Jump to content

Pleco επέζησε σε ενυδρείο χωρίς τροφή μετά απο 7 μήνες


Recommended Posts

Η είδηση αναφέρεται σε έναν Πλεκόστομο ο οποίος έμεινε σε ένα ενυδρείο χωρίς τροφή και οποιαδήποτε φροντίδα για 7 μήνες, μετά απο την σύλληψη του ιδιοκτήτη του απο την αστυνομία. Όταν απομακρύνθηκαν όλα τα υπόλοιπα κατοικίδια απο το σπίτι, το συγκεκριμένο ψάρι δεν βρέθηκε και έτσι παρέμεινε στο ενυδρείο. Όταν βρέθηκε μετά πο 7 μήνες απο ένα συνεργείο επισκευών, το περισσότερο νερό είχε εξατμιστεί και όσο είχε απομείνει ήταν σχεδόν μαύρο. Υπάλληλοι της εταιρείας τάισαν τον Πλεκόστομο, του έδωσαν το όνομα Theo και αναζήτησαν ένα μόνιμο σπίτι για το ψάρι που επέζησε απο αυτή την δοκιμασία.

http://www.aquaticcommunity.com/news/lib/472

Link to comment
Share on other sites

για αλλη μια φορα αποδεικνύεται οτι το σημαντικοτερο πραμα για ενα ψαρι ειναι να εχει την ησυχια του και επειτα ολα τα αλλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του κ. Bleher οι πλεκόστομοι μπορούν να μείνουν και 6 μήνες έξω από το νερό, αρκεί να υπάρχει υγρασία, κι ότι ο ίδιος είχε βρεί πλέκο σε μικρή σπηλιά μέσα σε λάσπη. Αυτό συμβαίνει όταν πλημμυρίζει ο Αμαζώνιος και μετά τραβιούνται τα νερά.

"Σκληρά καρύδια" λοιπόν οι πλέκο. :excl:

Link to comment
Share on other sites

και μετα προτεινετε ξιφοφορους για ανθεκτικα ψαρια στους αρχαριους!!

ολοι πλεκο λοιπον!!!!! :excl::excl:;)

Link to comment
Share on other sites

Ο συνχομπιστας imichal αδειασε ενα ενυδρειο το καθαρισε καλα το ξεπλυνε και μετα απο μερες το εστησε με αλλα ψαρια κλπ.

Μετα απο μηνες,ειδε μεσα ενα sp3 που ειχε χασει απο το προηγουμενο setup :excl:

Εγω απλα, εβγαλα ενα ξυλο μια φορα να κανω καποιες εργασιες που πηραν μιση ωρα.

Οταν σηκωσα το ξυλο να το βαλω μεσα στο ενυδρειο ειδα στο τραπεζι ενα Sp3 αραχτο. Τον εβαλα μεσα και ολα ΟΚ.

Και καλα τα πλεκο, αλλα μια φορα ειχα βγαλει σε μια λεκανη αρλεκινους για να τους δωσω, οταν πηγα μετα απο καν μισαωρο να του βαλω στη σακουλα ενας ειχε πηδηξει εξω απο τη σχισμη που ειχε αφησει η πετσετα. Μου φανηκε κοκκαλο, τον εβαλα μεσα και κουνησε το ενα πτερυγιο, εβαλα την αεραντλια απο κατω του και σιγα σιγα σε ενα 20λεπτο ηταν οπως πριν.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ο συνχομπιστας imichal αδειασε ενα ενυδρειο το καθαρισε καλα το ξεπλυνε και μετα απο μερες το εστησε με αλλα ψαρια κλπ.

Μετα απο μηνες,ειδε μεσα ενα sp3 που ειχε χασει απο το προηγουμενο setup :excl:

Εγω απλα, εβγαλα ενα ξυλο μια φορα να κανω καποιες εργασιες που πηραν μιση ωρα.

Οταν σηκωσα το ξυλο να το βαλω μεσα στο ενυδρειο ειδα στο τραπεζι ενα Sp3 αραχτο. Τον εβαλα μεσα και ολα ΟΚ.

Και καλα τα πλεκο, αλλα μια φορα ειχα βγαλει σε μια λεκανη αρλεκινους για να τους δωσω, οταν πηγα μετα απο καν μισαωρο να του βαλω στη σακουλα ενας ειχε πηδηξει εξω απο τη σχισμη που ειχε αφησει η πετσετα. Μου φανηκε κοκκαλο, τον εβαλα μεσα και κουνησε το ενα πτερυγιο, εβαλα την αεραντλια απο κατω του και σιγα σιγα σε ενα 20λεπτο ηταν οπως πριν.

Το έχω πάθει και εγώ αυτό, έβγαλα το ξύλο και ήταν ο καημενούλης ο πλέκο από κάτω και δεν τον είδα και άφησα το ξύλο στο μπαλκόνι κανα μισάωρο περίπου και μετά που πήγα να ξαναβάλω το ξύλο μέσα τον είδα αραχτό στο μπαλκόνι και τις προάλες που έκανα κάτι εργασίες και καθόμουν κάτω από το ενυδρείο (δεν έχει καπάκι), έκλεισα τα φώτα απότομα και μου ήρθε ένας αρλεκίνος στο κεφάλι!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο off topic αλλά περίπου πριν 3 μήνες και ενω έκανα αλλαγή νερου στις ημιυδρόβιες χελώνες μου στο γκαράζ και της είχα τοποθετησει σε ενα φελιζόλ κουτι και καθάριζα το ενυδρέιο τους η μια απο τις 2 εξαφανίστηκε,έφαγα τον κόσμο,έψαχνα περίπου για 2 ώρες με τους δικούς μου αλλά μάταια,οπότε περιμενα να δω τι θα κανει και η άλλη που προσπαθούσε να βγει κάμποση ώρα,η οποία μόλις βγήκε πήγε κατευθειαν στον κήπο οπου υπήρχε υγρασία...οπου εψαξα να βρω και για την άλλη..πουθενά όμως...να σας πω την αλήθεια την είχα ξεγράψει μεχρι περίπου 2 μηνες οπου την βρήκα να τριγυρίζει στο γκαράζ για εναν ολοκληρο μηνα χωρίς καθόλου νερό και χωρίς να μπορει να εχει φαει οτιδήποτε.......

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έτσι με λαχτάρισε ένα Brichardi. Όταν πρίν 3 χρόνια μετέφερα το ενυδρείο στο καινούργιο μου σπίτι και λίγο πριν ολοκλήρωθεί η διαδικασία, έφυγα απ'το δωμάτιο και 10 λεπτά αργότερα γύρισα και το είδα ξάπλα στο παρκέ. Τελικά ο συγκεκριμένος ψάρης με αποζημίωσε για την λαχτάρα που μου έδωσε τότε, μιας και είναι ο μόνος που τρώει απ'το χέρι μου και μ'αφηνει να τον χαϊδεύω :excl:

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρώσω κι εγώ στις απίθανες ιστορίες με ψάρια, μου έτυχε πριν χρόνια να βρώ ζωντανό και χωρίς πρόβλημα το ευρωπαϊκό γατόψαρο (γουλιανό) Silurus glanis μετά απο 3 ώρες στο πορτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου μου όπου το έιχα βάλει σε μια σακούλα χωρίς νερό, Αύγουστο μήνα με 40 βαθμούς θερμοκρασία (σκεφτείτε πόσο είχε ανέβει η θερμοκρασία μέσα στο αυτοκίνητο)!!

"Υπερφυσικά" φυσικά φαινόμενα!!!

Έγινε επεξεργασία - akisg
Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρώσω κι εγώ στις απίθανες ιστορίες με ψάρια, μου έτυχε πριν χρόνια να βρώ ζωντανό και χωρίς πρόβλημα το ευρωπαϊκό γατόψαρο (γουλιανό) Silurus glanis μετά απο 3 ώρες στο πορτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου μου όπου το έιχα βάλει σε μια σακούλα χωρίς νερό, Αύγουστο μήνα με 40 βαθμούς θερμοκρασία (σκεφτείτε πόσο είχε ανέβει η θερμοκρασία μέσα στο αυτοκίνητο)!!

"Υπερφυσικά" φυσικά φαινόμενα!!!

Ηθελες να το ξεφορτωθεις και δεν του ειχες βαλει νερο η ηξερες οτι θα μεινει ζωντανο οποτε για να μην πλυμμηρισει το πορτ μπαγκαζ, δεν εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρώσω κι εγώ στις απίθανες ιστορίες με ψάρια, μου έτυχε πριν χρόνια να βρώ ζωντανό και χωρίς πρόβλημα το ευρωπαϊκό γατόψαρο (γουλιανό) Silurus glanis μετά απο 3 ώρες στο πορτ μπαγκάζ του αυτοκινήτου μου όπου το έιχα βάλει σε μια σακούλα χωρίς νερό, Αύγουστο μήνα με 40 βαθμούς θερμοκρασία (σκεφτείτε πόσο είχε ανέβει η θερμοκρασία μέσα στο αυτοκίνητο)!!

"Υπερφυσικά" φυσικά φαινόμενα!!!

Ηθελες να το ξεφορτωθεις και δεν του ειχες βαλει νερο η ηξερες οτι θα μεινει ζωντανο οποτε για να μην πλυμμηρισει το πορτ μπαγκαζ, δεν εβαλες?

Oντως φιλος, δεν εχει νοημα αυτο που λες, το εκανες επητιδες?

Υ.Σ Εχεις βανακι ? http://xvella.free.fr/photos/photo-eng.php...21&kode=713

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Oντως φιλος, δεν εχει νοημα αυτο που λες, το εκανες επητιδες?

Υ.Σ Εχεις βανακι ? http://xvella.free.fr/photos/photo-eng.php...21&kode=713

Δεν καταλάβατε!!!

Ο γουλιανός είναι ψάρι που ζεί σε λίμνες και ποτάμια μας. Το είχε ψαρέψει κάποιος γνωστός μου ψαράς και μου το έδωσε για κατανάλωση.

Δεν το έκανα ούτε για να το κρατήσω ζωντανό ούτε για να το ταλαιπωρήσω.

Απλά διαπίστωσα μετα από τρεις ώρες ότι ήταν ζωντανό.

Τι έπρεπε να κάνω ή τί κάνουν όλοι που ψαρέυουν στις παραλίες και στα ποτάμια...????

Σε μια σακούλα δεν τα βάζουν...???

Υ.Γ. Όχι δεν έχω βανάκι, απλό ΙΧ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβατε!!!

Ο γουλιανός είναι ψάρι που ζεί σε λίμνες και ποτάμια μας. Το είχε ψαρέψει κάποιος γνωστός μου ψαράς και μου το έδωσε για κατανάλωση.

Δεν το έκανα ούτε για να το κρατήσω ζωντανό ούτε για να το ταλαιπωρήσω.

Απλά διαπίστωσα μετα από τρεις ώρες ότι ήταν ζωντανό.

Τι έπρεπε να κάνω ή τί κάνουν όλοι που ψαρέυουν στις παραλίες και στα ποτάμια...????

Σε μια σακούλα δεν τα βάζουν...???

Υ.Γ. Όχι δεν έχω βανάκι, απλό ΙΧ.

;)^_^^_^

Tωρα καταλαβα...

:excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειπαμε "καταναλωση" θυμηθηκα που ειχα παει ενα πρωι στις τρατες στο πασαλιμανι και πηρα κατι πρωινους κολιους και σπαρακια και μαζι και ενα χταποδι.

Μετα πηγα σε ενα στουντιο για μια ηχογραφηση και εβαλα τις σακουλες στο ψυγειο μεχρι να τελειωσω (μετα απο 5-6 ωρες) και να παω σπιτι.

Οταν εβγαλα τη σακουλα με το χταποδι ειδα το χατοποδι και ειχε γινει μπλε.

Το ακουμπησα και αρχισε να κουνιεται αρκετα.

Το ειχα παρει ζωντανο και αχτυπητο.

Εκλεισα τη σακουλα και πηγα σπιτι.

Αλλο χρωμα το χταποδι και ηταν και πολυ ζωηρο.

Το σαλιαρισα και το χτυπησα στην ταραστα και εγινε σουπερ ουζομεζες το βραδακι. :excl:

Επι της ευκαιριας η δαδικασια ειναι :

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΥΤΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ : 1) ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΣΟΥΛΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΙΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΤΩΣΤΙΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΓΡΗΡΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΨΟΦΑΕΙ ΟΙ ΜΥΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΑΚΟΥΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ ΔΙΑΧΑΙΕΤΕ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ . ΟΤΑΝ ΨΟΦΙΣΕΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΜΑΣ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΒΑΜΕ ΕΞΩ .

2) ΧΤΥΠΑΜΕ ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΧΟ ΚΑΜΙΑ 30ΑΡΙΑ ΦΟΡΕΣ

3) ΜΕΤΑ (ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ) ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΔΑΧΤΥΛΑ ΜΑΣ (ΔΕΙΚΤΗ ΚΑΙ ΜΕΣΑΙΟ ) ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΟΥΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΓΚΑΛΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΚΑΤΕΒΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΣΠΑΣΤΙΚΑ .

4) ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΜΑΣ ΦΥΓΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΓΛΥΤΣΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑ ΧΤΥΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΒΡΑΧΟ ΑΛΛΕΣ 40 ΦΟΡΕΣ

5) ΞΑΝΑΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΒΗΜΑ 3 ΜΕΧΡΙ ΩΣΤΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΧΤΑΠΟΔΙΟΥ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΤΣΑΡΩΣΟΥΝΕ Ή ΤΡΑΒΩΝΤΑΣ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΧΤΑΠΟΔΙΟΥ Η ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΜΕΜΒΡΑΝΗ ΝΑ ΣΧΙΖΕΤΑΙ ΣΑΝ ΧΑΡΤΙ . ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΛΙΑΡΙΣΜΑ ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΜΑΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΥΣΗ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ .

ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΟΡΕΞΗ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΤΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ . ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΙΑΖΟΜΑΙ ΤΟ ΧΤΥΠΑΩ ΣΤΟ ΒΡΑΧΟ ΚΑΜΙΑ 70ΑΡΙΑ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΚΑΕΙ ΤΟ ΚΥΜΑ , ΔΕΜΕΝΟ ΒΕΒΑΙΑ , ΝΑ ΤΟ ΣΑΛΙΑΡΙΣΕΙ ΤΟ ΚΥΜΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ , ΜΕΧΡΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΟΥ .

ΔΥΟ ΛΥΣΗΣ ΓΙΑ ΠΕΡΕΤΑΙΡΟ ΜΑΛΑΚΟΜΑ ΤΟΥ ΧΤΑΠΟΔΙΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ :

1) ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ

2) ΚΡΕΜΑΣΜΑ ΣΤΟ ΗΛΙΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΕΝΩΣΕΙ (ΑΛΟΙΦΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΛΙΓΟ ΛΑΔΙ ΓΙΑΤΙ Η ΣΦΥΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΕΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΕ ΟΛΟ !!)

Πηγη http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=361918

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...