Jump to content

big algae plant broblem!!


Recommended Posts

χρονια πολλα και χριστος ανεστη στον φιλο μου istellas,neon και τα λοιπα παιδια που με βοηθησαν και με βοηθουν.

το προβλημα μου ειναι το εξης.μολις γυρισα απο το χωριο μου απο διακοπες και παρατηρησα στο ενυδρειο μου καφε τριχοειδη αλγη πανω στα τζαμια και σε μερικα φυτα μου.καθαρισα την αλγη απο τα τζαμια πολυ καλα αλλα στα φυτα δεν ξερω τι να κανω για να φυγει?διαβασα καποια θεματα σχετικα που ειχαμε μια λυση με οξυζενε αλλα δεν την πολυ καταλαβα.θελω να αναφερω πως ο διακοπτης για τις λαμπες ειχε προγραμματιστει να σβηνει μετα απο 9 ωρες λειτουργιας αλλα χαλασε και οι λαμπες ητανε ανοιχτες για 24 ωρες/10 ημερες!!!!!!!παιδια μια χειρα αρωγης παρακαλωωωωω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και σε σένα φίλε Στέφανε,

καταρχάς άλλαξε χρονοδιακόπτη (φαντάζομαι ότι το χεις κάνει ήδη :)) και ρίξε το φωτισμό στις 9-10 ώρες. Επίσης μπορείς να βάλεις σαλιγκάρια και οτόκυκλους που τρώνε αυτόν τον τύπο άλγης. Καθάρισε με μαγνήτη ή τηλεκάρτα τα τζάμια σου από την άλγη, σιφωνάρισε με σκούπα το χαλίκι σου αν έχει πιάσει κι αυτό άλγη και καθάρισε όσο μαλακά μπορείς με το χέρι σου όση άλγη μπορεί να φύγει από τα φύλλα των φυτών σου.

Τέλος με τη χρήση CO2 η άλγη θα φύγει γρηγορότερα.

Περιμένουμε νέα σου μετά το εγχείρημα... :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα, κανε αυτα που σου ειπε ο Γιαννης και αν θες ριξε μια ματια εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2798.

Τα δικα μου τα apple snails (4 σε 120 λιτρα) εχουν κανει το ενυδρειο πεντακαθαρο!!!Ας ειναι καλα παλι ο Γιαννης! :):D:lol:

Καλη επιτυχια! :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

...Ας ειναι καλα παλι ο Γιαννης! :)  :D  :lol:

Καλη επιτυχια! :thumbup:

21224[/snapback]

Όλοι να μαστε καλά, και τα ψάρια μας επίσης :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια σας θα τα δοκιμασω και θα σας πω τα αποτελεσματα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...