Jump to content

Ξε-στρώσιμο;;;


Recommended Posts

..και εκεί που νόμιζα ότι το ενυδρείο είχε στρωθεί - 0 Αμμωνία, 0 Νιτρώδη - κάνω τη μεγάλη αλλαγή με νερό από αντίστροφη όσμωση και λέω να βάλω άλλη μια φορά αμμωνία γύρω στα 2ppm για να σιγουρευτώ ότι τα Νιτρώδη θα παραμείνουν 0 και να σταθεροποιήσω το pH μου.

Αλλά τώρα η αμμωνία δεν μειώνεται καθόλου!!! :excl:

Τι έγινε και σκοτώθηκαν όλα μου τα βακτήρια που μετατρέπουν αμμωνία σε νιτρώδη;;

Σίγουρα δεν είναι pH crash (το έπαθα και αυτό σε προηγούμενο στάδιο οπότε ξέρω) και το νερό ήταν από αντιστροφη όσμωση (με προσθήκη Dennerle ReMineral+) άρα δεν έχει χλώριο.

Φοβάμαι ότι θα χάσω και τα βακτήρια που κάνουν τα νιτρώδη νιτρικά τώρα...

Τα στοιχεία μου είναι: pH: 7.5, KH:4.5 ,GH:7

Έκλεισα δεύτερο μήνα στρωσίματος δεν αντέχω να το ξανακάνω απ'την αρχή...

:excl:;)^_^

Link to comment
Share on other sites

Έκανα στρώσιμο με Add and Wait μέθοδο δηλαδή έβαζα 4ppm αμμωνία και κάθε φορά που μηδενιζόταν ξαναέβαζα στα 4ppm. Είχα φτάσει σε σημείο να καθαρίζονται τα 4ppm σε μιάμιση μέρα περίπου. Κάποια στιγμή έπαθα pH crash αλλά το έσωσα ανεβάζοντας ξανά το KH μου με Dennerle ReMineral+. Μετά την 6η βδομάδα και αφού τα Νιτρώδη ήταν σε σουρεαλιστικά υψηλά επίπεδα (μπορεί και >150ppm) έκανα μεγάλη αλλαγή νερού 90% για να μπορώ να διαβάζω τα νιτρώδη. Μετά από δύο μέρες τα νιτρώδη έπεσαν από τα 15ppm περίπου στο μηδέν. Για αυτό το διάστημα έιχα μειώσει και την αμμωνία που έβαζα σε 2ppm κάθε φορά που μηδενιζόταν. Τότε ξαναέκανα αλλαγή 90% με νερό από αντίστροφη όσμωση όπως περιγράφω στο πρώτο post. Νιτρικά είχα σε φυσιολογικά επίπεδα: 10ppm περίπου.

Έκλεισα εικοσιτετράωρο και δεν είδα σημαντική πτώση στην αμμωνία.

Έχω κάποια φυτά μέσα (eleocharis parvula και echinodorus tenellus) και χρησιμοποιώ Sera CO2 start για αρχή. Το ενυδρείο είναι Juwel 800: 110lt.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Ναι κατευθείαν με 80% αλλαγή. Δεν διάβασα πουθενά ότι πρέπει να γίνει σταδιακά.

Άλλες πιθανές αιτίες που μου περνάνε από το μυαλό:

- Η χαμηλή θερμοκρασία του νερού μετά την αλλαγή (παίζει ρόλο αυτό στα βακτήρια; )

- Το ότι έβαλα το ReMineral+ κατευθείαν στο ενυδρείο και όχι πριν την αλλαγή.

- Κάποια φύλλα από τους echinodorus έχουν κιτρινίσει/μαυρίσει - μήπως βγάζουν αυτά αμμωνία (αλλα τόση πολλή);

- Μήπως η αντίστροφη όσμωση (Dennerle osmose compact 130) αφήνει χλώριο να περνάει;

Μα τι έκανα στραβά;... έχω διαβάσει τόσα που πάω για νόμπελ χημείας.... :excl:

Έγινε επεξεργασία - Costis M
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα καταρχην πιστευω οτι τα βακτηρια θα επανελθουν πολυ γρηγορα.

Απο εκει και περα να ξερεις οτι και αυτα ειναι ζωντανοι οργανισμοι και κατα τη γνωμη μου δεν θελουν αποτομη μεταβολη συνθηκών.

Πιστευω οτι σε 2-3 μερες θα εισαι οκ. Μετρησεις και λιγη υπομονη ακομα..

Τι ψαρια θα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έχεις δίκιο... έτσι συνέβη και μετά το pH crash που έπαθα.

Φοβάμαι ότι όσο δεν παράγονται νιτρώδη θα ελλατωθούν τα nitrobacter και θα πρέπει πάλι να περιμένω 3 βδομάδες να ξανα-αυξηθούν...

Όσο για ψάρια - πάω για φυτεμένο κοινωνικό με εύκολα ειρηνικά ψαράκια.

Λέω να βάλω καμμία εξάδα white cloud mountain minnows για αρχή μέχρι να σταθεροποιηθεί το σύστημα γιατί διάβασα ότι είναι τα πιό ανθεκτικά για πρώτα ψάρια. Μετά guppies, rasbora espei, sterbai cories και αν καταφέρω να κρατήσω το pH σε 7.0 περίπου neons.

Έγινε επεξεργασία - Costis M
Link to comment
Share on other sites

Με pH 7.8 από τη βρύση δεν θα έιχα καμμία ελπίδα να βάλω Tetras. Τουλάχιστον έτσι μπορώ να το ελέγξω κάπως αν και μάλλον θα χρειαστώ συνεχές CO2.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να βάλω καμμία εξάδα white cloud mountain minnows για αρχή μέχρι να σταθεροποιηθεί το σύστημα γιατί διάβασα ότι είναι τα πιό ανθεκτικά για πρώτα ψάρια. Μετά guppies, rasbora espei, sterbai cories και αν καταφέρω να κρατήσω το pH σε 7.0 περίπου neons.

Τα white cloud mountain minnows είναι ψυχρού νερού 15-22°C , και προτιμούν μαλακό νερό. Δεν νομίζω να ταιριάζουν με τα guppies, τα rasbora espei ή τα sterbai cories.

Να σου προτείνουν, κάποιοι πιο ειδικοί, κατάλληλους συνδυασμούς ψαριών. Θα σου συνιστούσα ζωοτόκα όπως guppies

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι πρεπει να καταλήξεις αρχικα στο τι ψαρια θα βάλεις και να προσαρμόσεις τις συνθηκες για αυτα.

Εξαλλου το ενυδρειο δεν ειναι και κανενα τεραστιο...

Link to comment
Share on other sites

free99: έχεις δίκιο για τα WCMM - δεν είχα προσέξει ότι θέλουν πιό κρύο νερό από τα υπόλοιπα. Ευχαριστώ!

Σίγουρα θέλω να βάλω neon ή cardinal tetras, guppies και rasboras. Άλλοι λένε πως τα guppies θέλουν αλάτι άρα δεν ταιριάζουν με τα υπόλοιπα.

Είμαι ανοικτός σε προτάσεις αν μπορεί κάποιος να μου πει ένα σίγουρο σετ από ψάρια μαζί με τις σωστές συνθήκες (έχω και Α/Ο και CO2 οπότε μπορώ να τις ρυθμίσω).

Κατα τα άλλα η αμμωνία έχει ελάχιστη πτώση σήμερα - μπορεί και καθόλου. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Είχες δίκιο Zorba, ξαναξυπνήσαν χθές τα βακτήρια! :excl:

Κάπου διάβασα ότι τα βακτήρια χρειάζονται φωσφορικά για να λειτουργήσουν και εγώ έχω 0 PO4. Βέβαια υπάρχουν αρκετά φύλλα από echinodorus tenellus που λιώνουν σταδιακά και άρα πρέπει να υπάρχει παραγωγή PO4. Ίσως να παίζει ρόλο και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κ' εγώ κάτι, ότι το Α/Ο νερό είναι νεκρό νερό, δεν εμπεριέχει τίποτα μέσα από μέταλλα και ιχνοστοιχεία, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να αρρωστήσουν τα ψάρια και τα φυτά που έχεις μέσα. Πρέπει αυτό το νερό να ρίχνεις όπως είπα μέταλλα και ιχνοστοιχεία για να μην έχεις προβλήματα μετά.

Ένα καλό σκεύασμα που τα εμπεριέχει όλα και το χρησιμοποιώ και εγώ είναι αυτό:

http://www.preis-aquaristik.de/eng/hauptse...mineralien.html

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια χρειαζονται μονο παραπροιοντα της αμμωνιας για να αναπτυχθουν.

Σε αυτους τους οργανισμους υπαρχει ΠΟΛΥ μεγαλη εξειδικευση στο τι "τρωνε"=διασπουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...