Jump to content

προβληματα με αλγες.....


Recommended Posts

εδω και κανα μηνα εχει εμφανιστει στο ενυδρειο με τις αφρικανες δυο ειδων αλγες....η μια ειναι μαυρη τριχοειδης και η αλλη ειναι το κυανοβακτηριδιο bga (μπλε-πρασινη). δεν ειναι σε μεγαλη διασταση αλλα φοβαμαι οτι ψαχνουν αφορμη να ξεσπασουν και οι δυο......

*ενυδρειο 100λιτρα με τρια labidochromis σε λειτουργια απο τον αυγουστο (στρωμενο) λειτουργει με να φιλτρο 2213 γεματο subtrat

*αλλαγες νερου 20λιτρα καθε βδομαδα προετοιμασμενο σε δοχειο μια μερα πριν

*ταισμα με flakes malawi (jbl), sticks cichlids (jbl), spirulina 40% (jbl) συχνοτητα ταισματος 2 φορες την μερα απο διαφορετικη τροφη (οχι σε υπερβολικες ποσοτητες)

* σημερινες μετρησεις με υγρα τεστ.....

NH3/4 0 (TETRA)

NO3 25 (JBL) (προγραματισμενη αλλαγη νερου αυριο)

PH 8.5 (JBL)

KH 9 (SERA)

GH 12 (SERA)

*φωτισμος......λαμπα 18w τις general electric 840 (4000kelvin) αντικατεστησα την κινεζικη που ειχε απο την μανα του απο την αρχη τις κατασκευης του ενυδρειου!

τι πιστευεται οτι πρεπει να κανω? με απασχολει πιο πολυ η μπλε παρα η μαυρη......οπως ειπα και πιο πανω δεν ειναι σε μεγαλη εκταση αλλα την βλεπω και αυξανεται με αργους ρυθμους βεβαια!

post-12095-1258119634_thumb.jpgpost-12095-1258119669_thumb.jpgpost-12095-1258119708_thumb.jpgpost-12095-1258119747_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησε οταν σβηνεις τον φωτισμο του ενυδρειου την επομενη που θα αναψουν η πρασινη πρεπει να εχει μειωθει.λιγοστεψε τισ ωρες φωτισμου.στο δικο μου που ειχαι παρουσιαστει η πρασινη αφησα 2 μερες το ενυδρειο χωρις φωτισμο και απο τοτε δεν την ξαναειδα.

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει για πληρη συσκοτιση αλλα δεν θυμαμαι αν ειχε αποτελεσμα στην bga γιατι δεν ειναι απλη αλγη ειναι βακτηριδιο.....σκευτομαι να χρησιμοποιησω ερυθρομικινη αλλα επειδη εχω διαβασει οτι σκοτωνει την βιολογια ενος ενυδρειου φοβαμαι να το κανω γιατι το ενυδρειο κατοικητε και δεν ειναι και οτι καλυτερο......με συσκοτιση θα κανω δουλεια??? χρειαζεται να κανω κατι αλλο???

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει για πληρη συσκοτιση αλλα δεν θυμαμαι αν ειχε αποτελεσμα στην bga γιατι δεν ειναι απλη αλγη ειναι βακτηριδιο.....σκευτομαι να χρησιμοποιησω ερυθρομικινη αλλα επειδη εχω διαβασει οτι σκοτωνει την βιολογια ενος ενυδρειου φοβαμαι να το κανω γιατι το ενυδρειο κατοικητε και δεν ειναι και οτι καλυτερο......με συσκοτιση θα κανω δουλεια??? χρειαζεται να κανω κατι αλλο???

Να βγαλης της πετρες που μπορεις να καθαρισης ,να κανεις ποιο ψυχνα αλαγες νερου ,και μην αναβεις την λαμπα για λιγες μερες, θα δης οτι θα μειωθει η αλγη.ειχα και εγω την ιδια περιπτωση με σενα .

Link to comment
Share on other sites

Με ταλαιπωρεί κι εμένα η bga σε ένα νέο ενυδρείο. Έκανα 3 μέρες πλήρη συσκότιση και αφού προσωρινά μειώθηκε, ξαναπήρε τα πάνω του. Δοκίμασα έντονη κυκλοφορία με excel, συχνές αλλαγές (κάθε 2 μέρες 30%-40%) και προσθήκη nitrogen ώστε να κρατάω τα νιτρικά τουλάχιστον στα 10ppm και πάλι τύχη δεν βρήκα.

Θέλω να δοκιμάσω τοπικό ψεκασμό με οξυζενέ και αν δεν πετύχει τότε το επόμενο βήμα θα είναι η δραστική λύση που ήθελα ν' αποφύγω από την αρχή. Θεραπεία με ερυθρομικύνη.

Το κυανοβακτηρίδιο είναι πράγματι μύκητας. Συνήθως εμφανίζεται όταν έχουμε χαμηλή ιχυθοφόρτιση άρα και χαμηλά νιτρικά, τροφές που σαπίζουν κακή κυκλοφορία και μικρή φυτομάζα. Ψάξε να δεις τι απ' όλα αυτά συμβαίνει και προσπάθησε να κρατάς τα νιτρικά περίπου σε 10-15ppm και τα φωσφορικά σε αναλογία 1/15 με τα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...