Jump to content

Uv και Skimmer


Recommended Posts

Γεια χαρά

Κατά πόσο είναι σωστό (και αν ναι ή όχι για πιο λόγο) να τοποθετηθεί μια UV λάμπα πριν στο skimmer.

Για να γίνει πιο κατανοητό….

Η λάμπα είναι 20watt και ο κατασκευαστής προτείνει 1000L/h.

Στο εξωτερικό φίλτρο που σκέφτομαι να τη βάλω (EHEIM 2026 pro2) έχει ροή 950L/h όταν δεν έχει υλικά μέσα. ….

Το εξωτερικό skimmer που έχω, τροφοδοτείται από μια αντλία EHEIM compact plus 2000L/h με λίγο μειωμένη τη ροή της για να «ταιριάζει» με αυτή που προτείνει ο κατασκευαστής του skimmer (1200-1500L/h).

Σκέφτομαι λοιπόν να συνδέσω την UV λάμπα στην αντλία τροφοδοσίας του skimmer και εν σειρά το skimmer…

Υπέρ ή κατά υπάρχουν σε μια τέτοια σύνδεση?

Link to comment
Share on other sites

H ροη που δινουν για καθε uv οι κατασκευαστες,ειναι η maximum.Απο εκει και κατω,οσο,πιο μικρη η ροη,τοσο καλυτερη δουλεια κανει σχετικα με τους παθογονους οργανισμους.

Λαθος κανω :excl: ?

Γιατι θες να βαλεις uv?

Link to comment
Share on other sites

...... αυτή είναι μία καλή ερώτηση Άκη που μοιάζει με το: " η κότα έκανε τ αυγό ή το αυγό την κότα" !!!

Μέχρι τώρα έχω μια μικρή 8w που λογικά είναι μικρή για τα 260 λίτρα.... και σκέφτομαι να βάλω τη μεγαλύτερη (20w)...

Όσο καιρό την έχω (4-5 μήνες) δεν είδα αρνητικές επιπτώσεις στα ζωντανά..

Πριν βάλω UV όλο και κάποια ασθένεια εμφανίζονταν... ενώ αυτούς τους 4-5 μήνες όλα πάνε καλά...

Το ότι κάνει και κακό έχει ειπωθεί πολλές φορές στο forum.. αλλά κάνει και καλό.. οπότε!!!

Γιατί όμως να μη βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Αφου αυτο το διαστημα δεν ειχες καποιο προβλημα γιατι να βαλεις την μεγαλυτερη?

Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζει ο χρόνος αλλαγής της λάμπας και στο συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει ανταλλακτικό... (κινέζικο)

Link to comment
Share on other sites

Τοτε αφου αναγκαστικα θα παρεις αλλη μπορεις να παρεις την μεγαλυτερη και να την αφηνης αναμενη για 8 ωρες την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι έχω σκοπό να κάνω λόγω του ότι είναι πολύ πιο ισχυρή

Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη λαμπα ποση ωρα την αφηνες αναμμενη?

Link to comment
Share on other sites

Επί 24ώρου

Link to comment
Share on other sites

H ροη που δινουν για καθε uv οι κατασκευαστες,ειναι η maximum.Απο εκει και κατω,οσο,πιο μικρη η ροη,τοσο καλυτερη δουλεια κανει σχετικα με τους παθογονους οργανισμους.

Λαθος κανω :excl: ?

Σωστό. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου απορία?... σωστά είναι να τοποθετηθεί πριν το simmer?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να φανταστώ κανένα απολύτως λόγο στο να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο skimmer, η να μην είναι σωστή σαν συνδεσμολογία. Απλά δεν είμαι σίγουρος στο πόσο χρειάζεται μια uv .

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι... αυτό είναι ένα άλλο θέμα....και απ όσο διαβάζω εδώ και καιρό δεν υπάρχει ξεκάθαρη θέση...

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου απορία?... σωστά είναι να τοποθετηθεί πριν το simmer?

Εγώ πάντως την έχω τοποθετήσει μετά το skimmer.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται σ αυτό το skimmer που έχω...

post-13206-1258676250_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...