Jump to content

Προτασεις για πεδια και γενικα για τη χρωματοσφαιριση(paintball)


Recommended Posts

Η ιστορια της χρωματοσφαιρισης(paintball)

Το 1960 η Δασική Υπηρεσία των ΗΠΑ θέλοντας να διευκολύνει τη δουλειά των δασονόμων και των ξυλοκόπων όσον αφορά το μαρκάρισμα της ξυλείας τους μέσα στα δάση ζήτησε από την εταιρία του Charles Nelson (για κάποιους πατέρα της χρωματοσφαίρισης) να βρει έναν τρόπο με τον οποίο να μπορεί να μαρκάρει με χρώμα δέντρα που βρίσκονται σε απρόσιτες περιοχές. Ο Nelson από το 1960 έως το 1972, πότε σε συνεργασία με την «Crossman» και πότε με την «Daisy» κατασκευάζει κάποια «πιστόλια μαρκαρίσματος». Η Ένωση Κτηνοτρόφων ΗΠΑ αποδέχθηκε την ιδέα του «πιστολιού μαρκαρίσματος», και το πρότεινε στους κτηνοτρόφους σαν εναλλακτική λύση για το μαρκάρισμα ζώων ελευθέρας βοσκής. Λέγεται ότι το πρώτα παιχνίδια χρωματοσφαίρισης γινόντουσαν ανάμεσα σε κτηνοτρόφους και βοσκούς αγελάδων (cowboys), που αποφάσισαν να πυροβοληθούν με τα πιστόλια μαρκαρίσματος ζώων. Έκτοτε η χρωματοσφαίριση γνώρισε αλματώδη ανάπτυξη με κυριότερους σταθμούς την είσοδο κανονισμών, την εμφάνιση κατασκευαστικών εταιριών προϊόντων χρωματοσφαίρισης αποκλειστικά και την ίδρυση ομοσπονδίας και επίσημων πρωταθλημάτων. Σήμερα χρησιμοποιείται από τους περισσότερους στρατούς του κόσμου στην εκπαίδευση. Χρονολογικά έχουμε τους εξής "σταθμούς" στην ιστορία της χρωματοσφαίρισης: Μάιος 1981: Κάνει την εμφάνιση της η ιδέα της χρωματοσφαίρισης στο Henniker του New Hampshire. Εμπνευστές της είναι ο ιδιοκτήτης καταστήματος αθλητικών ειδών Bob Gurnsey, ο χρηματιστής Hayes Noel και ο συγγραφέας Charles Gaines. Οι Bob Gurnsey και Hayes Noel γράφουν τους κανονισμούς για το πρώτο παιχνίδι. 27 Ιουνίου 1981: Διοργανώνεται το πρώτο παιχνίδι: 12 παίκτες ο καθένας μόνος του, χρησιμοποιώντας πιστόλια Nelspot 007. Το παιχνίδι που παίχθηκε ήταν η κατάκτηση - απόκτηση σημαιών. Νικητής ο ξυλοκόπος Ritchie White από το New Hampshire. Κανείς δεν τον είδε και μάλιστα δεν έριξε ούτε μια μπίλια! Σύρθηκε ανάμεσα στους σταθμούς μαζεύοντας σημαίες, τόσο αθόρυβα, όσο ένα κορίτσι που μαζεύει λουλούδια έγραψε κάποτε ο Atwill. Απρίλιος 1982: Ανοίγει το πρώτο πεδίο παιχνιδιών paintball, στο Rochester της Νέας Υόρκης, από τον Caleb Strong. Ο Charles Gaines προωθεί εμπορικά το paintball σαν Εθνικό Παιχνίδι Επιβίωσης (National Survival Game-NSG). 1982: Ιδρύεται η εταιρία PMI με αντικείμενο την κατασκευή ειδών paintball. Επίσης ιδρύεται το πρώτο πεδίο paintball σε χώρα εκτός ΗΠΑ, στο Τορόντο του Καναδά. 1983: Το πρώτο πρωτάθλημα NSG διοργανώνεται με έπαθλα αξίας 14,000$. Μια καναδέζικη ομάδα κέρδισε το πρωτάθλημα. Ιούνιος 1983: Ο Lionel Atwill, ένας από τους 12 πρώτους που έπαιξαν paintball, γράφει το πρώτο βιβλίο για τη χρωματοσφαίριση: "The Official Survival Game Manual". 1984: Η χρωματοσφαίριση κάνει την εμφάνιση της στην Αυστραλία με το όνομα Skirmish Games. Νοέμβριος 1984: Ανοίγει το πρώτο κλειστό πεδίο χρωματοσφαίρισης, στο Buffalo της Νέας Υόρκης, από τον Caleb Strong. 1985: Ανοίγει το πρώτο ευρωπαϊκό πεδίο χρωματοσφαίρισης στην Αγγλία. Ιανουάριο 1987: Ο George Skogg της Nelson Paintballs πατεντάρισε τις πρώτες μπίλιες που η μπογιά τους πλένεται. Μέχρι τότε η μπογιά ήταν βασισμένη στο λάδι και θα ’πρεπε να καθαριστεί με νέφτι. Την ίδια χρονιά εμφανίζονται οι τάπες για τις κάννες (barrel plugs). 1988: Ιδρύεται η IPPA (International Paintball Players Association = Διεθνής Ένωση Παικτών Χρωματοσφαίρισης), ως μη κερδοσκοπικός οργανισμός αφιερωμένος στην εκπαίδευση, την ανάπτυξη και την ασφάλεια γύρω από το άθλημα της χρωματοσφαίρισης. Η IPPA υιοθετεί την ιδέα των 300 fps (πόδια το δευτερόλεπτο) ως μέγιστο όριο ταχύτητας. 1988: Κάνει την εμφάνισή του το speedball στο Sat Cong Village, ένα πεδίο στην Ν. Καλιφόρνια. 1991: Ξεκινάει η χρωματοσφαίριση στη Γαλλία, την Δανία, τη Πορτογαλία και την Ισπανία. Νοέμβριος 1992: Ιδρύεται το NPPL (Εθνικό Επαγγελματικό Πρωτάθλημα Χρωματοσφαίρισης) στο Σικάγο, και ξεκινάει το Επαγγελματικό και το Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα στις ΗΠΑ. 1995: Πολλά πεδία paintball ανοίγουν στην Ευρώπη, της Ασία και την Νότιο Αμερική. 1996: Η IPPA παύει να υφίσταται. Κάνει την εμφάνιση του ο πρώτος ηλεκτρονικός μαρκαδόρος. 1996: Πεδία, καταστήματα και αγώνες συναντώνται πλέον στις ΗΠΑ, Καναδά, Αυστραλία, Αγγλία, Σκοτία, Δανία, Γαλλία, Ολλανδία, Γερμανία, Πορτογαλία, Ισπανία, Ελλάδα, Αυστρία, Ιρλανδία, Βέλγιο, Ιταλία, Νορβηγία, Σουηδία, Αφρική, Ρωσία, Νέα Ζηλανδία, Βραζιλία, Βενεζουέλα, Ισραήλ, Κορέα, Σλοβενία, Ουγγαρία, Πολωνία, Ταϊλάνδη και Φιλιππίνες. 1998: Πατεντάρεται ο πρώτος ηλεκτρονικός γεμιστήρας. 1999: Ανησυχίες γύρω από το θέμα της ταχυβολίας, B.P.S (Balls-Per-Second = μπίλιες το δευτερόλεπτο). Αποφασίζεται να περιοριστεί σε όλους τους μαρκαδόρους κατασκευής 2000 και έπειτα. 2001: Λόγω των τρομοκρατικών επιθέσεων της 9/11, γίνεται μια μεγάλη προσπάθεια για αλλαγή της χρήσης του χαρακτηρισμού «paintball gun» (όπλο χρωματοσφαίρισης) σε «paintball marker» (μαρκαδόρο χρωματοσφαίρισης). 2005: Εμφανίζεται ο πρώτος μαρκαδόρος που λειτουργεί με προπάνιο. Βγάζοντας 50.000 βολές ανά φιάλη 16oz! Λίγο λιγότερο από ότι χρησιμοποιεί ο μέσος παίκτης σε μία σεζόν!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισατε στην κατηγορια για την χρωματοσφαιριση!!! :excl:

Παρακαλω να αναφερεται τα διαφορα πεδια που εχετε παιξει, τη γνωμη σας καθως και μερικες πληροφοριες γιαυτα!!!

Hail paintball!!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Sorry κιολας αλλα το paintball ειναι μοδα που περασε.... τωρα ειναι το AIRSOFT RISING..... :excl::excl:

Sorry κι όλας, αλλά δεν μπορώ να δω καμία "μαγεία" σε "χόμπυ" που έχουν να κάνουν με όπλα, στρατηγικές και πόλεμο!

Προτιμώ το σκάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Sorry κι όλας, αλλά δεν μπορώ να δω καμία "μαγεία" σε "χόμπυ" που έχουν να κάνουν με όπλα, στρατηγικές και πόλεμο!

Προτιμώ το σκάκι :excl:

Ολα ειναι καλα σε λιγες δωσεις... και εγω παιζω σκακι χρονια, οπως κανω κ σνοουμπορντ, οπως διαβαζω βιβλια οπως παιζω Αιρσοφτ.... "Παν μετρον αριστον"... :excl:;)^_^

^_^:blush:

Link to comment
Share on other sites

Sorry κι όλας, αλλά δεν μπορώ να δω καμία "μαγεία" σε "χόμπυ" που έχουν να κάνουν με όπλα, στρατηγικές και πόλεμο!

Προτιμώ το σκάκι ^_^

Εγω το ταβλι....

Με μπυρες... και μπινελικια!!! :excl::excl:;)

Link to comment
Share on other sites

Eισαι καλος;

Οποτε θες... με δοκιμαζεις....

Και αν δε σου κανω...

Αν δεν ειμαι γλυκός και κοκκινος...

Επιστρεφομαι πίσω!!! :excl:

Υ.Γ. ΝΑ σημειωσω οτι αρκετες φορες με λέτε τυχεροό... ειδικα ο vicious... να πω οτι η τυχη μου... με ακολουθει και στο ταβλι. :excl:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Οποτε θες... με δοκιμαζεις....

Και αν δε σου κανω...

Αν δεν ειμαι γλυκός και κοκκινος...

Επιστρεφομαι πίσω!!! ^_^

Υ.Γ. ΝΑ σημειωσω οτι αρκετες φορες με λέτε τυχεροό... ειδικα ο vicious... να πω οτι η τυχη μου... με ακολουθει και στο ταβλι. :excl:

Αμα τα τσιμπας,θα στα σπασω τα χερακια................ :excl:;)

Link to comment
Share on other sites

Αμα τα τσιμπας,θα στα σπασω τα χερακια................ :excl::excl:

Δεν τα τσιμπαω....

Απλα τους μιλαω!!!! ;)

Μιλαω με τα ζαρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Sorry κιολας αλλα το paintball ειναι μοδα που περασε.... τωρα ειναι το AIRSOFT RISING..... :excl::excl:

Τι ακριβως ειναι το AIRSOFT RISING??? ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως ειναι το AIRSOFT RISING??? ;)

Ειναι οτι πλεον το Paintball λογο "ασχημιας" οπλων, λογο πολυ ακριβου εξοπλησμου, κτλ κτλ κτλ εχει "παρακμασει" πλεον.....

το Airsoft ειναι η "νεα μοδα" οπλα που ειναι ολοιδια σε διαστασεις, βαρος, υληκα, αναβαθμησεις με τα αυθεντικα οπλα - πολεμου......

οριστε και μια φωτογραφια απο το σημερινο μας παιχνιδι....

16545_1279210266675_1422594467_30786463_3736202_n.jpg

εγω ειμαι δεξια και αριστερα ο φιλος μου Αστεριος.

:excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

και για να γινω πιο συγκεκριμενος.....

Οπλο απο Paintball...

smartpartsion.jpg

Οπλο απο Airsoft...

airsoft%20gun.jpg

Nομιζω οτι η διαφορα ειναι τεραστια......

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

το Airsoft ειναι η "νεα μοδα" οπλα που ειναι ολοιδια σε διαστασεις, βαρος, υληκα, αναβαθμησεις με τα αυθεντικα οπλα - πολεμου......

Και που είναι το ωραίο σε αυτό???

Κουβέντα να γίνεται... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θες... με δοκιμαζεις....

Και αν δε σου κανω...

Αν δεν ειμαι γλυκός και κοκκινος...

Επιστρεφομαι πίσω!!! ^_^

Υ.Γ. ΝΑ σημειωσω οτι αρκετες φορες με λέτε τυχεροό... ειδικα ο vicious... να πω οτι η τυχη μου... με ακολουθει και στο ταβλι. ;)

Kαι εγω το καιω το ταβλι..!!!!!!!!!!

Παιζω απο τα 11 μου :excl:

Να κανονισουμε για κανα πρωταθληματακι :excl:

Οσο για το airsoft..

Δεν εχω γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Και που είναι το ωραίο σε αυτό???

Κουβέντα να γίνεται... :excl:

(εισαγωγη)

Σε οσους αρεσει το στυλ αυτου του παιχνιδιου προσπαθει να το κανει οσο πιο ρεαλιστικο γινετε.... ολοι θα παιζαμε μικροι το κλεφτες και αστηνομοι, μετα μεγαλωνωντας στον υπολογιστη Counter strike, και τελος αφου φθασαμε σε μια ηλικια ελευθεριας (γιατι οι γονεις μας κραζαν μικροτερους) ολοι λιγο πολυ θα παιξαν εστω και ενα παιχνιδι Paintball (ακομα κ για πλακα η απο παροτρινση φιλου)....

αυτο λπν (το Airsoft) ειναι η τελευταια λεξη της τεχνολογιας οπλα ιδια με τα αυθεντικα που μπορεις να βαλεις πανω πχ διοπτρα, σιγαστιρα, φακο, και οτι αλλο θελεις τα οποια ριχνουν με επιλογη ριπες ή βολες (semi - automatic) κτλ κτλ κτλ..... οπως θα ειδες και απο τις φωτο νομιζω ολοι θα προτημουσαν το 2ο οπλο απο το πρωτο, που μονο οπλο δεν θυμιζει...

λογικο να μη σου κανει αισθηση, δν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα... παντως προτημω να πηγαινω οταν χιονιζει καθε παρασκευη - Σαββατο - Κυριακη για Snowboard και οταν εχει καλο καιρο για Airsoft παρα να λιωνω σπιτι μου στον υπολογιστη η ακομα χειροτερα στην TV...... Γνωμη μου!

Link to comment
Share on other sites

(εισαγωγη)

Σε οσους αρεσει το στυλ αυτου του παιχνιδιου προσπαθει να το κανει οσο πιο ρεαλιστικο γινετε.... ολοι θα παιζαμε μικροι το κλεφτες και αστηνομοι, μετα μεγαλωνωντας στον υπολογιστη Counter strike, και τελος αφου φθασαμε σε μια ηλικια ελευθεριας (γιατι οι γονεις μας κραζαν μικροτερους) ολοι λιγο πολυ θα παιξαν εστω και ενα παιχνιδι Paintball (ακομα κ για πλακα η απο παροτρινση φιλου)....

αυτο λπν (το Airsoft) ειναι η τελευταια λεξη της τεχνολογιας οπλα ιδια με τα αυθεντικα που μπορεις να βαλεις πανω πχ διοπτρα, σιγαστιρα, φακο, και οτι αλλο θελεις τα οποια ριχνουν με επιλογη ριπες ή βολες (semi - automatic) κτλ κτλ κτλ..... οπως θα ειδες και απο τις φωτο νομιζω ολοι θα προτημουσαν το 2ο οπλο απο το πρωτο, που μονο οπλο δεν θυμιζει...

λογικο να μη σου κανει αισθηση, δν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα... παντως προτημω να πηγαινω οταν χιονιζει καθε παρασκευη - Σαββατο - Κυριακη για Snowboard και οταν εχει καλο καιρο για Airsoft παρα να λιωνω σπιτι μου στον υπολογιστη η ακομα χειροτερα στην TV...... Γνωμη μου!

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν σας την λέω (στους λάτρεις του "σπορ"), απλά είμαι 1000% ενάντια αυτών των Αμερικάνικων τρόπων διασκέδασης και θέλω να καταλάβω το τι ενδιαφέρον μπορεί να βρει κανείς στα "παιχνίδια πολέμου".

Προσωπικά δεν έχω παίξει κλέφτες και αστυνόμους, δεν ντύθηκα ποτέ καουμπόης στις απόκριες, δεν ξέρω τι είναι το Counter Strike και η λογική του να πιάσω ένα όπλο στα χέρια μου πλαστικό, ξύλινο, μεταλλικό ή οτιδήποτε και να κάνω έστω για αστείο ότι σημαδεύω και σκοτώνω κάποιον, δεν μου είναι ούτε τρόπος διασκέδασης, ούτε ψυχαγωγίας, ούτε εκτόνωσης.

Από τα παραπάνω και από την οπτική γωνία που βλέπω το θέμα ίσως να μπορείς να καταλάβεις ότι μπορώ να αναλύσω το θέμα πολύ σε διάφορες πτυχές (ηθικές, πολιτικές, ανθρωπιστικές κλπ), αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Ξαναλέω πως πολύ θα με ενδιέφερε να μάθω τι ικανοποιεί κάποιον στο να παίζει παιχνίδια πολέμου, ενώ στην πραγματικότητα 8χρονα παιδάκια σε κάποια μέρη αυτού του πλανήτη πιάνουν πραγματικά όπλα και γίνονται δολοφόνοι από τα πρώτα βήματα της ζωής τους.

Κι επειδή ξέρω πως θα ακουστεί, πως εκεί που εγώ τρώω μπριζόλα, άλλοι τρώνε κυριολεκτικά το χώμα, θα πω πως πρώτον, το παραπάνω είναι ένα παράδειγμα και δεύτερον άλλο το φαΐ που είναι είδος πρώτης ανάγκης και άλλο να παίζεις προκαλώντας τον εαυτό σου να μπει στη διαδικασία να κάνει αυτό που για ένα σημαντικότατο πληθυσμιακό ποσοστό, είναι ο ορισμός της δυστυχίας.

Ξαναλέω... Κουβέντα να γίνεται! :excl:

Link to comment
Share on other sites

1) Με αεροβολα επαιζα απο 1-2γυμνασιου μεχρι 1 λυκειου

2) Ποσα δωσατε για τον ολο τον εξοπλισμο?

3) Ποιο το νοημα να πετατε μπηλιες ο ενας στον αλλον, ποσο μαλιστα αν δεν εχουν χρωμα?

Υ.Σ Σε λευκο βγαινει? Θα αρεσει στον Νικο :excl: :excl:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το πηγες πολυ μακρια το θεμα.... βεβαια απο την μια εχεις δικιο απο την αλλη δεν ειναι ετσι για ολους....

για εμενα ειναι ενα απλο παιχνιδι... δεν ειμαι φανατησμενος, δεν ειμαι φιλοπολεμος, ουτε εθνικηστης, ουτε υπερ της βιας (δεν εχω πιαστει στα χερια ποτε στην ζωη μου με αλλο ανθρωπο, σοβαρολογο!!)... πραγματικα ετσι το βλεπω εγω... πως κανω snowboard, παιζω σκακι, ποδοσφαιρο, ετσι βλεπω και το Airsoft...

Ομως και εδω ειναι που εχεις 100% δικιο... στο Sport υπαρχουν ατομα γνωστα και ως Στρατοκαυ***... ξερεις τι εννοω που ειναι συνηθος αυτο που λεμε ειδικοδυναμητες....

αυτα τα ατομα περνουν το παιχνιδι στα σοβαρα, πολυ σοβαρα.... μεχρι που μπαινουν σε λογικη οτι εμεις (αντιπαλη ομαδα, γιατι στην ομαδα μου ειναι ολοι σαν εμενα) ειμαστε εχθροι και σοβαρολογω... εχουν στο μιαλο τους οτι ειμαστε απο την γειτονικη χωρα ητε βορειο δυτικα τις ελλαδος ητε ανατολικα... γνωριζετε ποιους λαους λεω... και οτι αυτοι ειναι οι καλοι Ελληναραδες και θα σωσουν την μερα... μιλαω σκληρα αλλα ετσι ειναι...

περιτο να πω οτι στο προηγουμενο παιχνιδι "μαλωσαμε μεταξι μας επιδη οπως λενε παιζουμε πολυ χαλαρα - για πλακα".......

Ομως, δεν ειναι ολοι ετσι..... και το ξανα λεω για εμενα ειναι ενα απλο Παιχνιδι...τπτ παραπανω... :excl:

Link to comment
Share on other sites

2) Ποσα δωσατε για τον ολο τον εξοπλισμο?

3) Ποιο το νοημα να πετατε μπηλιες ο ενας στον αλλον, ποσο μαλιστα αν δεν εχουν χρωμα?

2) εγω για το οπλο εδωσα 250, και για τον ρουχισμο (στολη - Vest - κρανος - μασκα - μποτες - γαντια κτλ) 350ευρω περιπου.

μετα δινουμε για τις 6000 μπιλιες (που πανε για 2 - 3 παιχνιδια) 9ευρω... :excl::excl:

3) ελα να παιξεις μια φορα και θα δεις... ;)^_^

Link to comment
Share on other sites

2) εγω για το οπλο εδωσα 250, και για τον ρουχισμο (στολη - Vest - κρανος - μασκα - μποτες - γαντια κτλ) 350ευρω περιπου.

μετα δινουμε για τις 6000 μπιλιες (που πανε για 2 - 3 παιχνιδια) 9ευρω... :excl::excl:

3) ελα να παιξεις μια φορα και θα δεις... ;)^_^

600e????

Αστο καλυτερα ^_^

Προτιμω σκοποβολη σε στοχους και οχι ζωντανους....

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

600e????

Αστο καλυτερα ;)

Προτιμω σκοποβολη σε στοχους και οχι ζωντανους....

Γενικα μιλαω:

Δεν ειναι υποχρεωμενος ο παικτης να αγορασει τπτ...

μαγαζια νοικιαζουν οπλα με 10 ευρω την ΜΕΡΑ!! φορας μια φορμα και ενα φουτερ και το μονο που θα χρειαστεις ειναι να αγορασεις μπιλιες και ενα γιαλι - μασκα για το προσωπο απο 2 ευρω ως 25! :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

και πώς ξέρεις οτι πέτυχες τον άλλον αφού δεν έχει χρώμα;;

Έχω πάει 1 φορά για paintball και μου άρεσε απο θέμα χαβαλέ.μερικοί φανατίζονται με το παιχνίδι και εκεί αρχίζουν τα άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...