Jump to content

Φυτα και λιπασμα


gante

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους πηγα σε καταστημα για να αγορασω φυτα και πηρα ενα Petropus μαζι αγορασα και λιπασμα γιατι εχω και java moss , anubias nana οπου βαζω ταμλετες.

Μου ειπαν στο καταστημα οτι αν βαζω λιπασμα πρεπει να βγα λω το φιτρο carbon απο το εσωτερικο γιατι κραταει τι μισες ουσιες του λιπασματος.

Αυτο ειναι σωστο? να το βγαλω? και αν το βγαλω θα εχω προβλημα με τα ψαρακια μου?

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο άνθρακα δεν χρησιμοποιούμε ποτέ σε φυτεμένο ενυδρείο παρά μόνο μετά από κάποια θεραπεία για να μαζέψει τα υπολείμματα φαρμάκου και αυτό για δυο - τρεις μέρες μόνο.

Μην φοβάσαι τίποτα για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα δεν μου ειχε πει κανενας πετσοπας οτι πρεπει να βγαλω τον ανθρακα και παλι που δουλευε το ενυδρειο για τρια χρνια σηνεχωμενα ειχα ανθρακα μεσα!Τα ψαρακια δεν εχουν προβλημα!!Στη θεση του ανθρακα βαλε καποιο βιολογικο υλικο!

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον η moss και ανούμπια δεν χρειάζονται ταμπλέτες, προτιμότερο είναι υγρό λίπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα αναφέρω την εώς τώρα ελαχιστότατη εμπειρία μου. Έχω java, anubia και cabomba και εδώ και 2 μήνες δεν έχω βάλει τίποτα μέσα. Μεγαλώνουν κανονικά.

Αν είμαι σε κάτι λάθος ή χρειάζεται η λίπανση, ας με διορθώσουν οι παλαιότεροι και εμπειρότεροι. :P

Link to comment
Share on other sites

Ευκολα φυτα δεν χρειαζονται τιποτα ιδιαιτερο.

Τον ανθρακα τον βγαζεις οπως ειπωθηκε και βαζεις καλυτερα λιγο βιολογικο υλικο στη θεση του.

Αν θες να παιξεις λιγο, και επειδη ακομα και τα ευκολα φυτα αν τα προσεξεις λιγο παραπανω θα δωσουν κι αυτα ακομα καλυτερα χρωματα και αναπτυξη, αν θες προσθετεις ελαχιστο (1/3 δοσολογιας) γενικο λιπασμα seachem flourish (ιχνοστοιχεια) και αν θες μπορεις να βοηθησεις με seachem excel (υποκαταστατο του διοξειδιου για μικρα ως επι των πλειστων ενυδρεια).

Εκτος αν θες πιο εντονο "παιχνιδι" με diy co2.

Link to comment
Share on other sites

Ευκολα φυτα δεν χρειαζονται τιποτα ιδιαιτερο.

Τον ανθρακα τον βγαζεις οπως ειπωθηκε και βαζεις καλυτερα λιγο βιολογικο υλικο στη θεση του.

Αν θες να παιξεις λιγο, και επειδη ακομα και τα ευκολα φυτα αν τα προσεξεις λιγο παραπανω θα δωσουν κι αυτα ακομα καλυτερα χρωματα και αναπτυξη, αν θες προσθετεις ελαχιστο (1/3 δοσολογιας) γενικο λιπασμα seachem flourish (ιχνοστοιχεια) και αν θες μπορεις να βοηθησεις με seachem excel (υποκαταστατο του διοξειδιου για μικρα ως επι των πλειστων ενυδρεια).

Εκτος αν θες πιο εντονο "παιχνιδι" με diy co2.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ψιλοάσχετο (sorry), γίνεται να χρησιμοποιούμε CO2 μαζί με το excel? Η θα υπάρξει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ψιλοάσχετο (sorry), γίνεται να χρησιμοποιούμε CO2 μαζί με το excel? Η θα υπάρξει πρόβλημα?

Οχι αν ειναι σε καταλληλη δοση και τα δυο για το συστημα που προοριζονται.

Απο την αλλη αφου κανουν την ιδια δουλεια γιατι να ξοδευεται καποιος αγοραζοντας το υγρο που δεν ειναι και τοσο φτηνο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...