Jump to content

ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΔΙΣΚΟΣ


Recommended Posts

Αγοράζω μέσω internet από κατάστημα της Αθήνας Δίσκους και μου στέλνονται με το κτελ στην Θεσσαλονίκη.Πολλοί έχουν έρθει με την συγκεκριμένη ασθένεια.Το στρες και η ταλαιπωρία τους στο ταξίδι,σίγουρα είναι μεγάλο.Εχω ρίξει χαλκό στο ενυδρείο γιατί νομίζω πως είναι oodinium.Κάποιοι συνήλθαν,άλλοι χειροτέρεψαν και πέθαναν.Χθες παρέλαβα ακόμη έναν,όπως φένεται στις φωτό.Τον απομόνωσα σε ενα ενυδρειάκι 20 lt -γιατί σε 24 ώρες που τον είχα στο ενυδρείο χειρωτέρεψε-και έριξα χαλκό και στιν μύτη του κουταλιού του γλυκού,αλάτι μη ιωδιούχο.ανέβασα επίσης την θερμοκρασία στους 30 C.

Περιμένω τις συμβουλές σας!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:400

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):Eheim 2128 thermo,11lt κάδος,υλικά:eheim media set professionel 2

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 χρόνος

- Ψάρια (είδη και αριθμός):8 Δίσκοι,20 GUPPI,2 PLECOSTOMUS,2CATFISH CORYDORAS

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγή 1/4 του νερού κάθε εβδομάδα με νερό αντιστροφης όσμοσης και νερό βρύσης με tetra aquasafe.

ΑΠΟΣΤΕΊΡΟΣΗ ΝΕΡΟΥ ΜΕ UV

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:6,5

- KH:4

- GH:10

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:KH,NH3/NH4,NO2,NO3

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:Ph,GH

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ασπρα στίγματα που εξέχουν από το σώμα βαμβακοειδούς μορφής.Το άρρωστο ψάρι δεν τρώει.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:χαλκός 0,3 ppm

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:10 μέρες

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)post-16237-1257979385_thumb.jpgpost-16237-1257979385_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - cityboy
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τις φώτο που σήκωσες δεν μπορώ να τις δώ.Δόκιμασε να σηκώσεις νέες γρήγορα,ώστε να εντοπιστεί η ασθένεια ευκολότερα.Καλη συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τις φώτο που σήκωσες δεν μπορώ να τις δώ.Δόκιμασε να σηκώσεις νέες γρήγορα,ώστε να εντοπιστεί η ασθένεια ευκολότερα.Καλη συνέχεια

εχω τελειες φωτο 2,5 MB αλλά δεν τις φωρτώνει

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζω μέσω internet από κατάστημα της Αθήνας Δίσκους και μου στέλνονται με το κτελ στην Θεσσαλονίκη.Πολλοί έχουν έρθει με την συγκεκριμένη ασθένεια.Το στρες και η ταλαιπωρία τους στο ταξίδι,σίγουρα είναι μεγάλο.Εχω ρίξει χαλκό στο ενυδρείο γιατί νομίζω πως είναι oodinium.Κάποιοι συνήλθαν,άλλοι χειροτέρεψαν και πέθαναν.Χθες παρέλαβα ακόμη έναν,όπως φένεται στις φωτό.Τον απομόνωσα σε ενα ενυδρειάκι 20 lt -γιατί σε 24 ώρες που τον είχα στο ενυδρείο χειρωτέρεψε-και έριξα χαλκό και στιν μύτη του κουταλιού του γλυκού,αλάτι μη ιωδιούχο.ανέβασα επίσης την θερμοκρασία στους 30 C.

Περιμένω τις συμβουλές σας!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:400

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):Eheim 2128 thermo,11lt κάδος,υλικά:eheim media set professionel 2

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 χρόνος

- Ψάρια (είδη και αριθμός):8 Δίσκοι,20 GUPPI,2 PLECOSTOMUS,2CATFISH CORYDORAS

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):αλλαγή 1/4 του νερού κάθε εβδομάδα με νερό αντιστροφης όσμοσης και νερό βρύσης με tetra aquasafe.

ΑΠΟΣΤΕΊΡΟΣΗ ΝΕΡΟΥ ΜΕ UV

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:6,5

- KH:4

- GH:10

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:KH,NH3/NH4,NO2,NO3

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:Ph,GH

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):ασπρα στίγματα που εξέχουν από το σώμα βαμβακοειδούς μορφής.Το άρρωστο ψάρι δεν τρώει.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:χαλκός 0,3 ppm

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:10 μέρες

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)post-16237-1257979385_thumb.jpgpost-16237-1257979385_thumb.jpg

post-16237-1257980291_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

post-16237-1257980291_thumb.jpg

post-16237-1257980441_thumb.jpg

post-16237-1257980488_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.sera.de/index.php?id=356&L=14

Διάβασε της οδηγίες στο PDF αρχείο. Περίπου στη μέση της σελίδας τα Ελληνικά.

*edit* Να προηγηθεί μία καλή αλλαγή νερού, όσο μπορείς περισσότερη με προετοιμασμένο νερό από θέμα συνθηκών και θερμοκρασίας!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

.... βαμβακοειδούς μορφής.

Αυτό δεν το βλέπω στις φωτογραφίες .

Δεν εχω καταλάβει , ένα ψάρι είναι που έχει αυτά τα συμπτώματα ; και είναι σε 20 λίτρα ;

Το Omnipur που σου σύστησε ο stormtrooper θα έλεγα οτι συμφωνώ μαζί του αλλά με μπερδεύει αυτο που μας λες για βαμβακοειδούς μορφής και οι πρώτες φωτογραφίες που έβαλες που μου δείχνει για προσβολή απο βακτήρια .

Οι επόμενες φωτογραφίες μας δείχνουν άλλο ψάρι με λεμφοκύστις και με πολυ καταβεβλημένο οργανισμό .

Link to comment
Share on other sites

1. Ποσες ωρες το 24ωρο λειτουργει η λαμπα UV;

2. Στο 20λιτρο φοβαμαι οτι κανεις τα πραγματα χειροτερα αφου το ψαρι (θεωρω) στρεσαρεται ασχημα ... σε 60λιτρο τουλαχιστον. Τι μεγεθος εχει ο δισκος;

3. Το ψαρι μετα απο ποσο καιρο παρουσιασε τα συμπτωματα; Ολοι οι δισκοι εχουν μπει μαζι και ποτε;

4. Τα γκαπυ πρεπει να βγουν απο αυτο το νερο.

5. Το ιδιο πιστευω και για τον πλεκο αν και δεν εγραψες ποιο ειδος ειναι.

Link to comment
Share on other sites

1. Ποσες ωρες το 24ωρο λειτουργει η λαμπα UV;

2. Στο 20λιτρο φοβαμαι οτι κανεις τα πραγματα χειροτερα αφου το ψαρι (θεωρω) στρεσαρεται ασχημα ... σε 60λιτρο τουλαχιστον. Τι μεγεθος εχει ο δισκος;

3. Το ψαρι μετα απο ποσο καιρο παρουσιασε τα συμπτωματα; Ολοι οι δισκοι εχουν μπει μαζι και ποτε;

4. Τα γκαπυ πρεπει να βγουν απο αυτο το νερο.

5. Το ιδιο πιστευω και για τον πλεκο αν και δεν εγραψες ποιο ειδος ειναι.

το ψάρι το παρέλαβα έτσι,έχοντας έρθει με το κτελ από Αθήνα στην Θεσσαλονίκη.Να πω ότι έχει καλυτερέψει στο 20lt ενυδρειάκι με το αλάτι και το oodinopur.Μιλάμε πάντα για τις δεύτερες φώτό με το ανοιχτόχρωμο ψάρι.Είναι 15 cm.To πρώτο ψάρι το παρέλαβα πριν μια εβδομάδα με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα και του έβαλα κόκκινο ιώδιο στην πληγή(μερκουρόχρωμα)γιατί έτσι με συμβούλεψαν από το κατάστημα που το αγόρασα.προκληθηκε εγκαυμα και το ψάρι πέθανε σε 24 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

το ψάρι το παρέλαβα έτσι,έχοντας έρθει με το κτελ από Αθήνα στην Θεσσαλονίκη.Να πω ότι έχει καλυτερέψει στο 20lt ενυδρειάκι με το αλάτι και το oodinopur.Μιλάμε πάντα για τις δεύτερες φώτό με το ανοιχτόχρωμο ψάρι.Είναι 15 cm.To πρώτο ψάρι το παρέλαβα πριν μια εβδομάδα με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα και του έβαλα κόκκινο ιώδιο στην πληγή(μερκουρόχρωμα)γιατί έτσι με συμβούλεψαν από το κατάστημα που το αγόρασα.προκληθηκε εγκαυμα και το ψάρι πέθανε σε 24 ωρες.

τα guppy ζούνε περίφημα στο αρκετα μαλακό 10 GH και όξινο 6,5 ph ζευγαρώνοντας και γεννώντας συνεχώς.Γιατί πρέπει να βγουν?οι δυο plecostomus που δεν ξέρω ποιό είδος είναι,είναι αρκετά μεγάλοι αλλά δεν έχω δει να δημιοθργούν κάποιο πρόβλημα.γιατί πρέπει να βγουν?

Link to comment
Share on other sites

το ψάρι το παρέλαβα έτσι,έχοντας έρθει με το κτελ από Αθήνα στην Θεσσαλονίκη.Να πω ότι έχει καλυτερέψει στο 20lt ενυδρειάκι με το αλάτι και το oodinopur.Μιλάμε πάντα για τις δεύτερες φώτό με το ανοιχτόχρωμο ψάρι.Είναι 15 cm.To πρώτο ψάρι το παρέλαβα πριν μια εβδομάδα με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα και του έβαλα κόκκινο ιώδιο στην πληγή(μερκουρόχρωμα)γιατί έτσι με συμβούλεψαν από το κατάστημα που το αγόρασα.προκληθηκε εγκαυμα και το ψάρι πέθανε σε 24 ωρες.

η λάμπα uv λειτουργεί 24 ώρεσ το 24ωρο

Link to comment
Share on other sites

τα guppy ζούνε περίφημα στο αρκετα μαλακό 10 GH και όξινο 6,5 ph ζευγαρώνοντας και γεννώντας συνεχώς.Γιατί πρέπει να βγουν?οι δυο plecostomus που δεν ξέρω ποιό είδος είναι,είναι αρκετά μεγάλοι αλλά δεν έχω δει να δημιοθργούν κάποιο πρόβλημα.γιατί πρέπει να βγουν?

1. Μπορεις να μου γραψεις την πηγη αυτης της πληροφοριας;

2. Καλο θα ηταν να το μαθεις για να ξερεις και τις απαιτησες του ειδους σε συνθηκες νερου και οτιδηποτε αλλο.

3. Το οτι δεν εχεις δει .... σημαινει και ... οτι δεν υπαρχει; Οι κοινοι πλεκο συχνα την νυχτα κολλανε στις πλευρες των δισκων κανοντας ζημια η ακομα και πληγες στη βλεννα των δισκων η ακομα και μονο στρεσαροντας τους.- :P

Link to comment
Share on other sites

η λάμπα uv λειτουργεί 24 ώρεσ το 24ωρο

Αυτο κατα την γνωμη μου ειναι λαθος.- :P

Link to comment
Share on other sites

οι δυο plecostomus που δεν ξέρω ποιό είδος είναι,είναι αρκετά μεγάλοι αλλά δεν έχω δει να δημιουργούν κάποιο πρόβλημα.γιατί πρέπει να βγουν?

Φίλε μου είχα και εγώ, 2 plecostomus leopard(Glyptoperichthus gibbiceps) γύρω στα 25 cm, όταν έβαλα Δίσκους κάθε βράδυ γινόταν ότι σου είπε ο Νίκος πιο πάνω ,έτσι με πόνο ψυχής τους έδωσα και έβαλα αλλά είδη...(ancistrus,peckoltia) :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κατα την γνωμη μου ειναι λαθος.- :P

γιατι ειναι λαθος να λειτοθργεί η λάμπα uv ολο το 24ωρο?Πόσο κατά την γνώμη σας πρέπει να λειτουργεί και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις εξηγησε καλυτερα τους λογους που εσυ θεωρεις οτι πρεπει να ειναι σε συνεχη λειτουργια.- :P

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις εξηγησε καλυτερα τους λογους που εσυ θεωρεις οτι πρεπει να ειναι σε συνεχη λειτουργια.- :P

Στις οδηγίες του uv εγραφε πως πρέπει να λειτουργεί συνεχώς γιατί μικροοργανισμοί και βακτήρια αναπτύσονται συνεχώς και με ταχύτατους ρυθμούς μέσα στο νερό και έτσι έπραξα.Αν πιστεύεις ότι είναι παράλογο ή βλαβερό,πέστο να το λειτουργώ λιγότερες ώρες και μην μιλάς με μισόλογα ή απαντώντας με ερώτηση συνεχώς.Αν είμουν σίγουρος για ότι κανω στο ενυδρείο,δεν θα έμπαινα εδώ να το συζητάω κάθε λίγο και λιγάκι.Νομίζω??? :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τη UV λάμπα ανήκει (μάλλον) στα μυστήρια του χόμπυ μας! Ο καθένας πράττει όπως νομίζει και βάση των πληροφοριών που δέχεται... Είτε από τις οδηγίες (όπως εσύ), είτε από τα καταστήματα, είτε από τους εμπειρότερους. Επειδή ο diskus είναι από τους εμπειρότερους χομπίστες εδώ μέσα κι επειδή τον ξέρω προσωπικά (μαύρη η ώρα... :ninja: ) Ξέρω ότι διατηρεί και αναπαράγει δίσκους χωρίς UV και ανήκει σε αυτούς που υποστηρίζουν πως πρόκειται για εντελώς άχρηστο εξοπλισμό! Άλλοι, λιγότερο ή περισσότερο έμπειροι (δεν είμαι σε θέση να ξέρω), είναι υπέρ της UV. Εσύ θα κάνεις ότι νομίζεις και θα ακολουθήσεις οδηγίες από όποιους εμπιστεύεσαι :P

Link to comment
Share on other sites

Και εντελώς άχρηστος να είναι ο εξοπλισμός uv δεν με πειράζει να τον έχω στην πρίζα και να καίει τζάμπα ρεύμα!Ετσι κι αλλιώς,ένα ενυδρείο φυτεμένο με Δίσκους,με τόσες λάμπες και με μεγάλη θερμοκρασία,είναι ήδη αρκετά ενεργοβόρο.Το θέμα είναι να μην προκαλεί ζημιά το uv όταν ανάβει συνεχώς. :P

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις εξηγησε καλυτερα τους λογους που εσυ θεωρεις οτι πρεπει να ειναι σε συνεχη λειτουργια.- :P

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως,είναι ότι έχω ανοίξει δύο θεματα με αρκετά καλες φωτό για τον άρρωστο δίσκο και κανείς ως τώρα δεν μου είπε τι ασθένεια πιστεύει πως έχει!!!Δεν βοηθάτε ρε παιδιά κι ας έχετε μεγάλη πείρα! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι οτι μας δίνεις συγκεχυμένες πληροφορίες , δεν ακολουθείς τις οδηγίες μας και δεν απάντησες στα ερωτήματα που σου έθεσα .

Οι αρκετά καλές φωτογραφίες που λες οτι μας έβαλες μάλλον μας μπέρδεψαν γιατί μόνο εσυ ήξερες οτι ήταν απο δυο διαφορετικά ψάρια .

Το οτι άνοιξες δύο ίδια θέματα τι σημαίνει οτι είναι καλό ;

Για το τί ασθένεια είναι αν θέλεις να μάθεις θα πρέπει να γίνουν εργαστηριακές αναλύσεις , εφ οσον δεν σου κάνει που σου είπα ποιο πάνω για βακτήρια και ίσως λεμφοκύστεις .

Ο κάθε ενας εδω μέσα αναλόγως τη βοήθεια που μας προσφέρει να κατανοήσουμε το ενυδρείο του και τα ψάρια του , εισπράττει και την ανάλογη βοήθεια με τις ανάλογες απαντήσεις . Η εμπειρία μας μέχρι εκει φτάνει .

Θα σε παρακαλούσα πολύ να μη μας τη λές γιατί και η υπομονή εχει όρια .

Τέλος πάντων κάνε μας μια ανακεφαλαίωση και μια ενημέρωση με το τι έχεις κάνει μέχρι τώρα να δούμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε απο εδώ και πέρα .

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες του uv εγραφε πως πρέπει να λειτουργεί συνεχώς γιατί μικροοργανισμοί και βακτήρια αναπτύσονται συνεχώς και με ταχύτατους ρυθμούς μέσα στο νερό και έτσι έπραξα.Αν πιστεύεις ότι είναι παράλογο ή βλαβερό,πέστο να το λειτουργώ λιγότερες ώρες και μην μιλάς με μισόλογα ή απαντώντας με ερώτηση συνεχώς.Αν είμουν σίγουρος για ότι κανω στο ενυδρείο,δεν θα έμπαινα εδώ να το συζητάω κάθε λίγο και λιγάκι.Νομίζω??? :ninja:

Βεβαιως και αναπτυσονται με ταχυτατους ρυθμους .... αλλα ΔΕΝ κανει διακριση αν ειναι καλα η "κακα" βακτηρια οταν τα εξολοθρευει. Απαντωντας και στα υπολοιπα που εγραψες (πιο κατω) .... εγω βλεπω εμπειρια: αρκετα καλη ... αρα δεν θα επρεπε να εχεις τετοιου ειδους προβληματα, κατα την αποψη μου. Επισης με αυτο το επιπεδο εμπειριας υποθετω οτι μπορεις να καταλαβεις οτι ..... για να γινει ασφαλης διαγνωση πρεπει να γινει (οπως σου εγραψε και ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ) μικροβιολογικος ελεγχος και οπως καταλαβαινεις ... εμεις δεν καναμε κατι τετοιο .... εσυ περιγραφεις .... κι'εμεις προσπαθουμε να μαντεψουμε .... οσο περισσοτερα στοιχεια δινεις τοσο περισσοτερο βοηθας και παλι ομως η απαντηση ειναι "στον αερα" αφου αν καποιος αλλος εβλεπε το ενυδρειο και τα ψαρια μπορει να εκανε διαφορετικη περιγραφη. Δωσε λοιπον τα στοιχεια που σου ζητησε ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ και γραψε κι'αν εκανες καραντινα στα νεα σου ψαρια πριν τα βαλεις στο κυριως ενυδρειο.- :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...