Jump to content

Χαίρεται!!!!


Delta6

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!!

Μόλις γράφτηκα στο θαυμάσιο φόρουμ σας μετά από προτροπή ενός παιδιού που είναι moderator εδω και που είχα την ευχαρίστηση να συνομιλήσω σήμερα σε ένα πετ στη θεσσαλονίκη που πήγα προς αναζήτηση σαλιγκαριών...

Τελικά έφυγα με δυο μηλοσαλίγκαρα και έναν κρατημένο μονομάχο deltatail που σύντομα θα φιλοξενήσω στο ένα από τα δυο μου ενυδρεία..

Έχω 1 45λιτρο(καθαρά) φυτεμένο ενυδρειάκι με εύκολα φυτάκια χωρίς να χρησιμοποιώ co2, με χαλαζιακή λεπτόκοκκη άμμο και δυο πανέμορφα ξυλαράκια. Οι κάτοικοι του είναι 3 θηλυκές veiltail(opaque) μονομαχίνες και διαφόρων ειδών σαλιγκάρια (2 neritina natalensis είναι τα καμάρια μου). το νεράκι είναι μέτρια σκληρό προς μαλακό και το ph κοντά στο 7-7.5.

Το δεύτερο ενυδρειάκι είναι 25 λίτρα καθαρά και σε αυτό σύντομα θα φιλοξενήσω με απεριόριστη χαρά έναν αρσενικό μονομάχο deltatail. Έχει λίγα εύκολα φυτάκια και έναν σαλίγκαρο.

Έχω τώρα 3 μήνες που ασχολούμαι ενώ παλαιότερα στο γυμνάσιο-λύκειο ήταν τα πρώτα μου βήματα με ένα 60 λιτρο ενυδρείο από όπου είχαν περάσει πολλών και διαφορετικών ειδών ψαράκια, ενίοτε και σε λανθασμένες συνθέσεις αλλά ποτέ κανένα βαμμένο.

Οι μονομάχοι είναι το αγαπημένο μου είδος όπως θα καταλάβατε...

Επίσης αγαπημένα: white cloud minnow

cpd

kribensis

otonciclus

Tώρα ασχολούμαι μόνο με μονομάχους και ελπίζω κάποια στιγμή να χαρώ και καμιά γέννα..

Αυτά...

Συγνώμη αν κούρασα με το μακρόσυρτο πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

:P και θα τα πουμε στη συναντηση
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς σας βρήκα παιδιά!!!!!!!!!!!! :blink::blink::hysterical:

Χαίρομαι που θα γνωρίσω πολούςαπό εσάς το Σάββατο στην συνάντηση...

Κρίμα που δεν έχω κανα κλαδεματάκι ή κάτι άλλο να φέρω... ίσως την επόμενη αν μεγαλώσουν τα φυτάκια μου...

Το όνομα delta6 το σκέφτηκα από το 6 που είναι ο τυχερός μου αριθμός και το delta από το αγαπημένο μου ψαράκι to deltatail betta μου!!!

Για χαραντάν συνονόματε delta66 :P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε. Τον μονομάχο σου τον είδα στο πετσόπ και πήγα να τον πάρω, αλλά μου είπαν ότι

είναι κρατημένος και τελικά πήρα άλλον. Είναι κούκλος, να τον χαίρεσαι, μην τον αφήνεις στο ποτηράκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου. Θα τα ξαναπούμε στην συνάντηση! :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ότι μόλις τον είδα ήθελα να τον πάρω αμέσως αλλά δεν ήταν έτοιμο το ενυδρείο που θα τον υποδεχόταν τότε.

Αύριο που θα τον πάρω πιστεύω πως θα είναι έτοιμο.(25 καθαρά λιτράκια για πάρτη του και μόνο).

Έστιψα το σφουγγαράκι από το φίλτρο που έχω στο άλλο μου ενυδρείο, έβαλα και μερικά μακαρονάκια που ήταν στο φίλτρο του αλλουνού και ένα μέρος του νερού από το 50αρι μου μαζί με νερό της βρύσης και απιονισμένο για να κρατήσει πιο χαμηλά το ph. έχω βάλει και κερατοφυλλάκι μέσα και έναν σαλίγκαρο και θα του βάλω και κανα δυο άλλα φυτάκια λίαν συντόμως...

Ανυπομονώ για την συνάντηση αύριο....

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια είναι ότι μόλις τον είδα ήθελα να τον πάρω αμέσως αλλά δεν ήταν έτοιμο το ενυδρείο που θα τον υποδεχόταν τότε.

Αύριο που θα τον πάρω πιστεύω πως θα είναι έτοιμο.(25 καθαρά λιτράκια για πάρτη του και μόνο).

Έστιψα το σφουγγαράκι από το φίλτρο που έχω στο άλλο μου ενυδρείο, έβαλα και μερικά μακαρονάκια που ήταν στο φίλτρο του αλλουνού και ένα μέρος του νερού από το 50αρι μου μαζί με νερό της βρύσης και απιονισμένο για να κρατήσει πιο χαμηλά το ph. έχω βάλει και κερατοφυλλάκι μέσα και έναν σαλίγκαρο και θα του βάλω και κανα δυο άλλα φυτάκια λίαν συντόμως...

Ανυπομονώ για την συνάντηση αύριο....

Καλος ηρθες και απο μενα σιμπολιτη.Πυστευο να ξερεις απο μονομαχους΄....../.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω τουλάχιστον τα βασικά πλέον τα έχω μάθει... έχω ήδη και άλλους μονομάχους στο φυτεμένο μου...

Θέλω σε λιγο καιρό να αρχίσω να τους δίνω και grindal...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω τουλάχιστον τα βασικά πλέον τα έχω μάθει... έχω ήδη και άλλους μονομάχους στο φυτεμένο μου...

Θέλω σε λιγο καιρό να αρχίσω να τους δίνω και grindal...

Ποσους, τι φυλλο και τι διαστασεις το φυτεμενο σου?

Ποσο καιρο ειναι εκει?

Link to comment
Share on other sites

3 Θηλυκές (αδερφές από ίδια γέννα) σε 70*30*30 με φυτά, ανουμπίες, κερατόφυλλο, μος, κρυπτοκορίνες, μικροσόρουμ, ρίζα ξύλου, χαλαζιακή λεπτόκοκκη άμμο και pH 7.2, gh 10 kh 8 nh3=0,no2= 0, no3= 10

σαλιγκάρια διαφόρων ειδών

2 μήνες μαζί...

Έγινε επεξεργασία - Delta6
Link to comment
Share on other sites

3 Θηλυκές (αδερφές από ίδια γέννα) σε 70*30*30 με φυτά, ανουμπίες, κερατόφυλλο, μος, κρυπτοκορίνες, μικροσόρουμ, ρίζα ξύλου, χαλαζιακή λεπτόκοκκη άμμο και pH 7.2, gh 10 kh 8 nh3=0,no2= 0, no3= 10

σαλιγκάρια διαφόρων ειδών

2 μήνες μαζί...

:P Νομιζω δεν θα εχεις προβλημα.

Τι οτι ειναι αδερφια μεγαλωμενα μαζι απο μωρα και θηλυκα σε ενα οχι και τοσο μικρο για μονομαχους ενυδρειο με αρκετες κρυψωνες και φυτα, μπορει να δουλεψει θετικα.

Αναλογα και τι αλλα ψαρια ακομα εχει μεσα φυσικα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει άλλα ψάρια μέσα εκτός από σαλιγκάρια.. και δε σκοπεύω να βάλω κάτι άλλο.. Αυτόν το καιρό είμαι τόσο πορωμένος με αυτό το είδος που δεν ασχολούμαι με κάτι άλλο..

Ζήτω οι Betta!!!! :P:ninja::blink::blink::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...