Jump to content

Recommended Posts

Μετα το Nikoloutso, η σειρα μου..... :excl::excl:

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 450 καθαρα (φυτεμενο ελαφρα, αμαζονιος)

- Φίλτρανση: ΕΗΕΙΜ 2080, substrat, κτλ

- Ιστορικό: εκκινηση 5/2009, πρωτη εισαγωγη ψαριων (σκαλαρια) 7/2009. pleco 9/2009, 8 κορυντορας και 2 απιστογρμμα (11/2009), apllesnaill απο nikoloutso (20!!). φυλλα πλατανου 9/2009, ξυλα, ενυδρειακα κουκουναρια 6/2009, φυτα προστεθηκαν απο την αρχη και σταδιακα μεχρι σημερα.

- Ψάρια: Peruvian Pterophyllum Altums (8), Pterygoplichthys pardalis (1), Apistogramma cacatuoides Red (2) και 8 Corydoras Sterbai και πριν 5 ημερες προστεθηκαν καμια 15 αρια apllesnaill απο nikoloutso

- Ρουτίνες:

------Ταισμα:1-2 φορες ανα ημερα με tetra discus ή TetraRubin Granules ή και τα δυο αναμεικτα. μια φορα με δυο ανα εβδομαδα εμποτισμα της τροφης με βιταμινες JBL Atvitol και μια ημερα ανα εβδομαδα νηστεια. Τις τελευταιες 2 ημερες προσθετω και Sera Viformo καθως και τροφη που πηρα απο την τελευταια συναντηση.

------προετοιμασια νερου: σε δεξαμενη με τυρφη(γεωπονου-χωρις προσθετα) 20 λιτρα νερο βρυσης με αντιχλωριο και 65 λιτρα νερο απο ΑΟ .

------αλλαγες: 85 λιτρα ανα 15-20 ημερες.

------παροχη DIY CO2100-150 φυσαλιδες/λεπτο μερα-νυχτα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,2-6,5

- KH:2

- GH:3

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):12,5

- Θερμοκρασία: 26,5-27 χειμωνα (τωρα) - 28,5-29 καλοκαιρι

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ΡΗ, GH, KH, NO2, NO3 με TETRA, NH3/NH4 με SERA

-Ηλεκτρονικά: ΡΗ, TDS (170)

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Apistogramma cacatuoides Red (αρσενικο)

- Ιστορικό Ψαριού: φυσιολογικο ιστορικο μεχρις στιγμης(θεωρω ομως γιατι ειναι κατοικος 2 εβδομαδων περιπου και δεν γνωριζω στη πραξη τη συμπεριφορα του)

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): περιεργη καθετη κολυμβυση με το κεφαλι προς τα κατω, εντονη αναπνοη και πιθανη επιθετικοτητα οταν το πλησιαζουν τα κορυντορας. ορεξη, χρωματα και ταση για κινηση θεωρω κανονικη.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: 1

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-δειτε περασμενη θεραπεια. μετα απο τη θεραπεια εγινε μονο μια αλλαγη νερου και σε ποσοτητα οπως αναφερω και στη δημοσιευση της περασμενης ασθενειας οτι ειχα σκοπο να κανω. εξου και το ανεβασμενο TDS.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

post-6427-1258665497_thumb.jpgpost-6427-1258665486_thumb.jpgpost-6427-1258665476_thumb.jpg

και ενα βιντεο

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

επισης παρατηρησα οτι η θυληκια ειναι κρυμενη στις φωλιες που εχω τοποθετησει, ειναι επιθετικη στα κορυντορας, κατι που μεχρι τωρα δεν εκανε. γενικοτερα στις φωλιες καθοταν καπου καπου ο αρσενικος. αυτη την εβγαζε στα φυλλα και στα κλαδια. γενικα μεχρι τωρα η θυληκη μου φαινοταν καπως στρεσαρισμενη και ο αρσενικος ανετος. τονιζω οτι η περιγραφη μου δεν βασιζεται απο προσωπικη εμπειρια που εχω με το ειδος αυτο και ισως καποιες διευκρινισεις να μην ειναι ευστοχες.

επισης διπλασιασα, ισως και λιγο περισσοτερο τη παροχη CO2(100-150 φυσαλιδες/λεπτο), με αποτελεσμα το ΡΗ να πεσει καπου 0,4-0,6. σκοπος μου να ανπτυχθουν καλυτερα τα φυτα.

η φασαρια που ακουγεται στο βιντεο δεν ειναι μονιμη, αλλα οφειλεται στο πατερα μου που ηρθε απο εχθες και ακουει ειδησεις... τι να κανω ;)

post-6427-1258665659_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η επιθετικότητα των Απιστόγραμμα είναι φυσιολογική με άλλα ψάρια βυθού, καθότι είναι κτητικά ψάρια με τις περιοχές τους!

Η κίνηση του ψαριού σου μόνο φυσιολογική δεν είναι και θα έλεγα μάλιστα πως δεν μου αρέσει καθόλου! Θεωρώ πως ότι και να είναι, είναι σε προχωρημένο επίπεδο. Αυτό που θα πρότεινα είναι καραντίνα, αλλά δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο να σου προτείνω.

Περιμένεις τον Σταμάτη ή τον Nidal...

Καλή συνέχεια εύχομαι!

ΥΓ: Από πότε ξεκίνησε να συμπεριφέρεται έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Mου μοιαζει για upside down, αλλα δεν ειμαι σιγουρος...

Περαστικα..

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

ξεχασα κατι που ισως ειναι πολυ σοβαρο: BGA αλλα μονο στα νουφαρα. εχω αλλαξει και το φωτισμο σε περισοοτερο κοκκινο 4500 Κ και δουλευει μονο η μια λαμπα εδω και ημερες.

σκεφτομουν να κανω θεραπεια για τη ΒGA, αλλα δεν εβλεπα να μεγαλωνει. ισως εκανα λαθος.

αν ηταν απλα αλγη, δεν θα εφευγε απο τα νουφαρα που εχω βγαλει απο το νερο (τα εχω ομως μεσα στο ενυδρειο, επανω στις κοντρες, πειραματικα), εδω και 4 ημερες?

Link to comment
Share on other sites

νικο, εγω το προσεξα πριν απο ενα 3ωρο περιπου που επεστρεψα σπιτι. τελυταια φορα που εκανα τσεκ στο ενυδρειο ηταν εχθες το βραδυ.

πανο, τι ειναι αυτο που λες?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η εμπειρία μου με ασθένειες είναι αρκετά περιορισμένη, δεν μπορώ να βοηθήσω.

Μου δημιουργήθηκε όμως μια απορία. Τα ψαράκια εσύ και ο Nikoloutso τα αγοράσατε από το ίδιο μαγαζί; Μήπως έχει κάτι η συγκεκριμένη παρτίδα ψαριών;

Όσον αφορα την bga έχεις διαβάσει πουθενά ότι είναι επικίνδυνη για τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ήθελα να πάρεις αυτο το φάρμακο =cyprinopur]cyprinopur και να κάνεις ενα μπάνιο για μια ώρα .

Βάζεις το ψάρι στο δοχείο με νερο του ενυδρείου και τη κανονική δόση απο το φάρμακο μετά απο ενα τέταρτο βάζεις άλλη μια δόση στο τελευταίο πεντάλεπτο βάζεις άλλη μια δόση .

Αεραντλία και προσέχεις ενδιάμεσα μην τουμπάρι το ψάρι .

Δύσκολη περίπτωση .

Έχεις στο φαρμακείο του ενυδρείου σου καμιά αντιβίωση ; Αν ναι πές μου ποια .

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ήθελα να πάρεις αυτο το φάρμακο =cyprinopur]cyprinopur και να κάνεις ενα μπάνιο για μια ώρα .

Βάζεις το ψάρι στο δοχείο με νερο του ενυδρείου και τη κανονική δόση απο το φάρμακο μετά απο ενα τέταρτο βάζεις άλλη μια δόση στο τελευταίο πεντάλεπτο βάζεις άλλη μια δόση .

Αεραντλία και προσέχεις ενδιάμεσα μην τουμπάρι το ψάρι .

Δύσκολη περίπτωση .

Έχεις στο φαρμακείο του ενυδρείου σου καμιά αντιβίωση ; Αν ναι πές μου ποια .

Κι εμενα κατι τετοια εκανε στην αρχη... και μετα και τα υπολοιπα ψαρια... αλλα δεν τα προλαβαμε...

theodor72..

Από το ιδιο μαγαζι τα πηραμε... αλλα ηταν εκει 1,5 μήνα πριν τα παρουμε... και κυριως... του μαγαζιου ειναι ολα καλα!!

Εχεις παρει κι αλλο μέλος ενα χαρεμια πριν απο εμας.. και δεν εχει ακομα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ήθελα να πάρεις αυτο το φάρμακο =cyprinopur]cyprinopur και να κάνεις ενα μπάνιο για μια ώρα .

Βάζεις το ψάρι στο δοχείο με νερο του ενυδρείου και τη κανονική δόση απο το φάρμακο μετά απο ενα τέταρτο βάζεις άλλη μια δόση στο τελευταίο πεντάλεπτο βάζεις άλλη μια δόση .

Αεραντλία και προσέχεις ενδιάμεσα μην τουμπάρι το ψάρι .

Δύσκολη περίπτωση .

Έχεις στο φαρμακείο του ενυδρείου σου καμιά αντιβίωση ; Αν ναι πές μου ποια .

αντιβιωση οχι δεν εχω.

πριν απο λιγο που επεστρεψα, ηταν κρυμενος και προς στιγμη τρομαξα. τελικα βγηκε απο τη καρυδα του. πραγματικα πολυ ημερα ψαρακια στη παρουσια του ανθρωπου. μολις με δουν εμφανιζονται. ειδα κατι σαν βλεννα αντι για κοπρανα να κρεμονται απο το ψαρι. το μηκος της βλεννας ηταν καπου στα 2-3 εκατοστα. επισης εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο πρησμενη η κοιλια του. αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι αν εξαιρεσεις τη κολυμβυση η συμπεριφορα του ψαριου δεν εχει αλλαξει.

την BGA την εχω πανω απο ενα μηνα. νομιζα πως ηταν πρασινη αλγη και μετα απο συζητηση στη συναντηση εμαθα οτι ειναι αυτο. πιστευω οτι με εσωσαν τα λιτρα μου μεχρι τωρα. καπου διαβασα οτι αντιμετωπιζεται με αντιβιωση. εχω στο προγραμμα να παρω. γνωριζει κανεις τι παρενεργειες μπορει να εχει το ψαρι αν μολυνθει με BGA και που οφειλεται η παρουσια της?

Link to comment
Share on other sites

Με το cyprinopur τι έκανες ;

μολις το αγορασα και μαλιστα δυο φορες. την πρωτη επεσε απο τη μηχανη!!

δυστηχως ομως δεν μπορω αυτη τη στιγμη να κανω τη δουλεια γιατι θα λειπω απο το σπιτι. μολις γυρισω θα το κανω. μετα τη θεραπεια της μιας ωρας που λες θα κανει μπλουμ στο ενυδρειο ή θα παραμεινει στη καραντινα με αεραντλια και καθαρο νερο ενυδρειου μονο?

μου λες να προσεχω μη καθησει το ψαρι αναποδα. μα αν καθισει αναποδα σημαινει τελος. πως εννοεις το αναποδα και γενικα τι εννοεις?

τελος προσπαθησα να βρω σε φαρμακεια ερυθρομυκινη(Erithrocin λεγεται το φαρμακο αλλα καταργηθηκε) για τη BGA, αλλα τιποτα. βρηκα μονο χυμα . ολα αυτα συμφωνα με αυτο το αρθρο. τα καταστηματα ενυδρειακων στη περιοχη μου εχουν πληρη αγνοια για τη BGA. σταματη τη λες για το θεμα αυτο? να το ρισκαρω?

Link to comment
Share on other sites

μολις το αγορασα και μαλιστα δυο φορες. την πρωτη επεσε απο τη μηχανη!!

δυστηχως ομως δεν μπορω αυτη τη στιγμη να κανω τη δουλεια γιατι θα λειπω απο το σπιτι. μολις γυρισω θα το κανω. μετα τη θεραπεια της μιας ωρας που λες θα κανει μπλουμ στο ενυδρειο ή θα παραμεινει στη καραντινα με αεραντλια και καθαρο νερο ενυδρειου μονο? Μπλούμ στο ενυδρείο .

μου λες να προσεχω μη καθησει το ψαρι αναποδα. μα αν καθισει αναποδα σημαινει τελος. πως εννοεις το αναποδα και γενικα τι εννοεις? Γενικά να έχεις το νού σου .

τελος προσπαθησα να βρω σε φαρμακεια ερυθρομυκινη(Erithrocin λεγεται το φαρμακο αλλα καταργηθηκε) για τη BGA, αλλα τιποτα. βρηκα μονο χυμα . ολα αυτα συμφωνα με αυτο το αρθρο. τα καταστηματα ενυδρειακων στη περιοχη μου εχουν πληρη αγνοια για τη BGA. σταματη τη λες για το θεμα αυτο? να το ρισκαρω? Σε αυτη φάση να μην ασχολείσαι . Το επείγον είναι το ψάρι .

Απο αντιβίωση θα ήθελα κάτι σε Furan-2 ή baktopur direct να το έχουμε για Σαββατοκύριακο .

Link to comment
Share on other sites

Απο αντιβίωση θα ήθελα κάτι σε Furan-2 ή baktopur direct να το έχουμε για Σαββατοκύριακο .

Αν δεν βρεις baktopur direct έχω αρκετά μεγάλο απόθεμα... (που να μην είχα!!!) :excl:

Link to comment
Share on other sites

Απο αντιβίωση θα ήθελα κάτι σε Furan-2 ή baktopur direct να το έχουμε για Σαββατοκύριακο .

οκ, θα παρω και απο αυτο. φανταζομαι για το ψαρι και οχι για τη BGA, οποτε αν εχουμε το μοιραιο να αποφυγουμε το εξοδο.....

μολις ξεικησα την αγωγη. σκεπτομενος οτι στη καραντινα δεν θα κρατησει την ιδια θερμοκρασια για μια ωρα εβαλα μια σακουλα μεσα στο ενυδρειο και τη γεμισα με νερο απο ενυδρειο. στη συνεχεια εβαλα την αεραντλια, το ψαρι και στο τελος το φαρμακο. τα φωτα εσβησαν 5 λεπτα μετα. η συσκευασια λεει ενα καπακι (το μετρησα με τη συριγγα και μου βγαινει 10ml) για καθε 284λιτρα(το φαρμακο ειναι για λιμνες κανονικα) και μια φορα την ημερα για 3 ημερες. η σακουλα υπολογιζω περιπου να εχει παρει 4 λιτρα νερο, οποτε μου βγαινει λιγοτερο απο 0.2 ml φαρμακο. εγω εβαλα 0,2 για αρχη και αυτο θα ειναι η καθε δοση που λες. εγω ακολουθω οτι ειπες αλλα σαν δοση 0,2ml. μολις τελειωσει η ωρα θα ενημερωσω. αν εκανα καποιο λαθος και προλαβαινω να κανω κατι μου λετε...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις baktopur direct έχω αρκετά μεγάλο απόθεμα... (που να μην είχα!!!) :excl:

νικο μου θα βρω σιγουρα, ευχαριστω!!! θα εισαι στο σεμιναριο αυριο?

Link to comment
Share on other sites

η αγωγη ολοκληρωθηκε. το ψαρι αναπνεει και κινηται ακομη. τωρα ειναι στο νερο του ενυδρειου. αυριο, μολις επιστρεψω απο τη δουλεια θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

4 σταγονες δηλαδη?

δεν νομιζω. περισσοτερες πρεπει να ειναι. η μετρηση εγινε με συριγγα

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω. περισσοτερες πρεπει να ειναι. η μετρηση εγινε με συριγγα

Με πλαστικη δοσομετρικη πιπετα μου βγαινουν 20 περιπου σταγονες στο ml.

Η σηριγγα δεν μου παρεχει μεγαλη ακριβεια σε τοσο μικρη δοσολογια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

δεν θα διαφωνησω μαζι σου. εγω το μετρησα με συριγγα των 5ml αλλα για μεγαλυτερη ακριβια που λες υπαρχουν και συριγγες του 1ml που χρησιμοποιουν η διαβητικοι. καμια φορα ομως τα φαρμακεια αρνουνται να δωσουν για ευνοητους λογους.

παντως η εκθεση στο φαρμακο για την περιπτωση μας δεν ειναι μεγαλης διαρκειας, οποτε βαση δικης μου κρισης δεν χρειαζεται τοση ακριβεια.

το θεμα ειναι οτι το ψαρι χειροτερευει. :excl: οπως το καταλαβαινω εγω απο το κολυμπι που κανει, πρεπει να οφειλεται σε πονους που πιθανον εχει στο σωμα και δεν το κινει(το οποιο σωμα ηταν εχθες πρησμενο απο τη μια πλευρα και σημερα και στις δυο, χωρις ομως να πεταγονται τα λεπια προς τα εξω ή να εχει εξωφθαλμια- τουλαχιστον δεν τη παρατηρω εγω). οταν χρειαστει να κολυμπησει γρηγορα το κανει μια χαρα. σαν να πονανε τα κατω ακρα μας και κουτσενουμε οταν περπαταμε. αλλα στην αναγκη μπορουμε να τρεξουμε για μερικα μετρα.

αρχιζω να απελπιζομαι και βαση της παραπανω λογικης το λυπαμαι και σκεφτομαι τη ευθανασια. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Το να έπεσε παραπάνω δεν με ενοχλεί Σπύρο εφ οσον το παρακολουθούσε το ψάρι ο Θανάσης .

Link to comment
Share on other sites

μεσα στη στεναχωρια μου ειδα και κατι που ειναι πιθανον ευχαριστο!!!

παρ' ολη τη ταλαιπωρια με τις δυο ασθενειες που ειχε το ενυδρειο, εχω την εντυπωση οτι το ενα σκαλαρι θελει να γεννησει. το παρατηρω οτι διωχνει τα υπολοιπα εκτος απο ενα αρσενικο απο την περιοχη που ειναι οι βαλισνεριες, τις τσιμπολογαει (υποθετω καθαριζει) καθως και το θερμαντηρα που ειναι κοντα. τα γεννητικα οργανα και των δυο ειναι διογκομενα (καθως και πολλων αρσενικων) και σαν να ειδα να τις φευγουν αυγα χυμα δεξια αριστερα. επισης εχω την εντυπωση οτι φλερταρει και με τους αλλους καπου καπου. ισως κανω λαθος γιατι δεν εχω ζησει αλλη τετοια εμπειρια παρα μονο απο περιγραφες εδω μεσα. σαν να μην κρατιεται η γκομενα και δεν εχει βρει το καταλληλοτερο σημειο και δεν ειναι σιγουρη ακομη για τον πατερα.

ειναι δυνατον με ολα τα γεγονοτα του τελευταιου μηνα να εχουμε περιπτωση γεννας (εστω και χωρις επιτυχια) και με τετοια συμπεριφορα? να μην ανοιξω νεο θεμα τωρα, εχω αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πήρες την αντιβίωση που είπαμε κάνε ενα τελευταίο μπάνιο με τριπλή δόση .

Link to comment
Share on other sites

Αν πήρες την αντιβίωση που είπαμε κάνε ενα τελευταίο μπάνιο με τριπλή δόση .

σταματη δεν εκανα τιποτα. μονο εκανα ενα δευτερο μπανιο με λιγο μεγαλυτερη δοση κυπρινοπουρ. ισως το θανατωσω μεθαυριο, αναλογα με την αυριανη εξελιξη. δυστηχως δεν προλαβα να δωσω την προσοχη που χρειαζοταν εγκαιρα (ουτε στη συναντηση δεν μπορεσα να ερθω τελικα). αν δω κατι θετικο βεβαια θα βαλω αντιβιωση τη δευτερα. θεωρω οτι εχει προχωρησει και δεν νομιζω να υπαρχει επιστροφη. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...