Jump to content

Νέο ενυδρείο, αρχάρια κάτοχος...


Marmaths

Recommended Posts

2. Μάλλον δεν το είπα σωστά και σε μπέρδεψα... Την τελευταία φορά που πήγα στο petshop μου είπαν ότι για αρχή χρειάζονται μόνο αυτά τα δύο τεστ, ενώ κανονικά έχει άλλα 4,σωστά; Αυτό που ρώτησα είναι πότε θα χρειαστεί να γίνουν μετρήσεις σε ΝΗ3,PH κλπ

Όσο για αυτά που λες εγώ χρησιμποποιώ τα υγρά τεστ της Sera τα οποία και πιο φθηνά είναι και έχουν ημερομηνία λήξης (τα δικά μου) το 2014 (οπότε έχω καιρό!)

3. Ωραία 7 ώρες είναι αρκετές λοιπόν(τουλάχιστον προς το παρόν που δεν μου περισσεύουν για λιπάσματα κλπ)

Λοιπόν, όσον αφορά το πρόβλημα με τις φωτογραφίες... Δεν μπορώ ούτε να ποστάρω, ούτε να ανεβάσω φωτό από τον Mozzila και τον Opera, ενώ από τον Internet Explorer μόνο, μπορώ να ποστάρω αλλά όχι να ανεβάσω φωτό! Το δοκίμασα από 2 διαφορετικούς υπολογιστές και δεν μπορώ να βγάλω άκρη! Μήπως υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη σελίδα; Αν ξέρει κανείς ας μου πει!

1. καλα σου ειπαν.

Οταν μηδενισει η ΝΗ3 αρχιζει και πεφτει το ΝΟ2, αρχιζεις να ελεγχει για ΝΟ3.

pH(οξυτητα), gH kH (σκληρτητες) ειναι μετρησεις που γινονται για να ελεγξεις αν το νερο ειναι καταλληλο για το ψαρι/α που θελεςι να φιλοξενησεις. Αλλα ψαρια θελουν χαμηλο πεχα αλλα υψηλο κλπ

Αλλο ειναι τα τεστ να εχουν ημερομηνια ληξης και να ειναι φτηνα και αλλο ειναι να δειχνουν με ακριβεια. :excl:

Για τις φωτο το ειδες αυτο που σου εγραψα?

Η πρωτη ενεργεια ειναι να προσπαθησεις κανωντας σμικρυνση σε 800Χ600 πριν την ανεβασεις σαν συνημμενο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1. καλα σου ειπαν.

Οταν μηδενισει η ΝΗ3 αρχιζει και πεφτει το ΝΟ2, αρχιζεις να ελεγχει για ΝΟ3.

pH(οξυτητα), gH kH (σκληρτητες) ειναι μετρησεις που γινονται για να ελεγξεις αν το νερο ειναι καταλληλο για το ψαρι/α που θελεςι να φιλοξενησεις. Αλλα ψαρια θελουν χαμηλο πεχα αλλα υψηλο κλπ

Αλλο ειναι τα τεστ να εχουν ημερομηνια ληξης και να ειναι φτηνα και αλλο ειναι να δειχνουν με ακριβεια. :excl:

Για τις φωτο το ειδες αυτο που σου εγραψα?

Η πρωτη ενεργεια ειναι να προσπαθησεις κανωντας σμικρυνση σε 800Χ600 πριν την ανεβασεις σαν συνημμενο.

Φυσικά, όσο πιο ακριβο είναι ένα τεστ (θεωρητικά) τόσο πιο καλό! Οπότε, ο καθένας επιλέγει αυτό που μπορεί να αγοράσει. Και νομίζω ότι και αυτά που έχω είναι αρκετά καλά... Τέλος πάντων... όταν μηδενίσει η αμμωνία και τα νιτρώδη βλέπουμε!

Α! Το είχα προσπαθήσει και χθες αλλά δεν το είχα καταφέρει! Τώρα όμως κατάφερα να ανεβάσω φωτό... Λοιπόν η μία δείχνει πως φαίνεται η μαύρη κλωστή που έδεσα την moss πάνω στο ξύλο και η άλλη την γενική τωρινή εικόνα του ενυδρείου! Δείτε και πείτε μου!

post-16263-1258682385_thumb.jpgpost-16263-1258682686_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ti φυτο ειναι αυτο που εδεσες? :excl::excl:

Ας ελπισουμε να δωσει και να αναπτυχθει.

Οι βαλισνεριες ειναι φυτα για το φοντο, πρεπει να τις φυτεψεις πισω απο πετρες και τα ξυλα για τα μεγαλωσουν και θα στα κρυψουν. (καλυτερα στις γωνιες)

Τι ανουμπιες τις εχεις φυτεψει μεσα στην αμμο μαζι με το ριζωμα? ;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ti φυτο ειναι αυτο που εδεσες? ;):excl:

Ας ελπισουμε να δωσει και να αναπτυχθει.

Οι βαλισνεριες ειναι φυτα για το φοντο, πρεπει να τις φυτεψεις πισω απο πετρες και τα ξυλα για τα μεγαλωσουν και θα στα κρυψουν. (καλυτερα στις γωνιες)

Τι ανουμπιες τις εχεις φυτεψει μεσα στην αμμο μαζι με το ριζωμα? :blush:

1. Μου είπαν ότι είναι moss... ή μήπως όχι;;; ^_^ Να το βγάλω τελικά;; ^_^

2. Α δεν το ήξερα! Θα τις βγάλω και θα τις πάω πίσω... Ευχαριστώ! :thumbup:

3. Τι εννοείς αν τις έχω φυτέψει μαζί με το ρίζωμα;; Τι λάθος έχω κάνει; Ότι περίεργο δεις πες μου να το διορθώσω... Με ενδιαφέρει, γιατί είμαι παντελώς άσχετη (γι΄αυτό άλλωστε και ρωτάω...) :excl:

Link to comment
Share on other sites

1. Μου είπαν ότι είναι moss... ή μήπως όχι;;; ;) Να το βγάλω τελικά;; ^_^

Και εμενα για moss μου κανει απλα σε καπως ταλαιπωρμενη κατασταση ^_^

2. Α δεν το ήξερα! Θα τις βγάλω και θα τις πάω πίσω... Ευχαριστώ! :blush:

Οταν λες πισω εννοεις στο πισω μερος του ενυδριου εε..?? :excl:

3. Τι εννοείς αν τις έχω φυτέψει μαζί με το ρίζωμα;; Τι λάθος έχω κάνει; Ότι περίεργο δεις πες μου να το διορθώσω... Με ενδιαφέρει, γιατί είμαι παντελώς άσχετη (γι΄αυτό άλλωστε και ρωτάω...) :excl:

Οι Anubia ειναι φυτα που οταν ειναι το ριζωμα μεσα στην αμμο-χαλικι σαπιζει...Στην φυση και στα ενυδρια μας πιανεται και "ριζωνεται" πανω σε πετρες η ξυλα....

Για να το πετυχεις αυτο μπορεις να την δεσεις πανω σε καποι ξυλακι με καποια πετονια...Και οταν εχει γατζωθει για τα καλα να βγαλεις την πετονια...

Link to comment
Share on other sites

1. Χμμμ... Να την αφήχω λίγο να δω αν τα καταφέρει ή καλύτερα όχι;;

2. Ε ναι αυτό εννοούσα! Στο φόντο όπως μου είπε κι ο Delta66... (αυτό τουλάχιστον το πιασα... :excl: )

3. Αααα....αυτό δεν το ήξερα (και τελικά δεν ήταν το μόνο κατά πως φαίνεται!)... και στο petshop μου είπαν ότι αυτές πρέπει να φυτεύονται στο κέντρο γιατί απλώνουν... ;) Ποιο φυτό πρέπει να πάρω για να φυτέψω στην άμμο και να έχουν χώρο τα ψάρια να γεννούν και να είναι και εύκολο;;; Γιατί αν τα βάλω όλα πάνω στις πέτρες και τα ξύλα το υπόλοιπο ενυδρείο θα είναι άδειο... :excl: Πειράζει;

Ευτυχώς που μου το είπες λοιπόν να τις βγάλω και αυτές... ή μάλλον να ξαναφτιάξω απο την αρχή τη διακόσμηση σωστά!

Ευχαριστώωωωω!

Link to comment
Share on other sites

1. φυσικα να την αφησεις μεσα τι θα παθει?

2. ΟΚ

3. κοιτα σε αυτο το βιντεο πως φυτευται η ανουμπια. (στο 02.12') δες το και ολο εχει καλα tips για φυτα.

Αρκει μονο να ειναι το ριζωμα εξω (το παραλληλο με το βυθο μακρυ κλωναρι).

Το μονο που θελουν ειναι να μην εχει πολυ φως γιατι πιανουν τα φυλλα αλγη.

Σε καπως σκιερο μερος (κατω απο αλλα ψηλοτερα φυτα θα ειναι καλυτερα).

Αν τις πιασες σε μια πετρα ή ξυλο χαμηλα θα ειναι, δεν χρειαζεται να παρεις αλλα φυτα ειδικα για για να γεννουν τα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έβγαλα όλα τα φυτά και τα ξανατοποθέτησα: τις βαλισνέριες πίσω πίσω και προς τις γωνίες και τις ανούμπιες, από τις 4, τις 2 τις έδεσα πάνω στο ξύλο και τις άλλες 2 τις φύτεψα στην άμμο αλλά χωρίς το ρίζωμα... (όπως έδειχνε στο βίντεο). Σκιερό μέρος βέβαια δεν βρήκα γιατί δεν έχω πολλά φυτά και ειδικά μεγάλα... :excl:

Βάζω μια νέα φωτογραφία κι αν δείτε τίποτα στραβό και πάλι... παρακαλώ να με ενημερώσετε... Καλύτερα να διορθώσω τώρα ό,τι λάθη υπάρχουν παρά να τρέχω αργότερα που θα βάλω και ψάρια... Ευχαριστώ!!!

post-16263-1258765478_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το φυτό στα ξύλα είναι moss, εγώ της την έδωσα και είναι έτσι επειδή την παράγγειλα από τον γνωστό τύπο από ebay (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30754) απλά έκανε κάποιες μέρες να έρθει γι'αυτό είναι κάπως, η δικιά μου έχει αρχίσει και μεγαλώνει και σε χαμηλό φωτισμό που την έχω, απλά θέλει το χρόνο της. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έδεσα τη moss στο ξύλο μου αλλά επειδή δεν είχα πετονιά χρησιμοποίησα μαύρη κλωστή, όμως το αποτέλεσμα μου φαίνεται κάπως άσχημο. Αργότερα που θα μεγαλώσει θα κρυφτεί η κλωστή ή να το ξαναβγάλω και να το δέσω με πετονιά μήπως έχω καλύτερο αποτέλεσμα;

Επίσης, οι νέες μου μετρήσεις είναι: ΝΗ4/ΝΗ3: 0,5 και ΝΟ2: 0,5. Καλές είναι; (Πότε θα βάλω ψαράκια επιτέλους;;;;;; :excl: )

Τέλος, τα φυτά μου είναι κίτρινα και σάπια στις άκρες, αλλά βγάζουν δίπλα νέα ρίζα, οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να τα βγάλω! Θα στρώσουν; Και τι μπορώ να κάνω για να ζωντανέψουν λίγο;

(και μια άχρηστη πληροφορία: το ξύλο μου επιτέλους πότισε αρκετά ώστε να κάθεται μόνο του στο ενυδρείο κι έτσι κατάφερα να φτιάξω τη διακόσμηση που ήθελα! :excl: )

Υγ: Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες! Τι γίνεται;

Τα valisneria αφού βγάζουν ριζούλες καινούργιες και νέα φύλλα είναι οκ, απλά καλύτερα θα είναι να βγάλεις τα χαλασμένα φύλλα.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα ετσι :excl: πολυ καλο.τελικα για τι ψαρια θα πας?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το φυτό στα ξύλα είναι moss, εγώ της την έδωσα και είναι έτσι επειδή την παράγγειλα από τον γνωστό τύπο από ebay (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30754) απλά έκανε κάποιες μέρες να έρθει γι'αυτό είναι κάπως, η δικιά μου έχει αρχίσει και μεγαλώνει και σε χαμηλό φωτισμό που την έχω, απλά θέλει το χρόνο της. ;)

Α ωραία... Ελπίζω να μεγαλώσει κι η δικιά μου και να στρώσει... :excl:

Τα valisneria αφού βγάζουν ριζούλες καινούργιες και νέα φύλλα είναι οκ, απλά καλύτερα θα είναι να βγάλεις τα χαλασμένα φύλλα.

Ε δεν γίνεται πάντα αυτό... Όσα μπορούσα τα έβγαλα βέβαια...Θα δείξει...

καλυτερα ετσι ^_^ πολυ καλο.τελικα για τι ψαρια θα πας?

Ευχαριστώ! Ζωοτόκα θα βάλω όπως είχα αποφασίσει... Απλά βλέπω να αργεί ακόμα αυτή η στιγμή... Θέλει πολύ χρόνο το στρώσιμο τελικά... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έβγαλα όλα τα φυτά και τα ξανατοποθέτησα: τις βαλισνέριες πίσω πίσω και προς τις γωνίες και τις ανούμπιες, από τις 4, τις 2 τις έδεσα πάνω στο ξύλο και τις άλλες 2 τις φύτεψα στην άμμο αλλά χωρίς το ρίζωμα... (όπως έδειχνε στο βίντεο). Σκιερό μέρος βέβαια δεν βρήκα γιατί δεν έχω πολλά φυτά και ειδικά μεγάλα... :excl:

Βάζω μια νέα φωτογραφία κι αν δείτε τίποτα στραβό και πάλι... παρακαλώ να με ενημερώσετε... Καλύτερα να διορθώσω τώρα ό,τι λάθη υπάρχουν παρά να τρέχω αργότερα που θα βάλω και ψάρια... Ευχαριστώ!!!

post-16263-1258765478_thumb.jpg

Νομιζω πως στην ακρη δεξια καπως προφυλαμενες απο το ξυλο ειναι καλυτερη θεση για τις ανουμπιες.

Στη μεση μαζευεις, μπροστα στο φιλτρο για να το κρυψουν κιολας (αληθεια θα μεταφερεται στην ακρη το φιλτρο?) βαζεις μαζεμενες σε "δασακι" τις Limnophylla (ή Cabomba?) που εχεις διασπαρτες αριστερα δεξια.

Αριστερα και πισω μπορεις να μαζεψεις τις βαλισνεριες που αν η ροη ειναι προς τα δεξια , οταν θα μεγαλωσουν θα "ξαπλωσουν" ομορφα στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η άποψή μου, είναι, οτι έτσι όπως πάς θα μπορούσες να αφήσεις στην άκρη τα ζωοτόκα και να κάνεις ένα ωραίο κοινωνικό.

Αν πάλι συνεχίζεις να θες ζωοτόκα, παρε κερατόφυλλο (μπολικό γιατι είναι και μεγάλο ενυδρείο) και πίστια ή φακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάλι συνεχίζεις να θες ζωοτόκα, παρε κερατόφυλλο (μπολικό γιατι είναι και μεγάλο ενυδρείο) και πίστια ή φακή.

Γιατι??

Ενα απλο καλο φυτεμα απο διαφορα φυτα θα εδεινε καταφυγιο στα μικρα.

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

...θα μπορούσες να αφήσεις στην άκρη τα ζωοτόκα και να κάνεις ένα ωραίο κοινωνικό...
Γιατι να τα αφησει στην ακρη, δεν ειναι ωραια τα ζωοτοκα? :excl:
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να τα αφησει στην ακρη, δεν ειναι ωραια τα ζωοτοκα? :excl:

Σπυρο να πω τωρα: Γιατι, τα ζωοτοκα δεν ειναι κοινονικα? :excl:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως στην ακρη δεξια καπως προφυλαμενες απο το ξυλο ειναι καλυτερη θεση για τις ανουμπιες.

Στη μεση μαζευεις, μπροστα στο φιλτρο για να το κρυψουν κιολας (αληθεια θα μεταφερεται στην ακρη το φιλτρο?) βαζεις μαζεμενες σε "δασακι" τις Limnophylla (ή Cabomba?) που εχεις διασπαρτες αριστερα δεξια.

Αριστερα και πισω μπορεις να μαζεψεις τις βαλισνεριες που αν η ροη ειναι προς τα δεξια , οταν θα μεγαλωσουν θα "ξαπλωσουν" ομορφα στην επιφανεια.

Done!!! ^_^

Για δες τη φωτό και πες μου... Βέβαια έτσι όπως τα μάζεψα όλα τα φυτά στις 2 πίσω γωνίες μου φαίνεται και πάλι άδειο από φυτά...Μάλλον θέλει κι άλλα ε;;; :excl:

Παντως η άποψή μου, είναι, οτι έτσι όπως πάς θα μπορούσες να αφήσεις στην άκρη τα ζωοτόκα και να κάνεις ένα ωραίο κοινωνικό.

Αν πάλι συνεχίζεις να θες ζωοτόκα, παρε κερατόφυλλο (μπολικό γιατι είναι και μεγάλο ενυδρείο) και πίστια ή φακή.

Όταν λες έτσι όπως πάω;;; Από ποια άποψη;;; :excl:

Κοινωνικό (αν έχω καταλάβει καλά) σημαίνει να έχει διαφορετικά είδη ψαριών ε; Το είχα σκεφτεί και αυτό να βάλω διάφορα ημιάγρια... Που μπορώ να βρω μια "λίστα" των ημιάγριων ψαριών;;;

Γιατι??

Ενα απλο καλο φυτεμα απο διαφορα φυτα θα εδεινε καταφυγιο στα μικρα.

Γιατι να τα αφησει στην ακρη, δεν ειναι ωραια τα ζωοτοκα? ^_^

Το να βάλω εκτός από ζωοτόκα και άλλα ψαράκια, πχ 4-5 είδη πως είναι σαν ιδέα;;; Επικίνδυνο;;; ;)

post-16263-1258837529_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι??

Ενα απλο καλο φυτεμα απο διαφορα φυτα θα εδεινε καταφυγιο στα μικρα.

Απλό δεν νομίζω να αρκεί. Θέλει πολλά παραπάνω φυτά για να προστατευτούν τα μικρά. Δεν ξέρω αν είχες πότε ζωοτόκα, (λογικά είχες και μπορεί να έχεις ακόμα) αλλα τα δικά μου, τα κυνηγάνε τα μικρά, αρκετα. Ακόμα και αυτά που είναι ~2 μήνών κυνηγάν αυτά που είναι 2 εβδομάδων.

Τώρα βεβαια υπάρχουν λιγα κυνηγητά, γιατί υπάρχουν πολλά ψαράκια και είναι δύσκολο να συγκεντρωθει ο "κυνηγός" σε ένα.

Γιατι να τα αφησει στην ακρη, δεν ειναι ωραια τα ζωοτοκα? :thumbup:

Σπυρο να πω τωρα: Γιατι, τα ζωοτοκα δεν ειναι κοινονικα? :ninja:

;)

Ωραία είναι τα ζωοτόκα, αλλα εμένα προσωπικά δεν μου κάνουν... κλικ ^_^ . Και όταν είπα να τα αφήσει στην άκρη δεν εννούσα τελείως, αλλα να είναι και αυτά, όχι μόνο αυτα. Προτιμώ σαν χρωματισμο και σχήμα -κοινώς σαν εμφάνιση- τα hengeli και τα cherry ή τα gold barbs, παρά τους πορτοκαλί ξιφοφόρους και τα παρτσακλά γκάπυ.

Και στο κάτω κάτω όποτε βάζει κάποιος ζωοτόκα σε κοινωνικό, το πρώτο σχολιο που εισπράτει δεν είναι, "... πολύ ωραίο αλλα τα γκάπυ/ μόλυ/ ξιφοφόροι θέλουν άλλες συνθήκες νερού. Καλύτερα να τα βγάλεις." :blink:^_^

--------------

@Marmaths: Καλα και γρήγορα αναπτυσσόμενα φυτά είναι η hygrophilia polysperma. Δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις, μεγαλώνει γρήγορα, και κλαδευεται ευκολα (κόβεις και ξαναφυτέυεις - τόσο απλά). Έτσι σύντομα έχεις πυκνή συστάδα στην οποία μπορούν να προστατευτούν τα μικρά σου. Θα μπορούσες να βάλεις μια συστάδα σε κάποια ακρη π.χ. μπροστά απο το ξύλο. (ξέρω θα κρύβει, αλλα εμένα μου αρέσουν ψηλά φυτα μπροστα!!! )

(αμα βαλεις τελικά, πρώτα ψάξε απο συνχομπίστα και μετά αγόρασε. και αν αγοράσεις αγορασε ένα καλαθάκι. Σε λίγο καιρό θα εχεις πολυ :thumbup: )

(και με καμπόμπα μπορείς να κανεις το ίδιο αλλα απο τα λίγα που ξέρω για το συγκεκριμένο φυτό, έχω την εντύπωση πως είναι πιο δύσκολο - αν κάνω λάθος συγχωρέστε με :rasp:

Εγώ συνεχίζω να πιστεύω οτι το κερατόφυλλο είναι απαραίτητο σε ζωοτόκα, γιατι προστατεύει καλά τα μικρά και μέσω αυτού αυξανεται το ποσοστό επιβίωσης τους.

--------

Όταν είπα "έτσι όπως πας" εννούσα με τα είδη των φυτών και το στήσιμο! Θυμίζει πολύ αμαζονιακό ενυδρείο. Και πιράνια μπένουν :excl::excl:

--------

Για επιπλέον φυτά για μπροστά σκέψου Echinodorus Tenelus η κρυπτοκορίνες.

Γενικά ένα καλό site είναι αυτο

---------

Ασχετο: οι Ανούμπιες ακόμα φυτεμένες δεν είναι; Έτσι φαίνεται απο την φωτογραφία Αυτο που εννοούν είναι οτι το κοτσάνι πρεπει να μην είναι μέσα στην άμμο.

Καλα πάνω απο 10-λεπτο έγραφα αυτό το ποστ :blush:

Link to comment
Share on other sites

Και στο κάτω κάτω όποτε βάζει κάποιος ζωοτόκα σε κοινωνικό, το πρώτο σχολιο που εισπράτει δεν είναι, "... πολύ ωραίο αλλα τα γκάπυ/ μόλυ/ ξιφοφόροι θέλουν άλλες συνθήκες νερού. Καλύτερα να τα βγάλεις." ^_^:excl:
Ναι αλλα δεν καταλαβες καλα.

Τα αλλα ψαρια να βγαλει του λενε και οχι τα ζωοτοκα ;)

Τα ζωοτοκα εκτος απο εξισου ομορφα ψαρια (ασχετως προτιμησεων δικων σου ή δικων μου) ειναι και ευκολα στη διατηρηση τους απο ενα νεο χομπυστα, συν το οτι θα του δωσει ευκολα τη χαρα να δει μικρα απο αναπαραγωγες.

Μια πολυ καλη εισαγωγη για πιο δυσκολα ψαρια (αν θελησει) στην συνεχεια.

ΥΓ Τα endler τα εχεις δει? :excl:

Link to comment
Share on other sites

Εχω endler.

Ξερω ξερω.... υπαρχουν πιθανότητες υβριδισμού κτλπ κτλπ. Αυτός όμως δεν είναι ενήλικας (τον πήρα απο το ενυδρείο που έχει τις γέννες (πρέπει να ειναι 3-4 μηνών) και θα τον δώσω έτσι κι αλλιώς σε λίγο καιρό που θα βάλω και την τελική σύνθεση των ψαριών μου.

Βασικά πρέπει να είναι κάτι μεταξύ wild guppy συμφωνα με αυτήν την φωτογραφια και endler. Ο δικός μου είναι πολύ ποιο χρωματιστός και έχει δυό σπαθιά και διαφανο στη μέση. Θα βγάλω και θα ανεβάσω φωτογραφία καποια στιγμη, όταν προλαβαίνω.

-----------

Για τα υπόλοιπα που είπα, συμφωνείς;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι τα ζωοτόκα, αλλα εμένα προσωπικά δεν μου κάνουν... κλικ ^_^ . Και όταν είπα να τα αφήσει στην άκρη δεν εννούσα τελείως, αλλα να είναι και αυτά, όχι μόνο αυτα. Προτιμώ σαν χρωματισμο και σχήμα -κοινώς σαν εμφάνιση- τα hengeli και τα cherry ή τα gold barbs, παρά τους πορτοκαλί ξιφοφόρους και τα παρτσακλά γκάπυ.

Και στο κάτω κάτω όποτε βάζει κάποιος ζωοτόκα σε κοινωνικό, το πρώτο σχολιο που εισπράτει δεν είναι, "... πολύ ωραίο αλλα τα γκάπυ/ μόλυ/ ξιφοφόροι θέλουν άλλες συνθήκες νερού. Καλύτερα να τα βγάλεις." :rasp:^_^

Αλήθεια, γίνεται αυτό; Να μπουν δηλαδή ζωοτόκα μαζί με άλλα ψάρια χωρίς κίνδυνο;

--------------

@Marmaths: Καλα και γρήγορα αναπτυσσόμενα φυτά είναι η hygrophilia polysperma. Δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις, μεγαλώνει γρήγορα, και κλαδευεται ευκολα (κόβεις και ξαναφυτέυεις - τόσο απλά). Έτσι σύντομα έχεις πυκνή συστάδα στην οποία μπορούν να προστατευτούν τα μικρά σου. Θα μπορούσες να βάλεις μια συστάδα σε κάποια ακρη π.χ. μπροστά απο το ξύλο. (ξέρω θα κρύβει, αλλα εμένα μου αρέσουν ψηλά φυτα μπροστα!!! )

(αμα βαλεις τελικά, πρώτα ψάξε απο συνχομπίστα και μετά αγόρασε. και αν αγοράσεις αγορασε ένα καλαθάκι. Σε λίγο καιρό θα εχεις πολυ :thumbdown: )

(και με καμπόμπα μπορείς να κανεις το ίδιο αλλα απο τα λίγα που ξέρω για το συγκεκριμένο φυτό, έχω την εντύπωση πως είναι πιο δύσκολο - αν κάνω λάθος συγχωρέστε με :thumbup:

Εγώ συνεχίζω να πιστεύω οτι το κερατόφυλλο είναι απαραίτητο σε ζωοτόκα, γιατι προστατεύει καλά τα μικρά και μέσω αυτού αυξανεται το ποσοστό επιβίωσης τους.

Καμπόμπα είναι αυτό που έχω βάλει μπροστά από το φίλτρο. Θα ψάξω και το φυτό που μου λες κι αν βρω θα βάλω αυτό γιατί κερατόφυλλο δεν μπορώ να βρω πουθενά... Έχω ψάξει σε πάνω από 4 petshop... (Btw αν κάποιος βρει κάπου κοντά στον Πειραιά ας μου πει να πάω να πάρω!)

--------

Όταν είπα "έτσι όπως πας" εννούσα με τα είδη των φυτών και το στήσιμο! Θυμίζει πολύ αμαζονιακό ενυδρείο. Και πιράνια μπένουν :excl:;)

Τέλος πάντων, να σου πω ότι ξέρω πως είναι και τι χρειάζεται το κάθε είδος ενυδρείου... ψέμματα θα πω και δεν το θέλω! Οπότε... :ninja:

--------

Για επιπλέον φυτά για μπροστά σκέψου Echinodorus Tenelus η κρυπτοκορίνες.

Γενικά ένα καλό site είναι αυτο

Πολύ καλή η ιδέα για αυτό το φυτό... Θα το ψάξω...

---------

Ασχετο: οι Ανούμπιες ακόμα φυτεμένες δεν είναι; Έτσι φαίνεται απο την φωτογραφία Αυτο που εννοούν είναι οτι το κοτσάνι πρεπει να μην είναι μέσα στην άμμο.

Οι δύο ανούμπιες είναι δεμένες πάνω στο ξύλο και οι άλλες δύο είναι βαλμένες στην αμμο αλλά μόνο οι ρίζες τους, όχι το κοτσάνι (όπως έδειχνε στο βίντεο δηλαδή...)

Καλα πάνω απο 10-λεπτο έγραφα αυτό το ποστ[/color] :blink:

:blush:

Δεν ξέρω αν η τελευταία ερώτηση πήγαινε σε μένα αλλά είναι πολύ όμορφα ψάρια αυτά που λες! Ζωοτόκα είναι κι αυτά;

Link to comment
Share on other sites

1. Αλήθεια, γίνεται αυτό; Να μπουν δηλαδή ζωοτόκα μαζί με άλλα ψάρια χωρίς κίνδυνο;

2. Δεν ξέρω αν η τελευταία ερώτηση πήγαινε σε μένα αλλά είναι πολύ όμορφα ψάρια αυτά που λες! Ζωοτόκα είναι κι αυτά;

1. Για ενα κοινωνικο ενυδρειο πρεπει γενικα να προσεχεις τη συμβατοτητα απο αποψη :

-Ειρηνικη συμβιωση μεταξυ των ψαριων (απλα να μη τρωει το ενα το αλλο, αλλα ουτε και να κυνηγιουνται πολυ, στρεσαροντας τοσο τα αδυναμα ψαρια, ωστε να ασθενησουν αργα ή γρηγορα)

-Ιδιες αναγκες σε παραμετρους νερου (οξυτητα pH, σκληροτητα gH, θερμοκρασια)

-Διατροφη και τροπος σιτησης (να μπορουν/προλαβαινουν να τρεφονται ολα και με σωστη διαιτα)

-Παρομοιες αναγκες σε περιβαλλον ενυδρειου

Ετσι λοιπον μπορεις να βρεις οσο πιο καταλληλους συγκατοικους γινεται για ενα κοινωνικο ενυδρειο.

Τις πληροφοριες αυτες μπορεις να τις βρεις σε αξιοπιστα σαιτ με προφιλ ψαριων.

Το πλεoν αξιοπιστο που γραφεται απο επιστημονες ειναι το http://www.fishbase.org/search.php?lang=Greek που περιγραφει τις συνθηκες του νερου στους βιοτοπους που βρισκονται τα ψαρια σε διαφορες εποχες και περιοδους του ετους.

Αυτο δεν αποκλειει ομως οτι τα ψαρια θα αντεχαν και σε πιο ακραιες συνθηκες βαση πληροφοριων απο χομπυστες.

Ενα ακομα σαιτ (πιο χομπυστικο ) που χρησιμοποιω και συνεργαζεται με το fishbase ειναι το http://www.theaquariumwiki.com/Main_Page

Και για γατοψαρα το http://www.planetcatfish.com/

Επισης γενικα για διασταυρωση πληροφοριων τα

http://fishprofiles.com/profiles/

http://badmanstropicalfish.com/profile.html κλπ

Γενικα μια καλη πρακτικη ειναι να επικεντρωνεσαι στις μεσαιες τιμες των παραμετρων που δινονται και να τις θεωρεις ως ιδανικες για διατηρηση, ετσι ωστε να εχεις το περιθωρειο να ανεβεις ή να κατεβεις σε περιπτωση αναγκης ή λαθους.

επ'ευκαιριας για φυτα τα

http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...tfinder/all.php

http://www.tropica.com/default.asp?languageguid=en

http://www.plantgeek.net/plantguide.php

2. Ναι ζωοτοκα ειναι τα endlers και θα προσεχα να μην τα εβαζα με guppies γιατι υβριδιζουν.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

....Για τα υπόλοιπα που είπα, συμφωνείς;
Γενικα ναι.

:excl::excl: Εκτος απο κατι υπερβολες οπως το να βαλει σε 115 λιτρα ....

... Θυμίζει πολύ αμαζονιακό ενυδρείο. Και πιράνια μπένουν ;)^_^
λες πιρανια και οχι πιρανι πχ καποιο ειδος που μοναχικα Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γενικα ναι.

:excl::excl: Εκτος απο κατι υπερβολες οπως το να βαλει σε 115 λιτρα ....

λες πιρανια και οχι πιρανι πχ καποιο ειδος που μοναχικα

;) απο άποψη στισήματος πάντως μπαίνουν. ^_^ Επίσης ενα ζευγάρι red bellie νομίζω μπαίνει χαλαρά... (τα οποία όμως θα βγουν όταν μεγαλώσουν πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...