Jump to content

Νεο ενυδρειο


nubair

Recommended Posts

Καλημερα και καλως σας βρήκα!

Αφορμη του post ειναι το οτι αγορασα ενα ενυδρείο περιπου 850λιτρων και μεσα τηα μπουν αφρικανες!

Μετα απο αρκετο ψαξιμο στο net κατέληξα στο να βαλω 13 Tropheus duboisi και 15 Cyprichromis leptosoma.

Το προβλημα ξεκινάει οταν πληροφορίθηκα την τιμή των τελευταίων.Και επείδη δεν μπορώ να δώσω αυτα τα χρήματα ψαχνω να βρω τι αλλα ψαρια μπορω να βαλω μέσα μαζι με τα Tropheus duboisi.

θα ήθελα να μου προτείνεται λοιπον καποιο αλλο ειδος καθώς και ποσότητα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως σας βρήκα!

Αφορμη του post ειναι το οτι αγορασα ενα ενυδρείο περιπου 850λιτρων και μεσα τηα μπουν αφρικανες!

Μετα απο αρκετο ψαξιμο στο net κατέληξα στο να βαλω 13 Tropheus duboisi και 15 Cyprichromis leptosoma.

Το προβλημα ξεκινάει οταν πληροφορίθηκα την τιμή των τελευταίων.Και επείδη δεν μπορώ να δώσω αυτα τα χρήματα ψαχνω να βρω τι αλλα ψαρια μπορω να βαλω μέσα μαζι με τα Tropheus duboisi.

θα ήθελα να μου προτείνεται λοιπον καποιο αλλο ειδος καθώς και ποσότητα.

Ευχαριστώ!

Mπορεις αν θες να ριξεις εδω μια ματια:

http://trophs.com/forums/index.php?showforum=23

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως σας βρήκα!

Αφορμη του post ειναι το οτι αγορασα ενα ενυδρείο περιπου 850λιτρων και μεσα τηα μπουν αφρικανες!

Μετα απο αρκετο ψαξιμο στο net κατέληξα στο να βαλω 13 Tropheus duboisi και 15 Cyprichromis leptosoma.

Το προβλημα ξεκινάει οταν πληροφορίθηκα την τιμή των τελευταίων.Και επείδη δεν μπορώ να δώσω αυτα τα χρήματα ψαχνω να βρω τι αλλα ψαρια μπορω να βαλω μέσα μαζι με τα Tropheus duboisi.

θα ήθελα να μου προτείνεται λοιπον καποιο αλλο ειδος καθώς και ποσότητα.

Ευχαριστώ!

Καλωσόρισες κι από μένα στη παρέα των αφρικάνων !

Επειδή τελευταία μπήκα στην ομάδα των tropheus και το μελέτησα αρκετά το θέμα,

αν είχα τα λίτρα σου θα δοκίμαζα με δύο κοπαδάκια tropheus, δηλαδή το κοπάδι duboisi που έχεις ήδη μαζί με ένα κοπάδι ikola (άλλη μία δωδεκάδα).

Προφανώς δεν το έχω δοκιμάσει αυτό, αφού δυστυχώς δεν έχω τα λίτρα, αλλά είναι μία προσέγγιση την οποία έχω διαβάσει να προτείνεται στα λίτρα αυτά. Επίσης αυτές οι δύο φυλές tropheus δεν θα υβριδίσουν κάτι που φυσικά μας ενδιαφέρει πάρα πολύ.

Ερώτηση: τα λεπτόσομα είναι ακριβότερα από τα tropheus ?? ( :excl: )

Πες μας για τις αποφάσεις σου και δώσε μας αν θέλεις μερικές ακόμη πληροφορίες για το ενυδρείο σου και καμιά φωτογραφία αν μπορείς.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Κάποιο πρόβλημα με το νετ με κράτησε μακριά.Τελικά έβαλα λεπτοσωμα μιας και δεν έβρισκα κάτι άλλο ενδιαφέρον.

Τα λεπτοσωμα τεχεουν 30ευρώ το κομμάτι αλλά λόγω ποσότητας τα πήρα με 23 ενώ τα ντουμποιζι τα βρήκα με 13.Οπότε βρω ευκαιρία θα ανεβάσω και κάποιες φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...