Jump to content

ερωτήσεις για δίσκους


Χρήστος 96

Recommended Posts

Εχουμε πει ότι οι δρόμοι είναι πολλοί που μπορούν να κρατηθούν δίσκοι ο καθένας όμως με τα δικά του χαρακτηριστικά .

Υπάρχουν οι άγριοι πιασμένοι δίσκοι που θέλουν όσο το δυνατόν το ενυδρείο να μοιάζει ποιο κοντά στον βιότοπο τους και σε συνθήκες νερού και σε διακόσμηση για να μην στρεσάρονται .

Υπάρχουν και οι εκτροφής που εδώ τα δεδομένα αλλαζουν αν περίπτωση .

Μπορεί εύκολα να έχει δίσκους σε 240 λίτρα κάποιος αν ακολουθεί καποιες σταθερές ρουτίνες αλλαγών νερού ( σίγουρα ποιο συχνές από ένα ενυδρείο 600+ λιτρα ) . Τους διατηρής σίγουρα ποιο εύκολα σε μεγάλο ενυδρείο . Αν για παράδειγμα θέλει να κρατήσει και ph πάνω από 7 τότε θέλει μεγαλύτερο όγκο φίτρανσης αλλά και αλλαγών έτσι ώστε να είναι σίγουρος ότι σε περίπτωση προβλήματος ( κάποιο ανέβασμα αμμωνίας για παράδειγμα) δεν θα επηρεάσει τα ψάρια του. Υπάρχει η σχολή των υψηλών σκληροτήτων για το μεγάλωμα των δίσκων 400ppm ( μιλάμε όχι για kh) που λέει ότι το ψάρι μεγαλώνει καλύτερα. Υπάρχει η σχολή του χαμηλού ph 5.5 -6 όπου ως πλεονέκτημα έχει ότι δεν έχει πρόβλημα αμμωνίας ( λόγω μετατροπής σε αμμωνιο σε αυτό ph , θέλει προσοχή no2 αν έχεις πρόβλημα) αλλά και των ασθενειών μια και σε αυτά τα χαμηλά ph έχει παρατηρηθεί ότι έχουμε λιγότερες ασθένειες . Θα μπορούσα να γράφω συνέχεια αλλά θα γινόμουν βαρετός :excl: .

Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν κάποιος θέλει να δει μεγάλα και υγιεί ψάρια γρήγορα πρέπει να κρατάει τα Νιτρικά ειδικά σε μικρά δισκάκια κάτω από 10 και να ταίζει συχνά τώρα πως θα το πετύχει αυτό αν θα αλλαζει νερό από βρύση ( όπου η βρύση έχει ανεκτές τιμές ;) ) ή από ΑΟ είναι δευτερεύον και αυτό που μετράει είναι η συχνότητα .

ΥΓ. Τα παραδείγματα των χομπιστών σαν του Yianni59 ως το πως κρατάει και αναπαράγει δίσκους είναι προς αποφυγή γιατί θέλει πολύ εμπειρία και χρόνο ( κάτι που προσωπικά δεν έχω και από τα 2 για να τα καταφέρω :excl: ).

Καλημερα σε ολους.

Χρηστο κατω απο 7 συμβαινει αυτο, αν θυμαμαι καλα. (Dieter)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν ψάχνεις λίγο ρε φίλε μου :excl:

Έλα ντε??

Εισαι φιλε μου Χρηστακι σε ενα φορουμ που σχεδον εχει κορεστει απο πληροφοριες!!

Κανε μια μικρη αναζητηση.. διαβασε... και οτι δεν καταλαβεις.. ρωτησε το!!!!

Δεν απαντας όμως... ο φίλος σου ποσο χρονων ειναι??

Ασχολειται 4 χρονια και περιμενει απο σενα να του πεις τι να κανει?? :excl:

Link to comment
Share on other sites

Επισης σχετικα με τα νιτρικα ειχε συσταθει το siporax sinterglass το οποιο κανει και διασπαση νιτρικων. Το εχει δοκιμασει κανεις και με ποια αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

Επισης σχετικα με τα νιτρικα ειχε συσταθει το siporax sinterglass το οποιο κανει και διασπαση νιτρικων. Το εχει δοκιμασει κανεις και με ποια αποτελεσματα?

Βασίλη δεν έχω λόγο να μην πιστέψω την εταιρία αλλά σε δισκοενυδρείο η διαφορά που κάνει είναι μικρή ειδικά αν ταίζεις βαριά όπως εγώ :excl: και με κατεψυγμένα

Βασίλη ναι κάτω από το 7 συμβαίνει αλλά το λέω σε συνδιασμό με τις ασθένειες :excl:

Έγινε επεξεργασία - Pollatos
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη δεν έχω λόγο να μην πιστέψω την εταιρία αλλά σε δισκοενυδρείο η διαφορά που κάνει είναι μικρή ειδικά αν ταίζεις βαριά όπως εγώ ;) και με κατεψυγμένα

Βασίλη ναι κάτω από το 7 συμβαίνει αλλά το λέω σε συνδιασμό με τις ασθένειες :excl:

Γιατρε μου :excl: οι εταιριες λενε διαφορα. Το θεμα ειναι τελικα αν και κατα ποσο ισχυουν αυτα.

Οπως επισης συνιστουν toxivec το οποιο αφαιρει αμμωνια και νιτρωδη. Υπαρχει αποψη γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε μου :excl: οι εταιριες λενε διαφορα. Το θεμα ειναι τελικα αν και κατα ποσο ισχυουν αυτα.

Οπως επισης συνιστουν toxivec το οποιο αφαιρει αμμωνια και νιτρωδη. Υπαρχει αποψη γι αυτο?

Εγω πιστευω με ενα φυτο πχ Pistia ή Leucocephala, που ειναι επιφανειας και γρηγορης αναπτυξης, κανεις σκια στους δισκους αλλα και τρβας τα νιτρικα σου :excl:

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω με ενα φυτο πχ Pistia ή Leucocephala, που ειναι επιφανειας και γρηγορης αναπτυξης, κανεις σκια στους δισκους αλλα και τρβας τα νιτρικα σου :excl:

το οτι κανει σκια θα συμφωνησω για το δευτερο ομως δεν νομιζω οτι ισχυει και να ισχυει δεν κανει και τρελα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Βασίλης μιλάει για δίσκους τουλάχιστον μια 10αδα στα λίτρα που ετοιμάζει άρα τα νιτρικά ανεβαίνουν τρελλά .

Οι δικές μου μετρήσεις με 3 ταίσματα πλέον με 8 μεγάλους δίσκους λένε νιτρικά κάτω από 10 μετά την αλλαγή και σε 3 μέρες 40+

Εχω σιποραξ 30λίτρα στο σαμπ μου . Είχα και πίστια για αρκετό καιρό και άντε να κέρδιζα μια μέρα στην αλλαγή νερού που θα έκανα πάντα με γνώμονα τις μετρήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Βασίλης μιλάει για δίσκους τουλάχιστον μια 10αδα στα λίτρα που ετοιμάζει άρα τα νιτρικά ανεβαίνουν τρελλά .

Οι δικές μου μετρήσεις με 3 ταίσματα πλέον με 8 μεγάλους δίσκους λένε νιτρικά κάτω από 10 μετά την αλλαγή και σε 3 μέρες 40+

Εχω σιποραξ 30λίτρα στο σαμπ μου . Είχα και πίστια για αρκετό καιρό και άντε να κέρδιζα μια μέρα στην αλλαγή νερού που θα έκανα πάντα με γνώμονα τις μετρήσεις .

Καντα ντουζινα Χρηστο μου εκπτωσεις εχουμε? :excl:

Η πιστια οπως σωστα λες ειναι οχι τοσο αποτελεσματικη. Τα ζουμια γενικως θελω να τα αποφυγω αλλα εαν

ειναι ενα προιον που δεν βλαπτει με αποτελεσματα εμφανη γιατι οχι.

Ενας φιλος ονοματα δεν λεμε, Nidal τον λενε, μου ειπε για το δενδροφυλλο σαν καλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Καντα ντουζινα Χρηστο μου εκπτωσεις εχουμε? :excl:

Η πιστια οπως σωστα λες ειναι οχι τοσο αποτελεσματικη. Τα ζουμια γενικως θελω να τα αποφυγω αλλα εαν

ειναι ενα προιον που δεν βλαπτει με αποτελεσματα εμφανη γιατι οχι.

Ενας φιλος ονοματα δεν λεμε, Nidal τον λενε, μου ειπε για το δενδροφυλλο σαν καλη λυση.

Φυλλοδεντρο :excl:

Link to comment
Share on other sites

δενδροφυλλο σαν καλη λυση.

ναι ωραια λυση αλλα που θα βρουμε αυτο το φυλλο με το δεντρο η το αντιθετο??!??

:excl:

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Καντα ντουζινα Χρηστο μου εκπτωσεις εχουμε? :excl:

Η πιστια οπως σωστα λες ειναι οχι τοσο αποτελεσματικη. Τα ζουμια γενικως θελω να τα αποφυγω αλλα εαν

ειναι ενα προιον που δεν βλαπτει με αποτελεσματα εμφανη γιατι οχι.

Ενας φιλος ονοματα δεν λεμε, Nidal τον λενε, μου ειπε για το δενδροφυλλο σαν καλη λυση.

Ετσι τα λετε εσεις οι αναλατοι οι μικροπεχαδες;

ΑΑΑΑΑ :excl:;)^_^^_^:blush:

Link to comment
Share on other sites

Φυλλοδεντρο :excl:

Ποιος περασε? :excl:

Απαυτο. ;)

Ειναι και η ηλικια βλεπεις εεεε Νικολουτσο?

Link to comment
Share on other sites

Ποιος περασε? :excl:

Απαυτο. ;)

Ειναι και η ηλικια βλεπεις εεεε Νικολουτσο?

Ασε τα κόλπα και ξεκίνα προπόνηση στις αλλαγές που θες και φυλλόδεντρο :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα κόλπα και ξεκίνα προπόνηση στις αλλαγές που θες και φυλλόδεντρο ^_^

E ρε τετοιο κορμι,ταλαιπωρια που εχει να τραβηξει..................... :excl::excl:;)

Link to comment
Share on other sites

E ρε τετοιο κορμι,ταλαιπωρια που εχει να τραβηξει..................... :excl:;)^_^

Ειμαι υπερανω και δεν τσιμπαω. :excl:

Στρατο στην αφρικη ποσα δεντρα με φυλλα εχετε? Απο αυτα που πρσινιζουν λεω. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι υπερανω και δεν τσιμπαω. :excl:

Στρατο στην αφρικη ποσα δεντρα με φυλλα εχετε? Απο αυτα που πρσινιζουν λεω. :excl:

Στις περιοχες των τριων μεγαλων λιμνων,ειναι τοσα πολλα,που ειναι αδυνατον να τα μετρησω,αλλα για παρτυ σου θα κανω μια προσπαθεια............ ;)^_^

Link to comment
Share on other sites

Στις περιοχες των τριων μεγαλων λιμνων,ειναι τοσα πολλα,που ειναι αδυνατον να τα μετρησω,αλλα για παρτυ σου θα κανω μια προσπαθεια............ :excl:;)

Και επειδη μαυτο το <<παιδι >> δεν τα βγαζω περα για πειτε μας και το αλλο.

Εχουμε ενα ενυδρειο που φιλοξενει δισκους και ετοιμαζουμε το νεο.

Τα ψαρακια μας ειναι υγιη αποτι φαινεται.

Αγοραζουμε νεα απο διαφορετικο εκτροφεα και τα τοποθετουμε στο νεο στρωμενο ενυδρειο

στο ph που φιλοξενουντε μεχρι τωρα. Αυτο λειτουργει και σαν καραντινα.

Μετα απο ενα χρονικο διαστημα σταδιακα, ριχνοντας το ph, αποφασιζουμε να μεταφερουμε

τα παλαια μας στο νεο. Τι πιθανοτητα υπαρχει να μεταφερθει καποια ασθενεια απο τα μεν στα δε?

Η τριημερη χρηση του Melafix πχ μας καλυπτει?

Υ.Γ. Εμεις του Αμαζονιου τοσα δενδρα τα βαζουμε στις γλαστρες μας :excl:

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει ασθενεια στο παλιο ενυδρειο θα φανει!!!

Οποτε εγω δεν θα ανησυχουσα........... :excl:

Προληπτικη χρηση του Melafix ειναι ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει ασθενεια στο παλιο ενυδρειο θα φανει!!!

Οποτε εγω δεν θα ανησυχουσα........... :excl:

Προληπτικη χρηση του Melafix ειναι ΟΚ!

Το αναφερω σκεπτομενος οτι μπορει τα μεν η τα δε να ειναι φορεις οποτε..... τρεχατε ποδαρακια μου.

Link to comment
Share on other sites

Το αναφερω σκεπτομενος οτι μπορει τα μεν η τα δε να ειναι φορεις οποτε..... τρεχατε ποδαρακια μου.

Επισης το μπολι που λεμε, προφανως μεταφερει την υπαρχουσα κατασταση του ενος ενυδρειου στο αλλο

οποτε θα δειξει πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε μου :excl: οι εταιριες λενε διαφορα. Το θεμα ειναι τελικα αν και κατα ποσο ισχυουν αυτα.

Οπως επισης συνιστουν toxivec το οποιο αφαιρει αμμωνια και νιτρωδη. Υπαρχει αποψη γι αυτο?

Μελέτη πανεπιστημίου Αυστραλίας αποδεικνύει τη μείωση νιτρικών από το siporax, θα την βρω και θα την ανεβάσω ολόκληρη, μια μικρή αναφορά εδώ: http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=1169007

ναι ωραια λυση αλλα που θα βρουμε αυτο το φυλλο με το δεντρο η το αντιθετο??!??

;)

Σε λουλουδάδικο :excl:

Αν και στη θέση σου θα έβαζα δεξαμενούλες με περλίτη και σπαθίφυλλο για να έχει και πρασινάδα η ρεσεπσιόν. ^_^ Όπως το έχει κάνει αυτός αλλά πιο περιποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει ασθενεια στο παλιο ενυδρειο θα φανει!!!

Οποτε εγω δεν θα ανησυχουσα........... :excl:

Προληπτικη χρηση του Melafix ειναι ΟΚ!

Νινταλ μπορεί και να μην φανεί ΙΜΟ . Αν τα ψάρια μας είναι σε καλη κατάσταση μπορεί το ανοσοποιητικό τους σύστημα να την παλεύει και να μην δείχνουν πρόβλημα και αν βάλεις κάποια καινούργια να αρρωστήσουν αν είναι ταλαιπωρημένα .

Link to comment
Share on other sites

Νινταλ μπορεί και να μην φανεί ΙΜΟ . Αν τα ψάρια μας είναι σε καλη κατάσταση μπορεί το ανοσοποιητικό τους σύστημα να την παλεύει και να μην δείχνουν πρόβλημα και αν βάλεις κάποια καινούργια να αρρωστήσουν αν είναι ταλαιπωρημένα .

Aυτο ακριβως φοβαμαι Χρηστο. Τωρα τι πιθανοτητες υπαρχουν για κατι τετοιο δεν γνωριζω.

Πιστευετε οτι, αν και καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος (αμυνες κλπ), βαζοντας ενα ψαρι απο

καθε πλευρα μαζι (δυο μονο), να τσεκαρω και να ελαχιστοποιησω την πιθανοτητα μαζικου προβληματος?

Επισης δεν ειναι καλυτερα η χρηση του melafix να γινει και στα δυο ενυδρεια ξεχωριστα, ωστε πριν αυτα

μπουν μαζι στο ενα να προλαβουμε μια πιθανη δυσαρεστη κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη μαυτο το <<παιδι >> δεν τα βγαζω περα για πειτε μας και το αλλο.

Εχουμε ενα ενυδρειο που φιλοξενει δισκους και ετοιμαζουμε το νεο.

Τα ψαρακια μας ειναι υγιη αποτι φαινεται.

Αγοραζουμε νεα απο διαφορετικο εκτροφεα και τα τοποθετουμε στο νεο στρωμενο ενυδρειο

στο ph που φιλοξενουντε μεχρι τωρα. Αυτο λειτουργει και σαν καραντινα.

Μετα απο ενα χρονικο διαστημα σταδιακα, ριχνοντας το ph, αποφασιζουμε να μεταφερουμε

τα παλαια μας στο νεο. Τι πιθανοτητα υπαρχει να μεταφερθει καποια ασθενεια απο τα μεν στα δε?

Η τριημερη χρηση του Melafix πχ μας καλυπτει?

Υ.Γ. Εμεις του Αμαζονιου τοσα δενδρα τα βαζουμε στις γλαστρες μας :excl:

Γνωμη μου ειναι να βαλεις τα παλια ψαρια στο καινουργιο ενυδρειο και τα καινουργια στο παλιο ενυδρειο.Σαν καραντινα θεωρεις παντα το μικροτερο ενυδρειο ωστε αν χρειαστεις να κανεις εστω και προληπτικη θεραπεια στα καινουργια να μην μπλεκεις με πολλα λιτρα.Οσο για την ασθενεια θα συμφωνησω με τον Χρηστο αν ειναι ταλαιπωρημενα τα καινουργια και αρρωστια να μην εχουν τα παλια σου μπορει να αρρωστησουν λογω μη επαρκους ανοσοποιητικου τους.Βαλε τα καινουργια στο μικρο ελεγξε αν ειναι οκ τα μικρα ταισε τα καμια 20αρια μερες να παρουν τα πανω τους και μετα βαλτα με τους αλλους στο μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...