Jump to content

Ελλειψη οξυγόνου


Recommended Posts

Μετά απο μια καλή αλλαγή νερου παρατηρώ εδω και μια μέρα οτι τα ψάρακια μου εχουν ανεβει στην επιφάνεια και αναπνεόυν πολυ γρήγορα. Μετά την αλλαγή νερού η θερμοκρασία ειχε ανέβει στους 30...Τώρα την επανέφερα στους 27. Τι μπορώ να κάνω για να τα βοηθήσω??

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μια καλή αλλαγή νερου παρατηρώ εδω και μια μέρα οτι τα ψάρακια μου εχουν ανεβει στην επιφάνεια και αναπνεόυν πολυ γρήγορα. Μετά την αλλαγή νερού η θερμοκρασία ειχε ανέβει στους 30...Τώρα την επανέφερα στους 27. Τι μπορώ να κάνω για να τα βοηθήσω??

Υπαρχει αναταραξη στην επιφανεια του νερου;

Link to comment
Share on other sites

Οχι αλλα ουτε πριν υπήρχε

Η αναταραξη ειναι απαραιτητη για την οξυγονωση του νερου

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις εχεις? ΝΗ3 κλπ

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Ποσα λιτρα και ποσα ψαρια (και μεγεθος)?

Τι ποσοστο νερου εκανες αλλαγη?

Πως ανεβηκε τοσο η θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις εχεις? ΝΗ3 κλπ

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?

Ποσα λιτρα και ποσα ψαρια (και μεγεθος)?

Τι ποσοστο νερου εκανες αλλαγη?

Πως ανεβηκε τοσο η θερμοκρασια?

Το ενυδρειο τρέχει εδω και 2 χρονια και εδω και 5-6 μηνες δεν ειχα και κανενα θάνατο. Ειναι 200λιτρα και εκανα αλλαγη το μισο νερο. Εχω κυρίως σκαλάρια , γκουράμι και ενα τινφοιλ. Δυστυχώς η θερμοκρασία ανεβηκε απο χαλασμενη βρύση που δεν μπορούσα να την ρυθμίσω

Link to comment
Share on other sites

Η γρήγορη αναπνοή μπορεί να οφηλετε σε στρες που δημιουργίθηκε απο τις γρήγορες μεταβολές (θερμοκρασίας, τιμες νερου κ.α.)

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Η γρήγορη αναπνοή μπορεί να οφηλετε σε στρες που δημιουργίθηκε απο τις γρήγορες μεταβολές (θερμοκρασίας, τιμες νερου κ.α.)

Οποτε απλά περιμένω?

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον η θερμοκρασια ειναι παραγοντας που επιρρεαζει την τοξικοτητα της αμμωνιας. (γιαυτο ρωτησα για μετρηση)

Οσο πιο ψηλη η θερμοκρασια τοσο πιο τοξικη η αμμωνια.

Ενα συμπτωμα δηλητηριασης απο αμμωνια ειναι το Gasping (επιμονη αναπνοη στην επιφανεια)

ΥΓ το tinfoil πιστευω να γνωριζεις οτι πρεπει να το αποχωριστεις συντομα αφου ειναι ακαταλληλο το ενυδρειο γι'αυτο.

Size 10-14 " (25.4-35.6cm)

Min. Tank Size 85 US Gallons (321.8L)

http://www.theaquariumwiki.com/Barbonymus_schwanenfeldii

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Βαλε αεραντλία ή σηκωσε το φίλτρο λιγο πιο ψηλά για να κάνει ανατάραξη... Η αλλαγή δεν βοηθάει. ΑΝ βεβαια είναι μόνο η ελλειψη οξυγόνου...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο την τοποθέτηση αεραντλίας κ βάζοντας την φλογέρα πιο ψηλα, τα ψαρακια μου συνήλθαν πλήρως !!! Σας ευχαριστώ όλους!!! Ουφφ....

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τρέχει εδω και 2 χρονια και εδω και 5-6 μηνες δεν ειχα και κανενα θάνατο. Ειναι 200λιτρα και εκανα αλλαγη το μισο νερο. Εχω κυρίως σκαλάρια , γκουράμι και ενα τινφοιλ. Δυστυχώς η θερμοκρασία ανεβηκε απο χαλασμενη βρύση που δεν μπορούσα να την ρυθμίσω

Συγγνώμη, αλλά ίσως να μην έχω καταλάβει καλά.

....από χαλασμένη βρύση(:excl:. Κάνεις αλλαγές απ' ευθείας από το δίκτυο;

Πάντα φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο την τοποθέτηση αεραντλίας κ βάζοντας την φλογέρα πιο ψηλα, τα ψαρακια μου συνήλθαν πλήρως !!! Σας ευχαριστώ όλους!!! Ουφφ....

:excl: :excl:

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό είχες να κάνεις αλλαγή νερού ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...