Jump to content

Iwagumi Tank


Sta8hs000

Recommended Posts

Γενικά:

Διαστάσεις: 35 x 25 x 20

Όγκος: 17λιτρα

Φυτά: Nesaea crassicaulis, Rotala rotundifolia, Eleocharis acicularis, Echinodorus tenellus, Xmas Moss, (την πεμπτη θα μπει Cuba).

Ψάρια: -

Ασπόνδυλα: 6χ CARIDINA SERRATA - BEE (ZEBRA SHRIMP), (Θα μπουν απο πεμπτη RED CHERRY)

Διακοσμητικά υλικά: Λεπτό χαλίκι, Μη ασβεστολιθική πέτρα.

Φόντο: Μαύρο.

Φωτισμός: 12watt

Διάρκεια φωτισμού: 10ωρες.

Φιλτράρισμα: Εσωτερικό φίλτρο με ροή 380 λίτρα / ώρα.

Υλικά φίλτρου: Ενυδρειακό σφουγκάρι.

Παράμετροι:

ΡH: 7,4

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3):

Θερμοκρασία: 24

Φωτο

IMG_0461.jpg

IMG_0462.jpg

IMG_0466.jpg

IMG_0473.jpg

IMG_0474.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολυ καλο Σταθη και εχει πολλα περιθωρια βελτιωσης..

Οταν κατεβεις Αθηνα θελω λιγο Eleocharis...

Η μονη μου ενστανση ειναι στο Χαλικι...Δεν μου κολαει...

Καλη συνεχεια :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλη η προσπαθεια σου..

Βεβαια θα το προτιμουσα με μαυρο χαλικι και να εβγαζες αυτο το μεγαλο φυτο στα δεξια.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω και κανενα καλο λιπασμα... καμια ιδεα!? :excl:
Δεν εχεις βαλει υποστρωμα κατω απο το χαλικι?

Θα το βαλεις τωρα?

Με διοξειδιο τι θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις βαλει υποστρωμα κατω απο το χαλικι?

Θα το βαλεις τωρα?

Με διοξειδιο τι θα κανεις?

Σπυρο δεν εβαλα υποστρωμα τελικα...δεν θα βαλω...και διοξειδιο το ιδιο.... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρειάκι σου Στάθη, αν και ακόμα είναι πολύ νωρίς για να πει κανείς οτιδήποτε.

Ωστόσο, θα κάνω μερικά σχόλια με βάση τα λίγα που ξέρω και πάντα με πρόθεσει να βοηθήσε και να μάθω.

Πρώτα από όλα νομίζω πως τα 17 λίτρα μεικτά είναι λίγα για κάποιο είδος γαρίδας! Το συστημα θα είναι αρκετά ασταθές και δύσκολο να διατηρηθεί. Μπορεί όμως να κάνω και λάθος. Έχεις ψάξεις στο νετ τι προτείνουν για τις συγκεκριμένες γαρίδες;

Το ενυδρείο σου πρέπει να είναι πολύ φρεσκο, από ότι μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες. Γενικά οι γαρίδες θέλουν πολύ καλά στρωμένο ενυδρείο για να μπουν. Περισσότερο από δίμηνο νομίζω. Γι' αυτό μην βιαστείς να βάλεις γαριδούλες.

Απο τα λίγα που έχω διαβάσει, για να γίνει το ενυδρειάκι σου Iwagumi πρέπει να κάνεις αλλαγές στα φυτά σου Nesaea crassicaulis και Rotala rotundifolia δεν βλέπω πως μπορούν να δέσουν στο στυλ που σκέφτεσε. Κύριο χαρακτηριστικό του οποίου είναι η αρμονία και το ιδιαίτερο στησιμο των πετρών.

Θα καταφέρεις να κρατήσεις cuba χωρίς υπόστρωμα και CO2. Και μάλιστα σε μεγάλη ανάπτυξη για να πετύχεις το στυλ που θέλεις;

Την moss την έχει κάπου δεμένη;

Δεν πιστεύω να σε κούρασα; Καλή συνέχεια φίλε και καλό κουράγιο. Δύσκολο το εγχείρημα που επιχειρείς!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρειάκι σου Στάθη, αν και ακόμα είναι πολύ νωρίς για να πει κανείς οτιδήποτε.

Ωστόσο, θα κάνω μερικά σχόλια με βάση τα λίγα που ξέρω και πάντα με πρόθεσει να βοηθήσε και να μάθω.

Πρώτα από όλα νομίζω πως τα 17 λίτρα μεικτά είναι λίγα για κάποιο είδος γαρίδας! Το συστημα θα είναι αρκετά ασταθές και δύσκολο να διατηρηθεί. Μπορεί όμως να κάνω και λάθος. Έχεις ψάξεις στο νετ τι προτείνουν για τις συγκεκριμένες γαρίδες;

Το ενυδρείο σου πρέπει να είναι πολύ φρεσκο, από ότι μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες. Γενικά οι γαρίδες θέλουν πολύ καλά στρωμένο ενυδρείο για να μπουν. Περισσότερο από δίμηνο νομίζω. Γι' αυτό μην βιαστείς να βάλεις γαριδούλες.

Απο τα λίγα που έχω διαβάσει, για να γίνει το ενυδρειάκι σου Iwagumi πρέπει να κάνεις αλλαγές στα φυτά σου Nesaea crassicaulis και Rotala rotundifolia δεν βλέπω πως μπορούν να δέσουν στο στυλ που σκέφτεσε. Κύριο χαρακτηριστικό του οποίου είναι η αρμονία και το ιδιαίτερο στησιμο των πετρών.

Θα καταφέρεις να κρατήσεις cuba χωρίς υπόστρωμα και CO2. Και μάλιστα σε μεγάλη ανάπτυξη για να πετύχεις το στυλ που θέλεις;

Την moss την έχει κάπου δεμένη;

Δεν πιστεύω να σε κούρασα; Καλή συνέχεια φίλε και καλό κουράγιο. Δύσκολο το εγχείρημα που επιχειρείς!

Καταρχας για να μη σας μπερδεψω το ενυδρειο θα μιαζει με iwagumi δεν θα ειναι καθαρα τετοιο στυλ... θελω κυριως να φτιαξω ενα ομορφο γαριδοενυδρειο που να μιαζει και με iwagumi...

για την cuba μιλησα με πολλα ατομα...και δεν υπηρχε καποια σταθερη αποψη... παντως εγω εχω πολυ καλο φωτησμο και καλη λιπανση... για CO2 δεν το συζητω... δεν θελω να βαλω...

την moss την εχω δεμενη πανω σε μια πετρουλα (πλακε).

για τις γαριδες τωρα... σε οσα σιτε εψαξα λενε οτι μπορουν να μπουν ανετα σε ενυδρεια 15 - 25 λιτρα..

οριστε και ενα θεματακι που ειχα γραψει με οσες πληροφοριες ειχα συγκεντρωσει απο το νετ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=243252

Ευχαριστω πολυ.... θα σας κρατω ενυμερους....

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Για να πω την αλήθεια στις περισσότερεες αναφορές δεν λέει για μέγεθος ενυδρείου. Αναφέρεις 15 -25 λίτρα, αλλά και πάλι είσαι κάτω από τα 15 λιτρά. Γράφεις 17 μεικτά. Να σκεφτείς ότι οι red cherry γεννάνε κιώλας. Όταν είσαι στά όρια από πλευράς πληθυσμού αν με το καλό έχεις γέννα τι θα κάνεις;

Ελπίζω να πάνε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο; Για να πω την αλήθεια στις περισσότερεες αναφορές δεν λέει για μέγεθος ενυδρείου. Αναφέρεις 15 -25 λίτρα, αλλά και πάλι είσαι κάτω από τα 15 λιτρά. Γράφεις 17 μεικτά. Να σκεφτείς ότι οι red cherry γεννάνε κιώλας. Όταν είσαι στά όρια από πλευράς πληθυσμού αν με το καλό έχεις γέννα τι θα κάνεις;

Ελπίζω να πάνε όλα καλά...

Ενα μηνα και κατι... με νερο απο τα αλλα μου ενυδρεια.... και φιλτρο μπολιασμενο.... ;)^_^

Αν εχω γενες απλα θα τις μεταφερω στο Ασιατικο μου ενυδρειο που ετοιμαζω... :excl:

και για να πω την αληθεια δεν ειναι ικανοποιημενος ως πρως τα λιτρα... και σκεφτομαι να το μεταφερω σε λιγο μεγαλυτερο 30 - 40 λιτρα.... θα δουμε ομως.... :excl:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

για την cuba μιλησα με πολλα ατομα...και δεν υπηρχε καποια σταθερη αποψη... παντως εγω εχω πολυ καλο φωτησμο και καλη λιπανση... για CO2 δεν το συζητω... δεν θελω να βαλω...
Η cuba ειναι δυσκολο φυτο με απαιτησεις.

Θα δουμε και απο σενα αν επαληθευτει ο χαρακτηρισμος.

Το C02 ξερεις τι κανει ετσι?

Πρεπει να υπαρχει ισορροπια φωτος, λιπασματων και διοξειδιου.

Οταν κατι λειπει απο αυτα, ή κατι ειναι περισσοτερο στην αναλογια, κατι δεν παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωριζω τι κανει Σπυρο απλα επιδη το ενυδρειο ειναι μεσα στο δωματιο μου και διπλα στο κρεβατι μου δεν θελω να βαλω CO2.... :hysterical:

Γιατι?

Ειναι Co2 oxι CO...

Λιπασμα τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα άρθρο που έχει γράψει ο φίλος Raven για τις γαρίδες γλυκού νερού γενικά, όσον αφορά την λίπανση γράφει ότι είναι καλύτερο να αποφεύγουμε τα λιπάσματα, γιατί οι γαριδες ειναι εξαιρετικα ευαισθητες στον χαλκο και καποια αλλα μεταλλα που περιεχονται σε λιπασματα του τυπου flourish και trace.

Ελπίζω να δεί το θέμα και να μας διαφωτίσει με την σημαντική εμπειρία και γνώση που έχει πάνω στις γαριδούλες.

Αλεξανδρεεεεεεεεεε !!!

:hysterical::ooh2::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν εχω προβλημα με την λιπανση 20λτ, με 3ml excel καθε μερα.

Flourish με προσοχη :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν εχω προβλημα με την λιπανση 20λτ, με 3ml excel καθε μερα.

Flourish με προσοχη :hysterical:

Νομίζω το excel δεν θεωρείται λίπασμα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το excel δεν θεωρείται λίπασμα...

Νομιζεις, γιατι ειναι, :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Νομιζεις, γιατι ειναι, :bowdown:

Tσου. :hysterical:

Οργανικος ανθρακας ειναι.

Yποκαταστατο του CO2 :ooh2:

"Flourish Excel™ is a source of bioavailable organic carbon."

http://www.seachem.com/Products/product_pa...urishExcel.html

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Tσου. :hysterical:

Οργανικος ανθρακας ειναι.

Yποκαταστατο του CO2 :ooh2:

"Flourish Excel™ is a source of bioavailable organic carbon."

http://www.seachem.com/Products/product_pa...urishExcel.html

Και? Λιπασμα τι ειναι?

Μονο μικροστοιχεια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...