Jump to content

δεν αφριζει το σκιμμερ οπως πριν...


giannispass

Recommended Posts

Αφου εβαλα το οζον χθες και τον οζον controller, παρατηρησα οτι τι σκιμμερ δεν αφριζει οπως πριν.

Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Παντως το νερο ειναι κρυσταλλο με το οζον.

Δεν παιζεται η καθαροτητα του

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι λογικό αυτό που συμβαίνει μιας και το skimmer πλέον έχει λιγότερη δουλειά από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι λογικό αυτό που συμβαίνει μιας και το skimmer πλέον έχει λιγότερη δουλειά από πριν.

Μην ανησυχείς αφού αυτό είναι το φυσιολογικό, αν και μετά απο λίγο διάστημα και όταν "προσαρμοστεί "το skimmer στον νέο του σύντροφο, θα αφρίζει περισσότερο.

Εαν μπορείς πές μας, με τι αντλία τροφοδοτείς στο skimmer το ozon.

Link to comment
Share on other sites

Το οζον το τροφοδοτω στο σκιμμερ, με μια αεραντλια.

Η αεραντλια βγαζει αερα, μετα εχω αφυγραντηρα(το οζον χανει το 50% της δρασης του αν ο αερας που περιεχεται εχε υγρασια) και μετα αυτο καταληγει στο σκιμμερ.

Παντως εχω μεινει εκπληκτος με την καθαροτητα.

Πραγματικα κρυσταλλο σε 2 μερες.

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Το οζον το τροφοδοτω στο σκιμμερ, με μια αεραντλια.

Η αεραντλια βγαζει αερα, μετα εχω αφυγραντηρα(το οζον χανει το 50% της δρασης του αν ο αερας που περιεχεται εχε υγρασια) και μετα αυτο καταληγει στο σκιμμερ.

Παντως εχω μεινει εκπληκτος με την καθαροτητα.

Πραγματικα κρυσταλλο σε 2 μερες.

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ

Ναι το καταλαβαίνω αυτό....απλά ρωτώ γιά την δύναμη της αντλίας.Πάντως να ξέρεις ότι θα πρέπει τα cilicon του αφυγραντήρα να τα ψήνεις στον φούρνο αρκετά συχνά προκειμένου να κρατάνε την υγρασία, και όταν πιά έχουν εξαντληθεί να τα αλλάζεις.Στην Ελλάδα δεν θα βρείς εύκολα να αγοράσεις σκέτα cilicon ....εγω γιά παράδειγμα έχω φέρει 2 κουτιά απο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

απο που τα παρηγγειλες?

Με ενδιαφερει και εμενα αυτο.

Φαντασου οτι ο αφυγραντηρας ειναιο δυο μερες μεσα στο sump και εχει γινει κιολας ροζ ολος.

Το επομενο βημα ειναι να τραβαω αερα εξω απο το sump, που σιγουρα θα εχει πολύ λιγοτερη υγρασια

Link to comment
Share on other sites

απο που τα παρηγγειλες?

Με ενδιαφερει και εμενα αυτο.

Φαντασου οτι ο αφυγραντηρας ειναιο δυο μερες μεσα στο sump και εχει γινει κιολας ροζ ολος.

Το επομενο βημα ειναι να τραβαω αερα εξω απο το sump, που σιγουρα θα εχει πολύ λιγοτερη υγρασια

Τι ενοείς μέσα στο sub;

Ρίξε μιά ματιά εδω...

http://www.aquaristic.net/index.php?sid=f1...param=Silicagel

Link to comment
Share on other sites

Λεγοντας μεσα στο σαμπ, εννοω οτι ολα ειναι μεσα στο σαμπ(οποτε και μεσα στην υγρασια).

Το ζητουμενο ειναι ο αερας που μπαινει στο οζον να ειναι οσο το δυνατον πιο ξηρος, οποτε μελλοντικα θα βαλω την αεραντλια εξω απο το sump.

Εσυ καθε ποτε ψηνεις τον αφυγραντηρα?

Link to comment
Share on other sites

Λεγοντας μεσα στο σαμπ, εννοω οτι ολα ειναι μεσα στο σαμπ(οποτε και μεσα στην υγρασια).

Το ζητουμενο ειναι ο αερας που μπαινει στο οζον να ειναι οσο το δυνατον πιο ξηρος, οποτε μελλοντικα θα βαλω την αεραντλια εξω απο το sump.

Εσυ καθε ποτε ψηνεις τον αφυγραντηρα?

Εχω δίπλα και ένα μετρητή υγρασίας γιά να υπολογίζω περίπου τις απώλειες.....σχεδόν μιά φορά στις 15 ημέρες και με υγρασία περίπου στο 50%...μπορείς πάντως να πάιξεις με πολύ προσοχή στην υπέρ-δοδολογία του όζοντος εαν σου το επιτρέπει ο οζονιστήρας,διοχετεύοντας περισσότερο απο το κανονικό ,υπολογίζοντας τις απώλειες λόγω υγρασίας.Ετσι μπορείς να μην χρησιμοποιήσεις και καθόλου αφύγρανση, όμως σε μιά τέτοια περίπτωση θα έχεις πιό σύντομα φθορές στον οζονιστήρα λόγω υγρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...