Jump to content

Κυανοβακτηρίδιο και θεραπεία


space4711

Recommended Posts

Προσπαθώ να ωριμάσω ένα 60lt καθαρά, για γαριδάδικο. Εϊμαι στον 2 μήνα και εκτός της καφέ άλγης που ολοκληρώνει πια τον κύκλο της, έχω και κυανοβακτηρίδιο (bga). Δοκίμασα 3ήμερη συσκότιση χωρίς αποτέλεσμα μιας και ύστερα από μικρή κάμψη επανήλθε δρυμίτερο.

Έχω αυξήσει την κυκλοφορία με 2ο φίλτρο εσωτερικό και με κυκλοφορητή. Φροντίζω τα νιτρικά να είναι τουλάχιστον 10ppm και δοκίμασα και 2πλάσια δόση excel με συχνές αλλαγές νερού (30% κάθε 2η μέρα) δίχως αποτέλεσμα.

Η τελευταία λύση ήταν η ερυθρομυκίνη όπου ανακάλυψα ότι έχει καταργηθεί ως δραστική ουσία λόγω μεγάλης παραγωγής και μείωσης της τιμής των αντιβιοτικών με βάση αυτήν.

Φίλος γιατρός μου πρότεινε την κλαριθρομυκίνη ως συνθετικό υποκατάστατο της ερθρομυκίνης με την ίδια δραστική ικανότητα, στους ανθρώπους τουλάχιστον.

Την έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Γνώμες;

Α!, για την ιστορία, τα αντιβιοτικά με βάση την κλαριθρομυκίνη έχουν 4πλάσια τιμή από τα παλιά με την ερυθρομυκίνη (13ευρώ έναντι 3-4ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο,

τοπική έκχυση είναι μάλλον μια αφηρημένη έννοια. Η BGA είναι παντού; Λες να το δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα, σε πρώτη φάση, να την αφαιρέσεις μηχανικά (με το χέρι, δηλαδή) και αν αρχίσει να επανεμφανίζεται, τότε κάνεις έκχυση με οξυζενέ.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα μετά τη συσκότιση (αφαίρεση με το χέρι) αλλά επανήρθε. Σε περίπτωση που το "πλακώσω" με οξυζενέ τι φόβος υπάρχει για 4 γκάπυ που έχω μέσα με σκοπό τη διατήρηση της βιολογίας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω κανει, κανε αναζητηση εχει ξαναγραφτει, ψεκαζεις με τη συρρηγα πανω στα σημεια με αλγη απλα προσεχωντας να μην ειναι διπλα ψαρια.

Κατα τα αλλα οξυγονο ειναι.

Κανε αναζητηση για λεπτομερειες.

Και μη ξεχασεις να ενημερωσεις το ποστ. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Γιά να σκοτώσουμε την μαύρη τριχοειδή άλγη μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε Η2Ο2 OXYZENE 3% σε ποσότητα 20ml γιά κάθε 100lt νερού κάθε μέρα. Το ρίχνουμε με μία σύριγγα πάνω στην άλγη. Αν έχουμε επιτυχία την επομένη η άλγη γίνεται ροζ-κόκκινη. ΠΡΟΣΟΧΗ αυτή η μέθοδος μπορεί να χαλάσει κάποια ευαίσθητα φυτά.

Για την BGA δεν κάνει τίποτα.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Για την BGA δεν κάνει τίποτα.

Λίγο αργά είδα το post σου. Έριξα με σύριγγα τοπικά σε 5-6 σημεία να δω τι θα κάνει. Αν δεν δω χαϊρι θα δοκιμάσω την κλαρυθρομυκίνη και θα σας πω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδευόμουν 1 χρόνο περίπου με την BGA. Την αφαιρούσα με το χέρι, συσκότιση, αλλαγές νερου κλπ.

Τελικά δοκίμασα το Protalon 707 της eSHa γιατί διάβασα ότι βοηθάει και σ' αυτή την άλγη.

Και έπιασε!! Έχει τώρα 3 μήνες που το ενυδρείο καθάρισε απο την BGA. Μου έχει μείνει η καφέ σε κάποια φύλα της Anubia αλλά την χειρίζομαι και δεν είναι τόσο αποκρουστική.

Ξέρω τις διαφωνίες στο να μην βάζουμε "ζουμιά" στο ενυδρείο και να χτυπάμε το πρόβλημα στη ρίζα του. Προσπαθούσα επι πολύ για να μη βάλω αλγοκτόνο, αλλά από τη μια το νερό της περιοχής μου έχει υψηλά νιτρικά και απο την άλλη έσπασαν τα νέυρα μου να βλέπω ένα ενυδρείο μεσα στην "πρασινίλα" και να βρωμάει....

Το συγκεκριμενο σκεύασμα σε μένα λειτουργησε και ησύχασα... προς το παρόν....

Αν ξαναεμφανιστεί θα δώ τι θα κάνω. Πάντως για 3 μήνες χαίρομαι ένα καθαρό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

...Τελικά δοκίμασα το Protalon 707 της eSHa γιατί διάβασα ότι βοηθάει και σ' αυτή την άλγη.
Ξερεις αν επιρρεαζει σαλιγγαρια γαριδες?
Link to comment
Share on other sites

Τύπος άλγης : Κυανοβατήριο ή Black Green Algae ή # BGA

Πιθανοί λόγοι δημιουργίας :

# Κακή ποιότητα νερού

# Κακή/μικρή κυκλοφορία νερού

# Υψηλός φωτισμός με παράλληλη ανισορροπία νιτρικών/φωσφορικών

# Έλλειψη νιτρικών στη στήλη νερού

# Υψηλά επίπεδα οργανικών συστατικών και η έλλειψη οξυγόνου στο νερό

Τρόποι καταπολέμησης

# Πλήρης συσκότιση του ενυδρείου για 3-4 ημέρες

# Προσθήκη νιτρικών ώστε να υπάρχει συγκέντρωση 15-20 mg/lt

# Με τη χρήση οξυζενέ τοπικά

# Με τη χρήση ερυθρομυκίνης (αντιβίωση)

# Καλή κυκλοφορία νερού

# Μέσω των αλληλοχημικών ορισμένων φυτών

http://www.istellas.gr/aquarium/my_hints_algae.html

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις αν επιρρεαζει σαλιγγαρια γαριδες?

Απ΄ ότι γράφει δεν δημιουργεί πρόβλημα. Εγώ έχω μέσα 2 zebra snails και δεν είχαν πρόβλημα, ούτε σε κάτι άλλο παρατήρησα πρόβλημα (ψάρια, φυτά).

Το θέμα είναι για πόσο καιρό θα κρατήσει η "απαλαγή" απο την BGA. Ελπίζω για πολύ καιρό γιατί την είχα συχαθεί!!

Πάντως η ερυθρομυκίνη υπάρχει σε αυτό το σκεύασμα, αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει στη βιολογία του φίλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

BGA = Blue Green Algae = Cyanobacteria

BBA = Black Brush Algae

Μια αναζήτηση στο google θα είναι πολύ διαφωτιστική.

Παρακαλώ όταν δίνετε απαντήσεις σε κάτι να είστε 100% σίγουροι.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...