Jump to content

Αναγνωρισει Ζωυφίου


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά..νέος στο θαλασσινο κ με τα πρώτα προβλήματα..λοιπόν παιδιά μόλις ξεκίνησα σε ένα τις Boyu tl-550 nano reef 128L,εστεισα το βράχο πριν 2 μέρες μισός ζωντανός μισός νεκρός,κ παρατήρησα τις βραδυνές ώρες πάνω στους βραχους κανα δυο ζωύφια σαν μικρές κατσαρίδες διάφανες με μια γραμμή σκούρα στην ράχη τους,έχει μέγεθος το πολύ 3 χιλιοστα με 2 κεραίες..επισεις ειναι πολύ γρήγορα κ δεν προλαβαίνω για φώτο..για γαριδοειδη πάντως δεν μου μιαζει..πολύ φοβάμαι οτι ειναι isopods,μου μιαζει πολύ το πρώτο τις φωτογραφίας το πιο μικρο..ΕΔΩ

καμιά ιδέα για λύση για να απαλαγουμε??

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανοτερο ειναι να ειναι αθωα κοπιποδα.Τσακωσε ενα,βγαλτο σε ενα καπακι με νερο και βγαλτο φωτογραφια για να σιγουρευτουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανοτερο ειναι να ειναι αθωα κοπιποδα.Τσακωσε ενα,βγαλτο σε ενα καπακι με νερο και βγαλτο φωτογραφια για να σιγουρευτουμε.

ευχαριστήσω για τη σύντομη απαντησει,θα προσπαθήσω..

Link to comment
Share on other sites

δες μερικές δικές μου φώτο,τι λες??

post-2706-1258659928_thumb.jpg post-2706-1258659955_thumb.jpg

post-2706-1258659975_thumb.jpg post-2706-1258659990_thumb.jpg

δυστυχώς οχι,τα δικά μου είναι πιο στογγυλεμενα απο πάνω κ πιο θωρακισμένα με πιο μικρά πόδια κ με καμπούρα,μπορώ να πω οτι ειναι κ πιο κίτρινα οχι τοσο διάφανα..

Έγινε επεξεργασία - xxgaitan
Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι αμφιποδο?

post-1129-1258707854_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι αμφιποδο?

αυτό μιαζει πολύ αλλά έχω την εντύπωση οτι εχει πιο μικρά πόδια το δικο μου..

Link to comment
Share on other sites

Mια φωτογραφια λοιπον οταν μπορεσεις,για να σιγουρευτουμε

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι ψηρα μην αγχωνεσαι κ μη διαβαζεις αυτα που λεει το ιντερνετ!Για να καταλαβεις λοιπον εαν ειναι ψηρα η αλλιως isopod κατσε το βραδυ με ενα φακο εαν γινεται οσο το δυνατον πιο κοκκινο το χρωμα της λαμπας κ παρατηρησε την αμμο η τα βραχακια σου εαν εχεις παντως να ξερεις οτι μαλλον δεν θα εχεις μονο ενα.Εχει 2 μαυρα ματια μικρα κ πηδαει μεγαλες αποστασεις.Εαν εχεις σκοπο να προσθεσεις εναν μανταρινο θα τα φαει ολα να ξερεις.Να κ ενα δικο μου isopod το οποιο το εβγαλα με τον τροπο που σου ειπα.

Link to comment
Share on other sites

isopods παιδιά τελικά δεν πρέπει να είναι γιατί δεν έχουν τόσο μεγάλα μαύρα μάτια κ δεν είναι τόσο διάφανα,τα δικά μου είναι πιο κιτρινωπά..πιστεύω ότι ειναι αμφιποδα..στο χαλίκι έχω παρατηρήσει πάρα πολύ μικρά ζωύφια όσο οι ψείρες μπορεί κ πιο μικρά,να περπατάν σφαίρα..

Έγινε επεξεργασία - xxgaitan
Link to comment
Share on other sites

isopods παιδιά τελικά δεν πρέπει να είναι γιατί δεν έχουν τόσο μεγάλα μαύρα μάτια κ δεν είναι τόσο διάφανα,τα δικά μου είναι πιο κιτρινωπά..πιστεύω ότι ειναι αμφιποδα..στο χαλίκι έχω παρατηρήσει πάρα πολύ μικρά ζωύφια όσο οι ψείρες μπορεί κ πιο μικρά,να περπατάν σφαίρα..

Ισόποδα ή αμφίποδα(που βάση περιγραφής σου είναι κάποιο είδος αμφιπόδου) είσαι τυχερός που τοσο σύντομα αναπτύχθηκε πληθυσμός που θα ταίζει ως συμπλήρωμα διατροφής τα ψαράκια σου για αρκετό διάστημα :hysterical:

Καταρχήν όσο δεν έχεις ψάρια μέσα θα γυρωφέρνουν άφοβα και θα αλονίζουν, αν βάλεις ψάρια θα δεις ότι αυτό θα σταματήσει γιατί θα τα κυνηγάνε σαν τρελά και θα πέφτουν τρελές μάσες, να ταϊζεις που και που λίγο φιλαράκι για να μην κανιβαλίζουν :ooh2: και πρώτα να βάλεις ένα ψαράκι και μετά κοράλλι.

Ο λόγος που σου το αναφέρω είναι ότι και στην φύση τρέφονται με ιστούς κοραλλιών κάποια και αν βάλεις κοράλλι πρώτα χωρίς να έχουν φυσικό εχθρό μέσα στο ενυδρείο θα στο στρεσάρουν συνέχεια, κάτι το οποίο έπαθα εγώ διότι ξεκίνησα βάζοντας μόνο κοράλλια μέσα, στην συνέχεια τάιζα συχνά κάθε μέρα για να μην ενοχλούν τα κοράλια όσπου πήρα ένα wrasse και τους εξήγησε το όνειρο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μπόρεσα κ τσάκωσα ένα αλλά είναι μικρο κ δεν φαίνεται κ πολύ καλά στην φώτο..

post-4466-1259957660_thumb.jpg

post-4466-1259957672_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ... τα δύο μου τελευταία post αναφέρονται σ αυτά τα... "ζωύφια" με χρήσιμες πληροφορίες πιστεύω !!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...hl=silver+green

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...