Jump to content

Νέο ενυδρείο, αρχάρια κάτοχος...


Marmaths

Recommended Posts

Ερώτηση (κι άλλη):

Έχω 3 "δασάκια" καμπόμπες, μία στο κέντρο μπροστά στο φίλτρο και 2 δεξιά κι αριστερά μπροστά μπροστά... Λοιπόν, η πρώτη που είναι ακριβώς κάτω από το φως έχει μεγαλώσει πάααααρα πολύ και κοντεύει να βγει έξω από το νερό (φαντάζομαι πως θέλει κλάδεμα...), οι άλλες δύο όμως δεν μεγαλώνουν με τον ίδιο ρυθμό. Σκεφτόμουν λοιπόν, αντί να κλαδέψω την πρώτη να τη βγάλω και να την βάλω σε μία από τις δύο άκρες και να βάλω μία από τις άλλες εκεί κάτω από το φως μέχρι να μεγαλώσουν κι αυτές... Είναι σωστή αυτή σαν σκέψη ή δεν πρέπει να βγάζουμε τα φυτά από τις θέσεις τους όταν πιάνουν ρίζες;

Άλλη ιδέα είναι να τις βγάλω εντελώς από αριστερά και δεξιά και να τις βάλω όλες μπροστά στο φίλτρο(απλά το υπόλοιπο ενυδρείο θα είναι χωρίς φυτά)... :)

Καμμιά πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ακυρη σκεψη.

Δηλαδη θα κανεις μετακομιση οποιο φυτο θελεις κατω απο το φως και μετα παλι πισω?

Κατι σαν να το βαζεις στην εντατικη?

Οχι.

Δεν ειναι καλο να μεταφυτευεις συνεχεια, τα φυτα οταν αλλαζουν συνθηκες φρεναρουν για λιγο καιρο την αναπτυξη τους, καμια φορα ακομα κι αν πανε σε καλυτερες συνθηκες. Τοτε επωφελουνται οι αλγες.

Επισης οι αλγες επωφελουνται και απο τυχων λιπασματα του βυθου που βγαινουν κατα τη μεταφυτευση.

Link to comment
Share on other sites

Ακυρη σκεψη.

Δηλαδη θα κανεις μετακομιση οποιο φυτο θελεις κατω απο το φως και μετα παλι πισω?

Κατι σαν να το βαζεις στην εντατικη?

Οχι.

Δεν ειναι καλο να μεταφυτευεις συνεχεια, τα φυτα οταν αλλαζουν συνθηκες φρεναρουν για λιγο καιρο την αναπτυξη τους, καμια φορα ακομα κι αν πανε σε καλυτερες συνθηκες. Τοτε επωφελουνται οι αλγες.

Επισης οι αλγες επωφελουνται και απο τυχων λιπασματα του βυθου που βγαινουν κατα τη μεταφυτευση.

Χμμμ...το φαντάστηκα να σου πω την αλήθεια, αλλά αφού το σκέφτηκα είπα να ρωτήσω... Σχετικά με το να τα βάλω μια και καλή όλα μαζί μπροστά από το φίλτρο τι λες;

Α...και το κλάδεμα πως γίνεται;

υ.γ: λιπάσματα κλπ δεν έχω βάλει στον βυθό...

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...το φαντάστηκα να σου πω την αλήθεια, αλλά αφού το σκέφτηκα είπα να ρωτήσω... Σχετικά με το να τα βάλω μια και καλή όλα μαζί μπροστά από το φίλτρο τι λες; Οτι σου αρεσει... Μετά όμως μπορεί να σου φανεί πολύ άδειο....

Α...και το κλάδεμα πως γίνεται; Κόβεις και το βάζεις πίσω :thumbup:

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να προσθέσεις μια 2η λάμπα στο πίσω μέρος του καπακιού, για να πέρνουν όλα τα φυτά σου φως.

Παω για ύπνο... Σχολείο αυριο...... :)

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

:):thumbup:

Ο αρσενικός μου ξιφοφόρος δεν φαίνεται πολύ καλά! Στέκεται πολύ ώρα σχεδόν ακίνητος στην επιφάνεια ακριβώς μπροστά από το φίλτρο και σαν να προσπαθεί να αναπνεύσει... Τα χρώματά του είναι κανονικά και δεν έχει σημάδια πάνω στο σώμα του... Τα υπόλοιπα ψαράκια φαίνονται μια χαρά... Τι μπορεί να συμβαίνει; :band:

Link to comment
Share on other sites

Αναπνέει γρήγορα; Έχει κόκκινα βραγχια; Αν ναι, προσπάθησε να κάνεις λίγο καλύτερη ανατάραξη της επιφάνειας :)

Link to comment
Share on other sites

Αναπνέει γρήγορα; Έχει κόκκινα βραγχια; Αν ναι, προσπάθησε να κάνεις λίγο καλύτερη ανατάραξη της επιφάνειας :)

Ναι αναπνέει γρήγορα... Τα βράγχια του είναι λίγο ροζε όπως και της θυληκιάς που είναι μια χαρά... Έβαλα την αεραντλία στην πρίζα... Λες να διορθωθεί το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε ως αυριο το πρωι και βλέπουμε. Αν και, αν είναι αυτή η αιτία, λογικά σε κανένα μισάωρο με ώρα θα πάει καλύτερα.

Αφού δεν είναι κόκκινα τα βράγχια δεν είναι σημαντικό, για την ώρα... Τον κούρασαν οι κοπελίες σου :):thumbup::band::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Περιμενε ως αυριο το πρωι και βλέπουμε. Αν και, αν είναι αυτή η αιτία, λογικά σε κανένα μισάωρο με ώρα θα πάει καλύτερα.

Αφού δεν είναι κόκκινα τα βράγχια δεν είναι σημαντικό, για την ώρα... Τον κούρασαν οι κοπελίες σου :):thumbup::band::thaman:

Μάλλον δεν έχεις άδικο... Τώρα τον ακολούθησε και ο αρσενικός molly silver... Και καλά πες ο καημένος ο ξιφομάχος τις έχει 3 και κουράζεται... ο άλλος που έχει μόνο μία... γιατί;;; Τσ τσ τσ άντρες... ! :hysterical:

Στο θέμα μας τώρα... ελπίζω να μη συμβεί τίποτα ανεπανόρθωτο ε; Γιατί προς το παρόν δεν βλέπω βελτίωση... Ψάχνουν κι οι 2 απεγνωσμένα οξυγόνο στην επιφάνεια! Έκανα και μετρήσεις μήπως έχει γίνει τίποτα περίεργο αλλά είναι όλα οκ!

(πσ: Το κλάδεμα το κάνεις με ψαλίδι; Μου φαίνεται λίγο κάπως να βάλω το ψαλίδι μέσα στο ενυδρείο... :thaman:)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις άδικο... Τώρα τον ακολούθησε και ο αρσενικός molly silver... Και καλά πες ο καημένος ο ξιφομάχος τις έχει 3 και κουράζεται... ο άλλος που έχει μόνο μία... γιατί;;; Τσ τσ τσ άντρες... ! :band:

Στο θέμα μας τώρα... ελπίζω να μη συμβεί τίποτα ανεπανόρθωτο ε; Γιατί προς το παρόν δεν βλέπω βελτίωση... Ψάχνουν κι οι 2 απεγνωσμένα οξυγόνο στην επιφάνεια! Έκανα και μετρήσεις μήπως έχει γίνει τίποτα περίεργο αλλά είναι όλα οκ!

(πσ: Το κλάδεμα το κάνεις με ψαλίδι; Μου φαίνεται λίγο κάπως να βάλω το ψαλίδι μέσα στο ενυδρείο... :))

:thumbup:

Μπα, ανεπανόρθωτο όχι. Δεν τιθεται τέτοιο θεμα. Το μόνο ανεπανόρθωτο που μπορεί να συμβεί είναι να χάσεις το ψάρι, αν και μου φαίνεται λίγο υπερβολικό κατι τέτοιο για την ώρα.

Πόσα ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο; Αμα είναι πολλά πρέπει να έχεις καλύτερη παροχή οξυγόνου, γιατί καταναλώνεται και περισσότερο...

Μήπως έχεις παροχή CO2; Γιατί αν έχεις, και δεν είναι ρυθμιζόμενο με κάποιον τρόπο μπορεί να "πνιγούν" τα ψαράκια σου... Την αεραντλία ασ'την αναμμένη αν δεν σε πειράζει, και καθάρισε λίγο τα σφουγγάρια του φίλτρου σου. Μπορεί να έχουν μαζέψει μπίχλα, να έχουν μπουκώσει, και να μην γίνεται τόσο καλή κυκλοφορία του νερού.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Μπα, ανεπανόρθωτο όχι. Δεν τιθεται τέτοιο θεμα. Το μόνο ανεπανόρθωτο που μπορεί να συμβεί είναι να χάσεις το ψάρι, αν και μου φαίνεται λίγο υπερβολικό κατι τέτοιο για την ώρα.

Πόσα ψάρια έχεις μέσα στο ενυδρείο; Αμα είναι πολλά πρέπει να έχεις καλύτερη παροχή οξυγόνου, γιατί καταναλώνεται και περισσότερο...

Μήπως έχεις παροχή CO2; Γιατί αν έχεις, και δεν είναι ρυθμιζόμενο με κάποιον τρόπο μπορεί να "πνιγούν" τα ψαράκια σου... Την αεραντλία ασ'την αναμμένη αν δεν σε πειράζει, και καθάρισε λίγο τα σφουγγάρια του φίλτρου σου. Μπορεί να έχουν μαζέψει μπίχλα, να έχουν μπουκώσει, και να μην γίνεται τόσο καλή κυκλοφορία του νερού.

Ε αυτό εννοώ ανεπανόρθωτο... Δεν θέλω να χάσω ψάρι...

Την αεραντλία την είχα βγάλει γιατί μου είπαν ότι δεν κάνει καλό στα φυτά... Δεν με πειράζει να την έχω αναμμένη φυσικά...

Από ψάρια έχω 11 μεγάλα και 5 μωρά...

Τα σφουγγάρια τα καθάρισα πριν με νερό ένυδρείου κι έκανα και μια μίνι αλλαγή νερού με προσθήκη αντιχλωρίου... (άσχετο:Τον άνθρακα τελικά να τον βγάλω ή όχι; :) )

Το μόλυ είναι πλέον μια χαρά, ο ξιφοφόρος όχι εντελώς... αναπνέει ακόμα στην επιφάνεια...

Όταν λες παροχή CO2;

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα, να τον βγάλεις, ναι.

Παροχη CO2 εννοώ αν βάζεις διοξείδιο στο ενυδρείο σου για τα φυτά, αλλα προφανώς δεν βάζεις... :)

Τώρα είναι καλά και ο ξιφοφόρος;

Η αεραντλία, δεν κάνει "κακο" στα φυτά. Απλα με την ανατάραξη της επιφάνειας φεύγει αρκετο διοξείδιο που χρειάζονται τα φυτά για να μεγαλώσουν. Αλλα καλύτερα να μεγαλώνουν τα ψάρια, παρά τα φυτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα, να τον βγάλεις, ναι.

Παροχη CO2 εννοώ αν βάζεις διοξείδιο στο ενυδρείο σου για τα φυτά, αλλα προφανώς δεν βάζεις... :)

Τώρα είναι καλά και ο ξιφοφόρος;

Η αεραντλία, δεν κάνει "κακο" στα φυτά. Απλα με την ανατάραξη της επιφάνειας φεύγει αρκετο διοξείδιο που χρειάζονται τα φυτά για να μεγαλώσουν. Αλλα καλύτερα να μεγαλώνουν τα ψάρια, παρά τα φυτα :helpsmilie:

Δυστυχώς το έχασα το ψαράκι χθες... :helpsmilie: Μέχρι το μεσημέρι παρουσίαζαν παρόμοια συμπτώματα και άλλα δύο από τα ψαράκια μου (ο αρσενικός μόλυ και ένας από τους θυληκούς ξιφοφόρους). Τώρα βέβαια όλα φαίνονται καλά... :P

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί!

Οι μετρήσεις μου μια χαρά...

Παροχή CO2 δεν έχω...

Τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει; :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθα τα μπορει να ειναι παρασιτο στα βραγχεια.

Παρατηρησε τα βραγχεια αν εχουν κατι περιεργο http://images.google.gr/images?hl=el&s...sa=N&tab=wi

και http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry242928

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθα τα μπορει να ειναι παρασιτο στα βραγχεια.

Παρατηρησε τα βραγχεια αν εχουν κατι περιεργο http://images.google.gr/images?hl=el&s...sa=N&tab=wi

και http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry242928

Τα παρακολουθώ όλα τα ψαράκια τις τελευταίες 2 μέρες και όλα φαίνονται φυσιολογικά... Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται... :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς να μου απαντήσει έστω από δω πόσο καιρό διαρκεί η εγκυμοσύνη ενός πλάτυ; Έχω ένα φουσκωμένο σαν μπαλόνι καμμιά 20αριά μέρες... :P

Αν ξέρεις κάποιος ας μου πει... Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το μπαλόνι...ε το ψάρι μου ήθελα να πω δεν έχει γεννήσει ακόμα, αλλά τα μικρά μου (που ήταν τελικά 7) είναι τέλειααααααα!

Τώρα πια έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν ελεύθερα στο ενυδρείο χωρίς να τα πειράζει κανείς και να ανεβαίνουν πάνω να τρώνε κανονικά μαζί με τα άλλα... Είναι πανέμορφα! :angry2: Το ένα πιο όμορφο από το άλλο... Φύλο δεν μπορώ να ξεχωρίσω ακόμα, ούτε χρώμα έχουν παντού (παρά μόνο στις μαύρες ουρές τους)...

Τελικά χαίρομαι που διάλεξα ζωοτόκα! :thumbup: Έχω ενθουσιαστεί από το αποτέλεσμα! :D

Όσο για το θέμα εκείνου του αδικοχαμένου ξιφοφόρου, ακόμα δεν έχω βρει τι έφταιγε... Τώρα όλα φαίνονται φυσιολογικά αν και που και που το αρσενικό μου μόλλυ και μία από τις ξιφοφορίνες μου ανεβαίνουν για να πάρουν ανάσα στην επιφάνεια αλλά δεν φαίνονται τόσο χάλια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Καλή συνέχεια :D

Ανέβασε και καμια φωτογραφία με την προοδο του ενυδρείου!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και φωτογραφίες και νέα!

1. Γεννήσαμε! Επιτέλους χθες πρόσεξα 2-3 μωρά να κρύβονται στα φυτά αν και το ψαράκι μου δεν έχει ακόμα ξεφουσκώσει εντελώς οπότε κατά πάσα πιθανότητα έπεται συνέχεια... Τα νέα μωρά είναι διαφορετικά από τα προηγούμενα... Είναι πιο μακρόστενα και το ένα έχει και μαύρες ρίγες στην ουρά του... Σκέφτηκα να κάνω μία δοκιμή και να βάλω τη μαμά σε γεννήστρα μήπως σώσω περισσότερα νεογέννητα αυτή τη φορά αλλά ήταν σχεδόν αδύνατον να την πιάσω επομένως θα αφήσω και πάλι τη φύση να κάνει τη δουλειά της... Ελπίζω πως ίσως αυτή τη φορά τα καταφέρουν περισσότερα μωρά μιας και έχω προσθέσει μερικά φυτά από τότε...

2. Παρατηρώ ότι από τότε που κλάδεψα κάποια φυτά μου δεν έχουν μεγαλώσει καθόλου... Υπάρχει περίπτωση να έκανα κάτι λάθος;

3. Ένα καινούριο είδος σαλιγκριού έκανε την εμφάνισή του στο ενυδρείο μου, μεγαλύτερο και διαφορετικού σχήματος από τα planorbis. Και επειδή παρατήρησα και μερικές τρύπες στα φύλλα της Ανούμπια σκέφτηκα μήπως ευθύνεται αυτο... Ανεβάζω φωτό:post-16263-1262187837_thumb.jpg

Όποιος ξέρεις ας μου πει!

Να και μερικές ακόμα φωτό του ενυδρείου που ζήτησε ο tsoum:

post-16263-1262187769_thumb.jpgpost-16263-1262187740_thumb.jpgpost-16263-1262187811_thumb.jpgpost-16263-1262188030_thumb.jpgpost-16263-1262188086_thumb.jpgpost-16263-1262188162_thumb.jpgpost-16263-1262188274_thumb.jpgpost-16263-1262188323_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπάβο σου για την επιμέλεια που δείχνεις και την πρόοδο που έχεις κάνει.

Αυτό το θέμα πρέπει να γίνει παράδειγμα,στο πως ένας εντελώς αρχάριος

ακολουθώντας συμβουλές και υποδείξεις μπορεί να φτιάξει ένα τέλειο ενυδρείο.

Καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο! Συγχαρητήρια!!! ;)

Όσο για τις τρύπες δεν είμαι σίγουρος. Το σαλιγκάρι αυτό το έχεις δει πάνω σε τζάμι; Εχει δύο μακριές κεραίες ή δυο σαν "κέρατα"; Αν είναι το πρώτο θεωρητικά είναι ακίνδυνο. Το άλλο, σ'εμένα τουλάχιστον, έκανε ζημιά... Αμα μπορείς να βάλεις μια καθαρότερη φωτογραφία, ή μια που να είναι πάνω στο τζάμι για να φαίνεται το "κεφάλι" του θα ήταν καλύτερα :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά σε όλους!

Μπάβο σου για την επιμέλεια που δείχνεις και την πρόοδο που έχεις κάνει.

Αυτό το θέμα πρέπει να γίνει παράδειγμα,στο πως ένας εντελώς αρχάριος

ακολουθώντας συμβουλές και υποδείξεις μπορεί να φτιάξει ένα τέλειο ενυδρείο.

Καλή συνέχεια...

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν ξέρω αν το ενυδρείο μου μπορεί να χαρακτηριστεί ως "τέλειο" (έχω δει φοβερές δουλειές) αλλά τουλάχιστον νομίζω ότι πέτυχα το στόχο μου: να φτιάξω ένα μέρος όπου τα ψάρια ζουν και δεν επιβιώνουν... Αλλά φυσικά θέλω πολλή δουλειά ακόμα και πολλές ερωτήσεις... ;)

Πολύ ωραίο! Συγχαρητήρια!!! :ninja:

Όσο για τις τρύπες δεν είμαι σίγουρος. Το σαλιγκάρι αυτό το έχεις δει πάνω σε τζάμι; Εχει δύο μακριές κεραίες ή δυο σαν "κέρατα"; Αν είναι το πρώτο θεωρητικά είναι ακίνδυνο. Το άλλο, σ'εμένα τουλάχιστον, έκανε ζημιά... Αμα μπορείς να βάλεις μια καθαρότερη φωτογραφία, ή μια που να είναι πάνω στο τζάμι για να φαίνεται το "κεφάλι" του θα ήταν καλύτερα ;)

Δυστυχώς δεν το έχω προσέξει από κοντά... Συνήθως είναι κρυμμένο... Σπάνια το βλέπω και κάθε φορά είναι και αρκετά μεγαλύτερο! Άμα όμως το πετύχω σε καμμιά καλύτερη πόζα θα την ανεβάσω...

Άλλο πρόβλημα(σημαντικό): Κάποια από τα μωρά από την τελευταία μου γέννα, τα βρίσκω μέσα στο φίλτρο ανάμεσα στο μακαρόνι... Μπαίνουν από την είσοδο του φίλτρου μιας και είναι πάααααααρα πολύ μικρά κι εκεί που καταλήγουν μου είναι αδύνατον να τα πιάσω με την απόχη... Επίσης νομίζω ότι είναι αργά να βάλω τούλι στην είσοδο μιας και το ενυδρείο είναι γεμάτο και πως θα την κολλήσω;;;

Σκέφτηκα να τα αφήσω εκεί να ζήσουν μέχρι να μεγαλώσουν τόσο όσο να μπορώ να τα πιάσω και να τα βάλω στο ενυδρείο αλλά μου φαίνεται δύσκολο να επιζήσουν εκεί... Το άλλο που σκέφτηκα είναι να βγάλω εντελώς τα φυτά μπροστά από το φίλτρο για να μην πηγαίνουν εκεί να κρυφτούν και τα ρουφάει...

Δεν ξέρω τι να κάνω! Φοβάμαι ότι θα τα χάσω όλα! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

οοο... Δυσκολη κατάσταση... Θα μπορούσες να βάλεις κάποιο ψιλότρυπο σφουγγάρι στην είσοδο του φίλτρου σου αλλα δεν ξέρω αν γινεται (λόγω της δομής του...

Δεν ανοίγεις καλύτερα ενα νέο θεματάκι; Ετσι κι αλλιώς εδω είναι για "καλωσορίσματα" και εγώ προσωπικα δεν μπαίνω καθε φορα που μπαίνω στο φορουμ...

Link to comment
Share on other sites

οοο... Δυσκολη κατάσταση... Θα μπορούσες να βάλεις κάποιο ψιλότρυπο σφουγγάρι στην είσοδο του φίλτρου σου αλλα δεν ξέρω αν γινεται (λόγω της δομής του...

Δεν ανοίγεις καλύτερα ενα νέο θεματάκι; Ετσι κι αλλιώς εδω είναι για "καλωσορίσματα" και εγώ προσωπικα δεν μπαίνω καθε φορα που μπαίνω στο φορουμ...

Έχεις δίκιο σε αυτό... Από καιρό είχα καταλάβει ότι το θέμα βρίσκεται σε λάθος μέρος! Θα ψάξω να βρω που μπορώ να το βάλω και θα ανοίξω ένα νέο θέμα εκεί! (Παρεπιπτόντως ανοίγοντας το καπάκι βλέπω ένα ψαράκι στο φίλτρο ζωντανό αλλά φοβάμαι ότι τα υπόλοιπα μπορεί να μην είχαν την ίδια τύχη...)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...