Jump to content

Άρρωστο χρυσόψαρο?


Recommended Posts

andreasp να συνεχίσεις σύμφωνα με τις οδηγίες , μην ξεχνάς όμως οτι δεν έχουμε εντοπίσει τα αίτια , αν και πιστεύω οτι κάτι δεν πάει καλά με το φίλτρο σου .

Αυτη ειναι η ενσταση μου! Χωρις να ξερεις ποια αρρωστια εχει το ψαρι ... δε μπορεις να βαζεις οποιο φαρμακο σου ερχεται στο μυαλο! Αλλο φαρμακο ειναι για εξωτερικα παρασιτα αλλο για βακτηριακες μολυνσεις αλλο για εσωτερικα παρασιτα! αν δεν κανεις μια σωστη διαγνωση ... δεν ειναι σωστο να βαζουμε κατι που ισως λειτουργησει! Οι πιο πολλες ασθενειες ειναι μολυσματικες και για τα αλλα ψαρια! Ποτε δε πρεπει να ξεχναμε οτι ιοι και "κακα" βακτηρια υπαρχουν παντου! Εξαρταται το ανοσοποιητικο συστημα του καθε ψαριου ποσο δυνατο ειναι ωστε να τα αντιμετωπισει! Αν μειωσουμε το στρες που προκαλειται απο τη κακη ποιοτητα νερου και προσφερουμε τις καταλληλες συνθηκες σε καθε ψαρι τοτε θα μειωσουμε και τις αρρωστιες που αντιμετοπιζουμε! Το οτι ηταν ολα καλα και ξαφνικα εγινε κατι κακο ... δε το πιστευω καθε φορα που το ακουω .. Συνηθως οι κακη ποιοτητα του νερου καθως και οι λαθος παραμετροι ειναι αυτο που τα ξεκιναει ολα! Οι ιοι και τα βακτηρια κανουν επιθεση και αρρωσταινει το ψαρι μας αφου ειναι αδυναμο να τις πολεμησει!

Με αυτη τη λογικη προτεινω αν δεν εχουμε δειγματα στα αλλα ψαρια να κανουμε τη θεραπεια σε καραντινα αφου ακομα και στα υγιη ψαρια η καθε θεραπεια δημιουργει στρες που ισως αποδυναμωσει τις αμυνες τους. Ετσι προσπαθοντας να λυσουμε ενα προβλημα συνηθως καταληγουμε με περισσοτερα!

Και εγω το φιλτρο υποψιαζομαι .... αλλα οπως λεει ο φιλος μας οι μετρησεις που κανει ειναι ενταξει!

Που ακριβώς δεν συμφώνω?

Η δοσολογία του φαρμάκου άλλαξε στα τελευταια κουτιά.

Πέρυσι δεν ήταν έτσι.

Οσο για την ζημιά στην βιολογία, λέω απλά ότι μετρώντας, δεν την παρατήρησα σε κάποια απο τις φορές που το χρησιμοποίησα.

Φιλε μου εχω στειλε μαιλ στη σερα και ρωταω αν καταστρεφει τη βιολογια το φαρμακο με τη νεα του μορφη! Πρεπει να καταλαβεις οτι ειναι για βακτηριακες μολυνσεις και σκοτωνει ολα τα βακτηρια - ακομα και τα "καλα" που ζουν στο φιλτρο μας χωρις να κανει διακρισεις (ευχομαι η τεχνολογια να ελυσε αυτο το προβλημα). Υπαρχει το bactopur (που ειναι πιο ηπιο απο το direct).

Απο την αρχη σου απαντω με φιλικη διαθεση ανυσηχωντας για τα ψαρια σου!

Παλι με φιλικη διαθεση θα σου ελεγα να εχεις 50-60 λιτρα για καθε ψαρι σου - ισως με ενα μεγαλυτερο ενυδρειο - και να ενισχυσεις τη βιολογικη φιλτρανση σου!

Δωστους πολλα λιτρα, ισχυρη φιλτρανση και καθαρο νερο και θα σε αποζημειωσουν με το να σε συντροφευουν για πολλα χρονια ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω στειλε μαιλ στη σερα και ρωταω αν καταστρεφει τη βιολογια το φαρμακο με τη νεα του μορφη! Πρεπει να καταλαβεις οτι ειναι για βακτηριακες μολυνσεις και σκοτωνει ολα τα βακτηρια - ακομα και τα "καλα" που ζουν στο φιλτρο μας χωρις να κανει διακρισεις (ευχομαι η τεχνολογια να ελυσε αυτο το προβλημα). Υπαρχει το bactopur (που ειναι πιο ηπιο απο το direct).

Απο την αρχη σου απαντω με φιλικη διαθεση ανυσηχωντας για τα ψαρια σου!

Παλι με φιλικη διαθεση θα σου ελεγα να εχεις 50-60 λιτρα για καθε ψαρι σου - ισως με ενα μεγαλυτερο ενυδρειο - και να ενισχυσεις τη βιολογικη φιλτρανση σου!

Δωστους πολλα λιτρα, ισχυρη φιλτρανση και καθαρο νερο και θα σε αποζημειωσουν με το να σε συντροφευουν για πολλα χρονια ακομα!

Εχω κάποιο λόγο να πώ ψέμματα?

Είπα απλά , ότι 4-5 φορές που το έχω χρησιμοποιήσει, δεν μου πείραξε την βιολογία.

Δεν έχω να πώ κάτι άλλο.

Το συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι ότι η Sera , όπως και η κάθε Sera, πιάνει τις ακραίες επιπτώσεις, που μπορει να συμβούν, για να είναι σίγουρη και να μην έχει προβλήματα.

Οσο αφορά τα περισσότερα λίτρα, δεν είναι δυνατόν.

Τα 40 λίτρα που έχει το καθένα τους, εξάλλου θεωρούνται αρκετά, ειδικά για 15 πόντων χρυσόψαρα.

Η φίλτρανση είναι ονομαστικά 600λιτρα/ωρα, και μιλάμε για 120 λίτρα ενυδρείο.

Ανακύκλωση του νερού του ενυδρείου 5 φορές την ώρα.

Και εγώ με φιλική διάθεση απαντώ! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάποιο λόγο να πώ ψέμματα?

Είπα απλά , ότι 4-5 φορές που το έχω χρησιμοποιήσει, δεν μου πείραξε την βιολογία.

Στην πείραξε και στην παραπείραξε, αλλά δεν το πήρες είδηση, πιθανόν λόγο ισχυρής βιολογίας μέσα στο φίλτρο σου. Προσωπικά έριξα 3πλη δόση direct και "δεν μου επηρέασε" την βιολογία. Η αλήθεια είναι ότι μου την ξέσκισε, αλλά με τόση βιολογία που έχω μέσα στο φίλτρο, στην ουσία ήταν σαν να κάνω στρώσιμο με μπόλι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν θέλετε να γινει ανάλυση του θέματος παρακαλώ ανοίξτε νεο θέμα να το συζητήσουμε εδω έχουμε συγκεκριμένο πρόβλημα .

andreasp σε τι κατάσταση είμαστε σήμερα ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν θέλετε να γινει ανάλυση του θέματος παρακαλώ ανοίξτε νεο θέμα να το συζητήσουμε εδω έχουμε συγκεκριμένο πρόβλημα .

andreasp σε τι κατάσταση είμαστε σήμερα ;

Για το συγκεκριμενο συζηταμε ... δεν υποθηκε κατι ασκοπα! Αν δεν αναζητηθει η αιτια του προβληματος πως θα λυθει το προβλημα? Αφου θα παραμενει?

Ειληκρινα πιστευεις οτι ηταν βακτηριακη μολυνση και ολα καλα τωρα πια?

Έγινε επεξεργασία - georgarask
Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμενο συζηταμε ... δεν υποθηκε κατι ασκοπα! Η συζητηση εχει επικεντρωθει στις παρενέργειες του φαρμάκου και αυτο ειναι κατι που εμενα δεν με απασχολει απο τη στιγμη που εχουμε βελτίωση , συμφωνα με τα γραπτα του andreasp Αν δεν αναζητηθει η αιτια του προβληματος πως θα λυθει το προβλημα? Δεν το είπα ποιο πάνω αυτο ; Αφου θα παραμενει? Δεν βλέπω να εχεις προτείνει κάτι .

Ειληκρινα πιστευεις οτι ηταν βακτηριακη μολυνση και ολα καλα τωρα πια? Δεν μας λες τι πιστεύεις εσυ .

Φιλε georgarask καλό είναι να κριτικάρουμε , το θέμα είναι να μην μένουμε εκεί και να προτείνουμε τις εναλλακτικές μας προτάσεις που πιστεύουμε οτι είναι σωστές .

Υ.Γ. Το "ολα καλα τωρα πια?" δεν το σχολιάζω .

Link to comment
Share on other sites

andreasp σε τι κατάσταση είμαστε σήμερα ;

Τα ψάρια είναι μια χαρά, τρέχουν, κολυμπάν και τρώνε , και φαίνονται υγιέστατα.

Φιλε georgarask καλό είναι να κριτικάρουμε , το θέμα είναι να μην μένουμε εκεί και να προτείνουμε τις εναλλακτικές μας προτάσεις που πιστεύουμε οτι είναι σωστές .

Υ.Γ. Το "ολα καλα τωρα πια?" δεν το σχολιάζω .

Αυτα προτεινω ... καθαρο νερο ... υπομονη ... και οχι φαρμακα στα τυφλα και ειδικα οχι μεσα στο ενυδρειο θεραπειες αφου ταλαιπωρουμε και τα αλλα που δεν εχουν προβλημα! Λογικα δε διαφωνουμε αρα που ειναι το προβλημα?

....! Αν μειωσουμε το στρες που προκαλειται απο τη κακη ποιοτητα νερου και προσφερουμε τις καταλληλες συνθηκες σε καθε ψαρι τοτε θα μειωσουμε και τις αρρωστιες που αντιμετοπιζουμε! Το οτι ηταν ολα καλα και ξαφνικα εγινε κατι κακο ... δε το πιστευω καθε φορα που το ακουω .. Συνηθως οι κακη ποιοτητα του νερου καθως και οι λαθος παραμετροι ειναι αυτο που τα ξεκιναει ολα! Οι ιοι και τα βακτηρια κανουν επιθεση και αρρωσταινει το ψαρι μας αφου ειναι αδυναμο να τις πολεμησει!

Με αυτη τη λογικη προτεινω αν δεν εχουμε δειγματα στα αλλα ψαρια να κανουμε τη θεραπεια σε καραντινα αφου ακομα και στα υγιη ψαρια η καθε θεραπεια δημιουργει στρες που ισως αποδυναμωσει τις αμυνες τους. Ετσι προσπαθοντας να λυσουμε ενα προβλημα συνηθως καταληγουμε με περισσοτερα!

Και εγω το φιλτρο υποψιαζομαι .... αλλα οπως λεει ο φιλος μας οι μετρησεις που κανει ειναι ενταξει!

Φιλε μου εχω στειλε μαιλ στη σερα και ρωταω αν καταστρεφει τη βιολογια το φαρμακο με τη νεα του μορφη! Πρεπει να καταλαβεις οτι ειναι για βακτηριακες μολυνσεις και σκοτωνει ολα τα βακτηρια - ακομα και τα "καλα" που ζουν στο φιλτρο μας χωρις να κανει διακρισεις (ευχομαι η τεχνολογια να ελυσε αυτο το προβλημα). Υπαρχει το bactopur (που ειναι πιο ηπιο απο το direct).

Απο την αρχη σου απαντω με φιλικη διαθεση ανυσηχωντας για τα ψαρια σου!

Παλι με φιλικη διαθεση θα σου ελεγα να εχεις 50-60 λιτρα για καθε ψαρι σου - ισως με ενα μεγαλυτερο ενυδρειο - και να ενισχυσεις τη βιολογικη φιλτρανση σου!

Δωστους πολλα λιτρα, ισχυρη φιλτρανση και καθαρο νερο και θα σε αποζημειωσουν με το να σε συντροφευουν για πολλα χρονια ακομα!

Δε κριτικαρω κατι .... απλα προσπαθω με επιχειρηματα να πω τη γνωμη μου ... απο οτι καταλαβαινω δεν ειναι επιθυμητη ... ηταν ενα λαθος που δε θα ξαναγινει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν θέλετε να γινει ανάλυση του θέματος παρακαλώ ανοίξτε νεο θέμα να το συζητήσουμε εδω έχουμε συγκεκριμένο πρόβλημα .

andreasp σε τι κατάσταση είμαστε σήμερα ;

Η κατάσταση σήμερα είναι μια χαρά! :hysterical:

Τα ψαράκια είναι μια χαρά, και δεν δείχνει να υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...