Jump to content

Νέο ενυδρείο, αρχάρια κάτοχος...


Marmaths

Recommended Posts

:excl: απο άποψη στισήματος πάντως μπαίνουν. :excl: Επίσης ενα ζευγάρι red bellie νομίζω μπαίνει χαλαρά... (τα οποία όμως θα βγουν όταν μεγαλώσουν πολυ...

Ειμαστε offtopic αλλα τα πιρανια ειναι κοπαδοψαρα (οποτε μιλαμε για μεγαλο ενυδρειο) και υποψιαζομαι οτι για διατηρηση ζευγαριου σε γεννηστρα ενυδρειο ισχυουν οτι περιπου και για τους δισκους και ακομα χειροτερα. Δηλαδη διαπτστωμενο ζευγαρι αναπαραγωγης και πολυ συχνες αλλαγες νερου σχεδον καθημερινες.

Ας μην συνεχισουμε αλλο εδω την συζητηση αυτη και χαλαμε το τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Λοιπόν, αυτό που σκέφτομαι μετά από όλα αυτά είναι να βάλω σίγουρα platties μαζί με κάποιο άλλο είδος (ή guppies ή endlers που μου άρεσαν πάρα πολύ :excl: ). Υπάρχει πρόβλημα με αυτό; Ταιριάζουν μεταξύ τους;

Όσον αφορά τα φυτά... delta66 πως σου φαίνεται η τελευταία φωτό του ενυδρείου; Πιστεύεις ότι χρειάζεται κι άλλα φυτά τελικά ή όχι;;; (γενικά γνώμες καλοδεχούμενες...)

Α επίσης οι χθεσινές τιμές των μετρήσεών μου είναι: ΝΗ3/ΝΗ4: 0,5 και ΝΟ2: 2... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως χρειάζεσε παραπάνω φυτά για ζωοτόκα, εκτός κι αν περιμένεις να μεγαλώσουν αρκετά αυτά.

Επίσης τα πλατυ διασταυρώνονται με τα γκάπυ και βγαίνουν ασθενικά και περίεργα ψαράκια.

Ασχετο, αλλα είχα τρίτη γέννα σήμερα :excl:

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ θέλω να πάρω κι άλλα και κυρίως κερατόφυλλο αλλά δεν βρίσκω πουθενά να πάρει...

Α και τα πλάτυς με τα γκάπυς διασταυρώνονται...; :excl: Πλάτυς με ελντερς να βάλω; Γενικά ποιοι συνδυασμοί μπορούν να γίνουν σε ζωοτόκα χωρίς να υπάρχει πρόβλημα;;;

Ααααχ μπράβο! Άντε θέλω να αρχίσω κι εγώ να βλέπω γέννες (κι ούτε ψαράκια δεν έχω δει ακόμα... :excl: )

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

Α και τα πλάτυς με τα γκάπυς διασταυρώνονται...; ;) Πλάτυς με ελντερς να βάλω; Γενικά ποιοι συνδυασμοί μπορούν να γίνουν σε ζωοτόκα χωρίς να υπάρχει πρόβλημα;;;

Τα γκάπυ με τα πλατυ ναι διασταυρόνωνται σίγουρα. Τα πλατυ με τα εντλερ (και όχι ελντερ :excl:) δεν ξέρω. Για τους συνδυασμούς είχε κάνει ένα ωραίο ποστ ο Delta66 το οποίο δεν βρίσκω τώρα. Θα στα πεί αυτος :thumbup:

Ααααχ μπράβο! Άντε θέλω να αρχίσω κι εγώ να βλέπω γέννες (κι ούτε ψαράκια δεν έχω δει ακόμα... ^_^ )

Χειρότερος συγχρονισμός δεν γινόταν. Ηθελα να κάνω μια γερή αλλαγή 50% και να βγάλω το κερατόφυλλο να το ξεκαθαρίσω και να κρατήσω μόνο τα καλά κομμάτια... Επίσης τώρα υπάρχουν 4 ενήλικα ψάρια και καμια 50-60 μικρά, και η θυληκια που γεννησε παει και για 2η εντός ολίγων ημερών έτσι όπως την κόβω... ^_^

Αμα ήσουν πιο κοντά θα σου'δινα και κερατόφυλλο και ψαράκια :excl: . Μην ανυσηχείς. Οι γέννες είναι πολύ ευκολες. Εμένα η πρώτη μου γέννα ήταν μέσα στην σακούλα μεταφορας ( :blush: ) περίπου 1.30-2 ώρες αφού τα αγόρασα. (φυσικά χάθηκαν όλα γιατί δεν υπήρχαν κρυψώνες...)

Link to comment
Share on other sites

Τα γκάπυ με τα πλατυ ναι διασταυρόνωνται σίγουρα. Τα πλατυ με τα εντλερ (και όχι ελντερ :excl:) δεν ξέρω. Για τους συνδυασμούς είχε κάνει ένα ωραίο ποστ ο Delta66 το οποίο δεν βρίσκω τώρα. Θα στα πεί αυτος :ninja:

Χειρότερος συγχρονισμός δεν γινόταν. Ηθελα να κάνω μια γερή αλλαγή 50% και να βγάλω το κερατόφυλλο να το ξεκαθαρίσω και να κρατήσω μόνο τα καλά κομμάτια... Επίσης τώρα υπάρχουν 4 ενήλικα ψάρια και καμια 50-60 μικρά, και η θυληκια που γεννησε παει και για 2η εντός ολίγων ημερών έτσι όπως την κόβω... ^_^

Αμα ήσουν πιο κοντά θα σου'δινα και κερατόφυλλο και ψαράκια :excl: . Μην ανυσηχείς. Οι γέννες είναι πολύ ευκολες. Εμένα η πρώτη μου γέννα ήταν μέσα στην σακούλα μεταφορας ( :thumbup: ) περίπου 1.30-2 ώρες αφού τα αγόρασα. (φυσικά χάθηκαν όλα γιατί δεν υπήρχαν κρυψώνες...)

1. Αν εννοείς αυτό το σάιτ το έχω κοιτάξει αλλά δεν λέει μέσα για πλάτυ και έντλερ ( :blush: ) . Αλήθεια, τι προβλήματα μπορεί να έχουν τα υβριδικά ψαράκια; Σε αυτό το λινκ λέει ότι ο συνδυασμός γκάπυ και έντλερ βγάζουν γόνιμα και "σταθερά" ψάρια... Τι προβλήματα λοιπόν μπορεί να έχουν;

2. Περίεργο μου φαίνεται που είναι τόσο εύκολες οι γέννες... Εγώ στο παλιό μου "ενυδρείο" (ο Θεός να το κάνει...) δεν είχα ποτέ δει κάτι τέτοιο... Τι να πω; Θα δείξει!

Κρίμα που δεν είμαι πιο κοντά! ;) Απορώ, το κατάργησαν το κερατόφυλλο στα Αθηναικά petshops? ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ζωή στο ενυδρείο μουουουουου! :excl:

Μόλις παρατήρησα ένα πολύ πολύ μικρό σαλιγκαράκι να κόβει βόλτες στο τζάμι του ενυδρείου μου εντελώς ακάλεστο! Το μέγεθός του είναι μικρότερο από το 1/10 του νυχιου μου αλλά είναι πολύ όμορφο!!! :excl: Δεν ξέρω πως βρέθηκε εκεί μέσα, αλλά χαίρομαι πολύ που επιτέλους υπάρχει κάτι ζωντανό μέσα στο ενυδρείο μου! Η υπόθεση αρχίζει να αποκτά ενδιαφέρον!

Εγώ πρέπει τώρα να κάνω κάτι για αυτό ή το αφήνω στον αυτόματο;;; ;)

(π.σ. Βάζω και φωτό!!!)

post-16263-1259081638_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα αφηνεις μονο του.

Πρεπει να ειναι καποιο Planorbis, ακακο με τα φυτα, θα καθαριζει τα σαπια και τα υπολλειματα τροφων αλλα οσο πιο πολλα βρισκει τοσο θα αναπαραγεται και θα γεμιζει τα τζαμια κλπ γιαυτο προσοχη αργοτερα στο ταισμα.

Δεν γινεται μεγαλο, μεχρi 2-4 mm.

Platty με guppy ή endler νομιζω μπορεις να βαλεις αφου οι πιθανοτητες για προβληματικα υβριδια ειναι πολυ λιγες για να σε κανει να αποφυγεις τη συμβιωση τους.

Εδω ειναι αυτο που ειχα γραψει http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry239735

ΥΓ κερατοφυλλο θα βρεις σιγουρα στο μηνιαιο καφε του ΑΖ στις 12/12 ειναι τωρα (καθε δευτερο σαββατο του μηνα).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα αφηνεις μονο του.

Πρεπει να ειναι καποιο Planorbis, ακακο με τα φυτα, θα καθαριζει τα σαπια και τα υπολλειματα τροφων αλλα οσο πιο πολλα βρισκει τοσο θα αναπαραγεται και θα γεμιζει τα τζαμια κλπ γιαυτο προσοχη αργοτερα στο ταισμα.

Δεν γινεται μεγαλο, μεχρi 2-4 mm.

Platty με guppy ή endler νομιζω μπορεις να βαλεις αφου οι πιθανοτητες για προβληματικα υβριδια ειναι πολυ λιγες για να σε κανει να αποφυγεις τη συμβιωση τους.

Εδω ειναι αυτο που ειχα γραψει http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry239735

ΥΓ κερατοφυλλο θα βρεις σιγουρα στο μηνιαιο καφε του ΑΖ στις 12/12 ειναι τωρα (καθε δευτερο σαββατο του μηνα).

Ναι μάλλον αυτό είναι (μοιάζει πολύ με τις φωτό που βρήκα στο google...)! Βέβαια τώρα δεν το βλέπω πια... Δεν ξέρω αν απλά κάπου έχει κρυφτεί ή το ρούφηξε κάνα φίλτρο(ελπίζω όχι... :excl: ) Όταν λες προσοχή στο τάισμα εννοείς να μην ρίχνω παραπάνω τροφή ε;

Ωραία! Μάλλον πλάτυ με έντλερ θα βάλω αν και αυτά τα έντλερ δεν θυμάμαι να τα έχω βρει πουθενά! Είναι σπάνια;

Όσο για το μηνιαίο καφέ ακριβώς επειδή είναι πάντα Σάββατο, δυστυχώς δεν μπορώ να έρθω... Είναι όλα τα Σάββατά μου κλεισμένα. :excl: Κρίμα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει πουθενά το σαλιγκάρι μην ανυσηχείς. Εγώ είχα δει ένα για 5-10 λεπτα και ήταν περίπου μισο εκατοστό, και όταν το ξαναείδα μετα απο 2-3 βδομάδες ήταν ~2εκ :excl: Είναι πολύ δυσκολο να τα παρακολουθεις όταν κινούνται μέσα στο ενυδρείο και όχι στα τζαμια...

Όσο για τα εντλερ, ψάξε στο water inn που, απ'οτι ξέρω, έχουν μεγάλη ποικιλία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει πουθενά το σαλιγκάρι μην ανυσηχείς. Εγώ είχα δει ένα για 5-10 λεπτα και ήταν περίπου μισο εκατοστό, και όταν το ξαναείδα μετα απο 2-3 βδομάδες ήταν ~2εκ :excl: Είναι πολύ δυσκολο να τα παρακολουθεις όταν κινούνται μέσα στο ενυδρείο και όχι στα τζαμια...

Όσο για τα εντλερ, ψάξε στο water inn που, απ'οτι ξέρω, έχουν μεγάλη ποικιλία.

Το ξέρω απλά επείδή είναι πάαααρα πολυ μικρό φοβάμαι μήπως μπει σε κάνα φίλτρο και το χάσω... Ε θα δείξει... αν το ξαναβρω βλέπουμε!

Το water inn έχει κατάστημα μόνο στην κηφισιά από ότι είδα; (ολόκληρο ταξίδι πρέπει να κάνω... αλλά θα αξίζει τον κόπο φαντάζομαι!)

Να ρωτήσω και κάτι άλλο βρε παιδιά; Σε πολλά σημεία στο ενυδρείο μου (σε γούβες στο ξύλο ή κάτω στην άμμο) έχει εμφανιστεί κάτι σαν διαφανή ουσία που όταν τη βγάλω είναι περισσότερο σαν χνούδι αλλά από έξω μοιάζει με gel... Τι μπορεί να είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιος μύκητας. Μην ανησυχείς, σε όλα τα καινούργια ξύλα βγαίνει και όλοι απορούμε. Και στο δικό μου είχε βγεί -2 διαφορετικά είδη μαλιστα- και μετά απο κανα μήνα έφυγε μόνος του, ενώ όσο και να τον έξυνα, εκεί αυτος!

τον τρώει και το σαλιγκάρι ;)

Καλα δεν είπαμε να πας κατ'ευθείαν εκει! Μπορεί να έχει και κανένα κατάστημα πιο κοντά σε 'σενα. Γι'αυτό υπάρχουν και τα τηλέφωνα :excl: :excl:

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιος μύκητας. Μην ανησυχείς, σε όλα τα καινούργια ξύλα βγαίνει και όλοι απορούμε. Και στο δικό μου είχε βγεί -2 διαφορετικά είδη μαλιστα- και μετά απο κανα μήνα έφυγε μόνος του, ενώ όσο και να τον έξυνα, εκεί αυτος!

τον τρώει και το σαλιγκάρι :blush:

Καλα δεν είπαμε να πας κατ'ευθείαν εκει! Μπορεί να έχει και κανένα κατάστημα πιο κοντά σε 'σενα. Γι'αυτό υπάρχουν και τα τηλέφωνα :excl:;)

A ωραία! Ευτυχώς! :excl:

Έψαξα στο σάιτ και δεν είδα να έχει άλλα καταστήματα... γι'αυτό το λέω! Αλλά, όταν θα είναι η ώρα να πάρω ψάρια θα πάρω να μάθω! Ας έρθει επιτέλους αυτή η στιγμή και θα δούμε...

Επίσης, άλλο ένα πρόβλημα που έχω (ελπίζω να μην σας έχω ζαλίσει πάρα πολύ ^_^ ) είναι ότι έχουν πέσει πάνω στην άμμο ένα σωρό φυλλαράκια, ξυλαράκια και γενικά σκουπιδάκια από τα φυτά τις πέτρες και τα ξύλα και έχει χάσει το χρώμα της... Πως να τα βγάλω τώρα αυτά; Να σκαλίσω την επιφάνεια με την απόχη μπας και βγουν;;; ^_^

Link to comment
Share on other sites

Toν μηκυτα αν μπορεις αφαιρεσε τον...Δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι αβλαβες...

Καλου κακου βγαλτον για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Toν μηκυτα αν μπορεις αφαιρεσε τον...Δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι αβλαβες...

Καλου κακου βγαλτον για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο... :excl:

Μα πως να τον βγάλω; Είναι μέσα σε γούβες του ξύλου και κάτω στην άμμο...

Θα δοκιμάσω να καθαρίσω λίγο την άμμο μήπως και γίνει κάτι... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Με την αποχη προσπαθησε να βγαλεις το μεγαλυτερο μερος και το υπολοιπο με το χερι...

Αν δεν μπορεις δοκιμασε να βγαλεις το ξυλο να το καθαρησεις και αν το ξαναβαλεις... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Με το χέρι δεν βγαίνει γιατί όπως είπα είναι σαν χνούδι... Εν τω μεταξύ όταν το βγάζω μετά από 1-2 μέρες ξαναεμφανίζεται και σε περισσότερα σημεία... Αλλά παρόλα αυτά θα το παλέψω τώρα γιατί μετά που θα μπουν τα ψάρια δεν θα είναι εύκολο να σκαλίζω την άμμο ούτε να βγάλω τα ξύλα και τις πέτρες... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα στρωσει ο βυθος θα καθαριζει "αυτοματα". :excl:

Εσυ θα φροντιζεις μονο να εχεις κυκλοφορια παντου στο ενυδρειο το νερο και στο βυθο.

Αν εχεις "νεκρα σημεια" και μαζευονται πολλα σκουπιδια ισως χρειαστει να τα σιφωναρεις με το αλφαδολαστιχο προσεκτικα σε κουβα και οχι κατ'ευθειαν στην αποχετευση (για την περιπτωση που ρουφηξεις κατα λαθος κανενα ψαρι)

Οταν μπουν ψαρια ισως χρειαζεται λιγο καθαρισμα ο βυθος αλλα χωρις να τον ανακαταυεις και χαλας τη βιολογια του.

Απο μια αποσταση μερικων εκατοστων το λαστιχο ρουφαει τα σκουπιδια.

ΚΑι δεν πρεπει να περιμενεις να βλεπεις ενα λαμπικο ενυδρειο λες και μπηκε η καθαριστρια και σφουγγαρισε.

Η λιγη αλγη, τα λιγα σκουπιδακια, τα τριμενα ξυλαρακια, τα λιγα κομενα φυλαρακια απο φυτα, ειναι μερος του συστηματος και βοηθανε ολα στην ισορροπια.

Ακομα και τι φιλτρο δεν πρεπει να ειναι τελειως καθαρο.

Στη μπιχλα που πιανει ειναι τα καλα βακτηρια που καθαριζουν το νερο βιολογικα.

Μονο οταν βουλωνει θα το καθαριζεις ελαφρα με νερο που βγαζεις απο το ενυδρειο, ισα να ξεβουλωσει και να ειναι καθαρος και ο θαλαμος της φτερωτης και η φτερωτη.

Απο ψαρια, ειπαμε θα τα βαλεις λιγα λιγα και πρωτα θα ξεκινησεις απο τα μικρα ετσι ωστε να ειναι οι "παλιοι" οταν μπουνε τα μεγαλυτερα.

Τα τζελ τι χρωμα ειναι???

Φωτο μπορεις να ανεβασεις?

Για κερατοφυλλο δεν μενει παρα να παρακολουθεις τος αγγελιες, να δεις ποτε θα χαρισει καποιος ή να βαλεις αγγελια να ζητας κλαδεματα.

Μπορεις να ψαξεις και για egeria densa

Μηβαλεις ομως πολλες φαγανες φυτα και δεν μενει τιποτα για τα αλλα.

ή το ενα ή το αλλο και νορμαλ ποσοτητα να μενουν στο τελος και λιγα νιτρικα πριν την αλλαγη (πχ 5-10ppm)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οταν θα στρωσει ο βυθος θα καθαριζει "αυτοματα". :excl:

Εσυ θα φροντιζεις μονο να εχεις κυκλοφορια παντου στο ενυδρειο το νερο και στο βυθο.

Αν εχεις "νεκρα σημεια" και μαζευονται πολλα σκουπιδια ισως χρειαστει να τα σιφωναρεις με το αλφαδολαστιχο προσεκτικα σε κουβα και οχι κατ'ευθειαν στην αποχετευση (για την περιπτωση που ρουφηξεις κατα λαθος κανενα ψαρι)

Οταν μπουν ψαρια ισως χρειαζεται λιγο καθαρισμα ο βυθος αλλα χωρις να τον ανακαταυεις και χαλας τη βιολογια του.

Απο μια αποσταση μερικων εκατοστων το λαστιχο ρουφαει τα σκουπιδια.

ΚΑι δεν πρεπει να περιμενεις να βλεπεις ενα λαμπικο ενυδρειο λες και μπηκε η καθαριστρια και σφουγγαρισε.

Η λιγη αλγη, τα λιγα σκουπιδακια, τα τριμενα ξυλαρακια, τα λιγα κομενα φυλαρακια απο φυτα, ειναι μερος του συστηματος και βοηθανε ολα στην ισορροπια.

Ακομα και τι φιλτρο δεν πρεπει να ειναι τελειως καθαρο.

Στη μπιχλα που πιανει ειναι τα καλα βακτηρια που καθαριζουν το νερο βιολογικα.

Μονο οταν βουλωνει θα το καθαριζεις ελαφρα με νερο που βγαζεις απο το ενυδρειο, ισα να ξεβουλωσει και να ειναι καθαρος και ο θαλαμος της φτερωτης και η φτερωτη.

Απο ψαρια, ειπαμε θα τα βαλεις λιγα λιγα και πρωτα θα ξεκινησεις απο τα μικρα ετσι ωστε να ειναι οι "παλιοι" οταν μπουνε τα μεγαλυτερα.

Τα τζελ τι χρωμα ειναι???

Φωτο μπορεις να ανεβασεις?

Για κερατοφυλλο δεν μενει παρα να παρακολουθεις τος αγγελιες, να δεις ποτε θα χαρισει καποιος ή να βαλεις αγγελια να ζητας κλαδεματα.

Μπορεις να ψαξεις και για egeria densa

Μηβαλεις ομως πολλες φαγανες φυτα και δεν μενει τιποτα για τα αλλα.

ή το ενα ή το αλλο και νορμαλ ποσοτητα να μενουν στο τελος και λιγα νιτρικα πριν την αλλαγη (πχ 5-10ppm)

Λοιπόν, όσον αφορά τον καθαρισμό του βυθού έχω μια σκούπα της sera αλλά αφ'ενός δεν ξέρω αν κάνει κι αφ'ετέρου ποτέ δεν κατάλαβα πως λειτουργεί... Πάντως αυτή δεν ρουφάει σκουπίδια ή τέλος πάντων εγώ δεν ξέρω πως να τη χρησιμοποιήσω... Ανεβάζω φωτό!post-16263-1259112426_thumb.jpg

Το τζελ είναι διαφανές. Θα ανεβάσω φωτό αλλά δεν φαίνεται πάρα πολύ καλά...post-16263-1259112406_thumb.jpg

Θα δω αν θα βρω σε κάποιο κατάστημα κερατόφυλλο ή αυτό το φυτό που λες αλλιώς θα βάλω αγγελία αναγκαστικά... :excl:

Σε ποια μερα στρωσιματος εισαι?

Μετρησεις εχεις κανει?

Είμαι στην 19η μέρα στρωσίματος. Και οι τελευταίες μετρήσεις μου ήταν την Κυριακή: NH3/NH4: 0,5 ΝΟ2: 2.

Link to comment
Share on other sites

1. Λοιπόν, όσον αφορά τον καθαρισμό του βυθού έχω μια σκούπα της sera αλλά αφ'ενός δεν ξέρω αν κάνει κι αφ'ετέρου ποτέ δεν κατάλαβα πως λειτουργεί... Πάντως αυτή δεν ρουφάει σκουπίδια ή τέλος πάντων εγώ δεν ξέρω πως να τη χρησιμοποιήσω...

2. Το τζελ είναι διαφανές.

3. Είμαι στην 19η μέρα στρωσίματος. Και οι τελευταίες μετρήσεις μου ήταν την Κυριακή: NH3/NH4: 0,5 ΝΟ2: 2.

1 Δες αυτο

Ενα τιπ ειναι οτι σε περιπτωση που κολλησει και δεν καταβασει νερο, ειναι να αδειασεις το σωληνα τελειως απο νερο και να ξαναρχισεις απο την αρχη.

Φυσικα υπαρχει και παλια λυση με το ρουφηγμα αλλα αν δεν θελεις να υπαρξει πιθανοτητα να καταπιεις νερο κανε οτι στο βιντεο για να ξεκινησει να κατεβαζει νερο.

2. ΟΚ φαινεται. Αστο θα φυγει μονο του.

3. Πολυ καλες μετρησεις. Λειτουργει ο κυκλος του αζωτου.

Σε 4-6 μερες πρεπει να αρχισουν να εμφανιζονται τα ντιρικα ΝΟ3 και να μηδενιζει τελειως η αμμωνια.

Μετα περιμενεις λιγο ακομα να μηδενισουν και τα ΝΟ2 κα να εχεις μονο ΝΟ3 και κανεις μια μεγαλη αλλαγη πχ 70-80%. Και βαζεις αμεσως το πρωτο ψαρι :excl:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιδευεσαι υπαρχουν "σκουπες" βυθου με μπαταριες,εχουν 20-30 ΕΥΡΩ.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιο μύκητα έχουμε. Όσο και να το καθαρίσεις δεν φεύγει. θα φύγει μόνος του σε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

1 Δες αυτο

Ενα τιπ ειναι οτι σε περιπτωση που κολλησει και δεν καταβασει νερο, ειναι να αδειασεις το σωληνα τελειως απο νερο και να ξαναρχισεις απο την αρχη.

Φυσικα υπαρχει και παλια λυση με το ρουφηγμα αλλα αν δεν θελεις να υπαρξει πιθανοτητα να καταπιεις νερο κανε οτι στο βιντεο για να ξεκινησει να κατεβαζει νερο.

2. ΟΚ φαινεται. Αστο θα φυγει μονο του.

3. Πολυ καλες μετρησεις. Λειτουργει ο κυκλος του αζωτου.

Σε 4-6 μερες πρεπει να αρχισουν να εμφανιζονται τα ντιρικα ΝΟ3 και να μηδενιζει τελειως η αμμωνια.

Μετα περιμενεις λιγο ακομα να μηδενισουν και τα ΝΟ2 κα να εχεις μονο ΝΟ3 και κανεις μια μεγαλη αλλαγη πχ 70-80%. Και βαζεις αμεσως το πρωτο ψαρι :excl:

1. Χμμμ...θα το δοκιμάσω. Αν και ξέρεις, τώρα που δεν βλέπω πια που είναι το σαλιγκάρι φοβάμαι μήπως το ρουφήξω καταλάθος με την σκούπα, οπότε θα το αφήσω μάλλον... ;)

2. Οκ ευτυχώς! ^_^

3. Πρέπει να πάω να αγοράσω τεστ για νιτρικά ή όταν θα μηδενίσουν η αμμωνία και τα ΝΟ2 να κάνω την αλλαγή νερού;

Επιτέλους!!!!!!!! :excl:

Για να μην παιδευεσαι υπαρχουν "σκουπες" βυθου με μπαταριες,εχουν 20-30 ΕΥΡΩ.

Ωραία...θα το παλέψω με αυτή που έχω κι αν δεν βγάλω άκρη θα κοιτάξω (όταν μεγαλώσει βέβαια λίγο το σαλιγκάρι και το βλέπω) Ευχαριστώ!

Ιδιο μύκητα έχουμε. Όσο και να το καθαρίσεις δεν φεύγει. θα φύγει μόνος του σε λίγο.

Οοοοοοκ! Πάλι καλάααααααα!

Α να σου πω, εσένα σου έχουν δημιουργηθεί και "μπαλίτσες" της ίδιας ουσίας κάτω στην άμμο εκτός από αυτό στο ξύλο;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παιδευεσαι υπαρχουν "σκουπες" βυθου με μπαταριες,εχουν 20-30 ΕΥΡΩ.
Και καθε δευτερο καθαρισμα θα αλλαζει μπαταριες :excl::excl:

Εκτος κι αν ξεριε να κανει (ασφαλη) πατενετα με τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...