Jump to content

χελωνες


Recommended Posts

παιδια εχω ενα ενυδριο 80 λιτρων με ημερα τροπικα ψαρια...guppy και τετοια και 8ελω να βαλλω μεσα δυο χελωνες γλυκου νερου μπορω?? :P

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα ενυδριο 80 λιτρων με ημερα τροπικα ψαρια...guppy και τετοια και 8ελω να βαλλω μεσα δυο χελωνες γλυκου νερου μπορω?? :blink:

Δεν έχω δοκιμάσει να βάλω νεροχελώνες με ψάρια, αλλά κάποτε μου είχαν πει, ότι μπορεί να μην έχεις ποτέ σου πρόβλημα.

Αλλά αν τυχόν οι χελώνες "δοκιμάσουν" ψάρι, τότε θα τα χάσεις όλα...

Αλλά περίμενε και απαντήσεις από κάποιους που μπορεί να το επιχείρησαν.

Πάντα φιλικά :P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα ενυδριο 80 λιτρων με ημερα τροπικα ψαρια...guppy και τετοια και 8ελω να βαλλω μεσα δυο χελωνες γλυκου νερου μπορω?? :P

Πολύ καλη εωτηση... εγω στο κοινωνικό με καποια τροποποιηση ουτως ώστε να ανεβαινουν και σε μια ξερα οι χελωνιτσες... θα μπορουσα?

Link to comment
Share on other sites

Οι νεροχελώνες είναι αμφίβια ερπετά και έχουν εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις και δεν μπορούν να μπουν σε ένα τυπικό ενυδρείο.

Μόνο σε Paludarium με χαμηλή στάθμη νερού.

Με λίγα λόγια χρειαζονται σκληρό νερό με πολύ ασβέστιο, μεγάλο φίλτρο γιατί λερώνουν πολύ, φωτισμό με UV-A & UV-B και θέλουν και ξηρά για να βγαίνουν να "Λιάζονται", άμμο στην ξηρά για τα αυγά τους κλπ κλπ

Αν μπορείς να τα συνδιάσεις όλα αυτά τότε βάλτες :P

Link to comment
Share on other sites

χαχα..και ρε φιλε συγνομη 8α βαλεις χελονες που θελουν 3ηρα με ψαρια?....και ενυδρειο 80 λιτρων εχεις και εχεις guppieς <και τετοια> και απο οτι διαβασα εχεις και ετυμογεννα..8α γινει μεσα σουπα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλη εωτηση... εγω στο κοινωνικό με καποια τροποποιηση ουτως ώστε να ανεβαινουν και σε μια ξερα οι χελωνιτσες... θα μπορουσα?

Εσύ Νίκο μαζέψου γιατί σε βλέπω σε λίγο με κανένα κροκόδηλο.... :P

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι χελώνες θα κάνουν μεζέ τα γκάπυ σου. 100% τα νεογεννητα, για τα άλλα 70%

Link to comment
Share on other sites

Σε καμια περιπτωση:

1 θα ανεβει καθετα η Αμμωνια και τα Νιτρικα.

2 Οτι μικρο ψαρι υπαρχει μεσα στο ενυδρειο κατα πασα πιθανοτητα καποια στιγμη θα γινει τροφη-μεζες για τις χελωνες.

3 Αναλογα το φιλτρο σιγουρα πολυ ποιο συχνος καθαρισμος φιτρου.

Προτιμοτερο ενα ξεχωριστο Ενυδρειο μονο για Χελωνες τουλαχιστον 30 λιτρα για οσο ειναι μικρα .Αργοτερα θα χρειασθεις ενα αρκετα μεγαλυτερο.Σημαντικο πολυ καλο φιλτρο κατα προτιμηση καποιο με διπλασια λιτρα απο οτι θα ειναι το εκαστοτε Ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως που ειπαν τα παιδια...εγω εχω 4 χελωνες scripta-scripta και θελουν χαμηλο νερο θελουν να λιαζονται..θελουν αρκετο φως...διαφορετικη τροφη..απο τα ψαρια(γαριδες στικς)..ασε που θα εχεις προβλημα και με τα ψαρια τιπατα δεν θα αφησουν ζωντανο.....δυστηχως δεν γινεται φιλε

Έγινε επεξεργασία - johnb
Link to comment
Share on other sites

Εγω δηλαδη που εχω φιλτρο που φιλτραρει 400 λιτρα την ωρα και το ενυδρειο μου ειναι 80λιτρο μπορω να βαλω αν τις παρεχω ολα τα παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορούν να συνυπάρξουν οι scripta elegans...με κανένα είδος ψαρίου..άλλες συνθήκες εντελως διαφορετικό οικοσύστημα..οι χελώνες στη φώτο είναι ημι-υδρόβιες....το φιλτρο σου αν δεν ειναι κάνιστρο δε θα βοηθησει και ιδιαίτερα......

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι δεν γίνεται κατανοητό ότι ΔΕΝ μπορείς να βάλεις χελώνες στο ενυδρείο σου.

Διάβασε λίγο περισσοτερο τι χρειάζονται οι χελώνες ΕΔΩ http://www.allturtles.com/' target="_blank"> γιατί η γνώμη τόσων ανθρώπων δεν σου αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι δεν γίνεται κατανοητό ότι ΔΕΝ μπορείς να βάλεις χελώνες στο ενυδρείο σου.

Διάβασε λίγο περισσοτερο τι χρειάζονται οι χελώνες ΕΔΩ <a href="http://www.allturtles.com/" target="_blank"></a> γιατί η γνώμη τόσων ανθρώπων δεν σου αρκεί.

Που να διαβασει??

Υ.Γ. Εγω θα τον βαλω τον κροκο_δειλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Που να διαβασει??

Υ.Γ. Εγω θα τον βαλω τον κροκο_δειλο!!!

Να διαβάσει εδώ:

http://www.allturtles.com/

Υ.Γ. Ναι μεν ευχαριστώ για την διόρθωση αλλά...

Ο δικός σου θα είναι κροκό_δηλος, γιατί δεν θα είναι δειλός αλλά δηλός (έκδηλος) :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...