Jump to content

Νέο ενυδρείο, αρχάρια κάτοχος...


Marmaths

Recommended Posts

Μπορείς να πάρεις μια τροφή για μικρά όπως την TetraMin Baby ή Sera Mocrogran (νομίζω) ή καποια αντίστοιχη άλλης μάρκας και να ρίχνεις λίγο εκεί που είναι τα μικρά και δεν είναι τα μεγάλα :hysterical: , αλλα δεν είναι τόσο απαραίτητο. Γενικά, μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν διαφορα πραγματάκια, τα οποία εμείς δεν βλέπουμε αλλα για τα ψαράκια αποτελούν τροφή. Όλο και κάποιο φυλλαράκι ξεφεύγει απο τα ενήλικα και το τρωνε τα μικρά, τρώνε και αυτα που σου είπα παραπάνω και μεγαλώνουν :ooh2:

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ξέρω ότι δεν με ρωτήσατε, αλλά επειδή θέλω σε κάποιον να τα λέω κι επειδή, αν συνεχίσω να κάνω αναμετάδοση της κάθε νέας κίνησης των ψαριών μου στους δικούς μου θα με διώξουν από το σπίτι, θα τα πω σε σας που έχετε τουλάχιστον την ίδια τρέλα! :thumbdown:

Λοιπόν τα νεογέννητά μου είναι τελικά 4 (αν τα έχω βρει όλα) και είναι όλα πανέμορφα... :hysterical: Μπορώ ακόμα και να τα ξεχωρίσω παρόλο που είναι όλα μικρά, διαφανή και... σχεδόν ολόιδια! :ooh2: Τα μεγάλα τους επιτίθονται συχνά γιατί τα περνάνε για φαί, αλλά αυτά τα μικρά πανέξυπνα πλασματάκια ξεφεύγουν πάντα... Ελπίζω να τα καταφέρνουν κάθε φορά γιατί είναι αργά πλέον να τα βάλω σε γεννήστρα! :thumbdown:

Οι καμπόμπες που έχω στο ενυδρείο καθώς και κάποια κενά ανάμεσα στις πέτρες και στο ξύλο αποδείχθηκαν ιδανικό καταφύγιο για τα μικρά... οπότε σκοπεύω να πάρω 2-3 ρίζες καμπόμπα ακόμα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...! :bowdown:

Τα μεγάλα μου ψαράκια είναι κι αυτά ζωηρότατα αν και το αρσενικό κυνηγάει τις θυληκές διαρκώς! Μάλλον έχω και ένα που είναι έγκυος... :thumbup: Βέβαια η αλήθεια είναι ότι έχω παρατηρήσει μερικά τσιμπήματα ανάμεσα στα θυληκά... Είναι φυσιολογικό ή πρέπει να κάνω κάτι γι'αυτό;;; :D:D

Τα φυτά μου είναι κι αυτά μια χαρά και βγάζουν καινούρια κλαδάκια και από μικροσκοπικά σαλιγκάρια έχει

γεμίσει το ενυδρείο (έχω χάσει το μέτρημα πλέον)!

Τέλος, έχω και μερικές απορίες και θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος ξέρει κάτι να μου απαντήσει:

1. Πόσες μέρες διαρκεί η εγκυμοσύνη ενός πλατυ περίπου;

2. Πόσο καιρό κάνει περίπου να "ενηλικιωθεί" ένα μωρό πλάτυ; (δηλαδή τόσο όσο να έχει πάρει το χρώμα του και να έχει ξεφύγει τον κίνδυνο να γίνει τροφή για τα μεγαλύτερα)

3. Πως μπορώ να καθαρίσω τις ακαθαρσίες των ψαριών από το βυθό χωρίς να χαλάσω τη βιολογία; (τη σκούπα δεν κατάφερα να την χρησιμοποιήσω όπως δείχνει το βιντεάκι... :D )

Σόρρυ για το τεράστιο μήνυμα... Πιστεύω ότι πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσω να μιλάω για τα ψάρια μου και να ξεκολλήσω από το τζάμι του ενυδρείου... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Ολα στο ενυδρειο και σε σενα φαινονται φυσιολογικα και πανε καλα :bowdown::ooh2:

Για τις ερωτησεις σου θα απαντησει πιο εδικος στα πλατυ.

Για τια ακαθαρσιες αν δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το λαστιχο μενει μια σκουπα μπαταριας που θα σοω τρωει ολα τα λεφτα σε μπαταριες. Οποτε ή παρε επαναφορτιζομενες ή μη βαζεις καθολου.

Αληθεια πως βγαζεις νερο στις αλλγες αν δεν εχεις μαθιε να κανεις αναρροφηση με λαστιχο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ολα στο ενυδρειο και σε σενα φαινονται φυσιολογικα και πανε καλα :thumbdown::ooh2:

Για τις ερωτησεις σου θα απαντησει πιο εδικος στα πλατυ.

Για τια ακαθαρσιες αν δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το λαστιχο μενει μια σκουπα μπαταριας που θα σοω τρωει ολα τα λεφτα σε μπαταριες. Οποτε ή παρε επαναφορτιζομενες ή μη βαζεις καθολου.

Αληθεια πως βγαζεις νερο στις αλλγες αν δεν εχεις μαθιε να κανεις αναρροφηση με λαστιχο :hysterical:

Καλή ερώτηση... Με τη σκούπα βγάζω νερό αλλά με κάπως χαζό τρόπο... γι'αυτό και κάνω πολλήηηηηηη ώρα... Πάντως προσπάθησα την προηγούμενη φορά κάμποση ώρα με το βίντεο ανοιχτό και δεν τα κατάφερα.... :thumbup: Ουφ... Θα ξαναπροσπαθήσω... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Νέα από το ενυδρείο μου:

Πριν λίγες μέρες απέκτησα 5 νέα μέλη κι έτσι τώρα έχω:

5 platty (1 αρσενικό και 4 θυληκά εκ των οποίων το ένα έγκυος)

2 molly silver (1 θυληκό κι ένα αρσενικό)

3 ξιφοφόρους (1 αρσενικό και 2 θυληκά εκ των οποίων το ένα έγκυος μάλλον)

και 5 πανέμορφα μικρά platty που μεγαλώνουν σιγά σιγά χωρίς πρόβλημα και έχουν αρχίσει σιγά σιγά να παίρνουν λίγο χρώμα... :)

Όπως τα βλέπω τα πράγματα, νομίζω ότι όλα πάνε καλά...(δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά)... Πάντως τα ψάρια είναι ζωηρά,κινητικά και τρώνε με όρεξη! :thumbup:

Αυτό που κάπως με προβληματίζει είναι η ραγδαία αύξηση του αριθμού των σαλιγκαριών... Με μια πρόχειρη, επιφανειακή ματιά μέτρησα 15... Μικρά βέβαια αλλά πολλάαααααα! Και σίγουρα υπάρχουν κι άλλα!

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως στο καλό αναπαράγονται αφού σχεδόν κανένα δεν είναι αρκετά μεγάλο για μια τέτοια διαδικασία... Είναι δυνατόν να γεννάνε από τόσο μικρά; Και τελικά αποτελεί πρόβλημα για το ενυδρείο μου αυτό ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Νέα από το ενυδρείο μου:

Πριν λίγες μέρες απέκτησα 5 νέα μέλη κι έτσι τώρα έχω:

5 platty (1 αρσενικό και 4 θυληκά εκ των οποίων το ένα έγκυος)

2 molly silver (1 θυληκό κι ένα αρσενικό)

3 ξιφοφόρους (1 αρσενικό και 2 θυληκά εκ των οποίων το ένα έγκυος μάλλον)

και 5 πανέμορφα μικρά platty που μεγαλώνουν σιγά σιγά χωρίς πρόβλημα και έχουν αρχίσει σιγά σιγά να παίρνουν λίγο χρώμα... :)

Όπως τα βλέπω τα πράγματα, νομίζω ότι όλα πάνε καλά...(δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά)... Πάντως τα ψάρια είναι ζωηρά,κινητικά και τρώνε με όρεξη! :band:

Αυτό που κάπως με προβληματίζει είναι η ραγδαία αύξηση του αριθμού των σαλιγκαριών... Με μια πρόχειρη, επιφανειακή ματιά μέτρησα 15... Μικρά βέβαια αλλά πολλάαααααα! Και σίγουρα υπάρχουν κι άλλα!

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως στο καλό αναπαράγονται αφού σχεδόν κανένα δεν είναι αρκετά μεγάλο για μια τέτοια διαδικασία... Είναι δυνατόν να γεννάνε από τόσο μικρά; Και τελικά αποτελεί πρόβλημα για το ενυδρείο μου αυτό ή όχι;

Λοιπον, τωαρ να σε δω τι θα κανεις οταν θα σου γεμισει το ενυδρειο ψαρια στα καλα καθουμενα.

Αναπαραγωγες δεν ηθελες? :thumbup:

Κανονισε να τα δινεις.

Μοιραζετα για να ανακατευται το αιμα.

Με τα σαλιγγαρια το μονο προβλημα ειναι οπτικο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τωαρ να σε δω τι θα κανεις οταν θα σου γεμισει το ενυδρειο ψαρια στα καλα καθουμενα.

Αναπαραγωγες δεν ηθελες? :thumbup:

Κανονισε να τα δινεις.

Μοιραζετα για να ανακατευται το αιμα.

Με τα σαλιγγαρια το μονο προβλημα ειναι οπτικο.

:) Ήθελα αναπαραγωγές και θέλω ακόμα... άλλωστε μόνο 5 μωρά έχω μέχρι τώρα κι αυτά δεν ξέρω καν αν θα επιβιώσουν! Φυσικά έχω βρει και 2 άτομα που περιμένουν τις γέννες μου και θα φροντίσω να βρω κι άλλα...

Όσο για τα σαλιγκάρια... εκεί έχω μείνει πραγματικά άφωνη... Μα είναι τόσο μικρά ακόμα! Πως στο καλό αναπαράγωνται με τέτοιο ρυθμό;;;;; :thaman: Και δεν μπορώ και να τα δώσω τόσο μικρά που είναι... Αλήθεια πόσο πολύ μεγαλώνουν; :band:

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση... Με τη σκούπα βγάζω νερό αλλά με κάπως χαζό τρόπο... γι'αυτό και κάνω πολλήηηηηηη ώρα... Πάντως προσπάθησα την προηγούμενη φορά κάμποση ώρα με το βίντεο ανοιχτό και δεν τα κατάφερα.... :band: Ουφ... Θα ξαναπροσπαθήσω... :thumbup:

Θα σου πω τον δικο μου τροπο αλλα υπαρχει περιπτωση να πιεις νερο στην αρχη μεχρι να το καταλαβεις ποσο ευκολο ειναι.

1. Βαζεις το λαστιχο μεσα στο ενυδρειο (με το filterwool πιασμενο με λαστιχακι στην ακρη οπως ειπαμε για να μη ρουφηξει κανενα ψαρακι μικρο.

(Το λαστιχο πρεπει να ειναι αδειο απο νερο, το τσεκαρεις φυσωντας στην μια ακρη, με την αλλη ακρη στο κουβα για να μη γεμισεις με νερα)

2. Βαζεις την αλλη ακρη στο κουβα και ρουφας μια φορα αποτομα με δυναμη, λιγη ποσοτητα αερα.

Αυτο φτανει για να ξεκινησει να κατεβαζει νερο.

Δεν περιμενεις να φτασει στο στομα σου το νερο για να σταματησει να ρουφας.

Αν για καποιο λογο σταματησει η ροη στο λαστιχο για να ξαναξεκινησει μη ρουφηξεις παλι.

Αντιθετα φυσα (μαλακά, να μη σηκωσεις τσουναμι) να αδειασει στο ενυδρειο παλι το λαστιχο απο το νερο που εχει μεσα του.

Μετα ξαναρουφας λιγο αερα αποτομα και δυνατα οπως πριν, για να αρχισει παλι να αδειαζει.

Εγω στην αρχη ηπια 2-3 ενυδρεια νερο (πλακα κανω) μεχρι να ανακαλυψω πως γινεται αφου δεν ειχα πειρα, γιατι οταν ημουν πιστιρικος πληρωνα για την βενζινη μου στη μηχανη και δεν την εκλεβα απο ξενα ρεζερβουαρ με λαστιχο :)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα σαλιγκάρια... εκεί έχω μείνει πραγματικά άφωνη... Μα είναι τόσο μικρά ακόμα! Πως στο καλό αναπαράγωνται με τέτοιο ρυθμό;;;;; :thumbup: Και δεν μπορώ και να τα δώσω τόσο μικρά που είναι... Αλήθεια πόσο πολύ μεγαλώνουν; :)
Ναι αναπαραγωνται αμεσως αν ειναι μικρο ειδος.

Ποια ειναι?

http://perso.infonie.be/pomacea/index01_uk.htm

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τον δικο μου τροπο αλλα υπαρχει περιπτωση να πιεις νερο στην αρχη μεχρι να το καταλαβεις ποσο ευκολο ειναι.

1. Βαζεις το λαστιχο μεσα στο ενυδρειο (με το filterwool πιασμενο με λαστιχακι στην ακρη οπως ειπαμε για να μη ρουφηξει κανενα ψαρακι μικρο.

(Το λαστιχο πρεπει να ειναι αδειο απο νερο, το τσεκαρεις φυσωντας στην μια ακρη, με την αλλη ακρη στο κουβα για να μη γεμισεις με νερα)

2. Βαζεις την αλλη ακρη στο κουβα και ρουφας μια φορα αποτομα με δυναμη, λιγη ποσοτητα αερα.

Αυτο φτανει για να ξεκινησει να κατεβαζει νερο.

Δεν περιμενεις να φτασει στο στομα σου το νερο για να σταματησει να ρουφας.

Αν για καποιο λογο σταματησει η ροη στο λαστιχο για να ξαναξεκινησει μη ρουφηξεις παλι.

Αντιθετα φυσα (μαλακά, να μη σηκωσεις τσουναμι) να αδειασει στο ενυδρειο παλι το λαστιχο απο το νερο που εχει μεσα του.

Μετα ξαναρουφας λιγο αερα αποτομα και δυνατα οπως πριν, για να αρχισει παλι να αδειαζει.

Εγω στην αρχη ηπια 2-3 ενυδρεια νερο (πλακα κανω) μεχρι να ανακαλυψω πως γινεται αφου δεν ειχα πειρα, γιατι οταν ημουν πιστιρικος πληρωνα για την βενζινη μου στη μηχανη και δεν την εκλεβα απο ξενα ρεζερβουαρ με λαστιχο :band:

:thaman::)

Αν και η περιγραφή σου ήταν παραστατικότατη και ειλικρινά ανυπομονώ να ρουφήξω 2-3 ενυδρεία νερό... ξέχασα να σου ανακοινώσω ότι εκείνη τη μέρα που λέγαμε για τη σκούπα ξαναπροσπάθησα... και μετά από κάμποσες προσπάθειες τα κατάφερα! :thumbup: Βεβαια είναι κάπως μεγάλη η σκούπα μου και δεν μπορεί να χωρέσει σε όλα τα σημεία (πχ ανάμεσα σε πέτρες και ξύλα κλπ) αλλά την έκανε τη δουλειά της!

Ναι αναπαραγωνται αμεσως αν ειναι μικρο ειδος.

Ποια ειναι?

http://perso.infonie.be/pomacea/index01_uk.htm

Με μια ματιά που έριξα στο λινκ που μου έστειλες πρέπει να είναι αυτά:post-16263-1260142251_thumb.jpg

Μου φαίνεται απίστευτη η κατάσταση! Πες μου ότι δεν μεγαλώνουν πολύ! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

.....Με μια ματιά που έριξα στο λινκ που μου έστειλες πρέπει να είναι αυτά:post-16263-1260142251_thumb.jpg

Μου φαίνεται απίστευτη η κατάσταση! Πες μου ότι δεν μεγαλώνουν πολύ! :)

Δεν μεγαλωνουν -τουλαχιστοιν στοι ενυδρειo μου- πανω απο 3-4 mm μισο ποντο δλδ.

Το κακο ειναι οτι αν εχεις καλη βιολογια, κανεις τακτικες αλλγες και δεν εχει το φοβο του παραταισματος, και ταιζεις πλουσια θα μενει τροφη και γι αυτα και θα αναπαραγωνται τοσο που μπορει να σε ενοχλουν να τα βλεπεις στο τζαμι σαν ψειρες..

Βεβαια υπαρχουν οι παγιδες. http://theaquariumwiki.com/JBL_Snail_Trap_Review

Link to comment
Share on other sites

Δεν μεγαλωνουν -τουλαχιστοιν στοι ενυδρειo μου- πανω απο 3-4 mm μισο ποντο δλδ.

Το κακο ειναι οτι αν εχεις καλη βιολογια, κανεις τακτικες αλλγες και δεν εχει το φοβο του παραταισματος, και ταιζεις πλουσια θα μενει τροφη και γι αυτα και θα αναπαραγωνται τοσο που μπορει να σε ενοχλουν να τα βλεπεις στο τζαμι σαν ψειρες..

Βεβαια υπαρχουν οι παγιδες. http://theaquariumwiki.com/JBL_Snail_Trap_Review

Ε εντάξει αν είναι μόνο αυτό δεν με ενοχλεί πολύ (προς το παρόν τουλάχιστον).

Πω πω δεν ήξερα ότι υπάρχει και τέτοιο πράγμα... Φοβερό! Δεν φαντάζομαι να τα σκοτώνει τα σαλιγκάρια η παγίδα ε;

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει αν είναι μόνο αυτό δεν με ενοχλεί πολύ (προς το παρόν τουλάχιστον).

Πω πω δεν ήξερα ότι υπάρχει και τέτοιο πράγμα... Φοβερό! Δεν φαντάζομαι να τα σκοτώνει τα σαλιγκάρια η παγίδα ε;

Οχι απλα μπαινουν και παγιδευονται, αλλα εσυ τι θα τα κανεις μετα? :)
Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα μπαινουν και παγιδευονται, αλλα εσυ τι θα τα κανεις μετα? :)

Ε ναι αυτό σκεφτόμουν... Ότι αν μεν τα σκοτώνει θα είναι βάρβαρο, αλλά και πάλι αν δεν τα σκοτώνει, αν εγώ τα βγάλω έξω που θα τα βάλω; (Μου λες δλδ πλαγίως ότι τα βγάζω ζωντανά και τα σκοτώνω εγώ μετά:thumbup::band:

Link to comment
Share on other sites

Σε βλεπω και προβληματιζεσαι με τη ζωη των σαλιγγαριων.

Δεν σε αδικω, πολλοι εχουν ακομα και για το πιο μικρο ακομα και βλαβερο πλασμα ευασθησια.

Υπαρχουν λοιπον κι αλλες επιλογες οπως να στα στειλεις σε κανενα ποταμι στην αμερικη :thumbup: ή να τα δωσεις για τροφη για puffers ή να βαλεις assasin snails να τα εξοντωσουν (anentome helena) αλλα ολες εμπεριεχονται σε δυο βασικες που ειναι ή ζουν ή πεθαινουν.

Φυσικα ακομα και αυτες οι δυο στο τελος καταληγει σε μια που ειναι "πεθαινουν" οπως ολα και ολοι πανω στη Γη.

Το ριξαμε στη φιλοσοφια :)

Η ερωτηση ειναι αν θα επεμβεις εσυ ενεργα σε αυτη τη διαδικασια.

Ειναι δικη σου επιλογη.

Το "ζουν" (για οσο ζησουν) γινεται αν τα αφησεις σε καποιο ενυδρειο με φυτα.

Εκτος νερου (πχ να τα πεταξεις στον κηπο) δεν νομιζω να επιζησουν.

Απο την αλλη ακομα κι αν επιζουσαν ειναι και λαθος να αφηνουμε ελευθερα ειδη ζωης σε χωρο που δεν ειναι ο βιοτοπος τους γιατι ειναι επικινδυνο για τις ισορροπιες.

Φυσικα ουτε και σε νερο ακαταλληλο (πχ τουαλλετα).

Δεν εχω ευκαιρες προτασεις για ανωδυνο θανατο.

Ισως ειναι η ευθανασια βαζωντας τα σε μπολ με νερο απο το ενυδρειο και στην καταψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Σε βλεπω και προβληματιζεσαι με τη ζωη των σαλιγγαριων.

Δεν σε αδικω, πολλοι εχουν ακομα και για το πιο μικρο ακομα και βλαβερο πλασμα ευασθησια.

Υπαρχουν λοιπον κι αλλες επιλογες οπως να στα στειλεις σε κανενα ποταμι στην αμερικη :thumbup: ή να τα δωσεις για τροφη για puffers ή να βαλεις assasin snails να τα εξοντωσουν (anentome helena) αλλα ολες εμπεριεχονται σε δυο βασικες που ειναι ή ζουν ή πεθαινουν.

Φυσικα ακομα και αυτες οι δυο στο τελος καταληγει σε μια που ειναι "πεθαινουν" οπως ολα και ολοι πανω στη Γη.

Το ριξαμε στη φιλοσοφια :)

Η ερωτηση ειναι αν θα επεμβεις εσυ ενεργα σε αυτη τη διαδικασια.

Ειναι δικη σου επιλογη.

Το "ζουν" (για οσο ζησουν) γινεται αν τα αφησεις σε καποιο ενυδρειο με φυτα.

Εκτος νερου (πχ να τα πεταξεις στον κηπο) δεν νομιζω να επιζησουν.

Απο την αλλη ακομα κι αν επιζουσαν ειναι και λαθος να αφηνουμε ελευθερα ειδη ζωης σε χωρο που δεν ειναι ο βιοτοπος τους γιατι ειναι επικινδυνο για τις ισορροπιες.

Φυσικα ουτε και σε νερο ακαταλληλο (πχ τουαλλετα).

Δεν εχω ευκαιρες προτασεις για ανωδυνο θανατο.

Ισως ειναι η ευθανασια βαζωντας τα σε μπολ με νερο απο το ενυδρειο και στην καταψυξη.

Χμμμ...κοίτα γενικά δεν είμαι υπερευαίσθητη σε κάθε μορφή ζωής, αλλά με αυτά που είναι μέσα στον μικρόκοσμο που δημιούργησα έχω ένα δέσιμο... Ακόμη κι αν είναι αυτά τα μικρά σαλιγκαράκια που πολλαπλασιάζονται σαν τρελά... Και μου είναι λίγο δύσκολο να τα σκοτώσω...

Δεν μπορώ να πω πάντως! Μου έδωσες πολλές προτάσεις! Θα το σκεφτώ λίγο το θέμα και θα βρω ή κάποιο τρόπο να ζήσουν (όσο ζήσουν όπως είπαμε :band: ) ή να πεθάνουν όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Βαλ'τα σε ένα βαζάκι με λίγο χαλίκι και κανα δύο κλαδέματα, και ρίχνε τα μέσα. (δεσ και το sign μου :))

Link to comment
Share on other sites

Βαλ'τα σε ένα βαζάκι με λίγο χαλίκι και κανα δύο κλαδέματα, και ρίχνε τα μέσα. (δεσ και το sign μου :thumbup:)

Α λες όπως το βαζάκι σου; Αυτή όντως είναι μια καλή ιδέα! Βεβαια εσύ αν δεν κάνω λάθος έχεις μόνο ένα σαλιγκάρι μέσα... Θα είναι ωραίο οπτικά το θέαμα των πολλών μικρών σαλιγκαριών; Και κάτι άλλο: Δεν υπάρχει κίνδυνος να βγουν έξω ε; :)

Link to comment
Share on other sites

Πλέον υπάρχουν πάνω απο 20-30 μαζί και με αυτα που βγήκαν απο τα αυγά πανω απο 40 στάνταρ....

Τώρα για το οπτικό θέαμα τι να σου πω; Να τα σκωτόσεις δεν θές, να τα αφήσεις μέσα δεν θές, οπότε διαλέγεις και παίρνεις :)

Κίνδυνος να βγούν έξω υπάρχει. Μπορείς να βάζεις κάτι απο πάνω, όπως ένα κουτι χαρτομάντιλα, μια παλια θηκη cd κ.ο.κ. ...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν εχουν βγει ποτε απο το μικρο ενυδρειο χωρις καπακι που εχω.

Αλλα να μου πεις ουτε και τα applesnail εχουν βγει, που λεγεται οτι βγαινουν.

Παντως εγω δεν θα το σκεπαζα, θελουν κι αερα.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον υπάρχουν πάνω απο 20-30 μαζί και με αυτα που βγήκαν απο τα αυγά πανω απο 40 στάνταρ....

Τώρα για το οπτικό θέαμα τι να σου πω; Να τα σκωτόσεις δεν θές, να τα αφήσεις μέσα δεν θές, οπότε διαλέγεις και παίρνεις :thumbup:

Κίνδυνος να βγούν έξω υπάρχει. Μπορείς να βάζεις κάτι απο πάνω, όπως ένα κουτι χαρτομάντιλα, μια παλια θηκη cd κ.ο.κ. ...

Χμμμ...εδώ που τα λέμε δίκιο έχεις! Θα φροντίσω να φτιάξω ένα ωραίο οπτικά θέαμα με τα φυτά και καμμιά μικρή πετρούλα ή κάτι τέτοιο... Πολύ καλή ιδέα πάντως! Εσένα σου έχουν βγει ποτέ έξω;

Εμενα δεν εχουν βγει ποτε απο το μικρο ενυδρειο χωρις καπακι που εχω.

Αλλα να μου πεις ουτε και τα applesnail εχουν βγει, που λεγεται οτι βγαινουν.

Παντως εγω δεν θα το σκεπαζα, θελουν κι αερα.

Α έχεις κι εσυ τέτοιο; Πόσα σαλιγκάρια έχεις μέσα;

Δεν ανεβάζετε κι οι δυο καμμιά φωτο να πάρω ιδέες;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη στο μεγαλο καμια 200αρια στο μικρο καμια 50αρια :)

Αλλες φορες δεν βλεπω πανω απο 20-30 και 5-10 αντιστοιχα.

Δεν εχω προχειρη φωτο.

Προτιμανε να καθονται κοντα στην εξοδο του φιλτρου

Αν χτυπαει το μπροστινο τζαμι η εξοδος, θα τα βλεπεις φαστα καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος δεν θελει να φερνει σαλιγγαρια στο ενυδρειο του με τα φυτα μπορει να τους κανει απολυμανση πριν τα βαλει στο ενυδρειο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=29353&hl=

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη στο μεγαλο καμια 200αρια στο μικρο καμια 50αρια :)

Αλλες φορες δεν βλεπω πανω απο 20-30 και 5-10 αντιστοιχα.

Δεν εχω προχειρη φωτο.

Προτιμανε να καθονται κοντα στην εξοδο του φιλτρου

Αν χτυπαει το μπροστινο τζαμι η εξοδος, θα τα βλεπεις φαστα καρτα.

Συγνώμη έχεις 2 σαλιγκαροενυδρεία και μάλιστα με φίλτρο; Δεν μιλάμε δηλαδή πλέον για βαζάκι όπως του tsoum έτσι; Μόνο σαλιγκάρια έχεις στα ενυδρεία σου;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη έχεις 2 σαλιγκαροενυδρεία και μάλιστα με φίλτρο; Δεν μιλάμε δηλαδή πλέον για βαζάκι όπως του tsoum έτσι; Μόνο σαλιγκάρια έχεις στα ενυδρεία σου;

Οχι αυτα τα δυο ειναι κανονικα ενυδρεια με ψαρια απλα εχουν και σαλιγγαρια.

Για σκετο σαλιγγαροενυδρειο (applesnail και physa), εχω αλλο 20λιτρο με φιλτρο χωρις θερμαντηρα ομως.

Φιλτρο γιατι τα applsnail σε τελικο μεγεθος δεν ειναι σαλιγγαρακια, υπολογιζονται στην ιχθυοφορτωση (σαν ενα μικρο ψαρι) με του ρυπους που εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...