Jump to content

ΑΣΠΡΑ ΣΤΗΓΜΑΤΑ ΣΕ ΡΙΖΑ??? ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ?


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ....

Εχω ενα 180αρι γλυκου με 3 Αγγελοψαρα 1 εχινοδορο και 2 ανουμπιες και μια μεγαλη ριζα (δεν θυμαμαι την ονομασια της)

Φιλτρο εσωτερικο eihim με siporax και γενικα ολες οι μετρησεις ειναι σε καλα επιπεδα εκτως απο το PH που ειναι 7 - 7,5 και το επιθυμιτο ειναι γυρο στο 6,5.

Στις παρακατω φωτο θα δειτε κατι ασπρες κουκιδες που εμφανιστικαν στη ριζα μου περιπου 1 μηνα αφου την εβαλα. Εχω παρατιρησει οτι συνεχως αυξανονται με αργο αλλα σταθερο ρυθμο!!!

Ειναι σκληρες στην αφη και μερικες ειναι πιο στρογγυλες και φουσκωτες ενω αλλες ειναι σαν "σκασμενες" μπαλιτσες....

Θα ηθελα να ξερω αν ειναι κατι κακο για το ενυδρειο και τα ψαρακια μου και αν οχι θα ηθελα και παλι να τις εξαφανισω γιατι εικαστικά και μονο ειναι ασχημο....

τι προτείνετε?

εικονες:

post-13559-1258549315_thumb.jpg

post-13559-1258549233_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ....

Εχω ενα 180αρι γλυκου με 3 Αγγελοψαρα 1 εχινοδορο και 2 ανουμπιες και μια μεγαλη ριζα (δεν θυμαμαι την ονομασια της)

Φιλτρο εσωτερικο eihim με siporax και γενικα ολες οι μετρησεις ειναι σε καλα επιπεδα εκτως απο το PH που ειναι 7 - 7,5 και το επιθυμιτο ειναι γυρο στο 6,5.

Στις παρακατω φωτο θα δειτε κατι ασπρες κουκιδες που εμφανιστικαν στη ριζα μου περιπου 1 μηνα αφου την εβαλα. Εχω παρατιρησει οτι συνεχως αυξανονται με αργο αλλα σταθερο ρυθμο!!!

Ειναι σκληρες στην αφη και μερικες ειναι πιο στρογγυλες και φουσκωτες ενω αλλες ειναι σαν "σκασμενες" μπαλιτσες....

Θα ηθελα να ξερω αν ειναι κατι κακο για το ενυδρειο και τα ψαρακια μου και αν οχι θα ηθελα και παλι να τις εξαφανισω γιατι εικαστικά και μονο ειναι ασχημο....

τι προτείνετε?

εικονες:

post-13559-1258549315_thumb.jpg

post-13559-1258549233_thumb.jpg

Aυγα δεν παιζει να ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιο σαλιγκαρι μεσα στο ενυδριο σου..??

Πολι πιθανον να ειναι αυγα απλα δεν νομιζω απο τα Σκαλαρια μιας και τα γεννανε συγκεντρωμενα και οχι διασπαρτα(Συνηθως)..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι αυγα γιατι οταν εβγαλα τη ριζα για να τα δω απο κοντα προσπαθησα να ξυσω με το δαχτυλο για να ξεκολησω ενα αλλα δεν εφευγε με τιποτα... εινα πολυ σκληρο σαν πετραδακι.... Τα εχω δει εδω και 2 μηνες περιπου να εμφανιζονται και δεν μεγαλωνουν παραπανω απο οτι φαινεται στις φοτο... αν ηταν αυγα μεσα σε 2 μηνες δεν θα ειχα δει κατι??? καπιο μικρο ψαρακι η καπιο σαλιγγαρι? (Εχω 2 aple snails)

Επισης ειναι απλομενα σε ολη την ριζα και οχι σε μια γωνια της.....

????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει ick?? :excl::excl: Καποιος μυκητας του ξυλου θα ειναι μαλλον και κανει τον κυκλο του!Αν το τριψεις απαλα με γυαλοχαρτο δεν φευγει(χωρις να χαλασει το χρωμα της ριζας)??Αυγα και να ειναι σκληρα παιζει??????

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις μέσα Zebra snails??

Μοίαζουν πολύ με τα αυγά τους. Ούτως ή αλλως δεν εκκολάπτονται σε συνθήκες ενυδρειου γλυκού νερού γι αυτό δεν αλλάζει κάτι στους 2 μήνες που τα βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις μέσα Zebra snails??

Μοίαζουν πολύ με τα αυγά τους. Ούτως ή αλλως δεν εκκολάπτονται σε συνθήκες ενυδρειου γλυκού νερού γι αυτό δεν αλλάζει κάτι στους 2 μήνες που τα βλέπεις.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις μέσα Zebra snails??

Μοίαζουν πολύ με τα αυγά τους. Ούτως ή αλλως δεν εκκολάπτονται σε συνθήκες ενυδρειου γλυκού νερού γι αυτό δεν αλλάζει κάτι στους 2 μήνες που τα βλέπεις.

Εχω 2 σαλιγγαρακια... νομιζω ειναι aple snails... αν ειναι αυγα σαλιγκαριων ειναι λογικο εστω και αν δεν εχουν εκκολαφτεί να ειναι τοοοσο σκληρα σαν πετρουλες? Η εστω δεν θα ειχαν αλοιωθει και εξαφανιστει με τον καιρο?...

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 σαλιγγαρακια... νομιζω ειναι aple snails... αν ειναι αυγα σαλιγκαριων ειναι λογικο εστω και αν δεν εχουν εκκολαφτεί να ειναι τοοοσο σκληρα σαν πετρουλες? Η εστω δεν θα ειχαν αλοιωθει και εξαφανιστει με τον καιρο?...

Φωτο απο τα σαλιγκαρια βαλε...

Τα apple snails αφηνουν εξω απο το νερο αβγα σαν τσαμπι....

Τα ζεμπρα... μικρα αβγουλακια απο δω κι απο κει... και θελουν αμυρο να εκολαυθουν...

Και ναι... ειναι σκληρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 σαλιγγαρακια... νομιζω ειναι aple snails... αν ειναι αυγα σαλιγκαριων ειναι λογικο εστω και αν δεν εχουν εκκολαφτεί να ειναι τοοοσο σκληρα σαν πετρουλες? Η εστω δεν θα ειχαν αλοιωθει και εξαφανιστει με τον καιρο?...

Τα κελύφη των αυγών των zebra snails είναι πολύ ανθεκτικά. Έχω κολημένα στα ξύλα μου και άφθαρτα αυγά τους εδώ και 3 χρόνια.

Έγινε επεξεργασία - akisg
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις σαλιγκάρια σαν αυτά ενημέρωσέ μας. :excl:

Χμμμμ... Λοιπον παιδια ΕΙΝΑΙ ζεβρα σναιλς ακριβως σαν αυτα που εβαλες στο λινκ και απο τα συμφραζομενα σας ειναι τα αυγα τους που δεν εκολαπτονται....

Οποτε τωρα τι κανω αμα θελω να τα ξεφορτωθω?

Καθαρα για εικαστικους λογους... αφου φανταζομαι δεν ενοχλούν τη βιολογια του νερου μου?!?!

Μηπως να τα βγαλω και να βαλω αλλα??? Εχετε να προτεινετε καποιο ειδος που να μην με γεμισει με αυγα? Aple snails ισως?

Ευχαριστω για τη βοηθεια και τις αμεσες απαντησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

[

Τα κελύφη των αυγών των zebra snails είναι πολύ ανθεκτικά. Έχω κολημένα στα ξύλα μου και άφθαρτα αυγά τους εδώ και 3 χρόνια.

:excl: Και εγω

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα τα άλλαζα με τιποτα!! Είναι καταπληκτικά για να μην έχεις άλγη στο ενυδρείο σου. Δυστηχώς δεν αναπαράγονται στα ενυδρεία μας και στην πόλη που μένω τώρα ψάχνω απεγνωσμένα πολλούς μήνες τώρα αν φέρουν τα pet shops για να αγοράσω αλλά αδίκως... :excl::excl:

Κράτησέ τα και δεν θα μετανιώσεις, όσο για τα αυγά με τρίψιμο με μια σκληρή βούρτσα, πιστεύω θα φύγουν απο τα ξύλα, αλλά και πάλι γιατί σε ενοχλούν....μέρος της φύσης και του συστήματός σου είναι!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...