Jump to content

Άρρωστο χρυσόψαρο?


Recommended Posts

Το ένα μου χρυσόψαρο , το βλέπω σήμερα να είναι στον πάτο, κρυμμένο κοντά στο φίλτρο, και να μην σαλεύει.

Εμφανή σημάδια δεν έχει.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Το ενυδρείο ειναι carrefure 120λίτρα και δουλεύει χρόνια τώρα, με 3 χρυσόψαρα.

Τα 2 φαίνονται υγιέστατα.

Το άλλο δεν το βλέπω καλά...

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Το ένα μου χρυσόψαρο , το βλέπω σήμερα να είναι στον πάτο, κρυμμένο κοντά στο φίλτρο, και να μην σαλεύει.

Εμφανή σημάδια δεν έχει.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Το ενυδρείο ειναι carrefure 120λίτρα και δουλεύει χρόνια τώρα, με 3 χρυσόψαρα.

Τα 2 φαίνονται υγιέστατα.

Το άλλο δεν το βλέπω καλά...

Καμιά ιδέα?

Σηκώθηκε... έκανε μια βόλτα... δεν παρατηρώ να έχει κάτι εμφανές, και πήγε και ξαναλούφαξε στη θέση του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν θές συμπλήρωσε την φόρμα που θα βρείς εδώ για να μπορέσουν να σε βοηθήσουν οι πιο έμπειροι. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): [/b]2 carrefure με σφουγγαρια , υαλομβάβακα, siporax[/b]

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 4 χρονια περίπου

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 3 χρυσοψαρα μεγάλα!. Ενα blackmoore που εγινε πορτοκαλι, ενα comet, και ενα σουμπουκιν (νομιζω)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): κάθε μέρα απο αυτόματη ταίστρα του lidl

Μετρήσεις δεν υπάρχουν.

Οι αλλαγές νερού που κάνω , είναι περίπου το μισό νερό κάθε 10 μέρες.

- Είδος Ψαριού: black moore

- Ιστορικό Ψαριού: κανενα προβλημα τα 4 χρονια που το εχω.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

ορεξη καμια, ειναι ακουμπησμενο στον πατο. Κάποιες στιγμές σηκώνεται σαν να μην τρέχει τίποτα, γυρνάει το ενυδρείο και ξανακάθετε στη θέση του. Ισως να πάιξει με το στόμα του και στην επιφάνεια. 1η μερα που το παρατήρησα ήταν χτές το πρωί.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

Το συγκεκριμένο ενυδρείο, δεν έχει παρουσιάσει ποτέ τίποτα.

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία του ενυδρείου και του ψαριού .

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι φωτογραφίες.

Αν και δεν νομίζω ότι το προλαβαίνουμε...

post-307-1258529196_thumb.jpg

post-307-1258529309_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Bactopur που το έχω πρόχειρο κάνει?

Link to comment
Share on other sites

τελικα ξεκίνησα bactopur direct.

Εριξα δυο παστίλιες χτές.

Το θυμάμαι παλιά , ότι ήταν 2 παστίλιες κάθε μέρα για 3 μέρες.

Οι οδηγίες που διαβάζω τώρα , είναι 2 παστιλίες (1 ανα 50λίτρα), και μετά απο 3 μέρες αλλαγή νερού.

Δεν διαβάζω ότι πρέπει να ρίχνω κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Το bactopur direct Εκανε την δουλεια του.

Σήμερα ερχόμενος στο γραφείο, το βλέπω το ψαράκι να κολυμπάει κανονικα.

Αργότερα θα ταίσω, και θα κάνω μία μεγάλη αλλαγή νερού.

Να συνεχίσω κανα 3ημερο ακόμα, ή να το αφήσω?

Link to comment
Share on other sites

Το bactopur direct Εκανε την δουλεια του.

Σήμερα ερχόμενος στο γραφείο, το βλέπω το ψαράκι να κολυμπάει κανονικα.

Αργότερα θα ταίσω, και θα κάνω μία μεγάλη αλλαγή νερού.

Να συνεχίσω κανα 3ημερο ακόμα, ή να το αφήσω?

Aν εβαλες το φαρμακο στο ενυδρειο κακως! Θα σου καταστρεψει τη βιολογια του φιλτρου σου!

Δε διαβασες τις οδηγιες χρησης?

http://www.sera.de/fileadmin/gbi/ser..._36.01_INT.pdf

111.jpg

Κανε μετρησεις και συχνες αλλαγες! Ανθρακα στο φιλτρο και ψαξε για μπολι!!

Link to comment
Share on other sites

Aν εβαλες το φαρμακο στο ενυδρειο κακως! Θα σου καταστρεψει τη βιολογια του φιλτρου σου!

Δε διαβασες τις οδηγιες χρησης?

http://www.sera.de/fileadmin/gbi/ser..._36.01_INT.pdf

111.jpg

Κανε μετρησεις και συχνες αλλαγες! Ανθρακα στο φιλτρο και ψαξε για μπολι!!

Τη βιολογία θα την επαναφέρουμε δεν είναι πρόβλημα .

Ναι άλλη μια δόση και μετά αλλαγές νερού κάρβουνο ζωντανά βακτήρια και είμαστε έτοιμοι .

Link to comment
Share on other sites

Τη βιολογία θα την επαναφέρουμε δεν είναι πρόβλημα .

Ναι άλλη μια δόση και μετά αλλαγές νερού κάρβουνο ζωντανά βακτήρια και είμαστε έτοιμοι .

Κατα τη γνωμη μου μια μερα (η δυο) με αμμωνια αν τα αλλα ψαρια δεν νοσουν ... ταλαιπωρουνται αδικα! Χρυσοψαρα ειναι ... αντεχουν αλλα γιατι να περασουν ολο αυτο? Εκτος αν ειναι γενικευμενο το "κακο" οποτε σωστα χορηγειται σε ολο το ενυδρειο! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Τις διάβασα τις οδηγίες.

Πρέπει να είναι η 4 ή 5η φορά , στα χρόνια που ασχολούμε με ενυδρεία, που χρησιμοποίησα Bactopur Direct.

Ποτέ δεν έπαθε το παραμικρό η βιολογία μου. Πάντα σωθήκαν τα ψάρια μου, ακόμα και όταν ήταν σε αθλία κατάσταση.

Και φυσικά αυτό το λέω με μετρήσεις, και όχι στον αέρα.

Ούτε αμμωνία εμφανίστηκε, ούτε νιτρώδη, και ας λένε οι οδηγίες.

Βέβαια πάντα μετά , ακολουθήσαν 4-5 αλλαγές νερού ανα 2 μέρες, έτσι για προληπτικούς λόγους...

Ανθρακα ποτέ δεν έβαλα.

Αφησα να φύγει το φάρμακο με τις αλλαγές νερού.

Εξάλλου το bactopur direct, χρησιμοποιειτε συνολικά στο ενυδρείο, για να προλάβεις την ασθένεια των άλλων ψαριών.

Μόνο σε εξαιρετικά βαριές περιπτώσεις, όπως λένε και οι οδηγίες, κάνεις μισάωρο μπάνιο το ψάρι, με υψηλή δόση φαρμάκου.

Σήμερα έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού, και δεν ξαναρίχνω φάρμακο.

Το ψάρι φαίνεται μια χαρά. Χαρούμενο και τρώει καλά.

Απο οτι βλέπω οι οδηγίες αλλάζουν συχνά.

Διαβάζοντας, βλέπεις ότι πρέπει να ρίξεις μια παστίλια ανα 50λίτρα και να το αφήσεις 3 μέρες.

Είμαι σίγουρος ότι πιο παλιά δεν ήταν έτσι.

1 παστίλια ανα 50 λίτρα, ΚΑΘΕ μέρα για 3 μέρες.

Αυτό ακολούθησα και τώρα, και δείχνει να δούλεψε μια χαρά.

Πάντως σε κάθε περίπτωση, το απόγευμα θα φέρω και κανένα σφουγγάρι απο το σπίτι για στήψιμο μέσα..

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

....

Ποτέ δεν έπαθε το παραμικρό η βιολογία μου. Πάντα σωθήκαν τα ψάρια μου, ακόμα και όταν ήταν σε αθλία κατάσταση.

Και φυσικά αυτό το λέω με μετρήσεις, και όχι στον αέρα.

Ούτε αμμωνία εμφανίστηκε, ούτε νιτρώδη, και ας λένε οι οδηγίες.

Βέβαια πάντα μετά , ακολουθήσαν 4-5 αλλαγές νερού ανα 2 μέρες, έτσι για προληπτικούς λόγους...

Ανθρακα ποτέ δεν έβαλα.

Αφησα να φύγει το φάρμακο με τις αλλαγές νερού.

Εξάλλου το bactopur direct, χρησιμοποιειτε συνολικά στο ενυδρείο, για να προλάβεις την ασθένεια των άλλων ψαριών.

Μόνο σε εξαιρετικά βαριές περιπτώσεις, όπως λένε και οι οδηγίες, κάνεις μισάωρο μπάνιο το ψάρι, με υψηλή δόση φαρμάκου.

Τελεια!! :excl: Θα βαλω και εγω προληπτικα στους δισκους μου!! Αφου δεν ειχες προβλημα θα στειλω και ενα ε-μαιλ στη σερα γιατι μας τρομαζει αδικα!!

Χωρις πλακα εππηρεαζει τη βιολογια σου .. ισως οι συχνες αλλαγες που εκανες να γλυτωσαν τη κατασταση!

Ασχετο ... για να το χρησημοποιεις για 4η η 5η φορα κατι δε παει καλα ... το εχεις ψαξει? :excl:

Link to comment
Share on other sites

Τελεια!! :excl: Θα βαλω και εγω προληπτικα στους δισκους μου!! Αφου δεν ειχες προβλημα θα στειλω και ενα ε-μαιλ στη σερα γιατι μας τρομαζει αδικα!!

Χωρις πλακα εππηρεαζει τη βιολογια σου .. ισως οι συχνες αλλαγες που εκανες να γλυτωσαν τη κατασταση!

Ασχετο ... για να το χρησημοποιεις για 4η η 5η φορα κατι δε παει καλα ... το εχεις ψαξει? :excl:

Να της στείλεις!

Οσο για το προληπτικά το αναφέρει ρητά, και ισχύει και στην πράξη, γιατί την έχω πατήσει.

Οταν μιλάμε για βακτηριακή μόλυνση, μπορεί έυκολα να νοσήσει άλλο ψάρι, και ας έχει γίνει καλά το συγκεκριμένο.

Οσο για τις 4-5 φορές, δεν σημαίνει οτι το έχω χρησιμοποιήσει στο συγκεκριμένο ενυδρείο.

Το συγκεκριμένο ενυδρείο δεν έχει παρουσιάσει ποτέ τίποτα.

Το έχω χρησιμοποιήσει στο ενυδρείο του σπιτιού, πιο παλιά που καθόμουν συνέχεια και ασχολιόμουν μαζί του.

Βάλε χέρια μέσα, βγάλε χέρια. 500 αλλαγες νερού και ξανα χέρια μέσα, και μετά καθάρισε τα φίλτρα.

Απο τότε που πήγα τις αλλαγές στις 15 μερες, και δεν ασχολούμε μαζί του, δεν χώνω τα κουλά μου μέσα, όλα δουλεύουν ρολόι.

Ούτε φίλτρα καθαρίζω (αν δεν μπουκώσουν) , ούτε τζάμια καθαρίζω (και μια χαρα καθαρά μένουν μόνα τους), ούτε τα φυτά σκαλίζω συνέχεια και να ρίχνω λιπάσματα (και μια χαρά αναπτύσονται).

Γενικά αυτό που έχω καταλάβει, είναι οτι τα ενυδρεία δεν θέλουν πολλά.

Αστα να στρώσουν, να ωριμάσουν, και τρέχουν μόνα τους με ελάχιστη συντήρηση, αλλά ουσιαστική.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω καν να φανταστω οτι δεν συμφωνεις με τον κατασκευαστη του προιοντος

τελωσπαντων .... ελπιζω τα προβληματα να ειναι στο παρελθον!

Για μενα -πια- το καλυτερο φαρμακο ειναι οι σωστες συνθηκες για καθε ψαρι!

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλάμε για βακτηριακή μόλυνση, μπορεί έυκολα να νοσήσει άλλο ψάρι, και ας έχει γίνει καλά το συγκεκριμένο.

Αν εσυ αρρωστησεις και παιρνεις αντιβιωση .... παιρνουν και ολοι οι αλλοι στο σπιτι για να μη τους κολλησεις? :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την εμπειρία που έχει ο κάθε ένας γράφει .

georgarask στο σεμινάριο του Undergasser είχες έρθει ;

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την εμπειρία που έχει ο κάθε ένας γράφει .

georgarask στο σεμινάριο του Undergasser είχες έρθει ;

:excl: Δυστηχως ... οχι !! Ουτε στον Stendker εχω ... σκασει ...... δεν ηθελα να τα χασω!

Έγινε επεξεργασία - georgarask
Link to comment
Share on other sites

Αν εσυ αρρωστησεις και παιρνεις αντιβιωση .... παιρνουν και ολοι οι αλλοι στο σπιτι για να μη τους κολλησεις? :excl:

Σε αυτο που λες έχεις δίκιο ... υπάρχει όμως μια διαφορά οτι οταν αρρωσταίνει ενα ψάρι σημαίνει οτι έχει αρρωστήσει και το ενυδρείο στις περισσότερες περιπτώσεις για να μην πώ οτι πρώτα αρρωσταίνει το ενυδρείο και μετά το ψάρι .

andreasp να συνεχίσεις σύμφωνα με τις οδηγίες , μην ξεχνάς όμως οτι δεν έχουμε εντοπίσει τα αίτια , αν και πιστεύω οτι κάτι δεν πάει καλά με το φίλτρο σου .

Link to comment
Share on other sites

....Διαβάζοντας, βλέπεις ότι πρέπει να ρίξεις μια παστίλια ανα 50λίτρα και να το αφήσεις 3 μέρες.

Είμαι σίγουρος ότι πιο παλιά δεν ήταν έτσι.

1 παστίλια ανα 50 λίτρα, ΚΑΘΕ μέρα για 3 μέρες.

Αυτό ακολούθησα και τώρα, και δείχνει να δούλεψε μια χαρά..

Αντρεα παιζει να εισαι και πολυ τυχερος.

Σκεψου οτι μπορει να αλλαξε η συσταση του φαρμακου και γιαυτο αλλαξαν και οι οδηγιες. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω καν να φανταστω οτι δεν συμφωνεις με τον κατασκευαστη του προιοντος

τελωσπαντων .... ελπιζω τα προβληματα να ειναι στο παρελθον!

Για μενα -πια- το καλυτερο φαρμακο ειναι οι σωστες συνθηκες για καθε ψαρι!

Που ακριβώς δεν συμφώνω?

Η δοσολογία του φαρμάκου άλλαξε στα τελευταια κουτιά.

Πέρυσι δεν ήταν έτσι.

Οσο για την ζημιά στην βιολογία, λέω απλά ότι μετρώντας, δεν την παρατήρησα σε κάποια απο τις φορές που το χρησιμοποίησα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που λες έχεις δίκιο ... υπάρχει όμως μια διαφορά οτι οταν αρρωσταίνει ενα ψάρι σημαίνει οτι έχει αρρωστήσει και το ενυδρείο στις περισσότερες περιπτώσεις για να μην πώ οτι πρώτα αρρωσταίνει το ενυδρείο και μετά το ψάρι .

andreasp να συνεχίσεις σύμφωνα με τις οδηγίες , μην ξεχνάς όμως οτι δεν έχουμε εντοπίσει τα αίτια , αν και πιστεύω οτι κάτι δεν πάει καλά με το φίλτρο σου .

Δεν κάνω κάτι άλλο.

Αλλαξα νερό εχτές. Θα αλλάξω πάλι άυριο.

Τα ψάρια είναι μια χαρά, τρέχουν, κολυμπάν και τρώνε , και φαίνονται υγιέστατα.

Οσο για το φίλτρο...

Το ενυδρείο έχει δύο φίλτρα carrefure. Ενα απο κάθε πλευρά.

Εχουν μέσα σφουγγάρια, υαλομβάβακα, και siporax.

2 κυκλοφορητές με ονομαστική ισχύ 300λίτρα/ώρα.

Τόσα χρόνια έτσι δουλεύει και είναι η πρώτη φορά που παρουσίασε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια έτσι δουλεύει και είναι η πρώτη φορά που παρουσίασε πρόβλημα.

Μην ξεχνάς οτι τα ψάρια μεγαλώνουν και ίσως να μην είναι πλέον επαρκές το φιλτράρισμα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...