Jump to content

Αγνωστη ασθένεια


Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 270 μεικτά

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): 2 φίλτρα με siporax τύρφη και το αναλογο του siporax της eihem substract pro νομίζω;

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 2 μηνες το ενυδρείο (1 χρόνο τα φίλτρα*)

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 6 Σκαλάρια απο 10 εώς 13 εκατοστά

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα 2 φορές την ημέρα με τροφές ( sera: san, vipagran, bloodworms Tetra Pro premium chips kai Pro vegestable)! 2 φορές την εβδομάδα η τροφή διδεται εμποτισμένη με sera fishtamin

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7

- KH: 12

- GH: 17

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 1

- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ της JBL

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: pterophilum scallare

- Ιστορικό Ψαριού: 1 μηνας μέσα στο ενυδρείο μου δεν υπάρχει ιστορικό

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Την πρώτη ημέρα που είδα κάτι (εχτές) που μου φάνηκε περίεργο ήταν ότι κρατούσε το αριστερό του πτερύγιο κλέιστο. Αυτό έγινε για μικρό χρονικό διαστημα και δεν ξαναπαρατηρησα κατι τετοιο! Το ίδιο πτερύγιο δείχνει χτυπημένο και σαν να αρχίζει και αποσυντήθετε.... Τωρα παρατηρω πως στήνετε κάθετα (κοιταει κάτω) οταν είναι απέναντι απο ενα αλλο συγκεκριμένο σκαλάρι και αυτό έρχετε και το δαγκώνει (με ήρεμες κινήσεις) και του αφαιρεί μικρά κομμάτια απο το πάνω μέρος του σώματος του!

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

ectopur + bactopur μετά απο συμβουλές είσαγωγέα ψαριών που είναι χημικός!

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Προσπαθώ για καθαρές φώτο αυτην την στιγμή!

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Τελευτα αλλαγή που έγινε στο ενυδρείο ήταν προσθήκη νέων φυτών που έγιναν εισαγωγή απο ταιλάνδη και ρίζες οι οποίες δεν βραστηκαν πριν τοποθετηθούν μέσα στο ενυδρείο !!!!!!!!!!! Πιο πριν απο αυτό ηταν η εισαγωγή 3 σκαλαριών (το ενα εκ των οποίων ειναι το άρωστο). Η μετρήσεις έγιναν πριν την αλλαγή του νερού! Η παρουσία των προβλημάτων εγινε (αντιληπτή**) μέτα την αλλαγή του νερού!

*Τα φίλτρα είχαν χρησημοποιηθεί σε παλαιότερο φυτεμένο κοινονικό ενυδρείο που είχε περάσει μία ασθένια (bacterial infection)

Το ψαράκι είναι κινητικότατο και έχει όρεξη!

**Ειμαι 90% σίγουρος πως πριν την αλλαγή δεν είχε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι στο ενυδρείο υπάρχουν πολλά φυτά και Co2 συστημα που είναι ανοικτό 24/7

Link to comment
Share on other sites

100_1059.jpg

100_1058.jpg

100_1056.jpg

Τελιωσε η μπαταρία απο την φωτογραφική!!!!!!!!!!!

Θα προσπαθήσω για μια φωτογραφία απο το πτερύγιο λίγο αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

Furan-2 ή baktopur direct μετα απο μια καλή αλλαγή νερού στο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Σταμάτη για το ενδιαφέρον! Επιδη δεν εχω καραντίνα και το direct σκοτώνει την βιολογία των φίλτρων.... δεν μπορώ να συνεχίσω την θεραπεία που κάνω με το bactopur;

Link to comment
Share on other sites

Εφ όσον δεν πέτυχε η θεραπεία με το baktopur .

Link to comment
Share on other sites

[off topic] To αριστερό σου σκαλάρι έχει ένα σχηματισμένο ένα βέλος προς τα κάτω! Πολύ παράξενο...

Καλή ανάρωση...

Link to comment
Share on other sites

κακώς ρωτάω εδω, αλλα εχω παρατηρησει πως αλλάζουν χρώμα στο σωμα τους μεσα σε μερικά δευτερολεπτα, πχ εκεινο που ονομάζεις εσυ βελος τωρα είναι γκρι, μετά απο 2-3δ μπορεί να γίνει μαυρο ή ακομα πιο ανοικτόχρωμο γκρι. Ξερετε πότε το κάνουν αυτό κ για πιο σκοπό;

Link to comment
Share on other sites

Εφ όσον δεν πέτυχε η θεραπεία με το baktopur .

:P ευχαριστω :ninja:

Link to comment
Share on other sites

"πχ εκεινο που ονομάζεις εσυ βελος τωρα είναι γκρι, μετά απο 2-3δ μπορεί να γίνει μαυρο ή ακομα πιο ανοικτόχρωμο γκρι. Ξερετε πότε το κάνουν αυτό κ για πιο σκοπό;"

Οταν αλλάζουν διάθεση, ερωτοτροπούν, τσατίζονται ή χαίρονται. Είναι εκφράσεις συναισθημάτων και κατάστασης υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι το λαθος ηταν που χρησιμοποιησες τα υλικα των φιλτρων που ηταν στο ενυδρειο με τη βακτηριακη μολυνση, σε νεο ενυδρειο χωρις να τα βρασεις πρωτα.

Τα ξυλα δεν χρειαζονται βρασιμο. (αν δεν ηταν κι αυτα στο ενυδρειο με την ασθενεια)

Τα φυτα μπορουν να μεταφερουν ασθενεια γι'αυτο καποιοι κανουν απολυμανση στα φυτα, αλλα το φιλτρο πιστευω μετεφερε το βακτηριο.

Κανε οτι σου λεει ο Σταματης καλυτερα furan2 σε ολο το ενυδρειο γιατι και τα φιλτρα θελουν ξεκαθαρισμα.

Μετα το περας της θεραπειας εχε ετοιμο μπολι απο υγειες ενυδρειο να τα ξεκινησεις παλι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Σπύρο. Τα φιλτρα είχαν περάσει ασθένεια αλλα πριν αρκετο καιρό!! έπρεπε δηλαδή να σκώτωσω την βιολογία μου πριν στήσω το καινούριο ενυδρείο και να αρχίσω απο το 0;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ή να ρισκαρεις (οπως και εκανες και ισως οι περισσοτεροι το ιδιο εκαναν) και αυτο γιατι το βακτηριο αν και περασε καιρος δεν σημαινει οτι εξαφανιστηκε, συνεχισε να υπαρχει αφου το φιλτρο συνεχισε να λειτουργει και μολις βρηκε εδαφος (πχ ψαρι στρεσαριμενο με πεσμενο ανοσοποιητικο) εκδηλωθηκε και φουντωσε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου περασε καν απο το μυαλό! Δεν είχα όμως και την δυνατότητα μιας και στην θέση του 120λ μπήκε το 270... τα φίλτρα δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό! μου πείρε 8 ώρες όλη η διαδικασία....

Απο τα λάθη μαθένουμε όμως, σας ευχαριστώ και τους 3 για τις γνώσεις σας!

Πρέπει να εφοδιαστώ με καραντίνα ....

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

100_1103.jpg

update!

Πως τα βλέπετε τα πραγματα; Αν και πιστέυω πως είναι νωρίς ακόμα για να μπορέσετε να εκφερετε καπια γνώμη, μην είναι αργά μετα όμως....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...