Jump to content

Aντιστροφη οσμωση


Recommended Posts

Παιδια χρειαζομαι συστημα ΑΟ για να ριξω το ph κατω απο 7. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο συστημα αξιοπιστο σε καλη τιμη?

Η Αqua medic ειναι καλη εταιρεια? στη γειτονια μου εχω ενα καταστημα που εχει τα συστηματα της συγκεκριμενης εταιρειας στα 230-270 ευρω. Ανεξαρτητα αν η χρηση ειναι για γλυκο ή θαλασσινο νερο, το συστημα ιδιο δεν ειναι?

Στο ebay ειδα αυτο το συστημα...

http://cgi.ebay.com/AQUARIUM-REEF-RO-DI-RE...=item518e2fcac4

τι αποψη εχετε γι' αυτο? και κατι αλλο. τα προφιλτρα αλλαζονται? και αν ναι υπαρχει περιπτωση να παρω κατι απο ebay και να ψαχνομαι μετα?

Έγινε επεξεργασία - harmem
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χρειαζομαι συστημα ΑΟ για να ριξω το ph κατω απο 7. Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο συστημα αξιοπιστο σε καλη τιμη?

Η Αqua medic ειναι καλη εταιρεια? στη γειτονια μου εχω ενα καταστημα που εχει τα συστηματα της συγκεκριμενης εταιρειας στα 230-270 ευρω. Ανεξαρτητα αν η χρηση ειναι για γλυκο ή θαλασσινο νερο, το συστημα ιδιο δεν ειναι?

Στο ebay ειδα αυτο το συστημα...

http://cgi.ebay.com/AQUARIUM-REEF-RO-DI-RE...=item518e2fcac4

τι αποψη εχετε γι' αυτο? και κατι αλλο. τα προφιλτρα αλλαζονται? και αν ναι υπαρχει περιπτωση να παρω κατι απο ebay και να ψαχνομαι μετα?

Δεν ξέρω αν ειναι καλη η σχεση τιμης - αποδωσης...

Παντως και για γλυκο και για αλμυρο... την ιδια συσκευη χρησιμοποιεις.

Εγω θα πω οτι πήρα μια απο εδω μέσα... απο καταστημα... σε καλυτερη τιμη και 150gpd.

Aυτο σημαινει 600λτρ περιπου τη μερα... ΚΑΘΑΡΟ νερο... περιττο να σου πω οτι σε λιγότερο από 1λεπτο γεμιζει 1 ποτηρι νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ειναι καλη η σχεση τιμης - αποδωσης...

Παντως και για γλυκο και για αλμυρο... την ιδια συσκευη χρησιμοποιεις.

Εγω θα πω οτι πήρα μια απο εδω μέσα... απο καταστημα... σε καλυτερη τιμη και 150gpd.

Aυτο σημαινει 600λτρ περιπου τη μερα... ΚΑΘΑΡΟ νερο... περιττο να σου πω οτι σε λιγότερο από 1λεπτο γεμιζει 1 ποτηρι νερου.

Μπορεις να μου πεις εδω ή εστω με pm περισσοτερες πληροφοριες?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις εδω ή εστω με pm περισσοτερες πληροφοριες?

Νομιζω πως βλεποντας αυτο θα σου λυθουν οι απορριες...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28888

Νομιζω πως για τα μελη θα κρατησει ακομα τις ιδιες τιμες...

Εγω εχω την 150.

Στειλε του πμ να σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδηποτε και 2-3 σετ προφιλτρα (καθε εξη μηνες αλλαγη)

Και ενα tds meter φορητο γιατι με αυτο μετραμε το νερο ΑΟ (πεχα δεν ισχυει)

Εμμεσα με το tds meter μετραμε και gH:

Με κάποιο όργανο μέτρησης αγωγιμότητας ή TDS μπορούμε να έχουμε μια ακριβή μέτρηση της σκληρότητας (GH) του νερού σε ppm. ....... Επίσης η σχέση TDS με βαθμούς σκληρότητας υπολογίζεται από τον τύπο ppm x 0.056 = dH. Δηλαδή αν μετράμε π.χ. 100 ppm τότε έχουμε αντίστοιχη σκληρότητα GH=5,6 δηλαδή περίπου 6.

Πηγη : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1550

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και εγω μια ερωτηση για τη λειτουργια της ΑΟ για να επιβεβαιωσω οτι εχω κατανοησει τη λειτουργια της. Ας υποθεσουμε οτι εχουμε ενα ενυδρειο 200Lt και κανουμε αλλαγη νερου 30% 3 φορες το μηνα. Απο την αλλη εχουμε μια συσκευη ΑΟ 200 lt/d. Aρα καθε φορα που χρειαστει να κανουμε αλλαγη νερου χρειαζομαστε περιπου 70 λιτρα καθαρο νερο απο την οσμωση. Βλεπω σε καποιες συσκευες οτι υπαρχει αναλογια για παραδειγμα καθαρου/βρωμικου 1:2. Αυτο σημαινει οτι για να εχουμε 70 λιτρα καθαρο νερο απο την Α/Ο χρειαζομαστε 210 λιτρα νερου απο τη βρυση μας? Αν ναι, συνολικα το μηνα με 3 αλλαγες νερου θα δωσουμε απο την παροχη μας 630 λιτρα για να παρουμε 210 λιτρα καθαρα? Σαν πολυ μου φαινεται το πεταμενο νερο..... ενταξει αντε να ποτησουμε τα λουλουδια αλλα και παλι ποσο να θελουμε για τα λουλουδια? εχω κατανοησει σωστα την Α/Ο ή κατι το καταλαβα λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και εγω μια ερωτηση για τη λειτουργια της ΑΟ για να επιβεβαιωσω οτι εχω κατανοησει τη λειτουργια της. Ας υποθεσουμε οτι εχουμε ενα ενυδρειο 200Lt και κανουμε αλλαγη νερου 30% 3 φορες το μηνα. Απο την αλλη εχουμε μια συσκευη ΑΟ 200 lt/d. Aρα καθε φορα που χρειαστει να κανουμε αλλαγη νερου χρειαζομαστε περιπου 70 λιτρα καθαρο νερο απο την οσμωση. Βλεπω σε καποιες συσκευες οτι υπαρχει αναλογια για παραδειγμα καθαρου/βρωμικου 1:2. Αυτο σημαινει οτι για να εχουμε 70 λιτρα καθαρο νερο απο την Α/Ο χρειαζομαστε 210 λιτρα νερου απο τη βρυση μας? Αν ναι, συνολικα το μηνα με 3 αλλαγες νερου θα δωσουμε απο την παροχη μας 630 λιτρα για να παρουμε 210 λιτρα καθαρα? Σαν πολυ μου φαινεται το πεταμενο νερο..... ενταξει αντε να ποτησουμε τα λουλουδια αλλα και παλι ποσο να θελουμε για τα λουλουδια? εχω κατανοησει σωστα την Α/Ο ή κατι το καταλαβα λαθος?
Καλα το καταλαβες.

Αυτο ειναι το τιμημα της χρησης της ΑΟ.

Φυσικα μπορεις να βρεις τροπυς να μη πετας το νερο.

Εχουν γινει συζητησεις και εχουν δωθει πολλες ιδεες για τη χρησ του "βρωμικου" νερου. (κανε αναζητηση)

Ομως δεν υπαρχει καθαρο και βρωμικο νερο στην πραγματικοτητα.

Αυτο ειναι μια απο τις παραφρασεις που γινονται στο χομπυ.

Η ΑΟ στην πραγματικοτητα χωριζει το νερο σε δυο ειδη που ειναι πεντακαθαρα αφου εχουν περασει απο προφιλτρα ανθρακα και sediment τουλαχιστον.

Αυτα τα δυο ειδη ειναι το μαλακο νερο και το σκληρο νερο (με ολα τα μεταλλικα αλατα που εχει κρατησει η μεμβρανη).

Αν σκεφτει κανεις που χρειαζεται το σκληρο νερο στο χομπυ μας ειναι πολυ απλο να αποφασισει οτι γεμιζει με αυτο ανετα δυο ενυδρεια με αφρικανες ή ζωοτοκα :ninja::P

Και μαλιστα ακομα και χωρις αντιχλωριο (ο ανθρακας εχει κρατησει χλωραμινη και χωριο), αν και καλο ειναι να προσθετουμε κανονικα αφου το καλο αντιχλωριο κανει κια αλλες πολυ σημαντικες δουλειες (πιο σημαντικο αναπλαθει την μεμβρανη των ψαριων κλπ)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εμμεσα με το tds meter μετραμε και gH:

Με κάποιο όργανο μέτρησης αγωγιμότητας ή TDS μπορούμε να έχουμε μια ακριβή μέτρηση της σκληρότητας (GH) του νερού σε ppm. ....... Επίσης η σχέση TDS με βαθμούς σκληρότητας υπολογίζεται από τον τύπο ppm x 0.056 = dH. Δηλαδή αν μετράμε π.χ. 100 ppm τότε έχουμε αντίστοιχη σκληρότητα GH=5,6 δηλαδή περίπου 6.

Πηγη : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1550

Έχει ένας φίλος παροπλισμένο AYTO και είπα να το παίξω λίγο να δούμε πως και αν δουλεύει.

Αφού το καλιμπράρισα με το υγρό που είχε μέσα στα 940ppm, κάνω μετρήσεις και βγάζω τα εξής:

βρύση : 022

50l : 049

200 l : 051

Πολλαπλασιάζω x 10 το αποτέλεσμα(έτσι γράφει το manual) και έχω διαδοχικά: 220-490-510ppm και στην συνέχεια με τον τύπο 0,056 για να βγάλω την gH.

Με υγρά API έχω στο 50l ->11 και στο 200l ->10, την βρύση δεν την έχω μετρήσει.

Τι κάνω λάθος οεο? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνω λάθος οεο? :buttrock:

1. ή οι μετρησεις του APι ειναι λαθος

α. εχει περασει η ημερομηνια ληξης?

β. εγιναν σωστα οι μετρησεις? (ποσοτητα υγρων, φως χωρου κλπ)

2. ή οι μετρησεις του tds meter ειναι λαθος

α. χαλασμενο ηλεκτροδιο ?

β. λαθος καλιμπραρισμα ειτε λογω προβληματικων υγρων, ειτε λογω λαθος χειρισμου

3. Ο τυπος ppm X 0.056 = dH δεν ειναι απολυτο οτι θα δουλεψει υπο ολες τις συνθηκες ενυδρειων

Προτεινω μετρησεις και με αλλους τροπου για διασταυρωση τιμων

Link to comment
Share on other sites

Ωπ μάλλον το βρήκαμε!!!

Ληγμένο gH με lot: 1551A-04-0806 :blush:

Αυτό το αγόρασα ληγμένο, οπότε τι παίζει? Αντικατάσταση? Ή απλά δεν έπρεπε να το αγοράσω και να πάρω καινούριο? :buttrock:

Αν θεωρήσουμε οτι το tds μετράει σωστά, με pH 7.8 δικαιολογείται τέτοια σκληρότητα νερού?

Έχει ο φίλος ένα spare ηλεκτρόδιο, θα το πάρω αύριο να το δοκιμάσω. Μετά μένει να τσεκάρω τα υγρά.

Που βρίσκουμε υγρά καλιμπραρίσματος 940ppm ?

Link to comment
Share on other sites

Ωπ μάλλον το βρήκαμε!!!

Ληγμένο gH με lot: 1551A-04-0806 :thumbup:

1. Αυτό το αγόρασα ληγμένο, οπότε τι παίζει? Αντικατάσταση? Ή απλά δεν έπρεπε να το αγοράσω και να πάρω καινούριο? :bowdown:

2. Αν θεωρήσουμε οτι το tds μετράει σωστά, με pH 7.8 δικαιολογείται τέτοια σκληρότητα νερού?

Έχει ο φίλος ένα spare ηλεκτρόδιο, θα το πάρω αύριο να το δοκιμάσω. Μετά μένει να τσεκάρω τα υγρά.

Που βρίσκουμε υγρά καλιμπραρίσματος 940ppm ?

1. Αν το αγορασες προσφατα και οχι πριν ληξει (καλο ειναι να εχεις και αποδειξη αγορας μαζι σου) πας στο καταστημα που το αγορασες και

α. αν ειναι φιλικο (δλδ εισαι πελατης και γνωστος του καταστηματος) λες του ιδιοκτητη φιλικα, " Ρε Κωστα, μου εδωσες κατα λαθος ληγμενο τεστ, Παρε το και επεστερψε το στον προμηθευτη σου και δωσε ενα καλο" :buttrock:

β. αν ειναι τυπικη η σχεση σας, του λες καιι εσυ τυπικα αλλα και ευγενικα "Μου δωσατε κατα λαθος ληγμενο τεστ. Θ ηθελα να το επιστερψω και να μου δωσετε ενα αλλο".

Αν σου ζητησει αποδειξη καλο ειναι να την εχεις, αν δεν την εχεις πες "δυστυχως δεν την κρατησα, δεν εχετε εμπιστοσυνη στα λεγομενα μου ως πελατης σας"?

Αν δεν πανε καλα τα πραγματα, και εφοσον ηατν και δικο σου λαθος τελικα (δεν κρατησες αποδειξη και δεν ειχες κοιταξει ημερομηνια ληξης) αναγκαστικα χρεωνεσαι το λαθος.

Απλα φευγοντας απο το καταστημα λες "ευχαριστω για την εμπιστοσυνη θα αγορασω καινουριο - απο αλλου ομως". :blush:

Μετα ενημερωνεις και εσυ το φορουμ οποτε βρεθει ευκαιρία, οτι τα τεστ εχουν και ημερομηνια ληξης :wacko:

Αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα οτι θα τυχουν σε καποιους πριν ενημερωθουν.

Ολοι εχουμε κανει κακες αγορες κατα καιρους.

2. Ναι ειναι ανεξαρτητη η σκληροτητα απο τη οξυτητα, Συνηθως πανε μαζι χαμηλα ή μαζι ψηλα (λογω ανθρακικης σκληροτητας πιο πολυ) αλλα μπορει να συμβει και το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...