Jump to content

ερωτήσεις για δίσκους


Χρήστος 96

Recommended Posts

Αυτο που λες φιλε μου Nidal ειχε προβληματισει και εμενα αρχικα, αργοτερα ομως αρχισα να το απολαμβανω

γνωριζοντας τον Νικο ο οποιος μπορει και εχει να δωσει αρκετα. Χρησιμοποιει ενα ιδιαιτερο τροπο

στις απαντησεις του σιγουρα. Προτεινω να του δωσουμε την ευκαιρια να κραζει μια φορα μονο σε

καθε post και μετα να απαντα συγκεκριμενα.(Αυτος θα μαραζωσει χωρις κραξιμο) :P

Απο την πλευρα σου θα ηθελα να συνεχισεις να απαντας στις αποριες μας γιατι εισαι απαραιτητος

και οι γνωσεις σου, οχι μονο στους δισκους, τεραστιες.

Ευχαριστω και τους δυο σας για την βοηθεια που προσφερετε.

To ειχα επισημανει και εγω στο Νικο με αφορμη καποιο θεμα,οτι μονο με το να αναβει φωτιες,δεν γινεται κατι.

Καλο ειναι να κανει παρατηρηση,αλλα να απαντησει κιολας,και να δωσει μια προταση.

Ο ιδιαιτερος τροπος οπως λες Βασιλη,φερνει πολλους σε δυσκολη και μειονεκτικη θεση,και το σκεφτονται να μιλησουν ξανα η να ανοιξουν καποιο αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετα απο μια μεγαλη παρενθεση... επιστρεφουμε στο θεμα μας....

Χρήστο... ποσο χρονών ειναι ο φίλος σου??

Θεωρω αδυνατο να μπορεσεις να του μεταφερεις όλες τις πληροφοριες σωστα....

Κι αυτό λόγω και της ηλικίας σου αλλα και της εμπειριας σου.

Καλό θα ήταν να γραφτει... κι αυτο για πολλους ΄λόγους

Για παραδειγμα.. θα εχει άμεσα οποιαδιποτε πληροφορια οποιαδηποτε στιγμη.

Θα διαβασει σωστα αυτα που πρεπει και αν δεν τα καταλάβει θα ρωτησει... και επαναλαμβανω... σωστα... γιατι στη μεταδωση... όλο και κάτι θα χαθει ή θα διατυπωθει λάθος.

Αυτο ειχα αναφερει και εγω αλλα.... δεν.

Επισης Χρηστο καταλαβε σε παρακαλω την απαντηση του viciouscircle.

Link to comment
Share on other sites

To ειχα επισημανει και εγω στο Νικο με αφορμη καποιο θεμα,οτι μονο με το να αναβει φωτιες,δεν γινεται κατι.

Καλο ειναι να κανει παρατηρηση,αλλα να απαντησει κιολας,και να δωσει μια προταση.

Ο ιδιαιτερος τροπος οπως λες Βασιλη,φερνει πολλους σε δυσκολη και μειονεκτικη θεση,και το σκεφτονται να μιλησουν ξανα η να ανοιξουν καποιο αλλο θεμα.

Σε μειονεκτικη θεση δεν πρεπει να μπει κανεις.

Εγω προσωπικα αν δεν μου κανει κατι το προσπερναω και συνεχιζω, ωσπου να

παρω την απαντηση που θελω, γιατι αυτος ειναι ο στοχος ολων εδω. Η γνωση.

Εξαλλου αν δεν σας αρεσει κυριε συντονιστα να παρετε τον κυριο Σταματη και

να φυγετε, να πατε αλλου. :ninja:

Υ.Γ. Να παρετε και τον κυριο Σωκρατη. Εμεις ειμαστε ποταμισιοι και μας αρεσουν

τα ρευματα και οι αναταραξεις. Δεν λιμνιαζουμε. :P

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αν ο Νίκος καταλάβαινε οτι προσπαθούμε να βρούμε μια λύση για να περνάμε όλοι καλά και οχι μια δικαιολογία για να τον απομονώσουμε.

Εννοείται οτι θα πρέπει να υπάρχει κατανόηση προς τις ιδιαιτερότητες του κάθ' ενός αλλά αυτό για να δουλέψει θα πρέπει να είναι αμφίδρομο.

Άλλωστε ο Νίκος είναι παλιό μέλος του φόρουμ και του χόμπυ και πιστεύω οτι και μόνο από την αγάπη του για αυτά θα προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει έστω μπαλτά αντί για το τσεκούρι. :P

FUR106KitchenChopper.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα χαιρόμουν ιδιαίτερα αν ο Νίκος καταλάβαινε οτι προσπαθούμε να βρούμε μια λύση για να περνάμε όλοι καλά και οχι μια δικαιολογία για να τον απομονώσουμε.

Εννοείται οτι θα πρέπει να υπάρχει κατανόηση προς τις ιδιαιτερότητες του κάθ' ενός αλλά αυτό για να δουλέψει θα πρέπει να είναι αμφίδρομο.

Άλλωστε ο Νίκος είναι παλιό μέλος του φόρουμ και του χόμπυ και πιστεύω οτι και μόνο από την αγάπη του για αυτά θα προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει έστω μπαλτά αντί για το τσεκούρι. :hysterical:

FUR106KitchenChopper.jpg

ΜΠΑΛΤΑΔΑΤΟΣ :hysterical::hysterical::blink::blink::P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Σε μειονεκτικη θεση δεν πρεπει να μπει κανεις.

Εγω προσωπικα αν δεν μου κανει κατι το προσπερναω και συνεχιζω, ωσπου να

παρω την απαντηση που θελω, γιατι αυτος ειναι ο στοχος ολων εδω. Η γνωση.

Εξαλλου αν δεν σας αρεσει κυριε συντονιστα να παρετε τον κυριο Σταματη και

να φυγετε, να πατε αλλου. :blink:

Υ.Γ. Να παρετε και τον κυριο Σωκρατη. Εμεις ειμαστε ποταμισιοι και μας αρεσουν

τα ρευματα και οι αναταραξεις. Δεν λιμνιαζουμε. :P

Εσεις κυριε μου εχετε και καποια ηλικια... ασπρα τα μαλλια σας και η εμπειρια που σας έχει δωσει η ζωη... σας επιτρεπει να το κανετε αυτο... :ninja:

Εμεις οι νεοι που βραζει το αιμα μας... αναζητουμε αλλες λυσεις...

Οι ποιο νεοι.... επειδη ειναι παιδια... τα παρατανε εντελως... εκτος εαν πισμοσουν και το κανουν επιτηδες στραβα...

Χρηστακη... παρατηρω οτι μόνο ρωτας... δεν απαντας... και κυριως... δε νομιζω να διαβαζεις τα λινκ και όλα οσα σου λεγονται... γιατι αν το εκανες αυτο... δε θα ρωτουσες καποια πραγμαρτα που αναφερονται σε ολα τα λινκ που σου εδωσαν!!!

Υ.Γ. Νικο... εγω μαζι σου ειμαι!!! Ας τους να λενε... σες ζηλεουν!!!!! Τσεκουρατος γεννηθηκες... μπλταδατος θα συνεχισεις!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μην μου πειράζετε το βαφτιστήρι εχει Νονό δεν θέλει άλλον :P:ninja:

Νικολάκη στα ειπα και εγω προχθές στο τηλ (δεν θέλει κόπο θελει τρόπο)

Έγινε επεξεργασία - Yiannis59
Link to comment
Share on other sites

....Εμεις ειμαστε ποταμισιοι και μας αρεσουν

τα ρευματα και οι αναταραξεις. Δεν λιμνιαζουμε. :P

Και για να πουμε και κατι για δισκους παλι.

Εσεις κυριε δισκα να ξερετε οτι τα καλυτερα ψαρια απο το ειδος που σου αρεσει (ΙΜΟ) ειναι σε λιμνη. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Και για να πουμε και κατι για δισκους παλι.

Εσεις κυριε δισκα να ξερετε οτι τα καλυτερα ψαρια απο το ειδος που σου αρεσει (ΙΜΟ) ειναι σε λιμνη. :ninja:

Αγαπητέ Σπύρο εκλεπτισμένες προτιμήσεις διακρίνω.....Φτιάξτο το ενυδρείο επιτέλους,τόσο καιρό βασανίζεσαι στην θεματική κατηγορία :P

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Σπύρο εκλεπτισμένες προτιμήσεις διακρίνω.....Φτιάξτο το ενυδρείο επιτέλους,τόσο καιρό βασανίζεσαι στην θεματική κατηγορία :ninja:

Η κατηγορια ασχολειται με το νερο που με ενδιαφερει, γι'αυτο και ασχολουμαι αρκετα.

Τα ψαρια που ανεφερα ειναι μεν τα καλυτερα (ΙΜΟ) του ειδους αλλα δεν .... :P

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορια ασχολειται με το νερο που με ενδιαφερει, γι'αυτο και ασχολουμαι αρκετα.

Τα ψαρια που ανεφερα ειναι μεν τα καλυτερα (ΙΜΟ) του ειδους αλλα δεν .... :P

Καλά.....ξανασκέψου το!Και άλλοι κάπως έτσι ξεκίνησαν,εσύ όπως είπες είσαι ηδη μέσα στο σωστό ph :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορια ασχολειται με το νερο που με ενδιαφερει, γι'αυτο και ασχολουμαι αρκετα.

Τα ψαρια που ανεφερα ειναι μεν τα καλυτερα (ΙΜΟ) του ειδους αλλα δεν .... :ninja:

Μας ταπαν και καποιοι αλλοι αυτα Σπυρο απο την Αφρικη αλλα....... (Αυτο εννοει ο Δημητρης αραγε?)

Φτιαχτο να ηρεμησεις, μην το σκεφτεσαι. :blink:

Τσεκουρ..., ηθελα να πω Μπαλταδ..., εμμμμ Δισκορεμαλιους Fan ετσι σε θελω, μια εικονα χιλιες λεξεις!!!

Εξαιρετα συντομος και συγκεκριμενος αλλη μια φορα. Αβε :P

Ειδες ο νονος, εεεε??

Link to comment
Share on other sites

παιδια νομιζω οτο ο diskus fan λογω αγαπης για τα δισκοψαρα(πιστευω οτι ειναι η αδυναμια του) και εμπειριας ειναι τοσο απολυτος και καθετος στις αποψεις του που πολλες φορες γινεται παρεξηγησιμο απο τα μελη του φορουμ.φιλε μου ομως σε εναν που ξεκιναει να φτιαξει ενα ενυδρειο και ειναι νεος και πανω στον ενθουσιασμο του πιστευωντας οτι μπορει να βαλει οτι θελει μεσα και να καθετε στο σαλονι του και να το χαζευει φυσικο ειναι να τα κανει ολα λαθος στην αρχη. γιαυτο το λογω εσεις που εισται παλιοτεροι και εμπειρωτεροι πρωσπαθειται με επιχειρηματα να τον κανεται να καταλαβει ποια ειαναι τα λαθη του.

save the diskus αδερφε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια νομιζω οτο ο diskus fan λογω αγαπης για τα δισκοψαρα(πιστευω οτι ειναι η αδυναμια του) και εμπειριας ειναι τοσο απολυτος και καθετος στις αποψεις του που πολλες φορες γινεται παρεξηγησιμο απο τα μελη του φορουμ.φιλε μου ομως σε εναν που ξεκιναει να φτιαξει ενα ενυδρειο και ειναι νεος και πανω στον ενθουσιασμο του πιστευωντας οτι μπορει να βαλει οτι θελει μεσα και να καθετε στο σαλονι του και να το χαζευει φυσικο ειναι να τα κανει ολα λαθος στην αρχη. γιαυτο το λογω εσεις που εισται παλιοτεροι και εμπειρωτεροι πρωσπαθειται με επιχειρηματα να τον κανεται να καταλαβει ποια ειαναι τα λαθη του.

save the diskus αδερφε.

Πολυ σωστος ο φιλος μας, συμφωνω απολυτα :P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

save the diskus αδερφε.

Αυτο τα ειπε ολα, οχι οτι και οι αλλοι που γραφουν δεν εχουν τον ιδιο σκοπο.

Οκ, αφηστε τον Discus (Fan) κι ασχοληθειτε με τους Δισκους. :P

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αποφασισει οτι ΔΕΝ θα ξαναγραψω ... αλλα ο JIMHS με κανει να αθετησω το λογο που εδωσα στρον εαυτο μου .... το πρωτο ενυδρειο που εστησα για δικους ηταν (αν θυμαμαι και καλα) 120 λιτρα ... κι'ας ελεγαν οι αλλοι. Το αποτελεσμα οσοι γνωριζετε απο δισκους και υποψιαζεστε τι γινοταν .... εκεινα τα χρονια ... το καταλαβαινετε .... παταγωδης αποτυχια (οχι μονο λογω των λιτρων) ..... ακομα λυπαμαι για εκεινα τα ψαρακια .... οχι βεβαια επειδη τοτε ηταν πανακριβα.-

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αποφασισει οτι ΔΕΝ θα ξαναγραψω ... αλλα ο JIMHS με κανει να αθετησω το λογο που εδωσα στρον εαυτο μου .... το πρωτο ενυδρειο που εστησα για δικους ηταν (αν θυμαμαι και καλα) 120 λιτρα ... κι'ας ελεγαν οι αλλοι. Το αποτελεσμα οσοι γνωριζετε απο δισκους και υποψιαζεστε τι γινοταν .... εκεινα τα χρονια ... το καταλαβαινετε .... παταγωδης αποτυχια (οχι μονο λογω των λιτρων) ..... ακομα λυπαμαι για εκεινα τα ψαρακια .... οχι βεβαια επειδη τοτε ηταν πανακριβα.-

Εαν πραγματικα σταματησεις να γραφεις... ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ... σε ενδειξη διαμαρτυριας!!!

:P

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αποφασισει οτι ΔΕΝ θα ξαναγραψω ... αλλα ο JIMHS με κανει να αθετησω το λογο που εδωσα στρον εαυτο μου .... το πρωτο ενυδρειο που εστησα για δικους ηταν (αν θυμαμαι και καλα) 120 λιτρα ... κι'ας ελεγαν οι αλλοι. Το αποτελεσμα οσοι γνωριζετε απο δισκους και υποψιαζεστε τι γινοταν .... εκεινα τα χρονια ... το καταλαβαινετε .... παταγωδης αποτυχια (οχι μονο λογω των λιτρων) ..... ακομα λυπαμαι για εκεινα τα ψαρακια .... οχι βεβαια επειδη τοτε ηταν πανακριβα.-

Να γραφεις παληκαρι μου,γιατι να μη γραφεις;Αλλα οταν εντοπιζεις τη ματσολια,να μην μενεις μονο εκει.

Γραφε και καμια παρατηρηση και καποια λυση,οπως συζητουσαμε προχτες παρεα........ :excl:

Γραφε και με εντονα χρωματα αν θες,εγω εχω αχρωματοψια........ :excl:;)

Link to comment
Share on other sites

Γραφε και με εντονα χρωματα αν θες,εγω εχω αχρωματοψια........ :blush::thumbup:

Που τις βρισκεις τις ατεκες, ΠΕΣ ΜΟΥ που!!!!!!

:excl::excl:;)^_^^_^

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πει ότι οι δρόμοι είναι πολλοί που μπορούν να κρατηθούν δίσκοι ο καθένας όμως με τα δικά του χαρακτηριστικά .

Υπάρχουν οι άγριοι πιασμένοι δίσκοι που θέλουν όσο το δυνατόν το ενυδρείο να μοιάζει ποιο κοντά στον βιότοπο τους και σε συνθήκες νερού και σε διακόσμηση για να μην στρεσάρονται .

Υπάρχουν και οι εκτροφής που εδώ τα δεδομένα αλλαζουν αν περίπτωση .

Μπορεί εύκολα να έχει δίσκους σε 240 λίτρα κάποιος αν ακολουθεί καποιες σταθερές ρουτίνες αλλαγών νερού ( σίγουρα ποιο συχνές από ένα ενυδρείο 600+ λιτρα ) . Τους διατηρής σίγουρα ποιο εύκολα σε μεγάλο ενυδρείο . Αν για παράδειγμα θέλει να κρατήσει και ph πάνω από 7 τότε θέλει μεγαλύτερο όγκο φίτρανσης αλλά και αλλαγών έτσι ώστε να είναι σίγουρος ότι σε περίπτωση προβλήματος ( κάποιο ανέβασμα αμμωνίας για παράδειγμα) δεν θα επηρεάσει τα ψάρια του. Υπάρχει η σχολή των υψηλών σκληροτήτων για το μεγάλωμα των δίσκων 400ppm ( μιλάμε όχι για kh) που λέει ότι το ψάρι μεγαλώνει καλύτερα. Υπάρχει η σχολή του χαμηλού ph 5.5 -6 όπου ως πλεονέκτημα έχει ότι δεν έχει πρόβλημα αμμωνίας ( λόγω μετατροπής σε αμμωνιο σε αυτό ph , θέλει προσοχή no2 αν έχεις πρόβλημα) αλλά και των ασθενειών μια και σε αυτά τα χαμηλά ph έχει παρατηρηθεί ότι έχουμε λιγότερες ασθένειες . Θα μπορούσα να γράφω συνέχεια αλλά θα γινόμουν βαρετός :excl: .

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν κάποιος θέλει να δει μεγάλα και υγιεί ψάρια γρήγορα πρέπει να κρατάει τα Νιτρικά ειδικά σε μικρά δισκάκια κάτω από 10 και να ταίζει συχνά τώρα πως θα το πετύχει αυτό αν θα αλλαζει νερό από βρύση ( όπου η βρύση έχει ανεκτές τιμές ;) ) ή από ΑΟ είναι δευτερεύον και αυτό που μετράει είναι η συχνότητα .

ΥΓ. Τα παραδείγματα των χομπιστών σαν του Yianni59 ως το πως κρατάει και αναπαράγει δίσκους είναι προς αποφυγή γιατί θέλει πολύ εμπειρία και χρόνο ( κάτι που προσωπικά δεν έχω και από τα 2 για να τα καταφέρω :excl: ).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τισ πληροφοριεσ

Υ.Γ τι υλικα πρεπει να μπουν σε ενα εξωτερικο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τισ πληροφοριεσ

Υ.Γ τι υλικα πρεπει να μπουν σε ενα εξωτερικο φιλτρο

Γιατί δεν ψάχνεις λίγο ρε φίλε μου :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...