Jump to content

Recommended Posts

Tα ψαρια που αγορασα ειχαν αυτο και σιγα σιγα γεμιζουν κι αλλο τι να θεραπια να κανω?Να κανω αυτη με το αλατι?Yπαρχει πιθανοτητα να πεθανουν απο το ick?Εχω ακριβως ολα τα συμπτωματα που αναφερει!

Link to comment
Share on other sites

Tα ψαρια που αγορασα ειχαν αυτο και σιγα σιγα γεμιζουν κι αλλο τι να θεραπια να κανω?Να κανω αυτη με το αλατι?Yπαρχει πιθανοτητα να πεθανουν απο το ick?Εχω ακριβως ολα τα συμπτωματα που αναφερει!

Εισαι σιγουρος οτι ειναι ick???

Εγω δεν ειμαι!!!

Κι αυτο γιατι υπαρχουν κι αλλες ασθενειες με εμφανη ασπρα στιγματα

Συμπληρωσε τη φορμα....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Βαλε και φωτογραφιες....

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:80

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):τυρφη και σφουγκαρι μπλε

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):12 αρλεκινους,2 ραμ,2 μελανοταινιες και 3 σαλιγκαρια

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταιζω καθε μερα μια φορα,νερο απο την βρυση,αλλαγη καθε εβδομαδα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:6.4

- KH:3-6 d

- GH:<6 d

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0.01

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):15

- Θερμοκρασία:28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:stiks

-Υγρά Τεστ:NH4/NH3 KAI PO4

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:ramirezi

- Ιστορικό Ψαριού:2 εβδομαδες ειναι στο ενυδρειο και το αγορασα αρρωστο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):τ πτεριγια του δεν τα εχει ανοικτα για να διχνει τα χρωματα του οπως πριν!

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:fugus,και μαλον ick

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:ανεβασα την θερμοκρασια κατα 2 βαθμους

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1.post-13458-1258547821_thumb.jpg

2.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:Ειμαι σηγουρος οτι ειναι ick,τα ψαρια το ειχαν απο την πρωτη μερα και νομιζα πως ηταν στο χρωμα τους αλλα τωρα πολλαπλασιαστικαν και σε καποιο διαστημα πριν γινουν περισσοτερα δεν υπηρχαν πανω στα ψαρια και νομιζα οτι εφυγε αλλα τωρα την πατησαμε...

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Καλή αλλαγή νερού με προετοιμασία (50%) και άνοδο της θερμοκρασίας στους 29-30 βαθμούς! Παρατηρείς το ψαράκι και την συμπεριφορά του! Μας ενημερώνεις 2 φορές την ημέρα. Αν σύντομα δεν έχουμε αποτελέσματα περνάμε σε αγωγή!

Link to comment
Share on other sites

Eχω παρατηρησει οτι τα ραμ που εχουν ικ ειναι συνεχεια κοντα στην επιφανεια του νερου!Προς το προν εχω ανεβασει την θερμοκρασια στο 28 και τωρα την εβαλα στους 30 αυριο να ανεβασω και αλλο?

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Eχω παρατηρησει οτι τα ραμ που εχουν ικ ειναι συνεχεια κοντα στην επιφανεια του νερου!Προς το προν εχω ανεβασει την θερμοκρασια στο 28 και τωρα την εβαλα στους 30 αυριο να ανεβασω και αλλο?

Και 31 να φτάσεις δεν χάθηκε ο κόσμος. Φρόντισε ΓΕΝΙΚΩΣ να έχεις 2 θερμόμετρα διαφορετικής εταιρείας για να είσαι σίγουρος στο που βαδίζεις. Δεν μιλάω γενικά να το κάνεις αυτό, αλλά όταν βαδίζεις σε ακραίες συνθήκες καλό είναι να λαμβάνεις τα μέτρα σου.

Πάντως για μερικές μέρες η αυξημένη θερμοκρασία δεν είναι πρόβλημα. Θέλω ενημέρωση από εσένα. Αύξησε την θερμοκρασία όπως είπαμε και παρατήρησε καλά το ψάρι. Αν δεις ότι βελτιώνεται η κατάσταση κράτησε τις συνθήκες και συνεχίζεις την ενημέρωση.

Επίσης να σου πω πως ακόμα και να φύγει η ασθένεια για καμία εβδομάδα θα πρέπει να διατηρήσεις τις ίδιες συνθήκες ώστε να βεβαιωθείς ότι δεν θα ξαναεμφανιστεί!

Καλή συνέχεια και ενημέρωνε :excl:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω μια αεραντλια για περισσοτερο οξυγονο θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω μια αεραντλια για περισσοτερο οξυγονο θα βοηθουσε.

Ναι... και αυτό :excl:

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις οτι οτι τα ψαρια το ειχαν απο την πρωτη μερα? ετσι τα εβαλες μεσα? για αρχη ανεβασε την θερμοκρασια στους 30 βαθμους και παρατηρεις και ενημερωνεις.εν δεν θεραπευτουν με αυτο ξεκινα θεραπεια με αλατι.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δεν ειμαι σηγουρος οτι μπορω να κανω αλλαγη νερου με προετιμασια κιολας(θα προσπαθησω αν προλαβω)...Το ικ εχει αρχισει λιγο να υποχωρει αλλα και την προηγουμενη φορα υποχωρισε και την επομενη μερα τα ψαρια ηταν ασπρα!Να προχωρισω στο αλατι? Φοβαμε λιγο να περιμενω μην πεθανουν τα ψαρια τα εχω αγαπησει ειναι τελεια! :excl: Η θερμοκρασια ειναι 31-30 κελσιου!!!! :excl: Να βαλω και αεραντλια με co2 μαζι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Να βαλω και αεραντλια με co2 μαζι γινεται?

Αυτά δύο δεν πάνε μαζί διάβασε σχετικά .

Αν βάλεις αλάτι θα χάσεις τα φυτά σου .

Να μήν κάνεις τίποτα μέχρι την επόμενη ενημέρωση που θα μας κάνεις .

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δύο δεν πάνε μαζί διάβασε σχετικά .

Αν βάλεις αλάτι θα χάσεις τα φυτά σου .

Να μήν κάνεις τίποτα μέχρι την επόμενη ενημέρωση που θα μας κάνεις .

Με άλλα λόγια, μακρυά από το αλάτι. Άσε την θερμοκρασία σε αυτά τα επίπεδα. Όπως σου είπα και πιο πάνω, ακόμα και να εξαφανιστεί το ικ να αφήσεις την θερμοκρασία για 5-7 μέρες σε αυτό το επίπεδο!

Link to comment
Share on other sites

To ick εχει υποχωρισει μονο απο το θηυκο ραμ λιγο,το αρσενικο ειναι ακομα στην ιδια κατασταση!Η θερμοκρασια ειναι 31 και δεν θα ανεβασω κι αλλο μου φαινεται πολυ για τα ψαρια!!Υπαρχει περιπτωση να μην υποχωρησει και να χασω τα ραμ?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες-μέρες είναι η θερμοκρασία από 30 και πάνω? Θα βοηθούσε να έβαζες καινούριες φωτογραφίες. Η διάθεση και η όρεξη των ψαριών πως πάει?

Link to comment
Share on other sites

Εάν και στο άλλο δεν δείς σημάδια βελτίωσης αύριο το πρωί να μας βάλεις νέα φωτογραφία να το δούμε και να σου πούμε τι φάρμακο θα βάλεις .

Θα πρέπει να προλάβουμε και τα μαγαζιά ανοιχτά .

Link to comment
Share on other sites

Το ick σχεδον υποχωρισε και απο το αλλο ραμ!Τωρα τι κανω αφηνω την θερμοκρασια ετσι για μια εβδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

Το ick σχεδον υποχωρισε και απο το αλλο ραμ!Τωρα τι κανω αφηνω την θερμοκρασια ετσι για μια εβδομαδα?

Από την στιγμή που θα έχει αποχωρήσει πλήρως (και όχι σχεδόν) άφησέ το τουλάχιστον 7 μέρες. Την έβδομη μέρα μας ενημερώνεις και βλέπουμε!

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Οκ!Θα ξαναγραψω την εβδομη μερα αφου υποχωρισει τελειως!Εχουν μηνει ακομα δυο τρια στιγματα μονο στο ενα!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Οκ!Θα ξαναγραψω την εβδομη μερα αφου υποχωρισει τελειως!Εχουν μηνει ακομα δυο τρια στιγματα μονο στο ενα!! :excl:

Τα έσωσες τα ψαράκια σου και χωρίς αλάτια :excl:

Υπομονή σε κάθε περίπτωση χρειάζεται! Πάντως μη ξεθαρέψεις απότομα... Παρατήρησε τα ψάρια σου για λίγο διάστημα. Επίσης μπορείς σιγά σιγά να ξεκινήσεις να ρίχνεις και βιταμίνες στη τροφή τους. Θα τους κάνεις πολύ καλό στο να αναπτύξουν καλό ανοσοποιητικό σύστημα που λόγο της ασθένειας είναι λογικό να έπεσε!

Link to comment
Share on other sites

Με τι βιταμινες να ξεκινησω?Αυτες που εχουν τα flakes δεν βοηθανε??Εφυγε τελειως το ick και απο το αρσενικο!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια :excl:

Προσεχτική παρατήρηση για 5-7 μέρες χωρίς μεγάλες μεταβολές στις συνθήκες νερού και χωρίς, γενικώς, να στρεσάρεις τα ψάρια.

Βρες βιταμίνες σε υγρή μορφή όπως αυτή http://www.sera.de/index.php?id=358&L=14 ή της όποιας γνωστής εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινησω απο σημερα να ριχνω την θερμοκρασια ανα 2 βαθμους?Εχουν περασει ηδη 5 μερες μετα την αρρωστια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...