Jump to content

ερωτήσεις για δίσκους


Χρήστος 96

Recommended Posts

Ολες οι αποψεις ειναι για να ακουγοντε.

Δεν μπορουν για μενα πολλοι να αναθρεψουν δισκους σε λιγα λιτρα. Μη γινει καμμια παρεξηγηση

και αρχισουν να βαζουν δισκους αντι για χρυσοψαρα. Εγω τουλαχιστον ξερεις τι αποψη εχω.

Αυτο ειναι το βασικό που πρεπει να ακουστει!!! :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το χαρακτηρησα ως ενδιαφερον γιατι ειναι μια αποψη που δεν εχω ακουσει....

Τι λες εσυ γιαυτο??

Εκτος απο την αποψη που δεν εχεις ακουσει ... ποσα καταστημα εχεις δει να φερνουν δισκους πρωτης διαλογης; Για τα λιτρα που τα φιλοξενουν δεν σου γραφω .... αλλα εχε στο νου σου οτι απο 150 λιτρα και πανω ... ειναι νεα μοδα στα ενυδρειομαγαζα. Και κατι ακομα ... αυτα που γραφει στο site, αφορουν ανθρωπους που μπορουν να ζησουν δισκους.-

:P

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την αποψη που δεν εχεις ακουσει ... ποσα καταστημα εχεις δει να φερνουν δισκους πρωτης διαλογης; Για τα λιτρα που τα φιλοξενουν δεν σου γραφω .... αλλα εχε στο νου σου οτι απο 150 λιτρα και πανω ... ειναι νεα μοδα στα ενυδρειομαγαζα. Και κατι ακομα ... αυτα που γραφει στο site, αφορουν ανθρωπους που μπορουν να ζησουν δισκους.-

:P

Νικο,εξηγησε μου σε παρακαλω πως τα εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Αφου σε βρισκει συμφωνο λοιπον, για να δειξεις τι καλος χομπιστας εισαι, πετα το ενυδρειο σου και κανε ενα τερατακι και εσυ!!! Γιατι Νικολα μου δεν μπορει να κυνηγας ολο τον κοσμο και εσυ να κανεις τα ισια...........

Οσο για το :blink: κολλαει στο οτι εχει κουραστει πολυς κοσμος απο τη συμπεριφορα σου τελευταια. Αντι να συμβουλευεις, καταδιωκεις!!! Αν δεν θελεις να δωσεις συμβουλες, μαγκια σου. Απο εκει και περα το να ειρωνευεσαι ή να την πεφτεις σε καποιον που εκανε κατι λαθος στο ενυδρειο του ειναι τουλαχιστον βλακεια!!!

Ο αρχαριος χομπιστας δεν θελει να του την πεσεις για να μαθει. Αρκει μια σωστη συμβουλη με ωραιο τροπο οπου ετσι ειναι πιο ευκολο να ενστερνιστεί τι του λες.................

Για σκεψου τα αυτα και βρες με τρον εαυτο σου το αν θελεις να εισαι στα φορουμ για να ειρωνευεσαι και να καταδιωκες, ή να συμβουλευεις τους νεους!

Κανε καμια αναζητηση στην κατηγορια!!! Εχει οτι θελεις να μαθεις.........................

Βαρεθηκα να ζητανε μασημενη τροφη :blink:

1. Επειδη "πηγε μακρυα η βαλιτσα" ελπιζω να εχεις ορεξη για κουβεντα απο κοντα ... ωστε να μου υποδειξεις ποτε και που εκανα αυτα που λες. Εγω δεν θεωρω οτι την πεφτω σε κανεναν, οταν εκφραζω την δικη μου αποψη (ενδεχομενως με αρκετα διαφορετικο τροπο απο τους υπολοιπους). :ninja:

2. Σε νιωθω απολυτα.- :P

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που δεν ειναι σε θεση ακομα να κρατησει σταθερο ενα ενυδρειο .... δεν εχει θεμα με τα ... ποσα λιτρα ανα δισκο .... κατα την αποψη μου λοιπον η δεν πρεπει να ασχοληθει ακομα με τους δισκους (πειραματιζομενος με καποιο παρομοιο ειδος για εκπαιδευση) η θα γραφει συνεχως στις ασθενειες.- :P

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κίνηση στους δίσκους ,μπράβο σας συνάδελφοι.Τελικά ποιός την έχει μακρύτερη ;.Λυπάμαι που γράφω έτσι αλλά κουράστηκα να βλέπω ατέρμονες συζήτήσεις που στο τέλος δεν ξέρω που οδηγούν.Καθήστε κοντά στο ενυδρείο σας όποιο και αν είναι αυτό ,μακρύ,κοντό, στενό,τριγωνικό και δεν ξέρω τι άλλο α μην ξεχάσετε και ένα καλό ηδύποτο και απολαύστε το ,δείτε το δάσος.

Συγνώμη που μπήκα εδώ και για την πιθανή αναστάτωση ,επιστρέφω πίσω στη λίμνη.

post-1410-1258126358_thumb.jpg

Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

ωραία τότε μπαίνουν 4-5 δίσκοι σε ένα 240 λίτρο ενυδρείο με καλή φίλτρανση και συχνές αλλαγές νερού για να τον πω να ξεκινήσει σιγά σιγά

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κίνηση στους δίσκους ,μπράβο σας συνάδελφοι.Τελικά ποιός την έχει μακρύτερη ;.Λυπάμαι που γράφω έτσι αλλά κουράστηκα να βλέπω ατέρμονες συζήτήσεις που στο τέλος δεν ξέρω που οδηγούν.Καθήστε κοντά στο ενυδρείο σας όποιο και αν είναι αυτό ,μακρύ,κοντό, στενό,τριγωνικό και δεν ξέρω τι άλλο α μην ξεχάσετε και ένα καλό ηδύποτο και απολαύστε το ,δείτε το δάσος.

Συγνώμη που μπήκα εδώ και για την πιθανή αναστάτωση ,επιστρέφω πίσω στη λίμνη.

post-1410-1258126358_thumb.jpg

Φιλάκια

Σωκρατη γιατι ζητας συγνωμη και ποια αναστατωση; :ninja: Αν ρωτουσε καποιος .... εχω ενα 80λιτρο και σκεφτομαι να βαλω 4-5 αυλονακαρα ... τι θα του απαντουσες; :P

Link to comment
Share on other sites

Σωκρατη γιατι ζητας συγνωμη και ποια αναστατωση; :blink: Αν ρωτουσε καποιος .... εχω ενα 80λιτρο και σκεφτομαι να βαλω 4-5 αυλονακαρα ... τι θα του απαντουσες; :P

Δεν απαντώ πια :ninja::blink:

Link to comment
Share on other sites

ωραία τότε μπαίνουν 4-5 δίσκοι σε ένα 240 λίτρο ενυδρείο με καλή φίλτρανση και συχνές αλλαγές νερού για να τον πω να ξεκινήσει σιγά σιγά

Μηπως να του πεις να γραφτει στο forum και να διαβασει ολη την κατηγορια Discus lovers

οποτε να πει τις τυχον αποριες του πριν ξεκινησει, η θα του τα μεταφερεις ολα εσυ?

Link to comment
Share on other sites

θα του τα μεταφέρω εγώ θα του δώσω οδηγίες αλλά δεν ξέρω τι συνθήκες νερού θέλουν και τι υλικά να βάλει στο εξωτερικό φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που δεν ειναι σε θεση ακομα να κρατησει σταθερο ενα ενυδρειο .... δεν εχει θεμα με τα ... ποσα λιτρα ανα δισκο .... κατα την αποψη μου λοιπον η δεν πρεπει να ασχοληθει ακομα με τους δισκους (πειραματιζομενος με καποιο παρομοιο ειδος για εκπαιδευση) η θα γραφει συνεχως στις ασθενειες.- :P

Εδω : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...32043&st=20

Αναφερεις αλλη γνωμη για το θεμα ψαρι/λιτρο.............

Link to comment
Share on other sites

θα του τα μεταφέρω εγώ θα του δώσω οδηγίες αλλά δεν ξέρω τι συνθήκες νερού θέλουν και τι υλικά να βάλει στο εξωτερικό φίλτρο

Και εγω,και ο Νινταλ,σε παραπεμψαμε που να διαβασεις και να πληροφορηθεις...................

Link to comment
Share on other sites

ωραία είδα τι τιμές νερού θέλουν αλλά τι υλικά να βάλει στο φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Εδω : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...32043&st=20

Αναφερεις αλλη γνωμη για το θεμα ψαρι/λιτρο.............

Αυτη στο λινκ ...... ηταν επισημανση της αποψης του Μπλεχερ. Αυτο δεν εχει σχεση .... με την εμπειρια που εχω γραψει πιο πανω.- :P

Link to comment
Share on other sites

Το συνηθέστερο σφάλμα ενός έμπειρου είναι οτι έχει ξεχάσει να σκέφτεται σαν αρχάριος, φιλικότατα πάντα αλλά για να το σκεφτούμε και λίγο... :ninja:

Δηλαδη???

Εννοώ Νιντάλ οτι οι βλακείες που μπορεί να κάνει ένας αρχάριος είναι τόσο ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ (χωρίς παρεξήγηση για τους αρχαρίους, οι περισσότεροι αρχίσαμε ατσούμπαλα :P ) που αν τον βάλουμε να παίξει σε τόσο ανελαστικό στυλ ενυδρείου (λόγω λίτρων) και με τόσο ευαίσθητα ψάρια χωρίς κάποιον έμπειρο από πάνω να του δείχνει, νομίζω η αποτυχία είναι εγγυημένη.

Είναι όπως με κάθε ενυδρείο, για τους αρχάριους, όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα, αργότερα παίζεις και με nano και οτι θες. :blink:

Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

1. Επειδη "πηγε μακρυα η βαλιτσα" ελπιζω να εχεις ορεξη για κουβεντα απο κοντα ... ωστε να μου υποδειξεις ποτε και που εκανα αυτα που λες. Εγω δεν θεωρω οτι την πεφτω σε κανεναν, οταν εκφραζω την δικη μου αποψη (ενδεχομενως με αρκετα διαφορετικο τροπο απο τους υπολοιπους). :ninja:

2. Σε νιωθω απολυτα.- :P

Ρε Νικο δεν μπορει ολοι να συζητανε για το λαθος τροπο σου αδικως!!!! Οποιος εχει αντερα ας βγει να το πει και δημοσια. Και αναφερομαι σε μελη και συντονιστες..............

Η αλλαξε τροπο γραφης, ή σταματα να γραφεις!!!!!!!

Συμβουλες ζηταει ο κοσμος, οχι κραξιμο............

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικο δεν μπορει ολοι να συζητανε για το λαθος τροπο σου αδικως!!!! Οποιος εχει αντερα ας βγει να το πει και δημοσια. Και αναφερομαι σε μελη και συντονιστες..............

Η αλλαξε τροπο γραφης, ή σταματα να γραφεις!!!!!!!

Συμβουλες ζηταει ο κοσμος, οχι κραξιμο............

Νικο εγω θα συμφωνησω με τον λαθος τροπο προσεγγισης. Ουτως η αλλιως εχουμε παρεξηγηθει ουκ ολιγες φορες για τον τροπο σου. Βεβαια δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο οποτε εγω προσωπικα απανταω στα ποσταρισματα σου με τον ιδιο τροπο, που αντιλαμβανομαι με την κριση μου, οτι χρησιμοποιεις μηπως και μπορεσεις να καταλαβεις το λαθος σου!! :P Παραδειγμα ειναι και οι δασκαλοι που οταν δεν καταλαβαινουν οι μαθητες αυτα που λεει δεν θα πρεπει να τους κοροιδευει-χλευαζει-ειρωνευεται επειδη δεν ξερουν!! Επισης μου δινεται η ευκαιρια να κατακρινω την διαγραφη μιας απαντησης μου, σε εσενα, σε προσφατη ερωτηση σου σε δικο μου ποσταρισμα!! Θα ηθελα μια απαντηση σε αυτο απο το φορουμ για να καταλαβω την λογικη και το σκεπτικο για το σβησιμο απαντησης στο Νικο. Και αυτο που καταλαβαινω ειναι η μη συνεχιση του επεισοδιου αλλα βρειτε ενα τροπο να μπορουμε να απανταμε και μεις με τον ιδιο τροπο οταν απευθεινεται σε εμας.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαξε τροπο γραφης, ή σταματα να γραφεις!!!!!!!

Συμβουλες ζηταει ο κοσμος, οχι κραξιμο............

:P

Στα είπα και απο κοντά Νίκο , και λυπάμαι που δεν προσπαθείς .

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο που καταλαβαινω ειναι η μη συνεχιση του επεισοδιου .....

Το κατάλαβες απο μόνος σου .

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβες απο μόνος σου .

.....αλλα βρειτε ενα τροπο να μπορουμε να απανταμε και μεις με τον ιδιο τροπο οταν απευθεινεται σε εμας και οχι να σβηνονται απαντησεις οι οποιες δεν περιεχουν κανενα προσβλητικο περιεχομενο και χωρις ειδοποιηση η ενημερωση για την πραξη αυτη!! Καλο θα ηταν απ την στιγμη που πηρατε μια τετοια πρωτοβουλια να σβηνατε και την ερωτηση.....γιατι ηταν προσβλητικη η απαντηση η οπως αλλιως θελετε και την σβησατε και οχι η ερωτηση?

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικο δεν μπορει ολοι να συζητανε για το λαθος τροπο σου αδικως!!!! Οποιος εχει αντερα ας βγει να το πει και δημοσια. Και αναφερομαι σε μελη και συντονιστες..............

Η αλλαξε τροπο γραφης, ή σταματα να γραφεις!!!!!!!

Συμβουλες ζηταει ο κοσμος, οχι κραξιμο............

Αυτο που λες φιλε μου Nidal ειχε προβληματισει και εμενα αρχικα, αργοτερα ομως αρχισα να το απολαμβανω

γνωριζοντας τον Νικο ο οποιος μπορει και εχει να δωσει αρκετα. Χρησιμοποιει ενα ιδιαιτερο τροπο

στις απαντησεις του σιγουρα. Προτεινω να του δωσουμε την ευκαιρια να κραζει μια φορα μονο σε

καθε post και μετα να απαντα συγκεκριμενα.(Αυτος θα μαραζωσει χωρις κραξιμο) :P

Απο την πλευρα σου θα ηθελα να συνεχισεις να απαντας στις αποριες μας γιατι εισαι απαραιτητος

και οι γνωσεις σου, οχι μονο στους δισκους, τεραστιες.

Ευχαριστω και τους δυο σας για την βοηθεια που προσφερετε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες φιλε μου Nidal ειχε προβληματισει και εμενα αρχικα, αργοτερα ομως αρχισα να το απολαμβανω

γνωριζοντας τον Νικο ο οποιος μπορει και εχει να δωσει αρκετα. Χρησιμοποιει ενα ιδιαιτερο τροπο

στις απαντησεις του σιγουρα. Προτεινω να του δωσουμε την ευκαιρια να κραζει μια φορα μονο σε

καθε post και μετα να απαντα συγκεκριμενα.(Αυτος θα μαραζωσει χωρις κραξιμο) :P

Απο την πλευρα σου θα ηθελα να συνεχισεις να απαντας στις αποριες μας γιατι εισαι απαραιτητος

και οι γνωσεις σου, οχι μονο στους δισκους, τεραστιες.

Ευχαριστω και τους δυο σας για την βοηθεια που προσφερετε.

Kανεις δεν ειπε οτι δεν εχει να δωσει πολλα!!!

Το να κραζει ομως εστω και μια φορα,φτανει να διωξει ενα νεο μελος απο το forum.Πολλες φορες εχει δικιο σε αυτα που λεει αλλα το χανει με τον τροπο του.Σε πιο παλιο ποστ μου του ειχα πει ευγενικα πως ειναι πολυ επιθετικος σε συζητησεις αλλα μου απαντησε πως δεν δεχετε να του λεω πως να φερετε.

Link to comment
Share on other sites

.....αλλα βρειτε ενα τροπο να μπορουμε να απανταμε και μεις με τον ιδιο τροπο οταν απευθεινεται σε εμας ....

Τότε να καταργηθούν και οι συντονιστές .

Αν θέλεις όμως να το συζητήσουμε άνοιξε νεο θέμα αλλού .

Link to comment
Share on other sites

ωραία είδα τι τιμές νερού θέλουν αλλά τι υλικά να βάλει στο φίλτρο

Μετα απο μια μεγαλη παρενθεση... επιστρεφουμε στο θεμα μας....

Χρήστο... ποσο χρονών ειναι ο φίλος σου??

Θεωρω αδυνατο να μπορεσεις να του μεταφερεις όλες τις πληροφοριες σωστα....

Κι αυτό λόγω και της ηλικίας σου αλλα και της εμπειριας σου.

Καλό θα ήταν να γραφτει... κι αυτο για πολλους ΄λόγους

Για παραδειγμα.. θα εχει άμεσα οποιαδιποτε πληροφορια οποιαδηποτε στιγμη.

Θα διαβασει σωστα αυτα που πρεπει και αν δεν τα καταλάβει θα ρωτησει... και επαναλαμβανω... σωστα... γιατι στη μεταδωση... όλο και κάτι θα χαθει ή θα διατυπωθει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...