Jump to content

Μολις εφτασε!!


AmaliaZ

Recommended Posts

post-11548-1258059156_thumb.jpgpost-11548-1258059183_thumb.jpgpost-11548-1258059194_thumb.jpgΠριν 2 ωρες μπηκε απο το ποτηρι στο νεο του σπιτι... Ηταν στρωμενο 2 μηνες και περιμενε... Μολις τον ειδα :P

Καθε συμβουλή για βελτίωση καλοδεχούμενη!! Συγκατοικος του ενας σαλιγκαρος 3 φορες μεγαλυτερος :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο ενυδρείο και ακομα... πανεμορφότερος ψάρης :P Πολύ ωραία δουλεία.

Το μόνο που θα σου πρότεινα είναι να κρύψεις τον θερμοστάτη.

Μπράβο!!

Αλήθεια, τι φυτά έχεις; Καμπομπα, moss(πολύ πρωτοτυπη χρήση της :ninja: ) και...;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο του Σπιτι του κυριου.. :P

Εγω το μονο που θα εκανα θα ηταν να εβαζα κανενα ξερο φυλαρακι και ισως καποιο φυτο επιφανειας....

Επισης θα εκρυβα λιγο τον εξοπλισμο του ενυδριου(θερμοστατη κτλ) ωστε να μην φαινονται..

Μπραβο και καλη συνεχεια :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμεεεε :P

Το φυτό αριστερά πανω οπως βλεπουμε τη φοτο το αγορασα για κερατόφυλλο ... δε το εχω φυτεψει ...

Εχω παρει και almond leaves και στην αλλαγη θα μπουμε :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ενυδρειο, ψαρης και σαλιγγαρης.

Μερακλιδικη δουλεια.

Προσεχε μονο να εχει σταθερες συνθηκες και οχι αποτομες αλλαγες στις παραμετρους του νερου (λογω λιγων λιτρων).

Επισης τσεκαρε αν η πετρα "αγκυλωνει", γιατι θα μαγκωνει την ουρα του και θα την σκισει.

Βγαλε φωτο κι αλλες. :P:ninja::blink:

Φοντο τι εβαλες?

Θερμαντηρας δεν χωραει πισω απο κανενα φυτο στη γωνια και ορθιος?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ενυδρειο,ομορφο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ παιδια!! :P

Την πετρα εαν δω ότι αγκιλωνει θα τη αντικαταστήσω με μια ρίζα... Πισω έχει μια αφισα του εμπορίου με πετρωματα μονο.... Το θερμαντήρα τον εχω βάλει πλάγια γιατι καπου ειχα διαβασει οτι εχει καλυτερη αποδοση :blink: θα τον βαλω καθετα πισω απο τα φυτά.... Το απογευμα θα βγαλω και αλλες φοτο να σας δειξω :blink:

ΥΓ Εχω αλλο 1 20λτ σε διαδικασια στησιματος και περιμένει και αυτο εναν κάτοικο... το προβλημα ειναι το φιλτρακι.. εχει δυνατη ροη και εχω χασει το σπραυ μπαρ... :hysterical: Καποιος ειχε περιγραψει σε ενα post μια πατεντα. Μηπως μπορειτε να με βοηθήσετε??? Θα βαλω φοτο και απο αυτο το απογευμα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτη η πετρα μου φαινεται υποπτη κανει ασβεστολιθο.... εκανες τεστ με ξυδι ή ακουαφορτε????

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Την πετρα εαν δω ότι αγκιλωνει θα τη αντικαταστήσω με μια ρίζα...

.... Το θερμαντήρα τον εχω βάλει πλάγια γιατι καπου ειχα διαβασει οτι εχει καλυτερη αποδοση :ninja: θα τον βαλω καθετα πισω απο τα φυτά.... Τ

ΥΓ Εχω αλλο 1 20λτ σε διαδικασια στησιματος και περιμένει και αυτο εναν κάτοικο... το προβλημα ειναι το φιλτρακι.. εχει δυνατη ροη και εχω χασει το σπραυ μπαρ... :blink: Καποιος ειχε περιγραψει σε ενα post μια πατεντα. Μηπως μπορειτε να με βοηθήσετε??? Θα βαλω φοτο και απο αυτο το απογευμα :P

Αν την βαλεις στο χερι σου και "τσιμπαει" δεν κανει.

Μη περιμενεις να το δεις με τα ματια σου στην ουρα του ψαριου :blink:

Βαλε τον θερμαντηρα με την κεφαλη του αν γινεται να εξεχει απο το νερο.

Ισως εχει και πανω του ενδειξεις χαμηλοτερης και ηψηλοτερης σταθμης νερου.

Γιατι δεν μπολιαζεις το φιλτρο του νεου ενυδρειου απο τη μπιχλα του παλιου για πιο γρηγορα?

Σπρευ μπαρ πατεντα μπορεις να κανεις με λαστιχο που ειναι για τα εξωτερικα φιλτρα, διαμετρου καταληλη να εφαρμοζει στην εξοδο του φιλτρου σου. Του κανει λιγες τρυπες με τρυπανακι (καλο καθαρισμα μετα μεσα στο σωληνα να φυγουν τα υπολειματα πλαστικου) και δοκιμαζεις αναλογα αν εχει πολυ πιεση, ανοιγεις καμια ακομα.

Στρεφεις τις τρυπες προς το τζαμι για να "σπαει" η ροη.

Αλλο υλικο που μπορεις να χρησιμοποιησεις ειναι σωληνας Pvc και στην ακρη λαστιχο οπως παραπανω, για εφαρμογη στην εξοδο του φιλτρου.

Βεντουζες καταλληλης διαμετρου για στηριξη στο τζαμι.

Ενα προχειρο ειχα φτιαξει και εγω ετσι.

Ειχα αφησει και στην ακρη του σωληνα διοδο για να κανει και κυκλο το νερο.

Ειχα κοψει λιγο λαστιχο και το ειχα διπλωσει χωνοντας το στην ακρη του σωληνα για να δημιουργει λιγο πιεση να μη βγαινει ολο το νερο απο την ακρη αλλα και απο τις τρυπες κατα μηκος του σωληνα.

P6090017c.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Delta σ ευχαριστώ πολύ για την πατεντα.... το προβλημα είναι το τρυπανακι που δεν εχω :blink: θα βρω τροπο να ανοιξω τρυπουλες ομως... τα εχω ολα τα υλικα.

Θα ελεγζω την πετρα το απογευμα :ninja: και θα προσθεσω ενα almond leaf... και θα βαλουμε new photos :P

Link to comment
Share on other sites

Delta σ ευχαριστώ πολύ για την πατεντα.... το προβλημα είναι το τρυπανακι που δεν εχω :hysterical: θα βρω τροπο να ανοιξω τρυπουλες ομως... τα εχω ολα τα υλικα.

Θα ελεγζω την πετρα το απογευμα :ninja: και θα προσθεσω ενα almond leaf... και θα βαλουμε new photos :P

Αφου σε βλεπω και δεν "φοβασαι" (οπως αλλα κοριτσια) να πιασεις εργαλεια και να κανεις δουλειες, ευκαιρεια ειναι να παρεις ενα τρυπανι καποια στιγμη, θα το χρειαστεις σε διαφορα με αυτο το χομπυ που "εμπλεξες". :blink::blink:
Link to comment
Share on other sites

Delta σ ευχαριστώ πολύ για την πατεντα.... το προβλημα είναι το τρυπανακι που δεν εχω :ninja: θα βρω τροπο να ανοιξω τρυπουλες ομως... τα εχω ολα τα υλικα.

Nα τον χαίρεσαι τον όμορφο ψαρή σου. Και μπράβο για το όλο ντεκόρ.

Αν δεν έχεις τρυπανάκι, πάρε ένα κοπτάκι ( το μεγάλο μέγεθος που είναι πιο κατάλληλο για τέτοια δουλειά) και με πολύ προσοχή κάνε τετράγωνες μικροσκοπικές τρυπούλες. Επειδή δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω το τρυπάνι εκείνο το διάστημα που το έφτιαξα, το έκανα έτσι σε σωληνάκι σκληρό - άκαμπτο. Αλλά πρόσεξε τα χέρια σου. :P

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

post-11548-1259094526_thumb.jpgpost-11548-1259094513_thumb.jpg

Νεες φωτογραφιες (οχι καλες αφου ειναι απο κινητο).. Εβγαλα την πετρα και εβαλα μια ριζα οπως επισης και almond leaf . :excl:

Τελικα το δευτερο ενυδρειακι αποφασισα να το κανω γαριδοκοσμο οποτε δε θα χρειαστει να μειωσω τη ροη του φιλτρου ... νομιζω... καθε συμβουλη δεκτη :excl: Μολις ετοιμαστει θα βαλω photos!!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο και θα γινει και ομορφοτερο ταν στρωσουν τα φυτα. :excl:

Οι ανουμπιες το κανονικο μεγεθος τελικα δεν κανουν για κοντα ενυδρεια.

Για δυο λογους.

Πρωτα γιατι τα κανουν να φαινονται μικρα ενυδρεια με τοσο μεγαλα φυλλα που εχουν (για τον ιδιο λογο επιλεγουμε και small size αν βρουμε και baby size, catappa leaves)

Και δυετερον γιατι ειναι κοντα και εκτεθιμενα στη λαμπα, με αποτελεμσα να γεμιζουν αλγη.

Οι anubias nana θα ηταν προτιμοτερες.

Τη moss θα λεγα να τη δεσεις πιο μαζεμενη και θα ανοιξει μεγαλωνοντας αυτη.

Ετσι μπορει να παρασερνεται και να φεγουν κομματια ευκολα.

Εχεις ποσοτητα που θα γεμιζε μεγαλυτερη επιφανεια με αυτο τον τροπο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

post-11548-1261955871_thumb.jpgpost-11548-1261955848_thumb.jpg

Νεες φωτογραφιες απο τα καμαρια μου να μοιραζονται μια ταμπλετα βυθου :D Δυστυχως οχι καλες γιατι ειναι απο κινητο... Χρονια πολλα και καλα!!

Έγινε επεξεργασία - AmaliaZ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

υπεροχος ο ψαρης σου μπραβο σου.

καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλή δουλειά! Υπέροχος και ο ψάρης σου αλλά και ο σαλιγκάρης σου! Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...