Jump to content

Seachem Flourish Excel Vs Co2


Panos1990

Recommended Posts

Ζητω απο τα μελη που εχουν χρησιμοποιησει και τα δυο, να μας πουν εντυπωσεις :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης γιατί κατά τη γνώμη μου το excel πολύ σύντομα γίνεται πολύ ακριβό για συνεχή χρήση αντί να να αποφύγεις τη χρήση μπουκάλας και μανομετρικών.

Και προσέξτε το συγκρίνω με μπουκάλα όχι με DIY μαγιάς (δεν έχει κανένα νόημα).

Ίσως για μικρά ενυδρεία κάτω από 80 λίτρα θα χρησιμοποιούσα excel σε συνδυασμό ίσως με μείγμα μαγιάς αλλά και πάλι αργά ή γρήγορα η μπουκάλα CO2 είναι κατά τη γνώμη μου, για κάποιον που θέλει να πέιραματιστεί με το φυτεμένο του (και όχι κατα' ανάγκη σε πολύ απαιτητικά φυτά) ότι είναι η α.όσμωση για ενυδρεία χαμηλού ph και σκληρότητας, όταν τα λίτρα είναι αρκετά.

Τώρα όσον αφορά την απόδοση στην ανάπτυξη των φυτών, σε ενυδρείο 60 λίτρων που χρησιμοποιούσα

excel για κάποιο διάστημα είχα ΙΣΩΣ ανάλογη αύξηση και ζωντάνια όση και στο RIO125 με τις 100-120 φυσαλίδες περίπου το λεπτό (κατεβάζω και λίγο το ph έτσι).

Τώρα πια το έχω μόνο για καμιά έξαρση τριχοειδούς ειδικά μάλιστα σε αλλαγές λαμπτήρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης γιατί κατά τη γνώμη μου το excel πολύ σύντομα γίνεται πολύ ακριβό για συνεχή χρήση αντί να να αποφύγεις τη χρήση μπουκάλας και μανομετρικών.

Και προσέξτε το συγκρίνω με μπουκάλα όχι με DIY μαγιάς (δεν έχει κανένα νόημα).

Ίσως για μικρά ενυδρεία κάτω από 80 λίτρα θα χρησιμοποιούσα excel σε συνδυασμό ίσως με μείγμα μαγιάς αλλά και πάλι αργά ή γρήγορα η μπουκάλα CO2 είναι κατά τη γνώμη μου, για κάποιον που θέλει να πέιραματιστεί με το φυτεμένο του (και όχι κατα' ανάγκη σε πολύ απαιτητικά φυτά) ότι είναι η α.όσμωση για ενυδρεία χαμηλού ph και σκληρότητας, όταν τα λίτρα είναι αρκετά.

Τώρα όσον αφορά την απόδοση στην ανάπτυξη των φυτών, σε ενυδρείο 60 λίτρων που χρησιμοποιούσα

excel για κάποιο διάστημα είχα ΙΣΩΣ ανάλογη αύξηση και ζωντάνια όση και στο RIO125 με τις 100-120 φυσαλίδες περίπου το λεπτό (κατεβάζω και λίγο το ph έτσι).

Τώρα πια το έχω μόνο για καμιά έξαρση τριχοειδούς ειδικά μάλιστα σε αλλαγές λαμπτήρων.

Eγω το χρησιμοποιω σε ενα 20λτ, μπορω να πω πως τα φυτα αναπτυσσονται καλα..

Αυτο θα δειξει με το περας του χρονου... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ excel σε 120λτ με λίγα και εύκολα φυτά (Anubias Nana/Microsorum Pteropus/Java Moss) και η ανάπτυξή τους είναι ικανοποιητική, μάλιστα τα anubia nana άνθισαν.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η φιαλη co2 σε ενυδρεια υψηλου φωτισμου ειναι μονοδρομος. Χρησιμοποιουσα excel παλιοτερα και ειχα αρκετα καλα αποτελεσματα. Ομως η γνωμη μου ειναι οτι αν μπορει κανεις να αποφυγει την προσθεση καποιου χημικου υγρου στο ενυδρειο του (και μαλιστα αγνωστης συστασης), τοτε ας το αποφυγει.

Οποτε πλεον στηνω 2 ειδων ενυδρεια:

-υψηλου φωτισμου /απαιτησεων με φιαλη co2 αντιμετωπιζοντας το κοστος.

-χαμηλου φωτισμου/απαιτησεων χωρις co2/excel

Το diy co2 το βρισκω πολυ κουραστικο μακροπροθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Κανει δουλεια αλλα δεν συμφερει σε ενυδρεια πανω απο 60-80 λιτρα με απαιτητικα φυτα.

Εγω το ειχα σε 200λιτρο χωρις διοξειδιο ουτε καν diy και κρατησε μετρια δυσκολιας φυτα σε καλη κατασταση και μαλιστα στο 1/3 της δοσης αλλα και παλι ηταν ασυμφορο σε σχεση το αποτελεσμα και το κοστος που ειχα οταν εβαλα ενα απλο diy co2.

Ενα μειονεκτημα ειναι οτι καποια φυτα τα καιει πχ Egeria densa (ή Anacharis) και Vallisneria.

εδω εχει διαφορες πληροφοριες

http://www.seachem.com/support/FAQs/FlourishExcel.html

http://www.seachem.com/Products/product_pa...urishExcel.html

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κανει δουλεια αλλα δεν συμφερει σε ενυδρεια πανω απο 60-80 λιτρα με απαιτητικα φυτα.

Εγω το ειχα σε 200λιτρο χωρις διοξειδιο ουτε καν diy και κρατησε μετρια δυσκολιας φυτα σε καλη κατασταση και μαλιστα στο 1/3 της δοσης αλλα και παλι ηταν ασυμφορο σε σχεση το αποτελεσμα και το κοστος που ειχα οταν εβαλα ενα απλο diy co2.

Ενα μειονεκτημα ειναι οτι καποια φυτα τα καιει πχ Egeria densa (ή Anacharis) και Vallisneria.

εδω εχει διαφορες πληροφοριες

http://www.seachem.com/support/FAQs/FlourishExcel.html

http://www.seachem.com/Products/product_pa...urishExcel.html

Χμμμ ενδιαφερον....

Νομιζω οτι ολα λυνονται στο δευτερο λινκ.. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...