Jump to content

Αναζήτηση φίλτρου για βιολ. υλικό


tsoum

Recommended Posts

Θέλω να προσθέσω στην φίλτρανση του ενυδρείου μου και κυριώς στο βιολογικό κομμάτι. Είχα σκεφτεί για το Eheim Pick Up 2010-2012 αλλα στην συνάντηση μου είπαν πως δεν δουλευει καλά μόνο με βιολογικό υλικό και επίσης δεν έχουν όσο χωρο θα ήθελα για βιολογιά.

Επίσης έχω σκεφτεί ενα μικρό σύστημα για "sump" me δύο εκδοχες.

Η πρώτη:

sump-filter.jpg

Τα συν:

Λειτουργεί με μία μόνο αντλια

Τα μείον:

Μπορεί το βάρος να αποβεί μοιραίο για το καπάκι

Η δευτερη:

sump-filter2.jpg

Τα συν:

Δεν υπάρχει πρόβλημα βάρους

Τα μείον:

Θέλει 2 αντλίες (για τρύπες και λοιπά δεν το συζητάω) που πρεπει να έχουν ίδια ροή και να συγχρονιστουν

Φαίνεται πως η δευτερη έγινε πιο βιαστικά.

Να σημειώσω πως στα λάστιχα εισόδου εξόδου στην πρώτη εκδοχή θα έχω βανάκια για να μπορώ να ρυθμίζω/κλείνω την ροή

Και στις δύο περιπτώσεις το "σαμπ" θα είναι το ίδιο. Τα χαρακτηριστικά του δευτερου σχεδίου μπορείτε να τα καταλάβετε απο το πρώτο. Επίσης και στις δύο περιπτώσεις σκέφτομαι να χρησιμοποιώ το εσ. φίλτρο ως πρόφιλτρο με σφουγγάρι/υαλοβαμβακα μόνο.

Το σαμπ θα είναι ~5 λίτρα με προσδοκία για 3 λίτρα βιολογικού υλικού.

Όπως έχω υπολογίσει για το πρώτο, βγαίνει:

Γυάλα (απο τις έτοιμες που πουλάνε, τις μικρές των 10 λίτρων, σκετη) 10-15€

Εργασία (προσθηκη χωρισμάτων, τρυπών) άλλα 10€

Αντλία 10€ (αν δεν χρησιμοποιήσω το φίλτρο)

~35€ χοντρικά

+ τα υλικά

Για το δευτερο

Τα ίδια 20-25€

2 αντλίες 20€ / 10€ με το φίλτρο

~45€ χοντρικά

+ τα υλικά

Κάτι αντίστοιχο σε έτοιμα εξ. φίλτρα είναι τα:

| Χωρητ. (l) | Αντλια (l/h) | Κατ. ρευ | Τιμη

------------------------------------------------------------------

1)Eheim 2211 | 1,3 μετριο | 300 | 5 watt | 42€ χωρ. υλ. (μαλλον)

2)Eheim 2213 | 3 καλο | 600 | 8 watt | 48€ χωρ. υλ. (μαλλον)

3)TetraTec EX600| 6,7 τουρμπο| 600 | 10 watt | 63€ με υλ. (μαλλον)

4)TetraTec EX400| --- | 400 | 6,4 watt | 56€ με υλικα

Σχόλια

1) Καλό φιλτρο κατάλληλο για τα λίτρα (μέχρι 120) με καλη ροη, το πρόβλημα είναι οτι έχει πολύ μικρό κάδο και θα στουμπώνει πολύ εύκολα χωρις μηχανικό φιλτράρισμα.

2) Ωραίος καδος με αρκετο χώρο για βιολογικό υλικό. Έχει πολύ μεγάλη ροή και θα κάνει το ενυδρείο σαλάτα

3) Σουπερ φίλτρο απο άποψη χωρητικότητας, και απο reviews απολύτως αθόρυβο. Πολύς χώρος, αλλα καει πολυ + έχει μεγάλη ροή

4) Αυτό θα έπερνα, αλλα η τιμή είναι απο το aquaristic.net ενώ τα άλλα απο ελληνικό online μαγαζι. Πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους να ρωτήσω αν το έχουν

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά, αυτό που ρωτάω είναι:

Α) Υπάρχει κανένα σχετικα οικονομικό εσ. φίλτρο που να δουλευει καλα μόνο με βιολ. υλικό; Αντε και κανένα σφουγγάρι για προστασία των υλικών.

Β) Το "sump" είναι καλό σχέδιο; Αξίζει να υλοποιήσω κανένα απο τα δύο;

Γ) Αν δεν υπάρχει εσ. φίλτρο ή δεν είναι καλή ιδέα το sump, πιο απο τα παραπάνω εξ. φίλτρα θα προτείνατε; Αν έχετε κατα νου και κάποιο άλλο ευχαρίστως να ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις το 2213?Τη ροη την ρυθμιζεις εσυ απο τα βανακια.Εγω στην θεση σου θα επαιρνα 2 εξ.φιλτρα αφου θες βιολογικο αρκετο.

Link to comment
Share on other sites

Το Sump δεν μπορεί να λειτουργήσει με 2 αντλίες για τον απλούστατο λόγο ποτέ η ροή δεν μπορεί να είναι ίδια. Μία από τις 2 να μπλοκάρει ή να έχει χαμηλότερη ροή τελείωσες.

Τα sump πάντα δουλεύουν με υπερχείλιση και αντλία επιστροφής.

Αν είναι από πάνω στέλνουμε νερό με αντλία κι αν είναι από κάτω επιστρέφουμε το νερό με αντλία.

Το Eheim 2213 έχει ροή 440 Lt/h και όχι 600, μια χαρά είναι για τα λίτρα που θέλεις.

Η τιμή των 48 € δεν περιλαμβάνει ούτε βανάκια, ούτε βιολογικό υλικό είναι σκέτο.

Στο εμπόριο υπάρχει σε 3 εκδόσεις, α. σκέτο, β. με βιολογικό υλικό γ. με βανάκια και σφουγγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ πάνω απο το ενυδρείο (αν μπορεί να σταθεί)είναι νομίζω καλύτερη λύση.Έχεις αρκετή αερόβια και αναερόβια βιολογία ακόμη και με μια μικρή αντλία(ή την έξοδο του εσωτερικού σου φίλτρου).

Link to comment
Share on other sites

Το Eheim 2213 έχει ροή 440 Lt/h και όχι 600, μια χαρά είναι για τα λίτρα που θέλεις.

Η τιμή των 48 € δεν περιλαμβάνει ούτε βανάκια, ούτε βιολογικό υλικό είναι σκέτο.

Στο εμπόριο υπάρχει σε 3 εκδόσεις, α. σκέτο, β. με βιολογικό υλικό γ. με βανάκια και σφουγγάρια.

Oκ για την ροή. Λογικά είναι λάθος στην σελίδα.

Τα βανάκια κοστίζουν πολύ; Βιολοιγικό υλικό έχω σχεδόν ενα λίτρο, αλλα προφανώς θα συμπληρώσω.

Και πόσο κοστίζουν οι τρεις εκδόσεις; Πια συμφέρει παραπάνω;

Όσο για την βιολογία, δεν θέλω ντε και καλά πολύ απλα θέλω να έχω καθαρό ενυδρείο. Πόσο αρκεί; Το ενυδρείο είναι ~65 λίτρα καθαρά, και θα έχω rasbora ή barbs.

Το σαμπ πάνω απο το ενυδρείο (αν μπορεί να σταθεί)είναι νομίζω καλύτερη λύση.Έχεις αρκετή αερόβια και αναερόβια βιολογία ακόμη και με μια μικρή αντλία(ή την έξοδο του εσωτερικού σου φίλτρου).

Αμα είναι 7 λίτρα σαμπ:

1.5-2 κιλα τα τζάμια

3 κιλά το νερό

4 λιτρα βιολογίας περίπου 2 κιλα

σφουγγάρια που με τον χρόνο βαραίνουν αλλα 2

Συνολο ~15 κιλα, αμα βάλω και εναν μικρό κυκλοφορητή στην βιολογία. Το καπάκι είναι ενα απλο πλαστικό, πάχους 2-3 χιλιοστών. Παρ'ολο που είναι καλή λύση μάλλον δεν είναι και η ασφαλέστερη. Στο κατω κατω -τώρα μου ήρθε- οτι, σήμερα π.χ. έβγαλα το καπάκι δυο φορές για κλάδεμα...

(ασχετος alert)Τι διαφορά έχει η αερόβια απο την αναερόβια βιολογία; Ποια η δουλεία της καθε μιας; :excl: Σε ένα εξωτερικό φίλτρο υπάρχουν και οι δύο;

Επίσης, κάποιο ύψος που λέει σε κάθε φίλτρο, είναι πόσο ψηλά μπορεί να στείλει το κάθε φίλτρο χωρίς μειώσεις στην ροή; Απο που μετράμε; Απο το "καπάκι"; Απο την βάση του κουβά; Μεχρι την επιφάνεια του νερού;

Τείνω προς το 2213 ή τα TetraTec EX400* ή EX600 τα οποία περιέχουν και υλικά και θέλουν μόνο λάστιχα

(*το 400 είναι απο 10 μέχρι 80. Το 600 είναι απο 60 μέχρι 120 - εκεί που χρειάζεται δηλαδή)

Κάποια άποψη/εμπειρία με το συγκεκριμένο; (ΕΧ600) Δουλευε καλά; Έκανε φασαρία;

Καλα το 2213 μόνο και μόνο που είναι Eheim δεν χρειαζεται αλλες ερωτήσεις :excl:

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Oκ για την ροή. Λογικά είναι λάθος στην σελίδα.

Τα βανάκια κοστίζουν πολύ; Βιολοιγικό υλικό έχω σχεδόν ενα λίτρο, αλλα προφανώς θα συμπληρώσω.

Και πόσο κοστίζουν οι τρεις εκδόσεις; Πια συμφέρει παραπάνω;

Όσο για την βιολογία, δεν θέλω ντε και καλά πολύ απλα θέλω να έχω καθαρό ενυδρείο. Πόσο αρκεί;

Τα βανάκια κοστίζουν γύρω στα 12€ το ένα, το φίλτρο με βανάκια γύρω στα 79 € και με ένα κιτ με όλο το βιολογικό υλικό σφουγγάρια κλπ πάει σύνολο γύρω στα 108 €

Το ενυδρείο είναι ~65 λίτρα καθαρά, και θα έχω rasbora ή barbs.

Το καπάκι είναι ενα απλο πλαστικό, πάχους 2-3 χιλιοστών. Παρ'ολο που είναι καλή λύση μάλλον δεν είναι και η ασφαλέστερη. Στο κατω κατω -τώρα μου ήρθε- οτι, σήμερα π.χ. έβγαλα το καπάκι δυο φορές για κλάδεμα...

Θα σε συμβούλευα να ξεχάσεις την λύση με sump στο καπάκι :excl:

(ασχετος alert)Τι διαφορά έχει η αερόβια απο την αναερόβια βιολογία; Ποια η δουλεία της καθε μιας; ;) Σε ένα εξωτερικό φίλτρο υπάρχουν και οι δύο;

Κρίνεσαι μετεξετασταίος στις εξετάσεις του Aquazone, γρήγορα διάβασμα...

Τα αερόβια βακτήρια μετατρέπουν την αμμωνία σε νιτρώδη άλατα, και τα νιτρώδη σε νιτρικά. Τα αναερόβια εφόσον υπάρχουν ζώνες χωρίς οξυγόνο χρησιμοποιούν τα νιτρικά για να αντλήσουν οξυγόνο και απελευθερώνουν άζωτο.

Ανάλογα με την ποιότητα και την τοποθέτηση των υλικών μπορεί να υπάρχουν και τα δύο.

Όπως και σε όλο το ενυδρείο.

Επίσης, κάποιο ύψος που λέει σε κάθε φίλτρο, είναι πόσο ψηλά μπορεί να στείλει το κάθε φίλτρο χωρίς μειώσεις στην ροή; Απο που μετράμε; Απο το "καπάκι"; Απο την βάση του κουβά; Μεχρι την επιφάνεια του νερού;

Το ύψος που αναφέρεται στα φίλτρα είναι το μέγιστο όπου σταματάει η ροή. Όσο ανεβαίνεις τόσο μειώνεται. Μετράμε από τον πάτο του φίλτρου μέχρι το ανώτατο σημείο που θα πάει το μπαστούνι ή η σωλήνα εξόδου κάνοντας καμπύλη για να μπεί στο ενυδρείο.

Τείνω προς το 2213 ή τα TetraTec EX400* ή EX600 τα οποία περιέχουν και υλικά και θέλουν μόνο λάστιχα

(*το 400 είναι απο 10 μέχρι 80. Το 600 είναι απο 60 μέχρι 120 - εκεί που χρειάζεται δηλαδή)

Κάποια άποψη/εμπειρία με το συγκεκριμένο; (ΕΧ600) Δουλευε καλά; Έκανε φασαρία;

Καλα το 2213 μόνο και μόνο που είναι Eheim δεν χρειαζεται αλλες ερωτήσεις :excl:

Link to comment
Share on other sites

Σαμπ στο καπάκι;;; Ποιος τρελός είπε κάτι τέτοιο; :excl:

Στο θέμα της Βιολογίας (φίλτρου ;)) είμαι όντως αδιάβαστος. Δεν με πολυαπασχόλησε ιδιαίτερα το τί γίνεται. Για τα αερόβια που μετατρέπουν αμμωνία και νιτρικά ήξερα οτι υπάρχει αλλα δεν ήξερα οτι είχε και ονομασία. Το άλλο, πρώτη φορά το ακούω....

Όσο για την ροή δηλαδή αμα στέλνει 1,2m π.χ. και το έχω 1 μετρο κάτω απο το ενυδρείο και στέλνει κανονικα 400l/h θα στέλνει.... ~50 l/h;;;

Για το EX600 κάνεις; Μια πληροφοριούλα ρε παιδία :excl:

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα και μια ακόμα "πατέντα"

sump-filter3.jpg

Το φίλτρο θα στέλνει το νερό σε ένα μπουκαλάκι 0.5l -0.75l πάνω απο το ύψος του νερού και μετα αυτό θα κυλάει και θα τρέχει μόνο του πίσω. Στο φίλτρο θα βάλω μόνο σφουγγάρια και filterwool και στο μπουκάλι θα έχω μόνο βιολογικό. 0.75ml βιολογικού είναι πολύ πιο ικανοποιητικά απο... 10ml (το πολύ) που έχω τώρα... Το ύψος απο την έξοδο του φίλτρου ώς εκεί που θα μπαίνει στο μπουκάλι θα έιναι χοντρικά 10 πόντοι. Θα λειτουργήσει άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Για το EX600 κάνεις; Μια πληροφοριούλα ρε παιδία :excl:

Η tetra εχει ωραίες τροφές να δοκιμάσεις :excl:;)^_^ ..μη το σκέφτεσαι 2213 το εχω και εγω ενα χρονο περίπου μονο με siporax και ειναι jet!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπουκώνει το siporax μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νεα πατεντα:

filter.jpg

Σωλήνας PVC κάποιας διαμέτρο καπακωμένη πανω κάτω με.

Τα πράσινα είναι σφουγγάρι/υαλοβαμβακας (ενυδρειακής χρήσης), τα κρεμ βιολογικό σε κάποια κάλτσα υλικών.

Οι βουλες τρυπες στο τμημα του PVC που είναι το σφουγγάρι.

Το κουτάκι κυκλοφορητής 400 L/h.

Αυτή τη φορά θα είναι σαν αντικατάσταστη του παλιού φίλτρου. Υπάρχει κάποιο πιθανό πρόβλημα/κινδυνος;

Link to comment
Share on other sites

1. Το ενυδρειακο βαμβακι μετα τα βιολογικα γιατι θα βουλωνει στην αρχη της ροης πιο ευκολα.

2. Οι τρυπες δεν ξερω αν ειναι αρκετες για εισοδο νερου και αν πανε σκουπιδακια φυτακια θα τις φραξουν ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν είναι τελικό σχέδιο... Απλα έκανα μερικές ενδεικτικά.

Τον υαλοβαμβακα εγώ τον βάζω πρίν το βιολογικό για να μην γεμίζει μουργα- πολυ γρήγορα τουλάχιστον..

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν είναι τελικό σχέδιο... Απλα έκανα μερικές ενδεικτικά.

Τον υαλοβαμβακα εγώ τον βάζω πρίν το βιολογικό για να μην γεμίζει μουργα- πολυ γρήγορα τουλάχιστον..

Αυτό είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το Fluval 3 plus (εσωτερικό φιλτρο). Έχει μεγάλο "καδο" και ρυθμιζόμενη ροή, ωστε να μην γίνεται σαλάτα το ενυδρείο. Λεει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το σωστό.

Σωστο ειναι οταν τo filterwool ειναι σε ευκολη θεση (πχ πανω πανω στο φιλτρο οπως στα εσωτερικα juwel) ) για να γινεται συχνη αλλαγη του και εφοσον στη ρουτινα να μας ειναι να ανοιγουμε συχνα το φιλτρο για συντηρηση.

Σε ενα eheim ομως που η ροη ειναι απο κατω προς τα πανω (οποτε και το Filterwool στο βαθος) και απο την αλλη κανουμε να το ανοιξουμε μηνες, δεν βολευει γιατι θα βουλωσει συντομα απο τα χοντρα σκουπιδια.

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...