Jump to content

Επιλογή ψαριών


Recommended Posts

Kαλημέρα σε όλους!

Διαθέτω ενυδρείο 230 lt της Cayman με πλαστικά φυτά και θα ήθελα πέρα από τα υπάρχοντα :

2 Botia macracanthus (Κλόουν)

1 Colisa lalia (Γκουράμι)

1 Gyrinocheilus aymonieri (Γλείφτης)

2 pterophillum scalare (Αγγελόψαρο)

να προσθέσω ένα μικρό κοπάδι ψαριών τα οποία βέβαια να μην έχουν πρόβλημα συμβίωσης με τα υπάρχοντα. Εκτός από γατόψαρα (Corydoras) τι άλλο μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να προσθεσεις 10-15 ψαρακια Αρλεκινους ή Ροδοστομους ... τα ΝΕΟΝ δεν ενδεικνειτε γιατι ειναι τροφη για τα Σκαλαρια στη φυση ... :)

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν κάποιες μετατροπές στο ενυδρείο (ελπίζω προς το καλύτερο) και τώρα η νέα σύνθεση είναι :

Botia macracanthus (Κλόουν) 2

colisa lalia (Γκουράμι) 1

Danio rerio (Ζέβρα) 7

Gyrinocheilus aymonieri (Γλείφτης) 1

Puntis tetrazona (Τιγράκι) 5

Thayeria boehlkei (Πιγκουίνοι) 3

Επίσης προστεθήκαν τα πιο κάτω φυτά (έβγαλα τα πλαστικά) :

Anubias barteri var. nana

Vallisneria spiralis var. spiralis

Microsorium Pteropus

Σκέφτομαι να προσθέσω έναν Gyrinocheilus aymonieri_Γλείφτης - δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ SAE - γύρω στα 10 Paracheirodon innesi_Νέον (ή 10 ροδόστομους όπως λέει ο dartman1980) και 4-5 Corydoras nattereri_Γατόψαρα.

Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με όλα αυτά (υπενθυμίζω 230 lt Cayman) π.χ ιχθυοφόρτωση ή πρόβλημα με τιγράκια, κλπ. κι αν ναι τι να αλλάξω στην σύνθεση

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω 2 Gyrinocheilus aymonieri και δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα :) Ούτε με την άλγη κάνουν πολλά πράγματα, από εμφάνιση τίποτα ιδιαίτερο και τσακώνονται κιόλας (μεταξύ τους και με τα άλλα ψάρια καμοιά φορά).

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τους Gyrinocheilus aymonieri συμφωνώ μαζί σου Zorba_The_Freak αλλά όπως ανέφερα είμαι από επαρχία και δεν βρίσκω SAE, οπότε αναγκαστικά για αλγοφάγους χρησιμοποιώ τους συγκεκριμένους. Όσον αφορά την υπόλοιπη σύνθεση τι λέτε ;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την υπόλοιπη σύνθεση τι λέτε ;

21700[/snapback]

Προσωπικά η σύνθεση σου Botia macracanthus,Colisa lalia,Puntis tetrazona και Danio rerio είναι μια χαρά...

Το Gyrinocheilus aymonieri θα γίνει αρκετά μεγάλο και θα το αποχωρηστείς μελλοντικά.

Τα Thayeria boehlkei προέρχονται από διαφορετικό τόπο καταγωγής....από τα υπόλοιπα ψαράκια σου.Ζουν βέβαια σε παρόμοιες συνθήκες, οπότε δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.

Αν θες και κοπαδάκι cory do it.Αλλά μέχρι εκεί με τα ψαράκια.Εξάλου παν μέτρον άριστον..Βάλε και καμμία φωτό να το χαζέψουμε..

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ PPAP σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Για το Gyrinocheilus aymonieri έχεις δίκιο και ήδη βρίσκεται σε φίλο που το χρειαζόταν.

Επίσης δίκιο έχεις και για τα Thayeria boehlkei αλλά επειδή υπάρχουν στο ενυδρείο καιρό και όπως λες (...ζουν βέβαια σε παρόμοιες συνθήκες) δεν έχει δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Θα προσθέσω ένα κοπαδάκι Corydoras (4-5) και νομίζω είναι εντάξει.

Φωτογραφία θα ανεβάζω το συντομότερο δυνατόν.

PS : H σύζυγος επιμένει για μερικά νέον (Paracheirodon innesi). Nα πρόσθετα 6-7 να γλυτώσω την γκρίνια :)

Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανοτητες τα σκαλαρακια να μη σου πειραξουν (φανε :) ) τα νεον ειναι μικροτερες αν τα νεον προυπαρχουν των σκαλαριων . Τωρα που εχεις ηδη μεσα τα σκαλαρακια δυσκολα να τι γλιτωσουν ...Δεν ειναι κριμα ? :D

Βεβαια παντα η επιλογη ειναι δικη σου ....

Φιλικα ΠΑΝΤΑ, Αντωνης :lol:

Έγινε επεξεργασία - dartman1980
Link to comment
Share on other sites

Aντώνη (dartman1980)

μάλλον δεν πρόσεξες ότι στο 2ο post έχω αλλάξει την σύνθεση του ενυδρείου και δεν υπάρχουν σκαλάρια (τα έδωσα σε φίλο).

Θα προσθέσω ένα κοπαδάκι Corydoras (4-5) όπως μου είπε ο PPAP και θα ήθελα να πρόσθετα 6-7 νέον (Paracheirodon innesi)

Για αυτό ρωτάω για τα νέον γιατί ο PPAP αναφέρει

"Αν θες και κοπαδάκι cory do it.Αλλά μέχρι εκεί με τα ψαράκια."

Αν καταλαβαίνω καλά μιλά για μεγάλη ιχθυοφόρτωση (αν και βέβαια τα νέον είναι αρκετά μικρά)

Link to comment
Share on other sites

Χμ χμ :thumbup::thumbup::hysterical:

:):D:lol:

Δε το ειδα soooorryyyyy .... :thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - dartman1980
Link to comment
Share on other sites

Όχι και sorry, εγώ πρέπει να ζητάω sorry που σας ζαλίσω...

Δεν μου λες όμως την γνώμη σου για τα νέον (να τα βάλω ή όχι:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας φιλε μου δε μας ζαλισεις φυσικα, αυτο εννοειτε :thumbdown::thumbup:

Τωρα να σου πω τη καθαρη μου αληθεια απο θεμα ιχθυοφορτισης κατα τη γνωμη μου δεν θα εχεις προβλημα για 5-6 νεον. Απο την αλλη ομως δεν ειμαι σιγουρος αν τα νεον μπορουν να μπουν με τα τιγρακια ... :lol: κραταω μια επιφυλαξη !!!

Θα περιμενουμε καποιον πιο ειδικο να μας ενημερωσει :thumbup::hysterical:

:):D

Link to comment
Share on other sites

Το Cayman έχει καλό φίλτρο μπορείς να βάλεις και 8 νέον ακόμα .

Και με τη προσθήκη ενός εξωτερικού φίλτρου προσθέτεις κι άλλα ψάρια .

Αλλαγές νερού μην ξεχνάς . :)

Link to comment
Share on other sites

Ok ΣΤΑΜΑΤΗΣ ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όταν αποφασίσω για προσθήκη ενός εξωτερικού φίλτρου θα χρειασθώ πάλι τις συμβουλές σας :D

dartman1980 ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Jimco με δεν εκανα τιποτα :) Χαρα μου να βοηθαω οσο μπορω :D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...