Jump to content

ευκολα φυτα


stamosford

Recommended Posts

γεια σας παιδια! πειτε μου καμια ιδεα για κανενα ευκολο φυτο για να βαλω στο ενυδρειο μου! εχω χαλαζιακο χαλικι και υποστρωμα. περιμενω τις προτασεις σας. ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε, μερικά εύκολα φυτά είναι τα παρακάτω: Valisneria Americana κλπ, Cabomba Caroliniana, Ceratophyllum Demersum, Egeria Densa, ολες οι Anubia, Microsorum Pteropus, Hygrophylia Corymbosa και άλλα τα οποία θα τα δεις εδώ http://www.tropica.com/default.asp

Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω anubia αλλα δεν ξερω πως να την φυτεψω. δεν εχω ξυλα η πετρες μεσα στο ενυδρειο. υπαρχει αλλος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Μπααα.. Δεν χρειάζεται πολλά πράματα η anubias πάντως. Μια μικρή πετρούλα για να κάτσει στο βυθό, και θα είναι καλά. Και η πέτρα δεν χρειάζεται να την αγοράσεις. Απο την φύση :P

Link to comment
Share on other sites

Μπααα.. Δεν χρειάζεται πολλά πράματα η anubias πάντως. Μια μικρή πετρούλα για να κάτσει στο βυθό, και θα είναι καλά. Και η πέτρα δεν χρειάζεται να την αγοράσεις. Απο την φύση :blink:
Θελει λιγο προσοχη οταν προτεινεις κατι γιατι μπορει να βρεις το μπελα σου, ιδιως σε πετρα απο την "φυση".

Ποια φυση? Τι πετρα? Κανει για το ενυδρειο του?

Αν εχει ενυδρειο μαλακου νερου και παρει μια πετρα απο τη φυση κατα 90% (στην ελλαδα) θα ειναι ασβεστολιθικη.

Θα του κανει το νερο ταγκανικα.

Αν θεωρει ο φιλος φυση την αυλη του και εκει πακραρει το μηχανακι ο αδερφος του και εχουν πεσει λαδια ή βενζινη ή .... κλπ κλπ στην πετρα, θα κανει ενα ενυδρειο ωραιο βιοτοπικο θερμαικου κολπου με μηδεν ιχθυοφορτωση μεσα. :P

Διευκρινισε του μερικα πραγματακια που πρεπει να προσεξει οταν μαζευει υλικα απο τη φυση, και πως πρεπει να τα επεξεργαστει/απολυμανει στην αναγκη αν δεν εναι σιγουρος :ninja:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θεώρησα οτι ήξερε περι ειδών πέτρας και ελέγχου "ασβεστολιθικότητας"...

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω νερο απευθειας απο την βρυση. τι πετρα μπορω να βαλω? επισης εχω μια απορια εβαλα το υποστρωμα floredepot και μου εχει αλλαξει το χρωμα του νερου μεσα στο ενυδρειο αυτο ειναι προβλημα η ετσι πρεπει να γινεται? επισης θα ηθελα και την αποψη απο καποιον ακομα για το ποια φυτα μπορω να βαλω ασφαλως για ευκολα μιλαω. ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - stamosford
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αγοράσεις κανένα ξύλο από ενυδρειακό κατάστημα και να τη δέσεις επάνω, να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. Πάντως για να τεστάρεις αν η πέτρα είναι ασβεστολιθική ή όχι ρίχνεις επάνω λίγο ακουαφόρτε, αν αφρίσει είναι ασβεστολιθική. Εγώ δεν συνιστώ τη συλλογή πετρών κλπ από τη φύση πάντως. Το floredepot το έχεις καλύψει με κάτι από πάνω (άμμο, χαλίκι)? Τι tetras έχεις? Θέλουν μαλακό νερό οπότε το νερό της βρύσης σκέτο με αντιχλώριο δεν κάνει, πρεπει να το επεξεργάζεσαι με τύρφη ή να πάρεις μια ΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

το εχω καλυψει με χαλικι το floredepot. τα tetra ειναι 1 rosy tetra 1 red minor seprae tetra 2 penguin tetras. αυτα εχω. πειτε μου και καμια προταση για ευκολα φυτα.

Έγινε επεξεργασία - stamosford
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ξύλα ή φύλλα μέσα που σου άλλαξαν το χρώμα του νερού; Πιο πιθανό μου φαίνεται απο το floredepot.

Όσο για φυτα:

Διαφορα είδη κρυπτοκορινων

Υγροφιλιες Πολυσπερμα

Ανουμπιες

Κερατοφυλλο

Εγγερια Ντενσα

.... και πολλά άλλα.

Μπορείς να μπείς στο site της Tropica εδώ και να ψάξεις για είδη φυτών ανάλογα με τα κρητίρια που θέτεις εσύ. (επειδή δεν βγαίνει απ'ευθείας link κανε κλικ στο advanced search που έχει δίπλα απο το κουτάκι αναζήτησης)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ξυλα ουτε φυλλα απλα ισως απο τhν ανατραξη οπως εριχνα το νερο μεσα στο ενυδρειο αφου εβαλα το floredepot να εχει δημιουργηθει αυτη η αλλαγη και ισως με τις μερες να φτιαξει αμα κατασταλαξει το χωμα και δεν αιωρειται. τι λετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησα οτι ήξερε περι ειδών πέτρας και ελέγχου "ασβεστολιθικότητας"...
Θυμησου τον εαυτο σου την πρωτη ημερα που ειδε ενυδρειο και μετα θεωρησε οτι δινεις συμβουλες σ'αυτον.

Προσπαθησε να το θυμασαι οσο μπορεις οταν γραφεις (και εσυ και ολοι μας) :excl:

Ακομα κι αν ξερεις σε ποιον γραφεις και γνωριζεις οτι εχει γνωσεις, εχε υποψιν σου οτι αυτα θα τα διαβασουν κι αλλοι που το πιθανοτερο εχοιυν τις ιδιες γνωσεις με εμας την πρωτη μερα που σκεφτηκαμε να παρουμε ενυδρειο. :excl:

Link to comment
Share on other sites

μολις τοποθετησα τα πρωτα μου φυτα στο ενυδρειο μου τα οποια ειναι τα εξης: anubia nano , vallisneria gigantea, anubia barter , ceratophyllum. πρεπει να ριξω λιπασματα?

Έγινε επεξεργασία - stamosford
Link to comment
Share on other sites

μολις τοποθετησα τα πρωτα μου φυτα στο ενυδρειο μου τα οποια ειναι τα εξης: anubia nano , vallisneria gigantea, anubia barter , ceratophyllum. πρεπει να ριξω λιπασματα?

Βαλε μια φωτογραφια!!!!

Οχι μη βαλεις λιπασμα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη, και έτσι να τα αφήσεις πάλι θα αναπτυχθούν αλλά και να ρίξεις καλό θα τους κάνει, με μέτρο όμως να μην γεμίσεις άλγες.

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα ανεβασω μια φωτογραφια. ακομα μια ερωτηση ποσες ωρες να αφηνω ανοιχτο το φως?

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα ανεβασω μια φωτογραφια. ακομα μια ερωτηση ποσες ωρες να αφηνω ανοιχτο το φως?

Με 8 ωρες εισαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. επισης το κερατοδυλλο δεν το φυτεψα το αφησα στην επιφανεια του νερου. σωστα δεν εκανα?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. επισης το κερατοδυλλο δεν το φυτεψα το αφησα στην επιφανεια του νερου. σωστα δεν εκανα?

Nαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...