Jump to content

Προβλημα με ανεμονες


zimmazim

Recommended Posts

Γεια σας . ειμαι ο Αντρεας απο Κυπρο .

Εχω ενα ενυδρειο reef το οποιο ξεκινησα πριν απο 4 μηνες με Ωριμο νερο , ζωντανες πετρες (live rock) και ζωντανο coral sand . εχω μεγαλη δυσκολια με τις ανεμωνες , οποιες βαλω μεσα μετα απο περιπου 2 εβδομαδες λιωνουν και παιθενουν επισεις γεμιζει με καφε και κοκκηνη αλγη το οποιο συνκρατα μικρες φυσαληδες οξυγονου . εχω μεσα διαφορα ψαρια σαν butrterfly , tangs , clownfish wrassel διαφορα damsel goby-(local)

θα ποσταρω φωτογραφιες την δευτερα .

δεν ξερω τι να κανω παρακαλω βοηθηστε SOS .

Διαστασεις ενυδρειου 205x45x73 cm

Λιτρα Ενυδρυειου 800

Κυκλοφορια νερου 6000 λιτρα ανα ωρας

Λιτρα sump 190 (Σφογγαρι Βαμβακι BioBalls Ενεργος Ανθρακας Phosphate remover (Produc) Nitrate remover )

Συστηματα Ενυδρειου

Φωτιστικο over tank luminair Arcadia (3x250watt Marine White + 2 x 58watt T8 Marine Blue)

Ωρες λιτουργειας Φωτιστικου: 8 ωρες

wave maker micro (3 αντλιες νερου korallia 4 hydor)

Proteine Skimmer hydor 2000

U-V 18 watt resun

Αλας prodac ocean reef

Μετρησεις Ενυδρειου

Αλατοτητα 102 - 1021

Ph 8.2 με 8.5 αλλαζει τακτικα

Φωσφορικα 0

Αμμωνια 0

Νιτρικα 0

Νιτρωδη 0

Θερμοκρασια 25 - 26,5

Φιλικα Ανδρεας

:P

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά που θα πρέπει να προσέξεις.. (θα επανέλθω στο θέμα) αλλά αυτό που πρωτεύει για τις ανεμώνες (συν πολλών άλλων παραγόντων) είναι η αλατότητα.

Η αλατότητα σου είναι πολύ χαμηλή σε σχέση μ αυτήν που χρειάζονται οι ανεμώνες που πρέπει να είναι 1025-1026, οπότε σημαίνει ότι πρέπει να τη φτάσεις σ αυτά τα επίπεδα σταδιακά όμως και ΟΧΙ απότομα.

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ) δεν μετράς?

Οι ανεμώνες γενικά είναι απαιτητικοί οργανισμοί και χρειάζονται ώριμο ενυδρείο πάνω από ενός χρόνου λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ανεφεραι ποσοτητα ζωντανου βραχου που εχεις στο ενυδρειο.

Γιατι εχεις βιολογικο υλικο σφουγγαρι και συνθετικο βαμβακι στο σαμπ;

Έγινε επεξεργασία - bill28
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου λέει ο Αίολος πρόσεξε την αλατότητα σου.Ξεκίνα να κάνεις μετρήσεις kh,ca,mg και πες μας τις τιμές και από αυτά.Αν έχεις 8 ώρες 3 250ρες ίσως είναι και ένα από τα αίτια που έχεις άλγη.Βιόμπαλες από τη στιγμή που έχεις βράχος σε καλή αναλογία τότε δεν χρειάζεσαι.

*Συνθετικό βαμβάκι είναι ο υαλοβάμβακας όπως το λέμε και δεν είναι λάθος αν έχει, αρκεί να αλλάζετε τακτικά .

Link to comment
Share on other sites

Γιά ανεμώνες πάντα, αλατότητα στα 1025-1026 ,ούτε παραπάνω ,ούτε παρακάτω.

Σημαντικό επίσης σταθερό Kh....

Συμνφωνώ και εγω ότι βιόμπαλες δεν χρειάζεσαι με σωστή ποσότητα ζωνατνού βράχου.Υαλοβάμβακας καλό είναι να υπάρχει, αλλά να αλλάζεται συχνά, με την ένοια να μην τον αφήνεις να βρωμίζει πολύ.

Πάντως ανεμώνες αν και είμαστε στα ίδια λίτρα δεν θα έβαζα πριν ωριμάσει γιά τα καλά το ενυδρείο.

Απο ώρες φωτισμού καλά είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πει στο πρώτο μου ποστ ότι θα επανέλθω αλλά τελικά δεν χρειάζεται !!! δεν θα σου πω τίποτα διαφορετικό απ αυτά που σου είπαν τα παιδιά !!!

Μελέτησε τον "φάκελο" του συγκεκριμένου είδους ανεμώνης που έχω στο ενυδρείο μου και πάνω κάτω όλες στο ίδιο "καζάνι βράζουν"

post-13206-1258307543_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχα πει στο πρώτο μου ποστ ότι θα επανέλθω αλλά τελικά δεν χρειάζεται !!! δεν θα σου πω τίποτα διαφορετικό απ αυτά που σου είπαν τα παιδιά !!!

Μελέτησε τον "φάκελο" του συγκεκριμένου είδους ανεμώνης που έχω στο ενυδρείο μου και πάνω κάτω όλες στο ίδιο "καζάνι βράζουν"

Αυτα τα πινακακια απο που τα κατεβασες??

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πινακάκια εγώ τα έκανα για να τα α κατεβάζετε εσείς από εδώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Τα εφτιαξε ο ιδιος :P

Δες εδω,εδω και εδω

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πινακάκια εγώ τα έκανα για να τα α κατεβάζετε εσείς από εδώ !!!

Εχεις κάνει εξαίσια δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά...

...υπάρχει και συνέχεια... :P

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ποσταρω φωτογραφιες πολυ συντομα .. αποπσε .. περιμενω να μου τα στιλει ο φιλος μου με e-mail γιατη δεν εχω φωτογραφικη

Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας μεχρη στιγμης .. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας . δεν μπορω να ανεβασω τες φωτογραφιες .

κανω browse στο Συνημμένα Αρχεία διαλεγω την φωτογραφια που ειναι σε μορφη JPEG Image

και μετα παταω sτο Πρόσθεσε αυτό το συνημμένο , κανει loading και μου λεει μετα cannot find connection ?

το εκανα 4 , 5 φορες αλλα τιποτα ?

Link to comment
Share on other sites

με κάποιο πρόγραμμα κατέβασε το μέγεθος 800x600 και κάνε τα βήματα που έκανες.

είναι πολλά τα pixels.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...