Jump to content

Recommended Posts

...επισης εχω την εντυπωση οτι φλερταρει και με τους αλλους καπου καπου....
αφου το ανεφερες, δες αυτη τη μελετη για την επιλογη του αρσενικου απο το θηλυκο σκαλαρι κλπ

http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci...iso&tlng=en

Link to comment
Share on other sites

μολις επεστρεψα και προσεξα οτι το ψαρι κολυμπαει καπως καλυτερα. οχι πως κολυμπαει κανονικα, απλα λιγο πιο λοξα και οχι καθετα. παντα σε σχεση με εχθες που ηταν χαλια. το πρηξιμο ειναι σταθερο και ξυνεται στο ξυλο. αυτα προς το παρων.

για το σκαλαρι: σπυρο ευχαριστω!!! θα το κοιταξω καποια στιγμη γιατι θελει και μεταφραση!!!αυγα παντως δεν εχουμε (τουλαχιστον κολημενα καπου ωστε να φαινονται) και συμπεριφερεται οπως παντα!!

Link to comment
Share on other sites

αεραντλια φουλ ετσι? :excl:

δεν εχω βαλει στο ενυδρειο. κρινεις οτι ειναι απαραιτητο παρολη την αναταραξη που εχω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα το ήθελα τώρα που το ψάρι μας δυσκολεύεται στη κολύμβηση .

Να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα με μπάνιο πάλι .

Link to comment
Share on other sites

Στα μπάνια ναι οπωσδήποτε .

Οχι φούλ αλλά να υπάρχει .

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θα το ήθελα τώρα που το ψάρι μας δυσκολεύεται στη κολύμβηση .

Να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα με μπάνιο πάλι .

στα μπανια ειχα αεραντλια. επομενο μπανιο τι εννοεις? με το κυπριονοπουρ ή την αντιβιωση? αντιβιωση θα παρω αυριο και το μεσημερακι θα κανει ενα μπανακι οπως και να εχει αλλα θα χρειαστει και κυπρονοπουρ παλι. μην το ξεπατωσουμε το ψαρι στα μπανια και στο στρες απο τις αλλαγες του περιβαλλοντος.

παντως στο θεμα κολυμβυση παμε καλυτερα, ακομη και απο το μεσημερι. αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι εχουν αρχισει να πεταγονται τα λεπια, το πριξημο υπαρχει και ισως εχουμε εξωφθαλμια. λεω ισως γιατι τα απιστογραμμα εχουν απο τη φυση τους λιγο τα ματια προς τα εξω και δεν τα εχω ζησει ωστε να μπορω να συγκρινω σωστα.. τα λεπια παντως δεν ειναι καλο σημαδι, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

στα μπανια ειχα αεραντλια. επομενο μπανιο τι εννοεις? με το κυπριονοπουρ ή την αντιβιωση? Το κυπρινοπουρ εχουμε. αντιβιωση θα παρω αυριο και το μεσημερακι θα κανει ενα μπανακι οπως και να εχει αλλα θα χρειαστει και κυπρονοπουρ παλι. μην το ξεπατωσουμε το ψαρι στα μπανια και στο στρες απο τις αλλαγες του περιβαλλοντος. Δεν μπορούμε να κάνουμε κατι άλλο ποιο ανώδυνο .

παντως στο θεμα κολυμβυση παμε καλυτερα, ακομη και απο το μεσημερι. αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι εχουν αρχισει να πεταγονται τα λεπια, το πριξημο υπαρχει και ισως εχουμε εξωφθαλμια. λεω ισως γιατι τα απιστογραμμα εχουν απο τη φυση τους λιγο τα ματια προς τα εξω και δεν τα εχω ζησει ωστε να μπορω να συγκρινω σωστα.. τα λεπια παντως δεν ειναι καλο σημαδι, ετσι? Ειναι ο λόγος που απο την αρχή εγινε πρωτη επιλογη το Κυπρινοπούρ .

Πιστεύω οτι με την αντιβίωση απο αύριο θα τα πάμε καλύτερα .

Το πρόβλημα μας ειναι τα υγρά που εχουν συσσωρευθεί στο σώμα του ψαριού .

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ειναι υγρα μονο και να μην εχουν αχρηστευτει τα εντοσθια του. αυτο με ανυσηχει εμενα. το μπακτοπουρ θα ειναι στα χερια μου το πρωι κατα τις 11.00, οποτε και θα μπορεσω να του κανω τη θεραπεια.

πριν ξεκινησω με το μπακτοπουρ να κανω και ενα μπανιο με το κυπρινοπουρ ή να μην βαλω καθολου κυπρινοπουρ. ή μετα. ή και τα δυο μαζι? τι γνωμη εχεις?

σε κουραζω αποψε γιατι αυριο αυτη την ωρα φανταζομαι θα εχεις δουλεια... μην σε ενοχλω :excl:

εβαλα και την αεραντλια να δουλευει μεσα στο ενυδρειο(μια μικρη ειναι για πολυ λιγοτερα λιτρα). 2 ωρες πριν βαλω την αεραντλια, εκλεισα και την παροχη του CO2 τελειως, μεχρι να γινει καλα το ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

καναμε ενα τελευταιο μπανιο με κυπρινοπουρ και ενα δυνατο μπανιο με μπακτοπουρ ντιρεκτ στο αρρωστο ψαρι. επειτα μπακτοπουρ παλι στο ενυδρειο. σημερα δυανυουμε τη τριτη ημερα θεραπειας στο ενυδρειο και το μεσημερι εχουμε αλλαγη νερου.

το ψαρι εχθες ηταν στην ιδια κατασταση. ισως λιιιιιγο καλυτερα. σαν να κολυμπουσε λιγο καλυτερα και τα λεπια να συνηλθαν λιγο. σημερα δεν το εχω δει ακομη μιας και ειναι νωρις να βγουν απο τις κρυψωνες τους. (ο φωτισμος ανοιγε το μεσημερι).

σημερα το μεσημερι θα κανω 100 λιτρα αλλαγη νερου με οσμωση και βρυσης (χωρις τυρφη). ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης:

1) να βαλω ανθρακα αμεσως μετα την αλλαγη ή να αφησω το φαμακο που θα μεινει μηπως χρειαστει να επαναληφθει η θεραπεια?

2) το φωτισμο να τον ανοιξω μετα την αλλαγη?

3) αν κανω μετρησεις του νερου θα βγουν κανονικες ή θα επιρρεαστει το χρωμα του τεστ απο το φαμακο και ποτε να τις κανω, πριν ή μετα την αλλαγη?

4) την αερανλτια να την αφησω σε λειτουργια μετα την αλλαγη νερου?

με ανυσηχει επισεις το εξης:

πριν τη θεραπεια ειχα ΡΗ 6,5. αφαιρεσα CO2 και εβαλα αερανλτια. το ΡΗ τωρα ειναι 7,5-7,6!!! αυτο οφειλετε στην ανθρακικη 2. για το λογο αυτο θα βαλω νερο βρυσης 20 λιτρα ωστε να ανεβει λιγο. αν δεν ανεβει τουλαχιστον στο 3-4, θα ριξω υγρο για το λογο αυτο.

επισης βγαινει μια μποχα μολις ανοιξω το καπακι και πριν τη θεραπεια. δεν ξερω που οφειλεται. στη BGA ή σε αλλη αιτια?

τι εχετε να πεις για οοοολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Θα σταθώ στη μπόχα.... Μπόχα σαν και τι? Κλούβιο αυγό ή κάτι άλλο? Πειέγραψέ την.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να τη περιγραψω με σιγουρια ρε συ νικο.ποσο μαλλον τωρα που εχω αερανλτια και το καπακι λιγο ανοιχτο να αεριζεται καλα. μαλλον χωματιλα-τυρφη θα ελεγα, αλλα πολυ πιο εντονα απο το παρελθον. τις τελευταιες 3 εβδομαδες ή και λιγο περισσοτερο. η αληθεια ειναι οτι εκτος απο την ημερα στησιματος δεν εχω κανει κατι για τις αναεροβιες. με το ξυλακι εννοω. αν ηταν κατι τετοιο δεν θα ειχα προβλημα με τα κορυς πρωτα και γενικοτερα με τα υπολοιπα ψαρια(κυριως τα καινουρια)? μονο το αρσενικο απιστογραμμα εμφανισε το προβλημα και στο παρελθον το σκαλαρι με τα πτερυγια.

επισης, τις τελευταιες ημερες που κανω τη θεραπεια με το μπακτοπουρ στο ενυδρειο, με τα φωτα σβηστα και την αεραντλια, παρατηρησα οτι εχουν φυγει κατα πολυ η πρασινη λιγδα και η καφε που ειχαν οι ριζες της πιστιας. τη πρωτη την εχω βαφτισει BGA και τη δευτερη πιστευω οτι ειναι κοματια που γατζωθηκαν απο τις ακαθαρσιες των ψαριων και κυριως του πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν εγώ είχα τις αναερόβιες ψόφαγε το ένα ψάρι πίσω από το άλλο και τα Cory ζευγαρώνανε σαν να μην έτρεχε τίποτα. Γενικώς οι μολύνσεις και οι ασθένειες είναι περίεργες περιπτώσεις. Είναι το πως θα κάτσει στο κάθε ψάρι και το τι αντισώματα μπορεί να έχει.

Σκάψε λίγο τον βυθό κυρίως κοντά στις περιοχές όπου έχεις τα ξύλα και πατάνε στον βυθό. Αν βγάλεις μπουρμπουλίθρες μύρισέ τες αμέσως!

Όσον αφορά τα άλλα σου ερωτήματα, θα έλεγα να μην αλλάξεις τίποτα απ'όσα κάνεις για την ώρα αφού βλέπεις έστω και μικρή βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

επειδη στις οδηγιες του φαρμακου ελεγε να γινει θεραπεια για τρεις ημερες μονο, αλλαξα το 30-40% του νερου και αναψα τα φωτα. το περισσοτερο νερο που μπηκε ηταν απο τη βρυση και χωρις τυρφη ωστε να ανεβασω λιγο τις σκληροτητες.η αεραντλια δουλευει ακομη και θα παραμεινει σε λειτουργια. μετρησεις αυριο, να σταθεροποιηθει λιγο το συστημα.

το ψαρι δεν εχει ιδαιτερη βελτιωση. ισως και να ειναι στασιμη η κατασταση του. δηλαδη πριξιμο κυριως απο τη μια πλευρα, λεπια ελαφρως σηκωμενα, ορεξη και συμπεριφορα κανονικα και η ιδια κατακορυφη κολυμβυση αλλα ελαφρως καλυτερα. ειμαι της γνωμης να μην κανω παλι θεραπεια με το ιδο φαρμακο γιατι ειναι αντιβιωση. οτι ηταν να κανει το εκανε. τωρα πιστευω οτι πρεπει να αναλαβει η αμυνα του ψαριου δραση. αλλωστε, τουλαχιστον το 50% του φαρμακου ειναι στο ενυδρειο ακομη και με τα φωτα ανοιχτα. τι λετε?

οφ τοπικ: τα απιστογρμμα ειναι καταπληκτικα οσον αφορα την υπερασπιση της περιοχης τους. το θυληκο δεν αφηνει σε ΚΑΝΕΝΑ ψαρι να πλησιασει τη περιοχη του και πουλαει τσαμπουκα ακομη και στα σκαλαρια. εμεινα αφωνος. τελεια ψαρακια. εχει πολυ πλακα να βλεπεις μια πιθαμη ψαρι να διωχνει ενα αλλο ψαρι 10 φορες μεγαλυτερο!!! και με νευρο οχι αστεια!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν τα καταφεραμε. μετα απο δυο ημερες, καταφερα να το βρω και ηταν ξαπλωμενο στο πυθμενα και ανασαινε βαρια. δεν μπορουσε να κινηθει σχεδον καθολου και γυρω του ηταν τα κορυντορας και πιθανον παραμονευαν. να φανταστειτε επειδη δεν εμπενε η αποχη αναμεσα στα ξυλα το επιασα με μια τσιμπιδα. δεν κουναγε ρουπι. τελικα του εκανα ευθανασια. δεν ξερω αν ο τροπος ηταν ο καταλληλοτερος αλλα το λυπομουν. :hysterical::ooh2: εδω θελω να ρωτησω ποιος ειναι ο καταλληλοτερος τροπος ευθανασιας. να μην χρειαστει σε κανενα μας βεβαια αλλα καλο ειναι να γνωριζουμε.

σειρα τωρα εχει ο ανθρακας. λεω να μην κανω αλλη αλλαγη νερου διοτι τα ψαρακια εχουν δεχθει πολυ πιεση με τις θεραπειες και τη παρουσια μου. ηδη, βλεπω το πλεκο και μια ξεθωριαζει το χρωμα του σε ορισμενα σημεια και μια συνερχεται. τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...