Jump to content

το δικο μου ενυδρειο


χρηστος96

Recommended Posts

μεγαλωνουν αυτα η ετσι πιτσιρδελικα μενουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μεγαλωνουν αυτα η ετσι πιτσιρδελικα μενουν

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/schnecke.htm

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/schnecke2.htm

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε το ίδιο φίλτρο. Το καταπληκτικό Magic Jet! :P

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ειναι το Planorbis corneus ..ειναι ομως πιο μικρα και αχρωμα σαν διαφανα....τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

περιπου 3ερει κανεις τι τιμη εχουν τα ζεμπρα?

Link to comment
Share on other sites

περιπου 3ερει κανεις τι τιμη εχουν τα ζεμπρα?

Link to comment
Share on other sites

στις βαλισνεριες δν βλεπω κα8ολου αναπτυ3η και τα φυλλα της δν ειναι εντονα σε χρωμα...τι φταιει?...εριχνα υγρο λιπασμα και απο εχτες ταμπλετες βυ8ου και εχω φοτοπεριο 11-12 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θελουν λιγο χρονο να προσαρμοστουν. Η φωτοπεριοδος ειναι πολλη, τα φυτα να ξερεις εκμεταλλευονται το πολυ 6-8 ωρες φωτισμου. Τις υπολοιπες τις εχουμε για να το βλεπουμε και μονο. Οποτε 8-9 ωρες ειναι αρκετες. Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου;

Οσο για τις γαριδες, καλο ειναι να τρεχει το ενυδρειο σου τουλαχιστον 2 μηνες (στρωμενο εννοειται), αλλιως ρισκαρεις να εχεις απωλειες.

Παντως μου αρεσει , εχεις κανει πολυ ωραιο στησιμο. Μπραβο !

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θελουν λιγο χρονο να προσαρμοστουν. Η φωτοπεριοδος ειναι πολλη, τα φυτα να ξερεις εκμεταλλευονται το πολυ 6-8 ωρες φωτισμου. Τις υπολοιπες τις εχουμε για να το βλεπουμε και μονο. Οποτε 8-9 ωρες ειναι αρκετες. Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου;

Οσο για τις γαριδες, καλο ειναι να τρεχει το ενυδρειο σου τουλαχιστον 2 μηνες (στρωμενο εννοειται), αλλιως ρισκαρεις να εχεις απωλειες.

Παντως μου αρεσει , εχεις κανει πολυ ωραιο στησιμο. Μπραβο !

ναι για να πω την αληθεια ηθελα να μειωσω την φωτοπεριοδο αλλα αν το βαλω να ανοιγει στις 12 το μεσημερι...8α εχουν προβλημα τα φυτα??...το ενυδρειο τρεχει περιπου ενα μηνα ...ευχαριστω για τα καλα σου λογια... :P ....περιπου αναπτυ3η των φυτων ποτε 8α δω?...

Link to comment
Share on other sites

ναι για να πω την αληθεια ηθελα να μειωσω την φωτοπεριοδο αλλα αν το βαλω να ανοιγει στις 12 το μεσημερι...8α εχουν προβλημα τα φυτα??...το ενυδρειο τρεχει περιπου ενα μηνα ...ευχαριστω για τα καλα σου λογια... :P ....περιπου αναπτυ3η των φυτων ποτε 8α δω?...

Οχι δεν υπαρχει προβλημα, εμενα ανοιγει μια με εντεκα :ninja:

Σε μια-δυο εβδομαδες αν ολα πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

το ενα εχει πετα3ει ενα κλοναρακι?...8α δω μεγαλη διαφορα και ποιο εντονα χρωματα ή κατι πολυ λιγο?

Link to comment
Share on other sites

σας εχω αλλες 2 ομορφες φωτογραφιες απο την τελικη μορφη του ενυδρειου μου...ουυφ.. :P

post-15275-1258129475_thumb.jpg

post-15275-1258129502_thumb.jpg

post-15275-1258129625_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε λιγο μπαινουν 2 zebra snail ...μολις τα πηρα

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι γαριδες ειχαν βγαλει μαλλον το δερμα τους..δηλαδη το αλλα3αν (σαν τα φιδια)επειδη βρηκα κατι κομματια απο ολοκληρα σωματα γαριδων και οι γαριδες(αμανο) δν εχουν τιποτα στο σωμα τους και δν μου λειπει καμια ...τι ειναι παλι τουτο

Link to comment
Share on other sites

παιδια οι γαριδες ειχαν βγαλει μαλλον το δερμα τους..δηλαδη το αλλα3αν (σαν τα φιδια)επειδη βρηκα κατι κομματια απο ολοκληρα σωματα γαριδων και οι γαριδες(αμανο) δν εχουν τιποτα στο σωμα τους και δν μου λειπει καμια ...τι ειναι παλι τουτο

Αλλαζουν κελυφος :excl:

Link to comment
Share on other sites

ααα δν το 3ερα..οσο ζει κανεις μα8ενει...καλο ειναι αυτο>?

Link to comment
Share on other sites

ααα δν το 3ερα..οσο ζει κανεις μα8ενει...καλο ειναι αυτο>?

Ετσι μεγαλωνουν :excl:

Κατι σαν τα φιδια οπως ειπες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε

Link to comment
Share on other sites

παιδια η μια αμανο ειναι κιτρινοπη σχεδον οταν πε8ενουν ....γυριζει πλαγια και κανει σαν τρελη..στο στομα της προσε3α μεσα μεσα απο την διαφανεια ενα πολυ μικρο πλασμα που πηγενει πανο κατο και το 1/4 ειναι ε3ω απο το στομα της..τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

παιδια η μια αμανο ειναι κιτρινοπη σχεδον οταν πε8ενουν ....γυριζει πλαγια και κανει σαν τρελη..στο στομα της προσε3α μεσα μεσα απο την διαφανεια ενα πολυ μικρο πλασμα που πηγενει πανο κατο και το 1/4 ειναι ε3ω απο το στομα της..τι να κανω?

Προσπαθησε να βγαλεις καθαρη φωτο :excl:

Link to comment
Share on other sites

ειναι αδυνατο κανει σαν τρελη..την απομωνοσα σε ενα μικρο δοχειακι με το νερο του ενυδρειου..8α πε8ανει?

Link to comment
Share on other sites

ειναι αδυνατο κανει σαν τρελη..την απομωνοσα σε ενα μικρο δοχειακι με το νερο του ενυδρειου..8α πε8ανει?

Το νερο θα παγωσει.... σε λιγα λεπτα...

Link to comment
Share on other sites

γιατι?

Link to comment
Share on other sites

γιατι?

Γιατι κανει πλεον κρυο...

Και γιατι δεν εχει καποιο θερμαντηρα να το καραταει σε θερμοκρασια ιδια με το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...