Jump to content

Clemi Clean


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το προιόν αυτό σχετικά με την καταπολέμηση του κυανού μου είπε 2-3 πραγματάκια ο φίλος Νίκος ( malawimbuna ) Αλλά επειδή τα ψιλοφοβάμαι τα φάρμακα θέλω και την δική σας γνώμη...θα παρακαλούσα μόνο να μου πείτε μόνο άν είστε σίγουροι και όχι τί έχετε διαβάσει...

Πειράζει την βιολογία;,ζωντανά ;κοράλια...;

Ευχαριστώ πολύ και περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας γιατί νομίζω πως άρχισε και εξαπλώνετε επικύνδινα αυτό το πράμα στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Ά και κάτι άλλο

αντιμετοπίζει μόνο το κυανό ή και κάποια είδη άλγης;

Το κυανο δεν ανηκει στις αλγες αλλά στα βακτήρια............

Link to comment
Share on other sites

Το κυανο δεν ανηκει στις αλγες αλλά στα βακτήρια............

Το ξέρω εξάλου το γράφω ολοκάθαρα

Ά και κάτι άλλο

αντιμετοπίζει μόνο το κυανό ή και κάποια είδη άλγης;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χρησιμοποιώ σε μηνιαία βάση... προληπτικά, αλλά παρόλα αυτά κατά καιρούς κάνει την εμφάνισή του.

Κατά τη διάρκεια και μετά τη θεραπεία όλα είναι καθαρά..το εξαφανίζει τελείως χωρίς να μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στα ζωντανά εδώ και 5 μήνες.

Είναι αποτελεσματικό μόνο για το κυανοβακτήριο.

Επίσης μπορείς να το καταπολέμησης και με συσκότιση 2 ημερών εφ όσον δεν υπάρχουν μέσα απαιτητικοί οργανισμοί σε φως, ή τα συνδυάζεις και τα δύο.

Η δυνατή κυκλοφορία εκεί που συνήθως εμφανίζεται δεν μου έλυσε το πρόβλημα.

ΠΡΟΣΟΧΗ στον τρόπο εφαρμογής της θεραπείας.

post-13206-1258311915_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χρησιμοποιώ σε μηνιαία βάση... προληπτικά, αλλά παρόλα αυτά κατά καιρούς κάνει την εμφάνισή του.

Κατά τη διάρκεια και μετά τη θεραπεία όλα είναι καθαρά..το εξαφανίζει τελείως χωρίς να μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στα ζωντανά εδώ και 5 μήνες.

Είναι αποτελεσματικό μόνο για το κυανοβακτήριο.

Επίσης μπορείς να το καταπολέμησης και με συσκότιση 2 ημερών εφ όσον δεν υπάρχουν μέσα απαιτητικοί οργανισμοί σε φως, ή τα συνδυάζεις και τα δύο.

Η δυνατή κυκλοφορία εκεί που συνήθως εμφανίζεται δεν μου έλυσε το πρόβλημα.

ΠΡΟΣΟΧΗ στον τρόπο εφαρμογής της θεραπείας.

Σε ευχαριστώ πολύ με κάλυψες απόλυτα :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το χρησιμοποιώ σε μηνιαία βάση... προληπτικά, αλλά παρόλα αυτά κατά καιρούς κάνει την εμφάνισή του.

Κατά τη διάρκεια και μετά τη θεραπεία όλα είναι καθαρά..το εξαφανίζει τελείως χωρίς να μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στα ζωντανά εδώ και 5 μήνες.

Είναι αποτελεσματικό μόνο για το κυανοβακτήριο.

Το κυανοβακτήριο πάντα θα υπάρχει στο ενυδρείο σου όπως και σε όλα τα ενυδρεία , άσε το σύστημα σου να βρει μόνο του τον δρόμο του για να ισορροπήσει, αυτού του τύπου τα σκευάσματα δεν είναι τίποτα άλλο από αντιβίωση,όσο θα ρίχνεις θα υποχωρεί αλλά πάντα θα επανέρχεται πιο δυνατό, κάποια στιγμή ίσος να μην μπορείς να το αντιμετωπίσεις με αντιβίωση.

Ρίξε λίγο προσοχή στα οργανικά και στην οξυγόνωση του νερού, κανε υπομονή και θα κάνει τον κύκλο του μέχρι που θα εξαφανιστεί τελείως . :excl:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε αυτό που σου λέει ο geso.Εσύ απλά χτυπάς το πρόβλημα χωρίς να ξες πια είναι η αιτία..Και αυτό που λες για τα κοράλια αν έχουν πρόβλημα, να σου πω ότι έχουν αναφερθεί αρκετά προβλήματα με sps.

Link to comment
Share on other sites

Το κυανοβακτήριο πάντα θα υπάρχει στο ενυδρείο σου όπως και σε όλα τα ενυδρεία , άσε το σύστημα σου να βρει μόνο του τον δρόμο του για να ισορροπήσει, αυτού του τύπου τα σκευάσματα δεν είναι τίποτα άλλο από αντιβίωση,όσο θα ρίχνεις θα υποχωρεί αλλά πάντα θα επανέρχεται πιο δυνατό, κάποια στιγμή ίσος να μην μπορείς να το αντιμετωπίσεις με αντιβίωση.

Ρίξε λίγο προσοχή στα οργανικά και στην οξυγόνωση του νερού, κανε υπομονή και θα κάνει τον κύκλο του μέχρι που θα εξαφανιστεί τελείως . :excl:

+1 :excl:

Link to comment
Share on other sites

+1 :excl:

Προσωπικά, είμαι της άποψης πως την συγκεκριμένη θεραπεία πρέπει να την ακολουθούμε μόνο σε περίπτωση μεγάλης ανάγκης.Αλλωστε αυτό έχω κάνει και εγω μία μόνο φορά που είχα εξαντλήσει τα πάντα.Δεν ξαναχρειάστηκς επόμενη φορά και πάει αρκετός καιρός απο τότε.Φυσικά βελτίωσα τις συνθήκες φωτισμού και κυκλοφορίας και το σύστημα σχεδόν αμέσως βρήκε τον δρόμο του.

Είμαι αντίθετος στην συγκεκριμένη προληπτική θεραπεία κάθε μήνα χωρίς σοβαρό λόγο.Είναι σαν να πέρνω συνεχώς ασπιρίνες και παυσίπονα γιά να μην μεπιάσει κάποια στιγμή πονοκέφαλος...κάνω καλό στον οργανισμό μου;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά απλά ψιλοπανικοβλήθηκα όταν σου τυχαίνει πρώτη φορά είναι κάπως...πλέον το αντιμετοπίζω πιό ψυχραιμα και έχω αφήσει το χρόνο να κάνει την δουλειά του... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα και εγω ακριβως στη ιδια φάση μαζί σου είμαι..υπομονή,αν τα κοράλλια σου το επιτρέπουν μια 48ωρη συσκότιση και ελαφρυς σιφωνισμός απο πρίν θα την εξαφανίσουν..καλό είναι να βρείς τι την προκαλει ωστε να μην ξαναπαρουσιαστεί.... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...