Jump to content

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ..?


Recommended Posts

Kαλησπερα σε ολους... :thumbdown:

Τις τελευταιες μερες κατοικουν στο ενυδρειο μου 3 zebra danio και 2m+1f melanotaenia paecox.Οπως ανεφερα και σε αλλο post ειναι γεματα ζωη και κινουνται μεσα στο ενυδρειο σαν παλαβα....... :D Σκεφτομουνα να βαλω,μετα απο κανα δυο εβδομαδες,cardinal tetra αλλα το Ph ειναι απαγορευτικο(8).

-Θα μπορουσα να το κατεβασω και πως?

Σε περιπτωση που τελικα δεν μπω στην διαδικασια αυτη,σκεφτομαι να βαλω

1ζευγ. dwarf gourami

1 Epalzeorynchos SP

4 Tiger barbs

2-3 Cory

-Ειναι ο.κ. αυτος ο συνδυασμος ψαριων?Εχετε να προτεινετε κατι αλλο εναλλακτικα?

Σας ευχαριστω ολους... :) ... για την βοηθεια που μου δωσατε μεχρι τωρα.Ελπιζω συντομα να ανεβασω και photos για να δειτε το ενυδρειο!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το απαγορευτικό pH που αναφέρεις? Τι τιμή έχει?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι το (8) που αναφέρει στην παρένθεση...

Εγώ πάντως έχω 7,5 (στο στρώσιμο μετρούσα 8) και τα Cardinal Tetra δε φαίνεται να έχουν πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Tα cardinal υπο κανονικές συνθήκες είναι ψάρια που ζούν σε πολύ χαμηλότερο pH. Όμως επειδή στα περισσότερα LFS το νερό στα ενυδρεία είναι 7.6-7.8 δεν νομίζω να σου παρουσιάσουν πρόβλημα. Καλό θα ήταν βέβαια να κατεβάσεις το pH σου στο 7.5

Αλήθεια τι pH έχει η βρύση σου? τι έχεις μέσα που θα μπορούσε να το ανεβάσει? Έχεις αληθινά φυτά μέσα?

Υπάρχουν διάφορα σκευάσματα για pH Down αλλά αυτά πρέπει να είναι η αίσχατη λύση (αφού δεν είναι πραγματικά λύση) στο πρόβλημα. Πρέπει να βρεθεί η πηγή του προβλήματος που το pH είναι τόσο υψηλό.

Link to comment
Share on other sites

Το Ph της βρυσης ειναι και αυτο 8.Αληθινα φυτα δεν εχω(ειναι ολα τεχνητα).,οποτε δεν πιστευω να επηρεαζει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Τι υπόστρωμα χρησιμοποιείς? Έχεις τίποτε ασβεστολιθικό μέσα?

Link to comment
Share on other sites

To υποστρωμα ειναι φυσικο χαλικι και εχω βαλει και ενα κοραλιογενη βραχο,το οποιο ομως δεν ειναι ασβεστολιθικο.

Με την ευκαιρια...!!Το ενυδρειο εχει δυο λαμπες φθοριου.Μπορω να βγαλω τη μια και να την αντικαταστησω με καποια αλλη κοκκινου η' αλλου χρωματος?Αν ναι,απο που θα την προμηθευτω και τι προτεινετε να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρια...!!Το ενυδρειο εχει δυο λαμπες φθοριου.Μπορω να βγαλω τη μια και να την αντικαταστησω με καποια αλλη κοκκινου η' αλλου χρωματος?Αν ναι,απο που θα την προμηθευτω και τι προτεινετε να βαλω?

21189[/snapback]

Μπορείς να αντικαταστήσεις την πίσω λάμπα με Arcadia Tropical που έχει ροζ απόχρωση και βοηθάει και τα φυτά.

Το λέω επειδή όταν η μπροστά λάμπα είναι άσπρη και η πίσω κόκκινη (tropical) δίνει ένα πολύ ωραίο 3D οπτικό αποτέλεσμα. "Δίνει" βάθος.

Link to comment
Share on other sites

To υποστρωμα ειναι φυσικο χαλικι και εχω βαλει και ενα κοραλιογενη βραχο,το οποιο ομως δεν ειναι ασβεστολιθικο.

Με την ευκαιρια...!!Το ενυδρειο εχει δυο λαμπες φθοριου.Μπορω να βγαλω τη μια και να την αντικαταστησω με καποια αλλη κοκκινου η' αλλου χρωματος?Αν ναι,απο που θα την προμηθευτω και τι προτεινετε να βαλω?

21189[/snapback]

Ο κοραλιογενής βράχος είναι αληθινός ή πλαστικός? Γιατί αν είναι αληθινός τότε έχεις και από εκεί πρόβλημα.

Αν αλλάξεις την λάμπα δεν θα βάλεις κόκκινη ή όποιο άλλο χρώμα... Πρέπει να μπει ενυδρειακή λάμπα (και όχι για ντίσκο!). Μπορείς να προμηθευτείς τις ροζέ αυτές λάμπες που υπάρχουν από μαγαζιά του χώρου. Μιλάμε πάντα για λάμπες όπως η Flora-Glo κ.α. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιαννη,ο βραχος δεν ειναι αληθινος.Και οσο για τις λαμπες εννοουσα ενυδρειακες.......!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις την Arcadia Tropical Original που ειναι σχεδον ροζ αλλα εγω θα ελεγα να τι βαλες μπροστα .... διοτι δινει υπεροχο χρωμα στα ψαρια ... Η επιλογη ειναι δικη σου .... :)

Και με την ευκαιρια μιας και εγω ειχα ψευτικα φυτα στην αρχη οταν αρχισα να τα αλλαζω σιγα σιγα ειδα ενα εντελως διαφορετικο ενυδρειο απο ολες τισ αποψεις ... :D Μια αποφαση ειναι !!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Dartman,ειμαι σιγουρος για την ποιοτικη και εμφανισιακη ανωτεροτητα ενος φυτεμενου ενυδρειου αλλα....κολλαω προς το παρον στον χρονο που απαιτειται για την σωστη διατηρηση ενος τετοιου ενυδρειου.

Σ'ευχαριστω παντως και πρεπει να ομολογησω οτι δεν ειχε περασει απο το μυαλο μου να βαλω τη λαμπα μπροστα....!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Φιλε R.G. εκτος του χρονου που θα σπαταλησεις για να τα φυτεψεις και 10 λεπτα καθε ~10 μερες για κλαδεμα δε χρειαζετε τιποτα αλλο (μιλαμε φυσικα για ευκολα φυτα υπαρχουν πολλα ωραια) .

Υ.Γ. Βαλε τι λαμπα μπροστα εστω και για δοκιμη και θα με θυμηθεις .. :)

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 2 Σκαλαρακια στο ενυδρειο μου και μου φερανε και ενα Cory Julli(σημερα θα παρω αλλα 2 για να μην ειναι μονο του).

Αυτο που με απασχολει ειναι τα εξης...

- Τα σκαλαρακια,εχω την εντυπωση οτι δεν προλαβαινουν να φανε,καθως με το που ριχνω φαγητο αναλαμβανουν δραση τα Zebra Danio,με αποτελεσμα τα αλλα να περιμενουν τα υπολειμματα... :)

-Τα Zebra εχουν αρχισει και κινουνται πολυ χαμηλα και δεν αφηνουν σε ησυχια το Cory.Ακομα και στην αλλη ακρη του ενυδρειου να ειναι,καποια Zebra θα παει για να το ενοχλησει....!Μηπως θα πρεπει να αλλαξω τα Zebra?

Υ.Γ. Φιλε Dartman ειχες δικιο!!!Με την λαμπα μπροστα,το αποτελεσμα ειναι υπεροχο...!!!Τhanks Man....!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 2 Σκαλαρακια στο ενυδρειο μου και μου φερανε και ενα Cory Julli(σημερα θα παρω αλλα 2 για να μην ειναι μονο του).

Αυτο που με απασχολει ειναι τα εξης...

- Τα σκαλαρακια,εχω την εντυπωση οτι δεν προλαβαινουν να φανε,καθως με το που ριχνω φαγητο αναλαμβανουν δραση τα Zebra Danio,με αποτελεσμα τα αλλα να περιμενουν τα  υπολειμματα... :)

-Τα Zebra εχουν αρχισει και κινουνται πολυ χαμηλα και δεν αφηνουν σε ησυχια το Cory.Ακομα και στην αλλη ακρη του ενυδρειου να ειναι,καποια Zebra θα παει για να το ενοχλησει....!Μηπως θα πρεπει να αλλαξω τα Zebra?

Υ.Γ.  Φιλε Dartman ειχες δικιο!!!Με την λαμπα μπροστα,το αποτελεσμα ειναι υπεροχο...!!!Τhanks Man....!!! :D

21527[/snapback]

Γεια χαρα!

-Τα σκαλαρακια ειναι μικρα?Μεχρι να προσαρμοστουν στο νεο περιβαλλον πιθανον να ειναι λιγο διστακτικα.Το καλο ειναι οτι , εστω και τα υπολοιματα, εχουν ορεξη και τρωνε.Πιστευω σε λιγο καιρο, που θα μεγαλωσουν, δεν θα εχεις αυτο το προβλημα μιας και θα τους βγει ο κυριαρχικος τους χαρακτηρας.Δοκιμασε να ριξεις λιγο παραπανω τροφη να δεις τι θα γινει.

-Τα cory εχουν μερη να κρυφτουν?Καποια φυτα πχ που θα τα κανουν να νιωσουν πιο σιγουρα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ζακ,τα σκαλαρακια ειναι μικρα.Εβαλα λιγο παραπανω τροφη και τα zebra...γιναν τουμπανο....!!!1 :)

Οσο για τα Cory,ν και δεν ειναι πυκνοφυτεμενο το ενυδρειο,υπαρχουν αρκετες κρυψωνες για αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...