Jump to content

Τα Pistia Stratiotes χαλανε...


Churu

Recommended Posts

Εδω και εναμιση μηνα περιπου εβαλα πιστια απο Σταματη. Ενω στην αρχη ηταν ολα καλα αρχισαν να χαλανε και στα φυλλα τα οποια λιωνουν και οι ριζες χανονται σιγα σιγα. Μια φωτο post-10635-1258712107_thumb.jpg. Λιπασματα δεν βαζω, καμια φορα καλιο και σιδηρο.Mονο ιχνοστοιχεια βαζω στο νερο προετοιμασιας. Μηπως επειδη ειναι κοντα μολις 10 εκατοστα τα φωτα απο την επιφανεια? Η περιοδος φωτισμου ειναι 8 ωρες την μερα απο 4 λαμπες 38 watt η μια, 2 daylight της sera και 2 tropical της arcadia. Τελευταιες μετρησεις Ph 6.7 gh 6 kh 3 Nh3-4 0 no2 0 no3 10 . Ξεχασα να σας πω οτι απο αλλα φυτα υπαρχουν 10 ανουβιες ,εχινοδορο μπλεχερυ+οζελοτ,βαλσνεριες.

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Τα Pistia Stratiotes θέλουν αρκετό φωτισμό αλλά και αρκετά νιτρικά. Το 10 το θεωρώ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ιδιο ακριβως προβλημα ειχα με την πιστια του σταματη. :excl:

Αλλα εμενα σχεδον ακουμπαει στην λαμπα GROLUX 25watt.

Παντως να πω ότι εριξα επιτηδες 4-5 φυλλα σε μια δεξαμενη που εχω στο μπαλκονι... που τα βλεπει ο ηλιος...

με νερό πλεον κφε... και πολλες νυμφες κουνουπιων... και εχουνα αρχισει και γινονται τεραστιες!!

Link to comment
Share on other sites

Τα Pistia Stratiotes θέλουν αρκετό φωτισμό αλλά και αρκετά νιτρικά. Το 10 το θεωρώ λίγο.

Δηλαδη πρεπει να επιλεξω η νερο με χαμηλα νιτρικα για τα δισκοπουλα μου η νερο με ψηλα νιτρικα για τα πιστια? Κατι αλλο που μπορω να κανω να τα βοηθησω? Γιατι μ αρεσει η παρουσια τους και δεν θελω να αφανιστουν... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Churu...

Καποτε εχεις ζητησει Limnobium leavigatus και σου ειχα πει πως μου ειχε μεινει μονο ενα νουφαρακι...Τωρα εχω γυρω στα 15 νουφαρακια...Αν θες μπορουμε να κανονισουμε να στα φερω στην συναντηση η καποια απο τις επομενες Κυριακες που θα ειμαι Αθηνα....

Υ.Γ Ειναι λιγο offtopic αλλα τα θεωρω πιο ευκολα και επειδη ειχες ζητησει καποτε στο προτεινω :excl:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ιδιο ακριβως προβλημα ειχα [/b]με την πιστια του σταματη. :excl:

Αλλα εμενα σχεδον ακουμπαει στην λαμπα GROLUX 25watt.

Παντως να πω ότι εριξα επιτηδες 4-5 φυλλα σε μια δεξαμενη που εχω στο μπαλκονι... που τα βλεπει ο ηλιος...

με νερό πλεον κφε... και πολλες νυμφες κουνουπιων... και εχουνα αρχισει και γινονται τεραστιες!!

Του κρατησαν μουτρα που τις εδωσε για υιοθεσια? :excl: Εχω βαλει ηδη σε μια ανοξειδωτη λεκανη και τις εχω στο μπαλκονι να τις βλεπει ο ηλιος. Το θεμα ομως ειναι του ενυδρειου τι γινονται?

Link to comment
Share on other sites

Churu...

Καποτε εχεις ζητησει Limnobium leavigatus και σου ειχα πει πως μου ειχε μεινει μονο ενα νουφαρακι...Τωρα εχω γυρω στα 15 νουφαρακια...Αν θες μπορουμε να κανονισουμε να στα φερω στην συναντηση η καποια απο τις επομενες Κυριακες που θα ειμαι Αθηνα....

Υ.Γ Ειναι λιγο offtopic αλλα τα θεωρω πιο ευκολα και επειδη ειχες ζητησει καποτε στο προτεινω :excl:

Το συζητας? Σε ευχαριστω παντως. Αυτη τη κυριακη θα κατεβεις?

Link to comment
Share on other sites

Το συζητας? Σε ευχαριστω παντως. Αυτη τη κυριακη θα κατεβεις?

Yπαρχει ενα θεμα αερισμου.

Εχεις το καπακι ανοικτο?

Για δοκιμασε αν μπορεις....

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει ενα θεμα αερισμου.

Εχεις το καπακι ανοικτο?

Για δοκιμασε αν μπορεις....

Απο που το συμπαιρανες αυτο Πανο? Το καπακι δεν ειναι στανταρ ανοικτο η κλειστο...

Link to comment
Share on other sites

Απο που το συμπαιρανες αυτο Πανο? Το καπακι δεν ειναι στανταρ ανοικτο η κλειστο...

Με κλειστο καπακι,ειχα κι εγω προβλημα....................

Το ειχαμε συζητησει με τον Στρατο για αυτο..

Στην λιμνη μου δεν εχει νιτρικα, δεν εχει ιχνοστοιχεια, εχει 15-20 βαθμους και ομως μεγαλωνουν....

Και να ξερεται ο Στρατος εδωσε σε εμενα, εγω στον Σταματη και μετα πηραν ολοι οι αλλοι :excl::excl:

;)^_^^_^

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστο καπακι,ειχα κι εγω προβλημα....................

Δηλαδη ισχιει η παραμπομπη της tropical στον καταλογο της οτι Το Pistia stratiotes είναι ένα όμορφο επιπλέον φυτό για ανοικτά ενυδρεία και εσωτερικές λίμνες.?? Εξου και η αναγκη για ανοικτο καπακι??

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Το ειχαμε συζητησει με τον Στρατο για αυτο..

Στην λιμνη μου δεν εχει νιτρικα, δεν εχει ιχνοστοιχεια, εχει 15-20 βαθμους και ομως μεγαλωνουν....

Και να ξερεται ο Στρατος εδωσε σε εμενα, εγω στον Σταματη και μετα πηραν ολοι οι αλλοι :excl::excl:

^_^^_^:blush:

Που ειναι ο Στρατος? ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ισχιει την παραμπομπη της tropical στον καταλογο της οτι Το Pistia stratiotes είναι ένα όμορφο επιπλέον φυτό για ανοικτά ενυδρεία και εσωτερικές λίμνες.?? Εξου και η αναγκη για ανοικτο καπακι??

Ναι, και εμενα στο ενυδρειο δεν ζει τιποτα απο πιστια...

Μαλλον θελει αερα...

Οσοι την εχουν, ζει με κρεμαστο φωτιστικο απο οσο εχω δει :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και εμενα στο ενυδρειο δεν ζει τιποτα απο πιστια...

Μαλλον θελει αερα...

Οσοι την εχουν, ζει με κρεμαστο φωτιστικο απο οσο εχω δει :excl:

Εννοεις φυσικα Ανοικτου Τυπου ενυδρεια για κρεμαστο φωτιστικο...

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις φυσικα Ανοικτου Τυπου ενυδρεια για κρεμαστο φωτιστικο...

Ναι :excl:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πλεον λυθηκε το μυστηριο....

Αλλα δε μπορω να αφησω ανοιχτο το καπακι... θα δραπετευσουν πάλι οι NJ!!!

Παντως.. επο το μεγεθος που ειδα οτι φτανει η πιστια.... νομιζω πως δεν κανει για το ενυδρειο μου...

Οπότε βολεβομαι με λευκοκεφαλους... και ειμαι και ευτυχησμενος!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε βολεβομαι με λευκοκεφαλους... και ειμαι και ευτυχησμενος!! :excl:

Πολυ ομορφο φυτο, καλη σκιαση :excl:

http://www.google.gr/search?hl=el&clie...mp;aq=f&oq=

http://www.tropica.com/productcard_1.asp?id=038

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πλεον λυθηκε το μυστηριο....

Αλλα δε μπορω να αφησω ανοιχτο το καπακι... θα δραπετευσουν πάλι οι NJ!!!

Παντως.. επο το μεγεθος που ειδα οτι φτανει η πιστια.... νομιζω πως δεν κανει για το ενυδρειο μου...

Οπότε βολεβομαι με λευκοκεφαλους... και ειμαι και ευτυχησμενος!! :excl:

:excl:;)^_^ Ξερουν πλεον το δρομο.... ^_^:blush:

Link to comment
Share on other sites

Στο επομενο setup μπορει γιατι αυτη τη στιγμη δεν παιζει χωρος....

Link to comment
Share on other sites

Oποιος θελει, να του φερω..

Κανω παραγωγη :excl:;)

Λευκοκεφαλα? Κοιτα που με βαζεις σε σκεψεις.... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...