε λιγο καιρο να πηγαινεις κατευθειαν ή για βιοτοπικοο με αγριους δισκους ή για αφρικανες :P

Για τη Moss στα ειπανε τα παιδια, με πετονια τη δενεις σε πετρες ή ξυλα (οχι πολυ σφιχτα, απλα να στεκεται).

Απο φυτα βαλε οτι βρεις απο ευκολο φυτο, δεν ειναι αναγκη να ειναι κερατοφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άμα εννοείς αυτό που λέει ο Delta, καλύτερα να πάς σε κάποιο άλλο είδος, γιατι τα ζωοτόκα θέλουν και αρκετά φυτά γενικα αλλα και φυτά επιφανείας, όπως κερατόφυλλο για να κρύβονται.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε το προιον οποτε δεν μπορω να προτεινω κατι.

2. Αναλογα, αν πιασουν τα βακτηρια. Αλλιως θα στρωσει κι απο μονο του το πολυ σε 30-40 μερες. (αργοτερα, αν θες να στηνεις πιο γρηγορα ενυδρεια, θα μπορεις να τα μπολιαζεις απο το φιλτρο αυτου του ενυδρειου που στρωνεις τωρα και να στρωνουν επιτοπου, αρκει να μην εχεις αρρωστια μεσα στο ενυδρειο και κολλησουν και τα αλλα ψαρια στο νεο ενυδρειο).

3. Δεν ειναι συγκεκριμενη η "δοσολογια" τροφης σε ολα τα ενυδρεια. Εσυ κοιτας να εχεις αμμωνια στο ενυδρειο κοντα στο 3, αν αυτο θελει καθε δυο μερες τροφη, ριχνεις καθε δυο μερες. (Καλυτερα θα ηταν ομως να εριχνες λιγοτερη ποσοτητα σε καθημερινη βαση για να εχει το ιδιο αποτελεσμα 3 αμμωνια).

4. Ποιος ειπε οτι η "αγρια ομορφια" δεν περιεχει φυτα και μαλιστα ζουγκλα?

Ισως ηθελες να πεις οτι σου αρεσει η ξεραιλα, η ερημια κλπ, οχι πως δεν εχουν την ομορφια τους κι αυτες, το αντιθετο μαλιστα. Απλα η αγρια ομορφια δεν αποκλειει και τα φυτα :blink:

Σε βλεπω εσενα σε λιγο καιρο να πηγαινεις κατευθειαν ή για βιοτοπικο με αγριους δισκους ή για αφρικανες :ninja:

Για τη Moss στα ειπανε τα παιδια, με πετονια τη δενεις σε πετρες ή ξυλα (οχι πολυ σφιχτα, απλα να στεκεται).

Απο φυτα βαλε οτι βρεις απο ευκολο φυτο, δεν ειναι αναγκη να ειναι κερατοφυλλο.

1. Εντάξει θα κάνω αυτό που μου είπαν στο pet shop (άλλωστε είναι πολύ έμπειρα τα παιδιά!)

2. Ναι το ξέρω αυτό αν και δεν υπάρχει χώρος για 2ο ενυδρείο (πόσο μάλλον για περισσοτερα).

3. Εντάξει αυτό θα κάνω! Λίγη τροφή κάθε μέρα (με βάση την πλειοψηφία των απόψεων πάντα!)

4. Ε ναι η αλήθεια είναι ότι μ'αρέσει να κυριαρχεί η πέτρα με λίγο πράσινο και να μην είναι το ενυδρείο σαν δάσος (ίσως βεβαια να είναι και από συνήθεια... Μανιάτισσα γαρ :blink: ). Και εκτός από αυτό θέλω να τα βλέπω παντού τα ψάρια μου και να μην κρύβονται στα φυτά μέσα... :P Αλλά μου αρέσει η ιδέα των ζωοτόκων οπότε θα βάλω το μίνιμουμ των φυτών που είναι απαραίτητα για να γίνει καλύτερα η διαδικασία των γεννήσεων! (και κερατόφυλλο θα πάρω οπωσδηποτε... όταν καταφέρω να βρω!)

Πάντως άμα εννοείς αυτό που λέει ο Delta, καλύτερα να πάς σε κάποιο άλλο είδος, γιατι τα ζωοτόκα θέλουν και αρκετά φυτά γενικα αλλα και φυτά επιφανείας, όπως κερατόφυλλο για να κρύβονται.

Ναι θα βάλω κι αλλα σιγά σιγά... (και κερατόφυλλο σίγουρα!)

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έδεσα τη moss στο ξύλο μου αλλά επειδή δεν είχα πετονιά χρησιμοποίησα μαύρη κλωστή, όμως το αποτέλεσμα μου φαίνεται κάπως άσχημο. Αργότερα που θα μεγαλώσει θα κρυφτεί η κλωστή ή να το ξαναβγάλω και να το δέσω με πετονιά μήπως έχω καλύτερο αποτέλεσμα;

Επίσης, οι νέες μου μετρήσεις είναι: ΝΗ4/ΝΗ3: 0,5 και ΝΟ2: 0,5. Καλές είναι; (Πότε θα βάλω ψαράκια επιτέλους;;;;;; :excl: )

Τέλος, τα φυτά μου είναι κίτρινα και σάπια στις άκρες, αλλά βγάζουν δίπλα νέα ρίζα, οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να τα βγάλω! Θα στρώσουν; Και τι μπορώ να κάνω για να ζωντανέψουν λίγο;

(και μια άχρηστη πληροφορία: το ξύλο μου επιτέλους πότισε αρκετά ώστε να κάθεται μόνο του στο ενυδρείο κι έτσι κατάφερα να φτιάξω τη διακόσμηση που ήθελα! :excl: )

Υγ: Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες! Τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα μεγαλωσει η moss και θα την κρυψει την κλωστη.

Οταν δεν ειχα πετονια και χρειαστηκε να δεσω moss με κλωστη, αυτη που εκανε καλυτερα ηταν αυτη που ειχε το χρωμα του αντικειμενου που θα εδενα πανω του τη moss, πχ σε ξυλο χρησιμοποιησα καφε κλωστη ιδιο χρωμα με το ξυλο. :excl:

Υπομονη να μηδενισει η αμμωνια και τα νιτρωδη, (αυξησε λιγο την τροφη που ριχνεις στα βακτηρια να ανεβει η αμμωνια λιγο ακομα).

Ριξε λιγα ιχνοστοιχεια flourish (1/3 δοσολογιας)

για φωτο δες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=283153

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με καφέ κλωστή ήθελα να το κάνω αλλά δεν βρήκα ούτε αυτή... :excl: Αν καταφέρω να ανεβάσω φωτό θα βάλω να δειτε πως είναι και να μου πείτε γνώμη!

Είναι φυσιολογικό που έχω και ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 ταυτόχρονα αλλά τόσο μικρή ποσότητα; Νόμιζα ότι αρχικά θα αυξηθεί αρκετά η αμμωνία και μετά θα αρχίσει και μειώνεται και θα αυξάνονται τα νιτρώδη... Πότε θα πρέπει να πάρω άλλα τεστ και ποια;

Η λάμπα επηρεάζει την ανάπτυξη των φυτών; Πόσες ώρες πρέπει να την έχω αναμμένη;

(Όσο για τη φωτό δεν πρέπει να φταίει το μέγεθος... Με τον Mozilla δεν μπορώ ούτε μήνυμα να στείλω... Μόνο με τον Internet Explorer μπορώ να στείλω απάντηση αλλα φωτογραφία δεν μπορώ με κανέναν από τους δύο να ανεβάσω... Δεν ξέρω τι στο καλό πρόβλημα μπορεί να υπάρχει... :excl: )

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι φυσιολογικό που έχω και ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 ταυτόχρονα αλλά τόσο μικρή ποσότητα; Νόμιζα ότι αρχικά θα αυξηθεί αρκετά η αμμωνία και μετά θα αρχίσει και μειώνεται και θα αυξάνονται τα νιτρώδη...

2. Πότε θα πρέπει να πάρω άλλα τεστ και ποια;

3. Η λάμπα επηρεάζει την ανάπτυξη των φυτών; Πόσες ώρες πρέπει να την έχω αναμμένη;

1. Ναι για καποια περιοδο του στρωσιματος ειναι φυσιολογικο.

2. Οταν σου τελειωσουν :excl: αναλογα την τσεπη σου.

Απο τα πιο καλα ειναι τα APi (Aquarium Pharmaceuticals, Inc.) http://www.aquariumpharm.com/Products/Prod...px?ProductID=69

Αλλα ακριβα.

Ψαξε και απο ebay

Ισως για οικονομια συνδυαζοντας strips με υγρο τεστ αμμωνιας.

Ή αν δε σε νοιαζει το οικονομικο τοσο, κοιταυγρατεστ ή για Σετ υγρων τεστ (που δεν συμπεριλαμβανει ομως συνηθως τα υγρα για μετρηση σκληροτητων και πρεπει να τα παρεις χωριστα)

Υπαρχει ομως παντα το ρισκο, απο τη στιγμη που δεν τα βλεπεις με τα ματια σου να παρεις ληγμενα ή σχεδον ληγμενα τεστ.

Κι αυτο γιατι τα τεστ της APi δεν εχουν ημερομηνια ληξης αλλα ημερομηνια εμφιαλωσης και υπολογιζεις εσυ ποσο χρονο εχουν ακομα "ζωης".

(λιγο βλακεια αυτο το συστημα :excl: )

Και δες αυτο για τη διαρκεια ζωης των τεστ αυτων http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24892

3. Φυσικα και επιρρεαζει, τα φυτα χρειαζονται το φως για να φωτοσυνθετουν και να αναπτυσονται.

Αυτο το κανουν για 8-9 ωρες.

Αν τους δινεις και τα αλλα δυο απαραιτητα στοιχεια (διοξιδιο και λιπασματα) τοτε μπορεις να του δινεις φως για να αναπτυσονται ολες τις ωρες αυτες μεχρι και 10-12,

Αλλιως μειωνεις εως 7 γιατι μετα αφου σταματουν τα φυτα να αναπτυσονται λογω ελειιψης διοξειδιου ή λιπασματων, αναλαμβανουν να εκμεταλευονται το φως οι αλγες που δεν εχουν τοσο μεγαλες απαιτησεις οσο τα φυτα, για αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι για καποια περιοδο του στρωσιματος ειναι φυσιολογικο.

2. Οταν σου τελειωσουν :excl: αναλογα την τσεπη σου.

Απο τα πιο καλα ειναι τα APi (Aquarium Pharmaceuticals, Inc.) http://www.aquariumpharm.com/Products/Prod...px?ProductID=69

Αλλα ακριβα.

Ψαξε και απο ebay

Ισως για οικονομια συνδυαζοντας strips με υγρο τεστ αμμωνιας.

Ή αν δε σε νοιαζει το οικονομικο τοσο, κοιταυγρατεστ ή για Σετ υγρων τεστ (που δεν συμπεριλαμβανει ομως συνηθως τα υγρα για μετρηση σκληροτητων και πρεπει να τα παρεις χωριστα)

Υπαρχει ομως παντα το ρισκο, απο τη στιγμη που δεν τα βλεπεις με τα ματια σου να παρεις ληγμενα ή σχεδον ληγμενα τεστ.

Κι αυτο γιατι τα τεστ της APi δεν εχουν ημερομηνια ληξης αλλα ημερομηνια εμφιαλωσης και υπολογιζεις εσυ ποσο χρονο εχουν ακομα "ζωης".

(λιγο βλακεια αυτο το συστημα :excl: )

Και δες αυτο για τη διαρκεια ζωης των τεστ αυτων http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24892

3. Φυσικα και επιρρεαζει, τα φυτα χρειαζονται το φως για να φωτοσυνθετουν και να αναπτυσονται.

Αυτο το κανουν για 8-9 ωρες.

Αν τους δινεις και τα αλλα δυο απαραιτητα στοιχεια (διοξιδιο και λιπασματα) τοτε μπορεις να του δινεις φως για να αναπτυσονται ολες τις ωρες αυτες μεχρι και 10-12,

Αλλιως μειωνεις εως 7 γιατι μετα αφου σταματουν τα φυτα να αναπτυσονται λογω ελειιψης διοξειδιου ή λιπασματων, αναλαμβανουν να εκμεταλευονται το φως οι αλγες που δεν εχουν τοσο μεγαλες απαιτησεις οσο τα φυτα, για αναπτυξη.

Κατ'αρχήν, σε ευχαριστώ πολύ για τις τόσο άμεσες απαντήσεις σου!

1. Εντάξει τότε... απλα θα περιμένω... κι άλλο!

2. Μάλλον δεν το είπα σωστά και σε μπέρδεψα... Την τελευταία φορά που πήγα στο petshop μου είπαν ότι για αρχή χρειάζονται μόνο αυτά τα δύο τεστ, ενώ κανονικά έχει άλλα 4,σωστά; Αυτό που ρώτησα είναι πότε θα χρειαστεί να γίνουν μετρήσεις σε ΝΗ3,PH κλπ

Όσο για αυτά που λες εγώ χρησιμποποιώ τα υγρά τεστ της Sera τα οποία και πιο φθηνά είναι και έχουν ημερομηνία λήξης (τα δικά μου) το 2014 (οπότε έχω καιρό!)

3. Ωραία 7 ώρες είναι αρκετές λοιπόν(τουλάχιστον προς το παρόν που δεν μου περισσεύουν για λιπάσματα κλπ)

Λοιπόν, όσον αφορά το πρόβλημα με τις φωτογραφίες... Δεν μπορώ ούτε να ποστάρω, ούτε να ανεβάσω φωτό από τον Mozzila και τον Opera, ενώ από τον Internet Explorer μόνο, μπορώ να ποστάρω αλλά όχι να ανεβάσω φωτό! Το δοκίμασα από 2 διαφορετικούς υπολογιστές και δεν μπορώ να βγάλω άκρη! Μήπως υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη σελίδα; Αν ξέρει κανείς ας μου πει!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...