Jump to content

ερωτήσεις για δίσκους


Χρήστος 96

Recommended Posts

παιδιά ένας φίλος μου θέλει να κάνει ένα ενυδρείο 240 λίτρα καθαρά πυκνοφυτεμένο με δίσκους μπορείτε να μου πείτε μερικές πληροφορίες συνθήκες νερού κ.τ.λ και πόσους δίσκους μπορεί να βάλει

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτα τα λιτρα ειναι ακαταλληλα για δισκους.- :P

Link to comment
Share on other sites

γιατί πόσα λίτρα θέλουν

Link to comment
Share on other sites

μπαίνουν δίσκοι σε τόσα λίτρα ναι ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Με προσοχη στη συντηρηση (Αλλαγες νερου, μετρησεις, κτλ) και σωστη φιλτρανση μπορεις να βαλεις 5-6 δισκους.

Οσο για τις λεπτομερειες περι συνθηκων κτλ κανε μια αναζητηση στην κατηγορια και θα τα βρεις ολα :P

Link to comment
Share on other sites

ο φίλος μου θέλει μόνο 4-5 δίσκους

Link to comment
Share on other sites

Οριστε ένα παραδειγμα... για τα ιδια λίτρα...

Και προσχη σε ότι ειπε ο νινταλ!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=32755&hl=

Link to comment
Share on other sites

σωστά ξέχασα το ενυδρείο του Dias

Link to comment
Share on other sites

Το συνηθέστερο σφάλμα ενός έμπειρου είναι οτι έχει ξεχάσει να σκέφτεται σαν αρχάριος, φιλικότατα πάντα αλλά για να το σκεφτούμε και λίγο... :P

Link to comment
Share on other sites

δεν θα κάνω εγώ το ενυδρείο αλλά ένας φίλος μου

Link to comment
Share on other sites

Το συνηθέστερο σφάλμα ενός έμπειρου είναι οτι έχει ξεχάσει να σκέφτεται σαν αρχάριος, φιλικότατα πάντα αλλά για να το σκεφτούμε και λίγο... :P

Δηλαδη???

Link to comment
Share on other sites

σωστά ξέχασα το ενυδρείο του Dias

Ναι αλλα προσεξε οτι ο Dias εχει ελαχιστα φυτα. (Θεμα χωρου)

Και το σημαντικοτερο, αυτα που λεει ο Nidal πρεπει να τηρουντε ευλαβικα!!!

Σημειωσε επισης την καλη φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως προτεινει ο Nidal, εγω η οποισδηποτε αλλος; :P Οχι οτι ενας δισκος γινεται 18εκ. και δεν μπορει ουτε να στριψει εκει μεσα; :blink: Μηπως καποιοι μιλατε ...... ενω δεν εχετε δει ποτε δισκο σε αυτο το μεγεθος; :ninja:

Link to comment
Share on other sites

μπορούν να μπουν δίσκοι σε τόσα λίτρα πως το έκανε τότε ο Dias

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως προτεινει ο Nidal, εγω η οποισδηποτε αλλος; :P Οχι οτι ενας δισκος γινεται 18εκ. και δεν μπορει ουτε να στριψει εκει μεσα; :blink: Μηπως καποιοι μιλατε ...... ενω δεν εχετε δει ποτε δισκο σε αυτο το μεγεθος; :ninja:

Ψαχνω εγω ρε Νικο να βρω τις φωτο απο τοτε που τους ειχα σε 240αρι χωρις προβλημα!

Δεν μας δειχνεις και εσυ το δικο σου να δουμε ολοι πως ειναι το ιδανικο δισκοενυδρειο???

Γιατι τοσο καιρο ξερεις μονο να κραζεις χωρις ομως να δινεις καμια συμβουλη....................

Link to comment
Share on other sites

Γιατι "ανακατευεις" το ιδανικο με το ... αν στριβουν 18ρηδες μεσα σε τετοιο χωρο; :ninja: Στην συγκεκριμενη περιπτωση (οπως και σε καθε παρομοια) ... δεχομαι οτι εχω κανει λαθος ... ΑΝ .... ο φιλος του σκοπευει σε 6-7 μηνες να φιαξει ... αλλο μεγαλυτερο ενυδρειο.- :P

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω εγω ρε Νικο να βρω τις φωτο απο τοτε που τους ειχα σε 240αρι χωρις προβλημα!

Δεν μας δειχνεις και εσυ το δικο σου να δουμε ολοι πως ειναι το ιδανικο δισκοενυδρειο???

Γιατι τοσο καιρο ξερεις μονο να κραζεις χωρις ομως να δινεις καμια συμβουλη....................

Γιατι "ανακατευεις" το ιδανικο με το ... αν στριβουν 18ρηδες μεσα σε τετοιο χωρο; :ninja: Στην συγκεκριμενη περιπτωση (οπως και σε καθε παρομοια) ... δεχομαι οτι εχω κανει λαθος ... ΑΝ .... ο φιλος του σκοπευει σε 6-7 μηνες να φιαξει ... αλλο μεγαλυτερο ενυδρειο.- :P

Δεν πηραμε απαντηση σε αυτο :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν σου δειξω το ενυδρειο μου ... θα γινει τι; Θα καταλαβεις γιατι δεν κανει το 240αρι; :P

Link to comment
Share on other sites

Γιατι "ανακατευεις" το ιδανικο με το ... αν στριβουν 18ρηδες μεσα σε τετοιο χωρο; :ninja: Στην συγκεκριμενη περιπτωση (οπως και σε καθε παρομοια) ... δεχομαι οτι εχω κανει λαθος ... ΑΝ .... ο φιλος του σκοπευει σε 6-7 μηνες να φιαξει ... αλλο μεγαλυτερο ενυδρειο.- :P

Ρε Νικο τοτε ουτε στο δικο σου στριβουνε. Γιατι αν θυμαμαι καλα το δικο σου ειναι μολις 5-10 ποντους παραπανω πλατος. Ασε που στην τελικη αυτο που μας καιει ακομα περισσοτερο ειναι το υψος. Αρα συμπεραινουμε οτι καταλληλο ενυδρειο ειναι μονο το δικο μου και κατι λιγα ακομα τερατακια που ξερουμε.......

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικο τοτε ουτε στο δικο σου στριβουνε. Γιατι αν θυμαμαι καλα το δικο σου ειναι μολις 5-10 ποντους παραπανω πλατος. Ασε που στην τελικη αυτο που μας καιει ακομα περισσοτερο ειναι το υψος. Αρα συμπεραινουμε οτι καταλληλο ενυδρειο ειναι μονο το δικο μου και κατι λιγα ακομα τερατακια που ξερουμε.......

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα :blink:

:blink:

Γιατι μας πληγωνεις ρε φιλε δηλαδη, επειδη μενουμε στον 2ο οροφο? :P

Δεν θα παω σε ισογειο...., θα σου πω εγω. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη πολυ φιλοσοφια εχει πεσει περι δισκων,εμενα μια χαρα ειναι πεντε κομματακια μεσα στο 240αρι,και μ'αρεσει κιολας,γι'αυτο και το παρουσιασα.

Βεβαια,τους εχω αρχισει απο τωρα το ουζο,ωστε να μη μεγαλωσουν πολυ,και να εχουν φουλ πηδαλιο :P

Σορρυ που πεταχτηκα,αλλα εγινε κουβεντα για το ενυδρειο μου,αρα το δικαιουμαι............. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλα τα πραγματα ρε παιδια. Μη κολαμε στους 18 ποντους ψαρι, στα 56 εκατοστα πλατος, στα 174 λιτρα ενυδρεια και στα 32,7 λιτρα για καθε ψαρι.

Οσο πιο μικρο το ενυδρειο και οσο πιο μεγαλα τα ψαρια τοσο πιο δυσκολα τα πραγματα για τα ψαρια και τοσο πιο συχνη συντηρηση χρειαζεται απο τον ιδιοκτητη.

Στην διατηρηση της ισορροπιας σε αυτα παιζει πολυ σημαντικο ρολο, ο βαθμος εμπειριας που εχει ο ιδιοκτητης του ενυδρειου.

Εχω δει και 75 λιτρα ενυδρεια (61cm x 32cm x 43cm) με 1 (!!!) δισκο και αλλα ομορφα ψαρια και "μια χαρα ολα".

Μονο με αντιχλωριο και αλλαγες 40% καθε 4-7 μερες.

Ποιος τα ειχε ομως και για ποσο καιρο? Τι εγινε στο τελος?

Παντως οσους νεους χομπυστες εχω δει να ξεκινανε nice & easy με δισκους και νορμαλ ενυδρεια (180-240 λιτρα) μετα απο λιγο καιρο τους βλεπω στα 400 και ανω.

Γιατι?

Απλα γιατι θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο σπιτι τους? ή γιατι αναγκαζονται κιολας εκ των περιστασεων?

(ή μηπως γιατι τους την πεφτει ο Φαν? :P)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω δει δισκους σε 400λ σε μαυρα χαλια και εχω δει και σε 200λ στρουμπουλους μες την τρελη χαρα.

Οπως ειπε και ο nidal σημασια σε αυτα τα λιτρα εχει το νερο, η φιλτρανση, οι αλλαγες κ.αλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω δει δισκους σε 400λ σε μαυρα χαλια και εχω δει και σε 200λ στρουμπουλους μες την τρελη χαρα.

Οπως ειπε και ο nidal σημασια σε αυτα τα λιτρα εχει το νερο, η φιλτρανση, οι αλλαγες κ.αλ.

Και η ορεξη του χομπιστα :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...