Jump to content

Aquasil Silicon της Jbl


Recommended Posts

Καλησπερα σας,

ξερει καποιος μηπως αυτο το προίον ; Θα επηρεασει το συστημα σε περιπτωση κολλησης βραχου;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω διαβασει απλα με προβληματιζει που λεει :

* Special silicon black, with good adhesive strength. For constructing and repairing aquariums.

* Fast hardening.

* Odourless, neutral, nontoxic when hard.

* TÜV type approval.

Έγινε επεξεργασία - mihak
Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω διαβασει απλα με προβληματιζει που λεει :

* Special silicon black, with good adhesive strength. For constructing and repairing aquariums.

* Fast hardening.

* Odourless, neutral, nontoxic when hard.

* TÜV type approval.

τι σε προβληματιζει?αφου σου λεει nontoxic. :P

Link to comment
Share on other sites

Θες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι σκέφτεσαι να κάνεις; Αν κατάλαβα καλά θες να κολλήσεις βράχο σε ήδη στημένο ενυδρείο;

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

μεχρι να γινει hard ομως θελει 24 ωρες..

Σωστο και αυτο.Καλυτερα τοτε για ασφαλεια παρε μια κολλα για κοραλλια.Αυτες που γινονται πηλος....

(δεν θυμαμε εταιρια και ονομασια :P )

Link to comment
Share on other sites

την εχω δουλεψει αρκετές φορες σε κολλήσεις τζαμιών και ειναι απο τις καλύτερες,σε βράχο δεν έτυχε..απο κόλλα για κοράλλια εχει μια η tunze αλλα εγω δεν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημένος..οποτε θελει κολλάει.......

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θελω να κολλησω ενα βραχακι με ενα σαρκοφυτο στον βραχο μου, απλα πεταχτηκα σε ενα pet shop και ηταν η μονη του βρηκα...

Link to comment
Share on other sites

την εχω δουλεψει αρκετές φορες σε κολλήσεις τζαμιών και ειναι απο τις καλύτερες,σε βράχο δεν έτυχε..απο κόλλα για κοράλλια εχει μια η tunze αλλα εγω δεν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημένος..οποτε θελει κολλάει.......

εχει κολλησει το μυαλο μου και δεν μπορω να θυμηθω μια αλλη πιο καλη!!!! :ninja:

:P

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θελω να κολλησω ενα βραχακι με ενα σαρκοφυτο στον βραχο μου, απλα πεταχτηκα σε ενα pet shop και ηταν η μονη του βρηκα...

Δε χρειάζεσαι σιλικονη για αυτη τη δουλεια,αφου το κοραλλι ειναι και μαλακό,μια κολλά για κοράλλια και εισαι κομπλε....

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το κοραλλι εχει δικο του βραχακι, αυτο το βραχακι θελω να κολλησω στο βραχο μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Καμμία σιλικόνη δεν κάνει για κολλήσεις μέσα σε νερό!

Όλες οι σιλικόνες πρέπει να χρησιμοποιούνται σε στεγνό να παραμένουν 24 τουλάχιστον ώρες να ξερθούν και μετά να έρχονται σε επαφή με νερό. Το νερό δεν τους επιτρέπει να σκληρήνουν.

Όλες οι σιλικόνες απελευθερώνουν τοξικά στοιχεία μέχρι να ξεραθούν.

Για το βράχο μόνο κόλλες (εποξικές ριτίνες ) δύο στοιχείων για κοράλια που κολλάνε και μέσα στο νερό.

Π.χ. Tunze coral Fix, Aquamedic Reef Constract κλπ

Οι εποξικές ριτίνες 2 στοιχεών πρέπει τα 2 στοιχεία να είναι ίση ποσότητα και να δουλευτούν πολύ καλά σαν πλαστελίνη πριν μπουν στο σημείο που θέλουμε να κολλήσει.

Έγινε επεξεργασία - Salvator_v
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Καμμία σιλικόνη δεν κάνει για κολλήσεις μέσα σε νερό!

Όλες οι σιλικόνες πρέπει να χρησιμοποιούνται σε στεγνό να παραμένουν 24 τουλάχιστον ώρες να ξερθούν και μετά να έρχονται σε επαφή με νερό. Το νερό δεν τους επιτρέπει να σκληρήνουν.

Όλες οι σιλικόνες απελευθερώνουν τοξικά στοιχεία μέχρι να ξεραθούν.

Για το βράχο μόνο κόλλες (εποξικές ριτίνες ) δύο στοιχείων για κοράλια που κολλάνε και μέσα στο νερό.

Π.χ. Tunze coral Fix, Aquamedic Reef Constract κλπ

Οι εποξικές ριτίνες 2 στοιχεών πρέπει τα 2 στοιχεία να είναι ίση ποσότητα και να δουλευτούν πολύ καλά σαν πλαστελίνη πριν μπουν στο σημείο που θέλουμε να κολλήσει.

Ολη η ουσία με πέντε λόγια.

Μην τα ξεχνάτε ποτέ αυτά αν δεν θέλετε να χάσετε τα κοράλλια σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...