Jump to content

Rio 300l


Recommended Posts

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ RIO 300 ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ?ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΙΣ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ?ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ FLUVAL 305 ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ RIO 300 ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ?ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΙΣ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ?ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ FLUVAL 305 ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ.

οριστε το ενυδρειο

http://www.juwel-aquarium.de/en/rio.htm?cat=5

Τα juwel ενυδρεια ειναι απο τα καλυτερα (αν οχι τα κορυφαια) απο αποψη κατασκευης - τζαμιων... αλλα ειναι μαπα απο θεμα εξοπλησμου κατι που δεν σε απασχολη αφου εχεις αγορασει εξοτερικο φιλτρο....

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Γιατι?

Το φιλτρο για παραδηγμα ειναι πολυ μετριο (να το πω).....αν θελεις να στησεις σωστο ενυδρειο δεν μπορεις να

χρησημοποιησεις το φιλτρακι τις juwel... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δεν παυει να είναι όμως το καλύτερο εσωτερικό φίλτρο σε βασικό εξοπλισμό ενυδρείου(ΙΜΟ) δε συγκρίνεται ουτε με τα bluwave της cayman.....θερμοστάτες και λάμπες πάντως είναι μάπα.. συμφωνώ και εγώ μ το Στάθη

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο για παραδηγμα ειναι πολυ μετριο (να το πω).....αν θελεις να στησεις σωστο ενυδρειο δεν μπορεις να

χρησημοποιησεις το φιλτρακι τις juwel... :excl:

Εξαρταται και απο τα ψαρια παντα....

Αλλα συνηθως δε φτανει :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Βλέπω μια τάση απαξίωσης κάποιων πραγμάτων, και θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις.

Όσοι κρίνεται και αποκαλείτε "μάπα" ένα προιόν μιλάτε από προσωπική εμπειρία; Μην ξεχνάμε ότι είμαστε σε ένα Forum.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η φαιά ουσία και το μυαλό που έχει μπει για τον σχεδιασμό των φίλτρων της Juwel είναι καταπληκτικά.

Αν δουλευτούν μέσα στις προδιαγραφές τους και ακολουθηθούν οι οδηγίες του κατασκευαστή για τακτικό καθαρισμό είναι ικανοποιητικά και αποδοτικά για τα λίτρα του ενυδρείου.

Πρώτον τραβάνε νερό και από το βυθό και την επιφάνεια κάνοντας skimming που τα εξωτερικά φίλτρα μόνο με εξάρτημα το κάνουν.

Δουλεύουν σε δύο ζώνες μια με πολύ οξυγόνο και μία ανοξική.

Η πάνω ζώνη που είναι κοντά στην επιφάνεια και τροφοδοτείται με φρέσκο νερό αναλαμβάνει τον μηχανικό καθαρισμό και την αποίκιση με αερόβια βακτήρια.

Η κάτω ζώνη που έχει πολύ χαμηλότερη ροή γιατί υπάρχει ενδιάμεση διαφυγή, αναλαμβάνει την πλήρη απονιτροποίηση με αναερόβια βακτήρια.

Προσωπικά σε όλα τα Juwel που πέρασαν από τα χέρια μου μικρά μεγάλα, ποτέ δεν έβγαλα το εσωτερικό φίλτρο, γιατί ο χώρος που έπιαναν ήταν χρήσιμος κι έπρεπε να πληρώσω έξτρα για να πετύχω το ίδιο με το εξωτερικό φίλτρο. Η να αγοράσω έξτρα συσκευές και να πήξω στις σωλήνες μέσα στο ντουλάπι.

Όσον αφορά αντλία και θερμοστάτη, παρόλα τα κακά που ακούω, και παρόλο που πάντα κρατάω ανταλλακτικά για ώρα ανάγκης, ποτέ δεν με άφησαν μέχρι τώρα.

Όσον αφορά τις λάμπες, πάντα τις άλλαζα για κάτι πιο εξειδικευμένο. Τελικά φέτος αποφάσισα να κρατήσω τις λάμπες highlite T5 και μπορώ να πω ότι με τους σωστούς ανακλαστήρες, εξεπλάγην με τα αποτελέσματα και γω ο ίδιος.

Τα γράφω όλα αυτά γιατί πολλές φορές όλοι πέφτουμε θύματα διαδόσεων, όπως και διαφήμισης και Marketing.

Με αυτά που προσφέρουν τα Juwel στα λεφτά που τα προσφέρουν είναι μοναδικά.

Επίσης όταν κάνουμε κριτική καλό είναι να λαμβάνουμε υπόψη τον μέσο χρήστη και τις ανάγκες του και όχι εξειδικευμένες ανάγκες.

Πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Τα κουτια και η φιλοσοφια-λογικη τους οντως ειναι πολυ καλη....

...εμενα ομως εξαιτιας φιλτρου eheim και jaeger θερμαντηρα ποτε δε με "χτυπησε"

το ρευμα.Με τα juwel συνεβει και με τα δυο χωρις προειδοποιηση....

Και για να μη ληφθει ως κακη διαφημιση μου συνεβει στο πρωτο Juwel (rio 300 )που αγορασα αλλα παρ'ολα αυτα ακολουθησαν αγορες αλλων τεσσαρων. :excl:

-Απλα καθε φορα με το που τα αγοραζα "ξεπροβοδιζα" τα εσωτερικα "πακετακια" (φιλτρο-θερμαντηρα).

Παρ'ολα αυτα μπορει εγω να ημουν ο υποψιασμενος και καθε φορα να τα εβγαζα αλλα μετα το δις "χτυπημα" που μου συνεβει, δε θεωρουσα οτι τα Juwel made by Hydor που εγραφαν πανω τους, με εκαναν να νιωθω σιγουρος-ασφαλης.

Για τα δε φωτιστικα,παρόλο το ιδιαιτερο τους λογω μηκους λαμπων, ποτε δε με "χαλασε", με τα ενυδρεια μου να ειναι-ηταν φουλ φυτεμενα ειτε με πολλων ειτε με λιγων απαιτησεων φυτα.

Εκει ομως δεν επαιζε θεμα ασφαλειας..... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Αν Μιχάλη είχες τέτοια τραυματική εμεπειρία είσαι δικαιολογημένος, και έχοντας τόσα ενυδρεία Juwel μπορεις να έχεις άποψη, για άλλο λόγο έκανα την παρατήρηση.

Βέβαια σε όλα τα ενυδρειακά λένε οι οδηγίες:

Προσοχή! πριν βάλετε τα χέρια στο νερό βγάζετε τις πρίζες από το ρεύμα. Όχι πως το κάνω εγώ :excl: αλλά αυτό είναι το σωστό και αυτό πρέπει να γίνει συνήθεια ειδικά στους νεώτερους.

Όπως επίσης όταν σταμάτησε να γράφει εδώ και μερικά χρόνια Juwel made by Hydor, παρατήρησα ότι ανέβηκε και η ποιότητα. Πάλι κατασκευής Hydor είναι αλλά δείχνουν ποιοτικότερα.

Ο στόχος μου είναι να διευκρινίσω, ότι δεν μπορούμε να κατακρίνουμε σαν μάπα ένα φτηνό προιόν (που από τα κινέζικα που κυκλοφορούν τουλάχιστον έχει προδιαγραφές) αλλά να το κρίνουμε για το κοινό που απευθύνεται.

Κι εγώ έχω και εξωτερικά φίλτρα εκεί που υπάρχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις και jagger κλπ.

Όταν πριν μερικά χρόνια το Rio 240 είχε 600 € με δώρο την βάση, το αντίστοιχο Eheim Pro II είχε 1200 και 800 η βάση αλλά και εξωτερικό φίλτρο είχε και Jagger και καπάκια ανακλινόμενα, και χρονοδιακοπτες στο καπάκι, και θήκη για ταίστρα, και στην βάση συρταράκι για να γλυστράει το φίλτρο έξω και φωτισμό στα ντουλάπια και και....

Δεν μπορώ να περιμένω λοιπόν, όταν πληρώνω τα μισά και λίγα λέω από ένα Eheim pro II παλαιότερα ή ένα MP σήμερα που έχουν άλλες προδιαγραφές και σε κρύσταλλα και σε εξοπλισμό να πάρω το ίδιο.

Μην τα περιμένουμε όλα τζάμπα.

Η αλήθεια είναι ότι επειδή η Juwel κατέβασε τις τιμές, άνοιξε το δρόμο στο hobby σε πολύ περισσότερο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κι εγω με το Σωτηρη...

Το πρωτο μου ενυδρειο ήταν το RIO 125.... μετα απο μικρο πειραματισμους...

Το τεταρτο ειναι πάλι juwel!!

Η μόνη περιπτωση που θα με απετρεπε να παρω παλι ιδιας εταιρειας θα ήταν ιδιοκατασκευη.

Για το φίλτρο... εαν εισαι εντος λογικων πλαισιων σε ιχθυοφόρτηση... εισαι οκ.

Από φωτισμο... μεχρι τωρα δεν έχω προβλημα...

Από θερμοστατη.... λόγω eliwell ειμαι οκ...

Αλλα επειδη ειμαι λίγο υπερπροστατευτικός... έβαλα jagger τα διπλασια watt απο τον εργοστασιακο. :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά έχω και εγώ ένα Rio 240 εδώ και περίπου 5 χρόνια. Μέχρι τώρα είχα και εγώ απώλειες. Έχει καεί η αντλία του και, ο μετασχηματιστής του φωτιστικού και ο θερμοστάτης. Ο τελευταίος ήταν ελαττωματικός από την αρχή οπότε και αντικαταστάθηκε από το κατάστημα άμεσα. Πριν στρώσει το ενυδρείο εννοώ. Τα άλλα 2 χρειάστηκε να τα αλλάξω. Στην περίπτωση της αντλίας αγόρασα νέα, και στην περίπτωση του φωτιστικού άνοιξα το καπάκι και άλλαξα το ballast.

Τώρα ετοιμάζομαι να το αλλάξω τελείως για να βάλω Τ5. Έχω όμως φίλους που δουλεύουν με τα ενυδρεία αυτά περισσότερα χρόνια από μένα και δεν έχουν προβλήματα. Εντάξει, το να καεί η αντλία μετά από 6-7 χρόνια συνεχούς λειτουργίας δεν μπορείς να πεις ότι είναι δραματικό...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε βγει off topic..αλλά καλό ειναι οτι γράφουμε να το τεκμηριώνουμε...απο την εμπειρία μου με τα juwel και κάτοχος 3 juwel αυτη την στιγμή, δεν εχω και τις καλύτερες εντυπώσεις εχω δει αρκετές διαρροές, καμένους κυκλοφορητές και θερμοστάτες,τα περιφερειακά της υστερούν σε σύγκρισή με τις γυάλες της...

Link to comment
Share on other sites

Απο τη δικη μου εμπειρια με juwel (lido 120, rio 180, rio 400) εχω να πω οτι τα φιλτρα ειναι σουπερ,

οι θερμαντηρες αδυναμοι (δεν μου εχουν κολλησει χαλασει ποτε ομως),

μια αντλια ειχε διαρροη 18V μετρημενα στο νερο και την αλλαξα με αλλη δωρεαν αφου ηταν μεσα στην εγγυηση,

και μια σταματησε χωρις λογο μετα απο 1 χρονο λειτουργιας και αφου εβαλα-εβγαλα την πριζα της πηρε μπρος και δουλευει κανονικα για ενα χρονο απο τοτε.

Απο φωτα δεν μου εχει χαλασει τιποτα, ουτε λαμπα δεν εχει καει (φτου φτου).

Απο μενα παρε αφοβα juwel τα αξιζουν τα λεφτα τους.

Με λιγα ακομα χρηματα για αναβαθμιση -ενας 300αρης θερμαντηρας Jager και ενα εξωτερικο φιλτρο (για σενα ενα 2215 φουλ βιολογικο να δουλευει παραλληλα με το εσωτερικο) που ετσι κι αλλιως χρειαζεται για να σηκωσει την ιχθυοφορτωση που κανουμε- μπορει να στηθει ενα σουπερ ενυδρειο με λιγα χρηματα.

ΥΓ για δισκους ομως θα λεγα να σκεφτεις το 400αρι καλυτερα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...